Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δοκίμασα με χρεωστική κάρτα και τις 4 τράπεζες. Δεν κατάφερα σε καμία να κάνω συναλλαγή. Τι χάνω και δε μπορώ να τη βγάλω..?? Με την Alpha Bank που μίλησα τουλάχιστον, μου είπαν για cc
Αυτο ειναι το προβλημα οτι προσπαθεις απο χρεωστικη και οχι μεσω e banking...οι καρτες δε περναγαν ποτε για top up,τουλαχιστον οι ελληνικες
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μα δεν ισχύουν cc για τέτοιου είδους συναλλαγές...
ισχυουν
https://www.alpha.gr/-/media/alphag...hash=CCC934025062A909BC9E2826610B620969E6C5C9

ειναι η πρωτη κατηγορια, με καρτα δεν μπορεις να κανεις την συναλλαγη, μονο με μεταφορα χρηματων. και εκει βεβαια υπαρχει περιορισμος, αλλα παει με ποσο, οχι με το ειδος της συναλλαγης
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Δεν μπορείς να κάνεις top up να βάλεις χρήματα δηλαδή στην κάρτα Revolut δίνοντας να πάρει τα χρήματα από χρεωστική κάποιας ελληνικής τράπεζας παρά μόνο με αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό μέσω e-banking. Τώρα με πιστωτική και με όχι χρεωστική top up ΔΕΝ έχω δοκιμάσει.
Από την εμπειρία μου αποστολή μέσω e-banking από ALPHA πήρε 3 ημέρες και από Eurobank 1 ημέρα.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Όπως ήδη αναφέρθηκε, δεν μπορείς να βάλεις χρήματα από κάρτα αλλά μόνο με έμβασμα. Υπάρχουν οδηγοί top up revolut, αν γκουγκλάρεις θα βρεις τον τρόπο. Κόστος 1 ευρώ και όπως έχω αναφέρει ξανά, η Εθνική εντός 24ωρου εμφανίζει την κίνηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τώρα με πιστωτική και με όχι χρεωστική top up ΔΕΝ έχω δοκιμάσει.
Από καμία κάρτα με ελληνικό BIN (Bank Identification Number, δηλαδή κάρτα από Ελληνική τράπεζα) δεν περνάει. Δεν παίζει ρόλο το τι κάρτα είναι.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Μα αν είναι έτσι (που πραφανώς έτσι είναι) η Ρέβο χάνει ότι πλεονέκτημα έχει. Σκοπός ήταν να μπορεί να γίνει μέσω κάρτας. Με εμβάσματα.. σωθήκαμε!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μα αν είναι έτσι (που πραφανώς έτσι είναι) η Ρέβο χάνει ότι πλεονέκτημα έχει. Σκοπός ήταν να μπορεί να γίνει μέσω κάρτας. Με εμβάσματα.. σωθήκαμε!
Κανενα πλεονεκτημα δε χανει..η ρεβο ειναι κατ εξοχιν καρτα για να χεις συναλλαγμα μεσα στη καλυτερη ισοτιμια που υπαρχει...και το θεμα με το top up απο καρτες υπαρχει μονο στην ελλαδα οποτε ποσο ζημια πιστευεις οτι μπορει να χει;αναλογικα απο καθε ελληνικη καρτα για αγορες στο εξωτερικο με αλλο νομισμα συμφερει η ρεβο και το εμβασμα πλεον παιρνει 1 εργασιμη αρα γιατι σωθηκατε;:haha:
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
@zafirenia_83 για ποιο λογο θελεις τη καρτα; ειναι μια προπληρωμενη καρτα που συμφαιρει να τη χρησιμοποιεις στο εξωτερικο. απλα χρεωνεσε 1 ευρω καθε φορα που κανεις εμβασμα . το ποσο ειναι ιδιο ειτε μεταφερεις 10 ευρω ειτε 1000 ευρω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Mail απο Revolut.

Hi

You're probably Reesly sick of hearing about Brexit by now. We understand. It's all very Merkely and confusing.

We're sorry to Boris you with more Brexit stuff, but please don't send this email to your Juncker folder. We have an important message you May want to hear.

For now, all our politicians have stopped having a Barnier about what deal to sign. This is good news. It means that you'll stay as part of our UK entity for the foreseeable future, and that you don’t need to do anything on your side for now. There's a Chancellor this will change in the future, but we will keep you up to date as developments continue.

We suggest that you celebrate by using your Revolut card to go out and buy a sweet treat. Maybe a strawberry Macron.
 

Marianna12mp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα! Διαβάζω για τη χρέωση όταν "φορτώνεις" τη Revolut με ευρώ από Εθνική που γράφετε παραπάνω. Πριν από λίγες ώρες όμως "φόρτωσα" τη Revolut μέσω της εφαρμογής της, με 20 ευρώ, μου ζήτησε στοιχεία χρέωσης κάποιας κάρτας, έβαλα την Εθνική. Αν και δεν φαίνεται στις αναλυτικές κινήσεις του λογαριασμού μου ακόμα, το ποσό που έχει δεσμέυσει η Εθνική είναι 20 ευρώ χωρίς κάποια προμήθεια. Έχει αλλάξει κάτι ή να περιμένω επιπλέον χρέωση αργότερα?
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
58
Likes
96
Πρόσφατα άνοιξε το top up απευθείας με κάρτες εθνικής, αντί να στείλεις έμβασμα. Φαντάζομαι θα ακολουθήσουν και οι άλλες τράπεζες.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα! Διαβάζω για τη χρέωση όταν "φορτώνεις" τη Revolut με ευρώ από Εθνική που γράφετε παραπάνω. Πριν από λίγες ώρες όμως "φόρτωσα" τη Revolut μέσω της εφαρμογής της, με 20 ευρώ, μου ζήτησε στοιχεία χρέωσης κάποιας κάρτας, έβαλα την Εθνική. Αν και δεν φαίνεται στις αναλυτικές κινήσεις του λογαριασμού μου ακόμα, το ποσό που έχει δεσμέυσει η Εθνική είναι 20 ευρώ χωρίς κάποια προμήθεια. Έχει αλλάξει κάτι ή να περιμένω επιπλέον χρέωση αργότερα?
Εδώ και λίγες ημέρες από κάρτα της Εθνικής γίνεται "προσθήκη χρημάτων" Από προπληρωμένη φαίνεται χρέωση 1€ και αμέσως πίστωση 1€. Στην χρεωστική δεν φάνηκε και σε εμένα κάτι, μόνο ότι είναι δεσμευμένα τα χρήματα. Τα χρήματα αυτά τα χρησιμοποιώ κανονικά από την Revolut μου.
Σε άλλο φόρουμ διάβασα ότι από κάρτες άλλων τραπεζών δεν γίνεται ακόμη "προσθήκη χρημάτων";;;;:rolleyes-80::rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom