Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημέρα, Λονδίνο για δεύτερη φορά.... Τι προτείνετε; την πρώτη φορά είχαμε δει τα βασικά.... Με τρέξιμο πολύ... Είχαμε δει αυτά


1η μερα:
covent garden
Leicester
Trafalgar square
Westminster abbey
House of parliament
Big ben
Piccadilly circus
China town
Bond street
Madame tussaud (απ εξω)
Regent street
Little Venice
2η μερα:
μουσειο Φυσικων Επιστημων
μουσειο φυσικης ιστοριας
Buckingham palace
London eye
Περναω millennium bridge
Tate
London bridge και καταδρομικο HMS belfast
St paul cathedral
City hall
TowerBridge
Tower of London
Shard

3η μερα:
Βρετανικό Μουσειο
Camdem market
Spitalfields Market (10.00-17.00)
Dlr για Greenwich
Αστεροσκοπειο (απ εξω)
Cutty sark
Canarywharf
Docklands
θεατρο αν προλαβουμε... ???? les miserables ή το wicked

4η μερα:

Εθνική πινακοθήκη
Brick lane market (10:00-18:00)
Tate
Hyde park
Notting hill
Portobello market
Kensington gardens
Kesigton palace
Αγια Σοφια
Serpentine memorial fontain
Royal albert hall
Albert memorial

Τι άλλο να προσθέσω τώρα; ή ξανά βόλτα στα ίδια; σίγουρα δεν θα πάω σε ίδια μουσεία πάλι.... Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αλλάξει κάτι;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Δεν έχω να προτείνω κατι άλλο από αυτά που έχεις πάει ήδη. Απλά αναρωτιέμαι πώς είδες τοσα πολλά πράγματα μέσα σε μια μέρα; Πέρναγες απλά από έξω;
Πήγα Science museum και δεν μου έφτασε το 8ωρο. Με βγάλανε έξω σχεδόν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Δεν έχω να προτείνω κατι άλλο από αυτά που έχεις πάει ήδη. Απλά αναρωτιέμαι πώς είδες τοσα πολλά πράγματα μέσα σε μια μέρα; Πέρναγες απλά από έξω;
Πήγα Science museum και δεν μου έφτασε το 8ωρο. Με βγάλανε έξω σχεδόν.
αυτό ήταν το πρόγραμμα..... Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 2 το βραδυ.... Δεν τα προλάβαμε όλα..... Φυσικής ιστορίας κ επιστημών τα πήγαμε σε 4ωρο το καθένα.... Θα θέλαμε κ παραπάνω αλλά δεν είχαμε χρόνο..... Tate π. X περάσαμε μόνο ένα μισάωρο στο γρήγορο.... Shard π. Χ. Δεν άφησαν τον άντρα μου να μπει γιατί φορούσε αθλητικά.... Μπήκα μόνο εγώ ένα 10λεπτο..... Γενικά πήραμε μια γεύση καλή κ ξανά πάμε τώρα..... London eye απ έξω..... Όπως με είχατε συμβουλεύει.....

Αλήθεια στο Shard με τι παπούτσια πήγατε; εμείς στα ταξίδια φοράμε αθλητικά.... Μόνο..... Ισχύει ακόμα ότι δεν αφήνουν αθλητικά; θα ήθελα να πάω.....
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
το έχω
Καλημέρα, Λονδίνο για δεύτερη φορά.... Τι προτείνετε; την πρώτη φορά είχαμε δει τα βασικά.... Με τρέξιμο πολύ... Είχαμε δει αυτά


1η μερα:
covent garden
Leicester
Trafalgar square
Westminster abbey
House of parliament
Big ben
Piccadilly circus
China town
Bond street
Madame tussaud (απ εξω)
Regent street
Little Venice
2η μερα:
μουσειο Φυσικων Επιστημων
μουσειο φυσικης ιστοριας
Buckingham palace
London eye
Περναω millennium bridge
Tate
London bridge και καταδρομικο HMS belfast
St paul cathedral
City hall
TowerBridge
Tower of London
Shard

3η μερα:
Βρετανικό Μουσειο
Camdem market
Spitalfields Market (10.00-17.00)
Dlr για Greenwich
Αστεροσκοπειο (απ εξω)
Cutty sark
Canarywharf
Docklands
θεατρο αν προλαβουμε... ???? les miserables ή το wicked

4η μερα:

Εθνική πινακοθήκη
Brick lane market (10:00-18:00)
Tate
Hyde park
Notting hill
Portobello market
Kensington gardens
Kesigton palace
Αγια Σοφια
Serpentine memorial fontain
Royal albert hall
Albert memorial

Τι άλλο να προσθέσω τώρα; ή ξανά βόλτα στα ίδια; σίγουρα δεν θα πάω σε ίδια μουσεία πάλι.... Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αλλάξει κάτι;
το έχω αναφέρει αρκετές φορές...ημερήσια εκδρομή προς τη συνοικία kingston!!(εκεί πάς με τραίνο κατεβαίνεις στον ομώνυμο σταθμό...)συνδιάζεται με το Richmond!!αυτά τα δύο μεταξύ τους συνδέονται με λεωφορείο ,είναι γειτονικές συνοικίες,η να πάς πρώτα στο Richmond με το tube και απο κει Κingston πάλι με λεωφορείο(και τα δύο όμορφα προάστεια με αξιοποιημένο το μέτωπο στο ποτάμι ,το Κingston υπερτερεί!!).
Επίσης βόλτα στη συνοικία Chelsea(Sloane square,Saatchi gallery και η πλατεία εκεί γύρω!,κεντρικός δρόμος kings road),μπορείς να το συνδιάσεις μετα΄με μιά βόλτα από την άλλη πλευρά του ποταμού ακριβώς απέναντι και να δείς το Βattersea park...,θέλεις κι άλλες προτάσεις;;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημέρα, Λονδίνο για δεύτερη φορά.... Τι προτείνετε; την πρώτη φορά είχαμε δει τα βασικά.... Με τρέξιμο πολύ... Είχαμε δει αυτά


1η μερα:
covent garden
Leicester
Trafalgar square
Westminster abbey
House of parliament
Big ben
Piccadilly circus
China town
Bond street
Madame tussaud (απ εξω)
Regent street
Little Venice
2η μερα:
μουσειο Φυσικων Επιστημων
μουσειο φυσικης ιστοριας
Buckingham palace
London eye
Περναω millennium bridge
Tate
London bridge και καταδρομικο HMS belfast
St paul cathedral
City hall
TowerBridge
Tower of London
Shard

3η μερα:
Βρετανικό Μουσειο
Camdem market
Spitalfields Market (10.00-17.00)
Dlr για Greenwich
Αστεροσκοπειο (απ εξω)
Cutty sark
Canarywharf
Docklands
θεατρο αν προλαβουμε... ???? les miserables ή το wicked

4η μερα:

Εθνική πινακοθήκη
Brick lane market (10:00-18:00)
Tate
Hyde park
Notting hill
Portobello market
Kensington gardens
Kesigton palace
Αγια Σοφια
Serpentine memorial fontain
Royal albert hall
Albert memorial

Τι άλλο να προσθέσω τώρα; ή ξανά βόλτα στα ίδια; σίγουρα δεν θα πάω σε ίδια μουσεία πάλι.... Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αλλάξει κάτι;
Μια πρόταση που έχω να κάνω είναι να πάρετε τρένο από Waterloo κ να πάτε στο παλάτι του Ερρίκου του 8ου το Hampton Court. Από τα πιο ενδιαφέροντα ανάκτορα που έχω πάει με ωραίους κήπους κ ένα μικρό λαβύρινθο στον οποίο κατάφερα να χαθώ χαχα. Μισή ώρα με τρένο. Στο γυρισμό είχα πάρει λεωφορείο δε θυμάμαι ποιο ακριβώς κ κατέβηκα Ριτσμοντ. Βόλτα στο ποτάμι, κ επιστροφή με μετρο. Εγώ συνέχισα με λεωφορείο για Kew gardens κ γύρισα από κει. Είναι ωραία βόλτα στα προάστια.

Εντός Λονδίνου, δε ξέρω πως είδες τα αξιοθέατα στο South bank, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις τη περατζαδα παράλληλα στο Τάμεση που ξεκινάει από λίγο πριν το London Eye κ φτάνει κοντά στο Πύργο. Νομίζω Queens Walk λέγεται. Απίστευτη διαδρομή κ χαζι που τη κάνω κάθε φορά που πάω κ δύο φορές τη μέρα χαχα. Προτίμησε απόγευμα.

Οπωσδήποτε να πας στη συνοικια που λεγεται Temple court. Τρομερά ενδιαφέρουσα τοσο αρχιτεκτονικά οσο κ ιστορικά ειδικα αν σε ενδιαφέρει το θεμα Ναιτες ιπποτες Ιλλουμινατι κλπ.

Επίσης δε ξέρω τι έκανες μετά το Camden's market αλλα επίσης ωραία βόλτα είναι αυτή που ξεκινάει από μέσα από την αγορά πάει παράλληλα στο ποτάμι σε μια καταπράσινη διαδρομή πολύ ρομαντική θα έλεγα κ συνεχίζει ως little venice η αν θες βγαίνεις πιο πριν κ πας Regents Park.

Αν είσαι σινεφίλ θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω κ να πας να δεις ταινία σε IMAX προβολή στο Waterloo. Αξίζει με χίλια η εμπειρία. Στις 2 τελευταίες σειρές όμως πιο μπροστά πιάνεται ο σβέρκος σου είναι τεράστια η οθόνη.

Κ έτσι για την εμπειρία ζήσε κ την ιεροτελεστία του afternoon tea. Μπορείς να βρεις κ φτηνά σχετικά αν κ για μια φορά θα σου έλεγα να πας σε κάνα κυριλέ ξενοδοχείο η εστιατόριο να ευχαριστηθείς. Αλλά οκ αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί θα διστάζουν με τόσο που το χρεώνουν οι περισσότεροι

Επίσης αν τυχόν ξαναπάς Γκρίνουιτς κάνε το εξής διαφορετικό. Πήγαινε από το τούνελ που πηγαίνει κάτω από το Τάμεση κ ενώνει τα docklands με Γκρίνουιτς. Η κάντο στο γυρισμό.

Αυτά μου έρχονται τώρα.. Αφού έχεις δει τα αξιοθέατα όλα είναι δύσκολο να σου προτείνουμε κάτι εντός Λονδίνου τουλάχιστον

Αχ λατρεμένο Λονδίνο

@romantic woman κ εσύ οπαδός του Ρίτσμοντ- Κίνγκστον; ; μαζί τα γραφαμε
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω! μερη για μπυριτσα χαλαρα ; εχετε να προτεινετε κατι; μαγαζια με ψιλο-ροκ μουσικη; Το βραδυ τι ωρα κλεινει το μετρο; και το dlr?
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλύτερα να το πάτε πιο χαλαρά και να δείτε την πόλη, δεν χρειάζεται τρέξιμο.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Αυτό ηταν...Άφιξη στο Luton 21:45 14 Αυγούστου και Αναχώρηση 19 Αυγούστου.
2 ενήλικες κ 2 παιδιά.
Ακούω ιδέες - προτάσεις για πρόγραμμα αν σκεφτεί κάποιος ότι σίγουρα θα πάμε ζωολογικό κήπο, μουσείο φυσικής ιστορίας, αρχαιολογικό μουσειο. Ότι προτείνει κάποιος καλό θα είναι.
Αξίζει το London eye? Πόσο κοστίζει ξέρει κανείς ; Ένα ενυδρείο είναι καλό;
Έπίσης επειδή έχω μπερδευτεί λίγο παρόλο που διάβασα κάποια πράγματα. Oyester card ή travelcard;
Τι λέτε κ εσείς?
Ευχαριστώ
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Travel card την χάρτινη με σηματακι των σιδηροδρόμων τους για να έχεις την προσφορά 2 σε 1. Έχει σίγουρα το London eye ζωολογικό και ενυδρείο αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος για είσοδο με παιδιά. Το London eye είναι μια ιστορία 30 λεπτών. Σίγουρα είναι ακριβό για την μια βόλτα που προσφέρει αλλά είναι iconic στο Λονδίνο, εμβληματικο σημείο ενδιαφέροντος. Δεν θα πάτε κάθε χρονιά στο Λονδίνο. Εάν τελικά καταφέρω να πάω με τον γιο μου φέτος θα μπούμε σίγουρα. Υπόψην ότι για θέα υπάρχει και το δωρεάν, με κράτηση, sky garden

Φιλική συμβουλή απλό μέλος είμαι. Καλύτερα όχι cross posting. Σε ένα σημείο να ανεβαζεις ότι θες και εάν κάποιος ξέρει θα απαντήσει.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Travel card την χάρτινη με σηματακι των σιδηροδρόμων τους για να έχεις την προσφορά 2 σε 1. Έχει σίγουρα το London eye ζωολογικό και ενυδρείο αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει ουσιαστικό κέρδος για είσοδο με παιδιά. Το London eye είναι μια ιστορία 30 λεπτών. Σίγουρα είναι ακριβό για την μια βόλτα που προσφέρει αλλά είναι iconic στο Λονδίνο, εμβληματικο σημείο ενδιαφέροντος. Δεν θα πάτε κάθε χρονιά στο Λονδίνο. Εάν τελικά καταφέρω να πάω με τον γιο μου φέτος θα μπούμε σίγουρα. Υπόψην ότι για θέα υπάρχει και το δωρεάν, με κράτηση, sky garden

Φιλική συμβουλή απλό μέλος είμαι. Καλύτερα όχι cross posting. Σε ένα σημείο να ανεβαζεις ότι θες και εάν κάποιος ξέρει θα απαντήσει.
Ευχαριστώ για τη γνώμη-συμβουλή σου. έχεις δικιο για το cross posting.
Σύμφωνα με αυτλα που διάβασα...Η προσφορα 2 σε 1 ίσως συμφέρει αφού θα πληρώνουμε οι ενήλικες κ τα παιδιά θα μπαίνουν δωρεάν.
έχεις δικιο για το London eye δεν παμε κ καθε χρονο. Για το ενυδριο εχω αμφιβολίες. Για το sky garden αν μπορεις δωσε πληροφορίες. Επίσης στα voucher του 2 σε 1 ζητά ημερομηνίες. Είναι δεσμευτικές ή απλά βάζουμε μια για να μπορέσουμε να τα τυπώσουμε?
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Κάποιος - κάποιοι εδω μέσα έχουν γράψει για Σάββατο κ βόλτα στο Notiham Hill. Τους είναι εύκολο να δώσουν περισσότερες πληροφορίες-κατευθύνσεις για αυτη την πρωινη βόλτα (σταθμό μετρο-δρόμους-διαδρομη) κ φυσικά αν κάποιος εχει να προτείνει κάποια υπαίθρια αγορά
Επίσης κάπου(πραγματικα δεν θυμαμαι) κάποιος είχε γράψει ότι είναι ωραία στην περιοχή όπου ο Jack the ripper δρούσε. Αν είναι ασχετο κ άκυρο ας μου το πει κάποιος. Αν είναι αλήθεια ας δώσει πληροφορίες
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστώ για τη γνώμη-συμβουλή σου. έχεις δικιο για το cross posting.
Σύμφωνα με αυτλα που διάβασα...Η προσφορα 2 σε 1 ίσως συμφέρει αφού θα πληρώνουμε οι ενήλικες κ τα παιδιά θα μπαίνουν δωρεάν.
έχεις δικιο για το London eye δεν παμε κ καθε χρονο. Για το ενυδριο εχω αμφιβολίες. Για το sky garden αν μπορεις δωσε πληροφορίες. Επίσης στα voucher του 2 σε 1 ζητά ημερομηνίες. Είναι δεσμευτικές ή απλά βάζουμε μια για να μπορέσουμε να τα τυπώσουμε?
Για το ενυδριο να μην εχεις καθολου αμφιβολιες!ειδικα για τα παιδια ειναι οτι πρεπει!εδω ξετρελαθηκαμε εμεις που μαστε κοντα στα πρωτα αντα!οσο για παραπανω πληροφοριες και ιδεες,αφιερωσε λιγη ωρα και διαβασε καμια ιστορια μελους,εχουν γραψει πολυ βατα προγραμματα για Λονδινο οπου παιρνεις καλη γευση της πολης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom