Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Προσωπικά καμία χώρα με αντιδημοκρατικό η απολυταρχικό καθεστώς δεν με εμπνέει να επισκεφθώ. Και επιπλεον, για προσωπικούς ευνόητους λόγους, αποφεύγω κ γενικά δεν με ενδιαφέρει να επισκεφθώ χώρες βαθύτατα ομοφοβικες η χαμηλά στο δείκτη lgbtqi δικαιωμάτων. Έχω επισκεφθεί (με πίεση φίλων, την περίοδο που ήμουν ακόμα single) την Τουρκία. Πλέον όμως τέτοιες χώρες, αλλά κ χώρες όπως οι αραβικές η η Ρωσία η κάποιες άλλες σλαβικές, δεν μου κάνουν κανένα κλικ να τις επισκεφθώ. Στο κάτω κάτω ζω στην Ελλάδα, που ομοίως δεν είναι ο,τι καλύτερο στον τομέα αυτό (ευτυχως που τα τελευταία 4 χρονια εγιναν κάποια θετικα βηματακια). Δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνω στα χειρότερα
Δεν έγιναν βηματάκια κατά την γνώμη μου. Άλμα στον
Χωροχρόνο έγινε. Σκέψου τι θα γινόταν αν μιλούσες για σύμφωνο συμβίωσης το 1995.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Καλά, το ότι η καλλιέργεια αποκτάται στο πεζοδρόμιο, στο "πανεπιστήμιο της ζωής", είναι μία μπουρδίτσα που λέμε για να παρηγορούμε κάποιους. Δεν μιλάμε για το να είναι κάποιος αγαθός άνθρωπος, φιλότιμος, συμπαθής, καλός οικογενειάρχης. Δεν είναι αυτό η καλλιέργεια.

Μπορείς να πας μπροστά χωρίς πτυχίο, αν το "μπροστά" είναι να βγάζεις χρήματα. Αλλά οι άνθρωποι πρέπει να ζητάνε κάτι περισσότερο από τόσο.
Δεν είπε κανείς ότι στο πεζοδρόμιο αποκτάς καλλιέργεια.
Αποκτάς όμως επαφή με την πραγματικότητα και κατά συνέπεια, πείρα.
Πολύτιμο εφόδιο και σε ορισμένες περιπτώσεις , αναντικατάστατο.
Το ιδανικό βέβαια είναι η πείρα να συνδυάζεται με την θεωρητική γνώση. Δεν είναι αντιθετικά αυτά τα δύο. Συνδυαστικά είναι.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν έγιναν βηματάκια κατά την γνώμη μου. Άλμα στον
Χωροχρόνο έγινε. Σκέψου τι θα γινόταν αν μιλούσες για σύμφωνο συμβίωσης το 1995.
Δεν έχεις καθόλου άδικο κ επειδή δεν είμαι κ μικρούλης, θυμάμαι όντας φοιτητής το 1995 πως ακόμα κ gay άτομα χλεύαζαν ένα τέτοιο ενδεχόμενο (όποτε ακούω gay άτομο ειδικα να μου λεει τι ωραια περνουσαμε στα 90s "ψιλοτρελαίνομαι"). Ας ελπίσουμε αυτό το άλμα στο χρόνο να μη γίνει σύντομα πισωγύρισμα (πολύ το φοβάμαι με αυτούς που "έρχονται")
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ταξιδεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο σκοπό. Κάποιοι πάμε ως παρατηρητές νέτο σκέτο. Για να δούμε, να έχουμε δική μας αντίληψη. Και πάμε και σε χώρες μοντέλα, και σε χώρες που ξέρουμε ότι υπάρχουν προβλήματα. Και στη Σκανδιναβία, αλλά και στην Αφρική. Και στην Ιαπωνία, αλλά και στη Βολιβία. Και στο Λουξεμβούργο και στην Αλβανία.

Και στις χώρες με τυρρανικά καθεστώτα, και στις Δημοκρατίες πάμε. Επίσκεψη δε σημαίνει επικρότηση, δε σημαίνει ενίσχυση (μιλάμε για αστεία ποσά έτσι κι αλλιώς), δε σημαίνει κάτι παραπάνω. Πάμε για να δούμε. Όχι για να μας αρέσει απαραίτητα. Όπως μια επίσκεψη, για παράδειγμα στο Auschwitz, δεν την κάνουμε επειδή επικροτούμε το ναζισμό (προφανώς), όπως μια επίσκεψη στην Κίνα δεν την κάνουμε για να επικροτήσουμε την πολιτική της στο Xinjiang, το Θιβέτ και την Εσωτερική Μογγολία (που ΕΓΩ θα τις συνέκρινα με διάφορες γενοκτονίες), όπως μια επίσκεψη στη Σαουδική Αραβία δεν (θα) την κάνουμε για να επικροτήσουμε την πολιτική της έναντι στις γυναίκες.

Ειδικά στην Κορέα, η δύναμη του καθεστώτος πηγάζει από την προπαγάνδα και την πίστη του πλυθησμού ότι ζουν σε ένα παράδεισο. Ποιός καλύτερος τρόπος να την υποσκάψεις, από το να πας εκεί και να σε βλέπουν όλοι να ζεις καλύτερα από αυτούς, με τις κοιλάρες και τις σούπερ κάμερες;



Καταλαβαίνω ότι δεν το εννοείς ως κίνδυνο για σένα και τους ανθρώπους σου αλλά ως κάποια έμμεση επικρότηση των πολιτικών αυτών. Δυσκολεύομαι όμως να διακρίνω τη λογική με την οποία καταλήγεις στο συμπέρασμα "Δε φέρονται καλά στους ανθρώπους τους και άρα γι αυτό δεν πηγαίνω". Γιατί πρέπει εσύ να τιμωρηθείς περιορίζοντας τα μέρη που θα πας επειδή αυτοί είναι υπερσυντηρητικοί (ή ό,τι); Ουσιαστικά μόλις περιόρισες τους ταξιδιωτικούς σου ορίζοντες στις χώρες που είναι με μπλέ σ' αυτό το χάρτη: https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_...o_homosexual_relationships_and_expression.svg

Όσον αφορά τον κίνδυνο, και στα δυο ταξίδια μου στη Β.Κ. ήμουνα σε παρέες με μέλη lgbtqi κοινοτήτων (συμπτωματικά, όλοι στο "g"). Από ζευγάρια ως παλικάρια που ξημεροβραδιάζονταν στο grindr στην κανονική τους ζωή. Ουδείς τους είχε το παραμικρό πρόβλημα στο ταξίδι του. Η χώρα μπορεί να ήταν χαμηλά στα δικαιώματα όσον αφορά στους πολίτες τους, αλλά αυτά δεν ίσχυαν για τους τουρίστες. Οι συνοδοί, μάλιστα, καταλάβαιναν και προσπαθούσαν να απαντούν σε σχετικές ερωτήσεις (με το "δεν υπάρχουν gay στην Κορέα", βέβαια, αλλά τουλάχιστον καταλάβαιναν την ερώτηση και απαντούσαν).
Ειλικρινά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου κ ίσως στο πολύ βάθος να έχεις δίκιο. Όμως η αρνητική μου προδιάθεση δεν παύει να υπάρχει. Γιατί να θέλω εν τέλει να γνωρίσω έναν non-gay friendly πολιτισμό κ μια non-gay friendly χωρα? Μαζοχας ειμαι? Οσο κι αν για παραδειγμα θα ηθελα πολυ να επισκεφθω π.χ. το Ερμιταζ στην Αγία Πετρουπολη κ να παρω μια γευση απο την αυρα αυτης της αντικειμενικα εξαιρετικα ενδιαφερουσας πολης, την ιδια στιγμη σκεφτομαι (δεδομενου οτι δεν εχω κ τα χρηματα για αρκετα ταξιδια) γιατι να μη δωσω τα χρηματα κ να παω π.χ στη Στοκχολμη? Η γιατι να μην κανω λιγη οικονομια κ να μην παω π.χ. φετος πουθενα για να γνωρισω καποια στιγμη το Σαν Φρανσισκο (μεγαλο μου ονειρο εδω κ χρονια- βλεπω στο netflix τη σειρα "tales of the city" κ εχω "ξαναφτιαχτει" πραγματικα) η το Σιδνει? Και επιπλεον κάπου στο βάθος το πιστεύω το λαϊκό ρητό "κατά το λαό κ η ηγεσία του". Για να είμαι πάντως κυνικά ειλικρινης, εαν μου περίσσευαν πραγματικά πολλά χρήματα δεν θα είχα πρόβλημα να γυρίσω όλο τον κόσμο! Όταν όμως τα οικονομικα σου δεν είναι πολύ ανθηρα, αναγκαστικά γίνεσαι επιλεκτικος κ βάζεις κριτήρια. Και το lgbtqi friendliness ειναι σιγουρα σημαντικοτατο κριτηριο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Γιατί να θέλω εν τέλει να γνωρίσω έναν non-gay friendly πολιτισμό κ μια non-gay friendly χωρα? Μαζοχας ειμαι?

Σκέφτεσαι να κάνεις κάτι σε δημόσιο χώρο στη Ρωσία ?
Αν όχι δεν βρίσκω λόγο να μην πας.
Επίσης το Λουξεμβούργο σαν ιστορία και πολιτισμό είναι πραγματικά αδιάφορο μπροστά στην Ρωσία και ας είναι πιο ελεύθερων ηθών.

Προσωπικά αν και δεν με πειράζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, αν έβλεπα π.χ. 2 άντρες χέρι χέρι να έδιναν φιλιά μεταξύ τους, την ίδια αηδία θα μου προκαλούσε και στο Λουξεμβούργο και στην Ρωσία.
Θεωρώ ο καθένας ότι κάνει πρέπει να το κρατάει για τον ίδιο στον ιδιωτικό του χώρο.

Αν δεν προκαλεί κάποιος δημοσίως (που αυτό είναι απαράδεκτο σε όλες τις χώρες)
θεωρώ μπορεί να πάει οπουδήποτε.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον @taver.

@Sassenach77 google it :p
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Προσωπικά καμία χώρα με αντιδημοκρατικό η απολυταρχικό καθεστώς δεν με εμπνέει να επισκεφθώ. Και επιπλεον, για προσωπικούς ευνόητους λόγους, αποφεύγω κ γενικά δεν με ενδιαφέρει να επισκεφθώ χώρες βαθύτατα ομοφοβικες η χαμηλά στο δείκτη lgbtqi δικαιωμάτων. Έχω επισκεφθεί (με πίεση φίλων, την περίοδο που ήμουν ακόμα single) την Τουρκία. Πλέον όμως τέτοιες χώρες, αλλά κ χώρες όπως οι αραβικές η η Ρωσία η κάποιες άλλες σλαβικές, δεν μου κάνουν κανένα κλικ να τις επισκεφθώ. Στο κάτω κάτω ζω στην Ελλάδα, που ομοίως δεν είναι ο,τι καλύτερο στον τομέα αυτό (ευτυχως που τα τελευταία 4 χρονια εγιναν κάποια θετικα βηματακια). Δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνω στα χειρότερα
Kάτι μου λέει, όμως, ότι στην Κούβα θα πήγαινες...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ειλικρινά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου κ ίσως στο πολύ βάθος να έχεις δίκιο. Όμως η αρνητική μου προδιάθεση δεν παύει να υπάρχει. Γιατί να θέλω εν τέλει να γνωρίσω έναν non-gay friendly πολιτισμό κ μια non-gay friendly χωρα? Μαζοχας ειμαι? Οσο κι αν για παραδειγμα θα ηθελα πολυ να επισκεφθω π.χ. το Ερμιταζ στην Αγία Πετρουπολη κ να παρω μια γευση απο την αυρα αυτης της αντικειμενικα εξαιρετικα ενδιαφερουσας πολης, την ιδια στιγμη σκεφτομαι (δεδομενου οτι δεν εχω κ τα χρηματα για αρκετα ταξιδια) γιατι να μη δωσω τα χρηματα κ να παω π.χ στη Στοκχολμη? Η γιατι να μην κανω λιγη οικονομια κ να μην παω π.χ. φετος πουθενα για να γνωρισω καποια στιγμη το Σαν Φρανσισκο (μεγαλο μου ονειρο εδω κ χρονια- βλεπω στο netflix τη σειρα "tales of the city" κ εχω "ξαναφτιαχτει" πραγματικα) η το Σιδνει? Και επιπλεον κάπου στο βάθος το πιστεύω το λαϊκό ρητό "κατά το λαό κ η ηγεσία του". Για να είμαι πάντως κυνικά ειλικρινης, εαν μου περίσσευαν πραγματικά πολλά χρήματα δεν θα είχα πρόβλημα να γυρίσω όλο τον κόσμο! Όταν όμως τα οικονομικα σου δεν είναι πολύ ανθηρα, αναγκαστικά γίνεσαι επιλεκτικος κ βάζεις κριτήρια. Και το lgbtqi friendliness ειναι σιγουρα σημαντικοτατο κριτηριο.
Μπορεις να εκπλαγεις σε χωρες που δεν φανταζεσαι . Γίνονται αλλαγές και ειναι πολύ ενδιαφερον να τις παρακολουθεις. Στη Κουβα για πολλά χρόνια οι ομοφυλοφιλοι ειχαν μεγάλο πρόβλημα .
Ιδιως ανθρωποι των γραμματων που ο λόγος τους είχε δυναμη πιο πολύ απο καποιον γκεη σε άλλο επάγγελμα.
Υπαρχει στα ελληνικα το βιβλίο του Ρειναλντο Αρένας "Πριν πέσει η νύχτα " .
Οταν το διάβασα γύρω στο 2000 εφαγα φρίκη για την κακομεταχειριση που δεχονταν απο το καθεστώς .

Ομως στο ίδιο καθεστως τα τελευταια δεκαπεντε χρόνια ανέλαβε μια γυναικα να αλλαξει το τοπίο .
Οταν είμαι Αβάνα ξαφνιαζομαι ευχαριστα βλέποντας τόσα πολλά gay open ζευγαρια να κυκλοφορουν στους δρόμους και να ειναι αποδεκτά απο όλους πλέον . Πολλά γκεη κλαμπακια και γκεη σε δουλειες σε παροχη υπηρεσιων .
Στο Σαν Φρανσισκο είδα πολυ λιγότερα και ξαφνιαστηκα πολύ !
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οποιος συμφωνει μαζι μου οτι δεν καταλαβαινει Χριστο απο τα παραπανω (με τους μισους ορους μάλιστα στα Αγγλικά ειδικου ενδιαφεροντος) να σηκώσει το χέρι...
Μα πως γιναμε έτσι μανιτσα μ, ?... δεν ειχαμε δωσει δικαιωματα....
Μαζι σου !

Ειχαμε και παλιά διαξιφισμους με κείμενα σεντόνια σεντόνια αλλά εις άψογα ελληνικά .
Μέρες ένδοξες με Τραβελερ , Γιωργο , Τριπάκια και λοιπους .

Τωρα γίναμε μοντέρνοι !
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πρωί πρωί κ κάποιοι έχετε ήδη να μου εξαπτετε το ενδιαφέρον για την Κούβα. Αν κ στο δυτικό ημισφαίριο παραμένει προτεραιότητα μου η δυτική ακτογραμμή των ΗΠΑ (Καλιφορνια). Πάντως είμαι σίγουρος ότι εκτός Ευρώπης στα lgbtqi δικαιώματα υπάρχουν εκπλήξεις
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σκέφτεσαι να κάνεις κάτι σε δημόσιο χώρο στη Ρωσία ?
Αν όχι δεν βρίσκω λόγο να μην πας.
Επίσης το Λουξεμβούργο σαν ιστορία και πολιτισμό είναι πραγματικά αδιάφορο μπροστά στην Ρωσία και ας είναι πιο ελεύθερων ηθών.

Προσωπικά αν και δεν με πειράζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, αν έβλεπα π.χ. 2 άντρες χέρι χέρι να έδιναν φιλιά μεταξύ τους, την ίδια αηδία θα μου προκαλούσε και στο Λουξεμβούργο και στην Ρωσία.
Θεωρώ ο καθένας ότι κάνει πρέπει να το κρατάει για τον ίδιο στον ιδιωτικό του χώρο.

Αν δεν προκαλεί κάποιος δημοσίως (που αυτό είναι απαράδεκτο σε όλες τις χώρες)
θεωρώ μπορεί να πάει οπουδήποτε.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον @taver.

@Sassenach77 google it :p
Πρόκληση ένα φιλί αγάπης μεταξύ ανδρών κ γυναικών? Φαινεται πως τα μυαλά κάποιων όσο κ να ταξιδεύουν δεν ανοίγουν με τίποτα. Λυπάμαι βαθύτατα κ φυσικά το πρόβλημα είναι δικό σου κ κανενός gay
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.645
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom