Alpha bank bonus

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Ναι εκεί στα μαύρα γράμματα.. Δες την δική μου επιστολή
View attachment 274988
Περίεργο εμένα λείπει αυτό το κομμάτι της συνδρομής όπως ανέβασα και πιο πάνω. Άρα μάλλον συνεχίζω με τα 30€ της blue και τα 2000€ για απαλλαγή υποθέτω αν και θα φανεί μελλοντικά
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ στις 19 του μηνός έλαβα μήνυμα ότι η Blue American Express θα αντικατασταθεί με νέα κάρτα την "Χρυσή Alpha Bank Bonus Visa" την οποία δεν έχω λάβει ακόμη. Είμαι όμως ήδη κάτοχος της Χρυσής Bonus Mastercard και δεν ξέρω για ποιο λόγο να κρατήσω και την καινούρια.
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Εγώ στις 19 του μηνός έλαβα μήνυμα ότι η Blue American Express θα αντικατασταθεί με νέα κάρτα την "Χρυσή Alpha Bank Bonus Visa" την οποία δεν έχω λάβει ακόμη. Είμαι όμως ήδη κάτοχος της Χρυσής Bonus Mastercard και δεν ξέρω για ποιο λόγο να κρατήσω και την καινούρια.
Στη χρυσή visa έχεις διπλασιασμό πόντων; Αν ναι αδιάφορο τότε αν όχι όμως αξίζει μόνο γι αυτό
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στη χρυσή visa έχεις διπλασιασμό πόντων; Αν ναι αδιάφορο τότε αν όχι όμως αξίζει μόνο γι αυτό
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας διπλασιασμό πόντων. Αν πχ. βάλω βενζίνη από BP 50 ευρώ θα πάρω 100 πόντους?? Εγώ βάζω 50 ευρώ βενζίνη και με την Diners παίρνω 400 πόντους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας διπλασιασμό πόντων. Αν πχ. βάλω βενζίνη από BP 50 ευρώ θα πάρω 100 πόντους?? Εγώ βάζω 50 ευρώ βενζίνη και με την Diners παίρνω 400 πόντους.
Οι περισσότερες κάρτες bonus στους μεγάλους συνεργάτες δίνουν 4 πόντους για κάθε ευρώ που πληρώνουν.
Ορισμένες κάρτες (π.χ. χρυσές, diners κλπ.) διπλασιάζουν τους ανωτέρω πόντους.
Στη BP για παράδειγμα (που είναι μεγάλος συνεργάτης) παίρνεις πόντους x 8 (διπλάσιους των 4).
Η Diners που κατέχεις έχει προφανώς διπλασιασμό πόντων (50 x 8=400).
Για τις κάρτες αναλυτικά εδώ:
https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας διπλασιασμό πόντων. Αν πχ. βάλω βενζίνη από BP 50 ευρώ θα πάρω 100 πόντους?? Εγώ βάζω 50 ευρώ βενζίνη και με την Diners παίρνω 400 πόντους.
Aκριβώς το ίδιο θα κανει και η χρυσή bonus visa https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/xrusi-alpha-bank-bonus-visa και σε συμφέρει παραπάνω σε σχέση με τη diners γιατί θα παίρνεις παντού διπλούς πόντους αφού γίνεται και παντού δεκτή σε σχέση με τη diners.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
View attachment 274987
Σήμερα ήρθε και μενα η νέα platinum σπίτι αλλά η επιστολή που τη συνοδεύε ήταν ίδια με αυτή της notos. Γράφει μόνο ότι οι οικονομικοί όροι παραμένουν ίδιοι. Εκεί στα μαύρα γράμματα σας γράφει εσάς ότι από το δεύτερο χρόνο θα ναι 80€? Έψαξα όλα τα χαρτιά δε γράφει κάτι σχετικό. Τώρα τι κουφό είναι αυτό; Να πάρω να ρωτήσω η να κρατήσω απλά επιστολή και αν τυχόν χρεώσουν κάτι να κάνω φασαρία τότε...
Φυσικά και να πάρεις τι λογική είναι το κάνω φασαρία μετά;
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Φυσικά και να πάρεις τι λογική είναι το κάνω φασαρία μετά;
Kάνω φασαρία τρόπος του λέγειν απλά από τη στιγμή που το χαρτί λέει ότι οι όλοι οι οικονομικοί όροι παραμένουν ίδιοι με τη blue amex είναι αυτονόητο όπως και για notos δε πήρα να ρωτήσω κάτι είναι ξεκάθαρο και επειδή και στο παρελθόν μου έχουν ξανα αλλάξει κάρτα και τότε συνέχισα free όπως η παλιά και έγραφε και η επιστολή ότι συνεχίζω με τους ίδιους όρους. Αν χρεώσουν κάτι θα έχω επιστολή κρατημένη που το λέει και αποδέχτηκα με την ενεργοποίηση της. Απλά επειδή σε άλλους το γράφει απόρησα και λέω μήπως πάρω να ρωτήσω αλλιώς είναι αυτονόητο από την επιστολή τους θεωρώ
 

sinos

Member
Μηνύματα
54
Likes
79
Kάνω φασαρία τρόπος του λέγειν απλά από τη στιγμή που το χαρτί λέει ότι οι όλοι οι οικονομικοί όροι παραμένουν ίδιοι με τη blue amex είναι αυτονόητο όπως και για notos δε πήρα να ρωτήσω κάτι είναι ξεκάθαρο και επειδή και στο παρελθόν μου έχουν ξανα αλλάξει κάρτα και τότε συνέχισα free όπως η παλιά και έγραφε και η επιστολή ότι συνεχίζω με τους ίδιους όρους. Αν χρεώσουν κάτι θα έχω επιστολή κρατημένη που το λέει και αποδέχτηκα με την ενεργοποίηση της. Απλά επειδή σε άλλους το γράφει απόρησα και λέω μήπως πάρω να ρωτήσω αλλιώς είναι αυτονόητο από την επιστολή τους θεωρώ
και σε εμενα ηρθε η platinum και η επιστολη δεν αναφερει για 80 € συνδρομη.
Μαλλον πιστευω οτι εχει να κανει με το τη χρηση ειχε η ΑΜΕΧ και το τη πελατης εισαι στην τραπεζα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ θα σας πω ότι τα ίδια ισχύουν για όλους και απλά οι επιστολές είναι ότι νάνε και λάθος :)

Σε ένα χρόνο θα ξέρουμε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μόλις την παρέλαβα. Λέει ότι η ετήσια συνδρομή θα παραμείνει η ίδια με αυτή της Blue για ένα έτος και στην συνέχεια θα διαμορφωθεί σε 30ευρώ για την κυρια κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom