Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Λυπάμαι βαθύτατα κ φυσικά το πρόβλημα είναι δικό σου κ κανενός gay
Εγώ μίλησα για φιλί μεταξύ άνδρα - άνδρα ή γυναίκ

Πάντα των άλλων είναι το πρόβλημα (εγώ δεν μίλησα ποτέ για πρόβλημα , εσύ το έθεσες σαν πρόβλημα) κλασσική επιθετική απάντηση.
Σορρυ που δεν θα μου άρεσε να βλέπω στο διπλανό τραπέζι , 2 άντρες να δίνουν γλωσσοφιλα.

Μεταξύ μας πάντως μέχρι θεωρώ αστείο να διαδηλώνει κάποιος για την διαφορετικότητα του, στον δυτικό κόσμο είναι δεδομένο ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο κρεβάτι σου.
Είναι σαν να βγουν οι παντρεμένοι και να διαδηλώσουν υπέρ του γάμου. Να βγουν οι ελεύθεροι να διαδηλώσουν υπέρ του να μην έχουν σχέση κτλ.


Anyway για να αλλάξω θέμα , ποια είναι τα event που θα θέλατε να δείτε ανά τον κοσμο? (ή έχετε σε ήδη δει)
Αφορμή η παρέλαση από Β.κορεα που ανέβασε ο @taver .
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντα των άλλων είναι το πρόβλημα (εγώ δεν μίλησα ποτέ για πρόβλημα , εσύ το έθεσες σαν πρόβλημα) κλασσική επιθετική απάντηση.
Σορρυ που δεν θα μου άρεσε να βλέπω στο διπλανό τραπέζι , 2 άντρες να δίνουν γλωσσοφιλα.

Μεταξύ μας πάντως μέχρι θεωρώ αστείο να διαδηλώνει κάποιος για την διαφορετικότητα του.
Είναι σαν να βγουν οι παντρεμένοι και να διαδηλώσουν υπέρ του γάμου. Να βγουν οι ελεύθεροι να διαδηλώσουν υπέρ του να μην έχουν σχέση κτλ

Anyway για να αλλάξω θέμα , ποια είναι τα event που θέλατε να δείτε ? (ή έχετε δει σε ξένες χώρες )
Αφορμή η παρέλαση από Β.κορεα που ανέβασε ο @taver .
Όταν η διαφορετικότητά σου αποτελεί αντικείμενο ρατσισμού, τότε οφείλεις να αμυνθείς κ να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις τη ζωη σου. Και σε αυτό δεν υπαρχει καμια γελοιοτητα. Δεν είμαι ουτε εγώ ούτε κανένας άλλος gay ο επιτιθέμενος (διαχρονικά).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μεταξύ μας πάντως μέχρι θεωρώ αστείο να διαδηλώνει κάποιος για την διαφορετικότητα του.
Είναι σαν να βγουν οι παντρεμένοι και να διαδηλώσουν υπέρ του γάμου. Να βγουν οι ελεύθεροι να διαδηλώσουν υπέρ του να μην έχουν σχέση κτλ
Μα τι λες, τι σχέση έχουν οι παντρεμένοι και οι ελεύθεροι; οι παντρεμένοι και οι ελεύθεροι δεν είναι καταπιεσμένες ομάδες κοινωνικά. Αυτοί που είναι καταπιεσμένοι από κοινωνικά, οικογενειακά και θρησκευτικά περιβάλλοντα είναι αυτοί που θα εκδηλώσουν τη διεκδίκησή τους.

Αυτοί που ανήκουν σε ομάδες που είναι 100% κοινωνικά/οικογενειακά/θρησκευτικά αποδεκτές δεν έχουν λόγο να διεκδικήσουν γιατί δε τους περιορίζει/κρίνει κάποιος στη συμπεριφορά τους. Ε το ίδιο δικαίωμα ζητάνε και οι υπόλοιοποι.

Μιλάμε για αυτονόητα πράγματα που το 2019 μπαίνουμε στη διαδικασία να πρέπει να εξηγήσουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αναμενοντας τη δικη για το περιστατικο του Ζακ Κωστοπουλου που μπορει, μπορει και οχι, αλλα πιθανον να επεσε θυμα δολοφονιας γιατι ηταν αυτο που ηταν, ειναι αδικο να κλεινουμε τα ματια μας στα δικαιωματα των ανθρωπων να ειναι αυτο που ειναι.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αναμενοντας τη δικη για το περιστατικο του Ζακ Κωστοπουλου που μπορει, μπορει και οχι, αλλα πιθανον να επεσε θυμα δολοφονιας γιατι ηταν αυτο που ηταν, ειναι αδικο να κλεινουμε τα ματια μας στα δικαιωματα των ανθρωπων να ειναι αυτο που ειναι.
Πάει πακέτο με τις νέες μορφές αριστείας κι αυτό....
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Όπως έχω γράψει άλλες 2 φορές πιο πάνω. Ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι αυτό που είναι (θεωρώ το ξεκαθάρισα από την αρχή ).
Απλά συμβαίνουν πολλές υπερβολές που προσωπικά δεν μου αρέσουν. Π.χ. φωτογραφία από το Σύνταγμα.

Που μεταξύ μας αν σε όλα τα μνημεία του κόσμου γινόταν κάτι αντίστοιχο θα υπήρχαν συνέπειες (το ίδιο διαφωνώ και για την φωτό από το συλλαλητήριο της Μακεδονίας).

Τις υπερβολές καταδικάζω όχι τα δικαιώματα (3η - 4η φορά που το γράφω) .

Ξαφνικά μπλέχτηκαν στο νήμα, Ζακ, αριστείες κτλ κτλ.

@Defkalion Σορρυ αλλά όποτε έρχομαι Ελλάδα δεν βλέπω καταπιεσμένους .
Και δίπλα μου έχω πετύχει ζευγάρι ίδιου φύλου να κάθεται άνετα και να αγκαλιάζονται και κανείς δεν τους κοίταζε περίεργα (ούτε εγώ). Στην Ελβετία (που είναι αρκετά πιο οπισθοδρομικη από την Ελλάδα δεν υπάρχουν προβλήματα ρατσισμού) υπάρχουν στην Ελλάδα?

Δηλαδή ρε παιδιά εσείς έχετε πετύχει ρατσισμό απέναντι σε ζευγάρια ίδιου φύλου στην Ελλάδα? (Ρωτάω από άγνοια καθώς έρχομαι Ελλάδα 4-5 φορές το χρόνο )
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όπως έχω γράψει άλλες 2 φορές πιο πάνω. Ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι αυτό που είναι (θεωρώ το ξεκαθάρισα από την αρχή ).
Απλά συμβαίνουν πολλές υπερβολές που προσωπικά δεν μου αρέσουν. Π.χ. φωτογραφία από το Σύνταγμα.

Που μεταξύ μας αν σε όλα τα μνημεία του κόσμου γινόταν κάτι αντίστοιχο θα υπήρχαν συνέπειες (το ίδιο διαφωνώ και για την φωτό από το συλλαλητήριο της Μακεδονίας).

Τις υπερβολές καταδικάζω όχι τα δικαιώματα (3η - 4η φορά που το γράφω) .

Ξαφνικά μπλέχτηκαν στο νήμα, Ζακ, αριστείες κτλ κτλ.

@Defkalion Σορρυ αλλά όποτε έρχομαι Ελλάδα δεν βλέπω καταπιεσμένους .
Και δίπλα μου έχω πετύχει ζευγάρι ίδιου φύλου να κάθεται άνετα και να αγκαλιάζονται και κανείς δεν τους κοίταζε περίεργα (ούτε εγώ). Στην Ελβετία (που είναι αρκετά πιο οπισθοδρομικη από την Ελλάδα δεν υπάρχουν προβλήματα ρατσισμού) υπάρχουν στην Ελλάδα?

Δηλαδή ρε παιδιά εσείς έχετε πετύχει ρατσισμό απέναντι σε ζευγάρια ίδιου φύλου στην Ελλάδα? (Ρωτάω από άγνοια καθώς έρχομαι Ελλάδα 4-5 φορές το χρόνο )
Έχουν υπάρξει δυστυχως παρα πολλα περιστατικά ομοφοβικων κ τρανσοφοβικων επιθέσεων- κυρίως από δεξιές κ ακροδεξιές οργανώσεις. Συν άπειρος κ παραληρηματικος λόγος μίσους από εκκλησιαστικούς φορείς κ "σεβασμιους" ρασοφόρους (βλ.Αμβρόσιος). Και γενικώς μπολικος ομοφοβικος λόγος στη δημόσια σφαίρα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δηλαδή ρε παιδιά εσείς έχετε πετύχει ρατσισμό απέναντι σε ζευγάρια ίδιου φύλου στην Ελλάδα? (Ρωτάω από άγνοια καθώς έρχομαι Ελλάδα 4-5 φορές το χρόνο )
Παρ' όλη την άγνοια σου για τα της Ελλάδας, τη φωτογραφία από το pride μια χαρά την ήξερες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Παρ' όλη την άγνοια σου για τα της Ελλάδας, τη φωτογραφία από το pride μια χαρά την ήξερες
Αφού έπαιξε σε πολλά μέσα.

Αντίθετα ομοφοβικές επιθέσεις ποτέ δεν βγαίνουν (η τελευταία δεν θυμάμαι καν πόσο καιρό πριν ήταν)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού έπαιξε σε πολλά μέσα.

Αντίθετα ομοφοβικές επιθέσεις ποτέ δεν βγαίνουν (η τελευταία δεν θυμάμαι καν πόσο καιρό πριν ήταν)
Έπαιξε σε συγκεκριμένα ελληνικά μέσα. Εγώ δεν την είχα δει μέχρι που την ανέβασες εσύ. Και πάλι, φαίνεσαι καλά ενημερωμένος για τις ομοφοβικές επιθέσεις που "δεν γίνονται".
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ok, νομίζω σε cnn greek το είχα δει ή protothema και τα 2 είναι πολύ διάσημα έξω.
Πάντως εγώ (για να κλείσει το θέμα από πλευράς μου) θεωρώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.

Και ξανά λέω για να αλλάξω θέμα (να γίνουμε λίγο ταξιδιωτικό forum).

Ποια event ανά τον κόσμο θα θέλατε να επισκεφτείτε ?
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σορρυ που δεν θα μου άρεσε να βλέπω στο διπλανό τραπέζι , 2 άντρες να δίνουν γλωσσοφιλα.
Με ένα straight ζευγάρι αν δίνει γλωσσόφιλα έχεις αντίστοιχο πρόβλημα; Με δύο γυναίκες που δίνουν γλωσσόφιλα και χαϊδεύονται δίπλα σου; :rolleyes-80:

Είναι μήπως ζήτημα προσωπικής αισθητικής;

Επειδή ξέρεις και εμένα ενοχλούν την προσωπική, υποκειμενική μου αισθητική ένα σωρό πράγματα, αλλά επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι σε μια δημοκρατική κοινωνία ο καθένας μπορεί να είναι ό, τι νιώθει και να κάνει ό, τι θέλει αν δε *βλάπτει* τον άλλο, κοιτάζω τη δουλειά μου και επιλέγω να συναναστρέφομαι με άτομα αντίστοιχων απόψεων και αισθητικής.

Μεταξύ μας πάντως μέχρι θεωρώ αστείο να διαδηλώνει κάποιος για την διαφορετικότητα του, στον δυτικό κόσμο είναι δεδομένο ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο κρεβάτι σου.
Είναι σαν να βγουν οι παντρεμένοι και να διαδηλώσουν υπέρ του γάμου. Να βγουν οι ελεύθεροι να διαδηλώσουν υπέρ του να μην έχουν σχέση κτλ.
Το ξέρω ότι θα σε ξαφνιάσει αυτό που θα σου πω, αλλά το κομμάτι σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τον τρόπο που ο καθένας από εμάς γουστάρει να πηδιέται.
Κανείς δε διαδηλώνει για το τι του αρέσει να κάνει στο κρεβάτι του. Μια σχέση δεν είναι μόνο κρεβάτι και πήδημα.
Σχέση σημαίνει συντροφικότητα, αγάπη, κοινά ενδιαφέροντα, κοινές εμπειρίες, κοινό παρελθόν, παρόν και μέλλον.
Σχέση σημαίνει να μπορείς, αν θέλεις, να κάνεις οικογένεια με το άτομο που είσαι μαζί. Να έχεις δικαίωμα στα κοινά περιουσιακά στοιχεία που έχεις αποκτήσει με τον άλλο, να μπορείς να έχεις λόγο σε ιατρικές αποφάσεις όταν ο άλλος είναι ανήμπορος κλπ κλπ.
Κάποια από αυτά κατακτήθηκαν με πολύ μεγάλη καθυστέρηση στη χώρα μας κι αυτό ακριβώς λόγω των διαδηλώσεων και των αγώνων που έχουν γίνει. Πολλά δεν έχουν ακόμα κατακτηθεί.

Και πέρα από αυτά, είτε θέλει σχέση κάποιος, είτε όχι, το θέμα είναι να ζει ελεύθερος, χωρίς να φοβάται ότι θα του επιτεθεί κανείς επειδή είναι "γυναικωτός" και "προκαλεί". Έλεος δηλ.

Ας μείνω σε αυτά και ας μην πιάσω θέματα ταυτότητας φύλου κλπ και σε σοκάρω περισσότερο.

Και κλείνοντας αφήνω και αυτό αν θες να δεις λίγο πιο σφαιρικά τι σημαίνει οικογενειακή αγάπη έξω από το πατροπαράδοτο μοντέλο μαμά-μπαμπάς-χαρούμενα παιδάκια. Είπαμε, η σεξουαλικότητα δεν περιορίζεται μόνο στην ώρα που διαρκεί η σεξουαλική πράξη.

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiom...dgRWbSuWoEriIhkj6N_Radvt86d__z1rCSUvrH2NdqKsY
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom