ΗΠΑ Ξενοδοχειο για Νεα Υορκη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Παιδιά ί καλησπέρα, επειδή και εγώ βρίσκω με το διαθέσιμο budget λίγο ακριβό το Manhattan θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιον που έχει μείνει ή ξέρει ο ίδιος για την περιοχή Brooklyn - Brooklyn Heights συγκεκριμένα κοιτούσα το : https://www3.hilton.com/en/hotels/n...york-NYCBSHH/index.html?SEO_id=GMB-HI-NYCBSHH

Σαν περιοχή τι γνώμη έχετε? Κυρίως δλδ κοντά προς Brooklyn Bridge
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο αποσο βλέπω δεν είναι κοντά στην brooklyn bridge.. κοντά είναι η στάση high st του μετρό.. από εκεί μπορείς να πας με τα πόδια στα όμορφα πάρκα που έχουν κάνει στις αποβάθρες, στην περιοχή dumbo, και να ανέβεις στην γέφυρα και να περάσεις απέναντι στο lower Manhattan.. Από το ξενοδοχείο που κοιτάς πρέπει να είναι γύρω στις 4 στάσεις μετρό ως lower Manhattan.. Αν θες να είσαι γρήγορα κεντρικό Μανχάταν μπορείς να κοιτάξεις και Αστόρια (Queens). Απλά εκεί δεν έχει και τίποτα να κάνεις τριγύρω με τα πόδια ενώ η περιοχή γύρω από τη γέφυρα brooklyn είναι όμορφη και αρκετά αξιοποιημενη..
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο αποσο βλέπω δεν είναι κοντά στην brooklyn bridge.. κοντά είναι η στάση high st του μετρό.. από εκεί μπορείς να πας με τα πόδια στα όμορφα πάρκα που έχουν κάνει στις αποβάθρες, στην περιοχή dumbo, και να ανέβεις στην γέφυρα και να περάσεις απέναντι στο lower Manhattan.. Από το ξενοδοχείο που κοιτάς πρέπει να είναι γύρω στις 4 στάσεις μετρό ως lower Manhattan.. Αν θες να είσαι γρήγορα κεντρικό Μανχάταν μπορείς να κοιτάξεις και Αστόρια (Queens). Απλά εκεί δεν έχει και τίποτα να κάνεις τριγύρω με τα πόδια ενώ η περιοχή γύρω από τη γέφυρα brooklyn είναι όμορφη και αρκετά αξιοποιημενη..
Αντιλαμβάνομαι ότι η απόσταση είναι σχετικό θέμα, αλλά θεωρούσα το 1 μιλι σχετικά κοντά... Πάντως κατάλαβες περίπου τι απόσταση εννοώ και ποια περιοχή με ενδιαφέρει... Από ότι είδα η απόσταση σε λεπτά είναι περίπου ένα τέταρτο είκοσι λεπτά με τα πόδια από το ξενοδοχείο για Brooklyn Bridge. Αλλά ρωτάω για να πάρω και άλλες προτάσεις και ιδέες από αυτούς που έχουν εμπειρία :)
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Επίσης βλέπω διάφορες της τάξης των 1.000 ευρώ για δέκα ημέρες (στα τρία το ποσό μιας και θα είμαστε τρεις άρα 300 έκαστος) με περιοχές όπως Hoboken και Jersey... Κοντά στον ποταμό Χαντσον... Αξίζει η διαφορά για διαμονή εκεί?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Μιας και η Emirate έχει πολύ καλές τιμές για Νέα Υόρκη χαζεύουμε λίγο τα ξενοδοχεία αλλά είναι πραγματικά πανάκριβα. Για την περιοχή Long Island City τι γνώμη έχουμε? Η διαφορά στις τιμές είναι πραγματικά μεγάλη π.χ βρίσκαμε στο Hotel Nirvana με 645€ για 8 βράδια. Η διεύθυνση του ξενοδοχείου είναι 12-02 37th Avenue, Long Island City, NY 11101 Κουίνς οποίος έχεις εμπειρία απο την περιοχή ας την μοιραστεί μαζί μας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Όταν έψαχνα κι εγώ για NYC το είχα δει και το είχα στα υπόψιν μου σαν εναλλακτική επιλογή.
Απ'ότι θυμάμαι έχει στάνταρ πρωινό, το οποίο είναι θετικό.
Δεν είναι πολύ μακριά από Manhattan με συγκοινωνία (θετικό), αλλά η πλησιέστερη στάση μετρό απέχει κανένα χιλιόμετρο από το ξενοδοχείο (αρνητικό).
Αν η τιμή που αναγράφεις περιλαμβάνει τους φόρους, είναι πολύ καλή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αντιλαμβάνομαι ότι η απόσταση είναι σχετικό θέμα, αλλά θεωρούσα το 1 μιλι σχετικά κοντά... Πάντως κατάλαβες περίπου τι απόσταση εννοώ και ποια περιοχή με ενδιαφέρει... Από ότι είδα η απόσταση σε λεπτά είναι περίπου ένα τέταρτο είκοσι λεπτά με τα πόδια από το ξενοδοχείο για Brooklyn Bridge. Αλλά ρωτάω για να πάρω και άλλες προτάσεις και ιδέες από αυτούς που έχουν εμπειρία :)
Αν θέλετε άμεση πρόσβαση στο Μανχάταν σε συνδυασμό με καλη τιμή τότε πιστεύω μπορειτε να βρείτε και πιο κοντά.. Δε τη ξέρω την γειτονιά εκεί που είναι το ξενοδοχείο αλλά η περιοχή γύρω από την γέφυρα είναι ωραία.
Αν δε σας ενδιαφέρει να έχει άμεσα κάτι να κάνετε γύρω στην περιοχή που θα μείνετε και δε σας νοιαζει να μπορειτε να πάτε κάπου με τα πόδια τότε δείτε και την εναλλακτική που λέει πάνω ο @Thanos92
Η πρόσβαση στο κεντρικό Μανχάταν θα είναι πιο γρήγορη.. Έχει κι άλλα ξενοδοχεία εκεί γυρω πιο κοντα στο μετρό για να γλιτώνετε περπάτημα.. Νομίζω εχει και ένα της ίδιας αλυσίδας με το nirvana ελαφρώς πιο ακριβό..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Μιας και η Emirate έχει πολύ καλές τιμές για Νέα Υόρκη χαζεύουμε λίγο τα ξενοδοχεία αλλά είναι πραγματικά πανάκριβα. Για την περιοχή Long Island City τι γνώμη έχουμε? Η διαφορά στις τιμές είναι πραγματικά μεγάλη π.χ βρίσκαμε στο Hotel Nirvana με 645€ για 8 βράδια. Η διεύθυνση του ξενοδοχείου είναι 12-02 37th Avenue, Long Island City, NY 11101 Κουίνς οποίος έχεις εμπειρία απο την περιοχή ας την μοιραστεί μαζί μας.
Μιά χαρά είναι η περιοχή. Κοίτα και το Ramada by Wyndham Long Island city γιατί μου έβγαλε μισή τιμή για Σεπτέμβριο.
 

ivepap

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Bαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Γειά σας και πάλι Στη συνέχεια αναζητησης διαμονής στη Νεα Υορκη βρηκα μια σελιδα σαν το airbnb που λέγεται homey Το ξερει κανείς? Ειναι αξιόπιστο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.274
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γειά σας και πάλι Στη συνέχεια αναζητησης διαμονής στη Νεα Υορκη βρηκα μια σελιδα σαν το airbnb που λέγεται homey Το ξερει κανείς? Ειναι αξιόπιστο?
Πολύ brotha gang style ακούγεται, γουστάρω.
 

christos21

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μεταξύ δύο ξενοδοχείων. Το πρώτο είναι το Park central new york και το άλλο το hilton times square (42nd street). Ποιο πιστεύετε ότι είναι ιδανικότερο; Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο είναι πιο φτηνό αλλά το δεύτερο είναι σε πιο ωραία περιοχή και έχει πολύ καλή συγκοινωνία (πολλές γραμμές του μετρό περνάνε απο τη περιοχή).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μεταξύ δύο ξενοδοχείων. Το πρώτο είναι το Park central new york και το άλλο το hilton times square (42nd street). Ποιο πιστεύετε ότι είναι ιδανικότερο; Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο είναι πιο φτηνό αλλά το δεύτερο είναι σε πιο ωραία περιοχή και έχει πολύ καλή συγκοινωνία (πολλές γραμμές του μετρό περνάνε απο τη περιοχή).
Εγώ προτιμώ το πρώτο σαν περιοχή πάντως... Γούστα είναι αυτά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom