Λέσβος Tα φώτα σας για μυτιλήνη

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ε θα μας πει. Μπορεί να του άρεσε τόσο πολύ που να μην έχει λόγια.
Αστειεύομαι. Άλλωστε είμαι πολύ προσγειωμένη ως προς τη Μυτιλήνη ως τουριστικό προορισμό:rolleyes:
Πάρα πολύ μέχρι και στη Μόρια πήγα. Τώρα δεν μου παίρνει το σύστημα τις φωτό γιατί είναι λέει μεγάλες 5,4ΜΒ και θα πρέπει να κάνω σμίκρυνση. Στο Αιβαλί έμενα στην Cunda.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ε θα μας πει. Μπορεί να του άρεσε τόσο πολύ που να μην έχει λόγια.
Αστειεύομαι. Άλλωστε είμαι πολύ προσγειωμένη ως προς τη Μυτιλήνη ως τουριστικό προορισμό:rolleyes:
Αλλιώς το βλεπει πάντα ένας εξωτερικος παρατηρητής.Ο ντόπιος συχνά υποτιμά τις ομορφιές του μέρους του
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ηλιοβασίλεμα στην Ερεσό με στίχους των τριών Ερέσιων ποιητών

(Πήγα σε όλα που μου γράψατε εκτός το Πλωμάρι, σας έβαλα αυτές τις φωτό για το ευχαριστώ, περισσότερες άλλη φορά)



ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΙΒΑΛΙ 139 [Ανάλυση οθόνης].JPG
ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΙΒΑΛΙ 140 - Αντίγραφο [Ανάλυση οθόνης].JPG
ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΙΒΑΛΙ 135 [Ανάλυση οθόνης].JPG


ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΙΒΑΛΙ 143 [Ανάλυση οθόνης].JPG
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να ταξιδέψω τον Ιούλιο 1 με 6 στο όμορφο νησί και έχω καταμπερδευτεί. Μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνω ώστε να έχει καλή παραλία για ξεκούραση με βασικές προδιαγραφές, οχι πολύ συνωστισμό. Σίγουρα θα το γυρίσουμε το νησί αλλά κάποιες μέρες θα θέλουμε να μην κουνηθούμε. Τι γνώμη έχετε για Πέτρα, Άναξο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να ταξιδέψω τον Ιούλιο 1 με 6 στο όμορφο νησί και έχω καταμπερδευτεί. Μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνω ώστε να έχει καλή παραλία για ξεκούραση με βασικές προδιαγραφές, οχι πολύ συνωστισμό. Σίγουρα θα το γυρίσουμε το νησί αλλά κάποιες μέρες θα θέλουμε να μην κουνηθούμε. Τι γνώμη έχετε για Πέτρα, Άναξο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ωραία είναι Πέτρα Αναξο και Μολύβι με αξιοπρεπεις παραλιες.Δυστυχως το νησί για να το δεις θέλει οδηγηση. Το σημείο αυτό είναι καλό γιατί έχεις κοντά Μολύβο Μανταμάδο Ερεσσο για μονοήμερες και να γυρίσεις το βράδυ. Μόλυβος περισσότερο και Πέτρα λιγότερο έχουν ζωή και το βράδυ. Άναξος είναι ένα μέρος μόνο για μπάνιο και διαμονή (πολλά δωμάτια και καλή σχετικά παραλία).
Αν θες μπορείς να μείνεις και ένα βράδυ Ερεσσο (στη σκάλα) για να μοιρασεις αποστασεις
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Ωραία είναι Πέτρα Αναξο και Μολύβι με αξιοπρεπεις παραλιες.Δυστυχως το νησί για να το δεις θέλει οδηγηση. Το σημείο αυτό είναι καλό γιατί έχεις κοντά Μολύβο Μανταμάδο Ερεσσο για μονοήμερες και να γυρίσεις το βράδυ. Μόλυβος περισσότερο και Πέτρα λιγότερο έχουν ζωή και το βράδυ. Άναξος είναι ένα μέρος μόνο για μπάνιο και διαμονή (πολλά δωμάτια και καλή σχετικά παραλία).
Αν θες μπορείς να μείνεις και ένα βράδυ Ερεσσο (στη σκάλα) για να μοιρασεις αποστασεις
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Εσένα ποιά είναι η αγαπημένη σου παραλία;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Εσένα ποιά είναι η αγαπημένη σου παραλία;
Τάρτι αλλά δεν έχει να μείνεις και είναι σε περίεργο σημείο. Σίγουρα αξίζει επίσκεψη.Εχω γράψει πολλά σε σχετικά με Λέσβο thread.Νομιζω έχω γράψει και για παραλίες διαδρομές μουσεία για όλο το νησί και για την πόλη της μυτιληνης
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να ταξιδέψω τον Ιούλιο 1 με 6 στο όμορφο νησί και έχω καταμπερδευτεί. Μπορείτε να μου προτείνετε που να μείνω ώστε να έχει καλή παραλία για ξεκούραση με βασικές προδιαγραφές, οχι πολύ συνωστισμό. Σίγουρα θα το γυρίσουμε το νησί αλλά κάποιες μέρες θα θέλουμε να μην κουνηθούμε. Τι γνώμη έχετε για Πέτρα, Άναξο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνωστισμό δεν θα συναντήσετε πουθενά αρχές Ιουλίου. Για μένα η ιδανική παραλία για ξεκούραση όπως λες είναι η Ερεσός. Οι μέρες που έχετε στο νησί είναι λίγες και το καλύτερο θα είναι να μοιράσετε τη διαμονή σας ανάμεσα σε Μόλυβο και Ερεσό, κάνοντας μια προσπάθεια να δείτε και Μυτιλήνη, Αγιάσο, Πλωμάρι.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Συνωστισμό δεν θα συναντήσετε πουθενά αρχές Ιουλίου. Για μένα η ιδανική παραλία για ξεκούραση όπως λες είναι η Ερεσός. Οι μέρες που έχετε στο νησί είναι λίγες και το καλύτερο θα είναι να μοιράσετε τη διαμονή σας ανάμεσα σε Μόλυβο και Ερεσό, κάνοντας μια προσπάθεια να δείτε και Μυτιλήνη, Αγιάσο, Πλωμάρι.
Το καλύτερο είναι να σπάσεις αν θες τη διαμονή στην Ερεσό. Η Ερεσός είναι σίγουρα η καλύτερη λύση στη λογική "είμαι δίπλα στην παραλία", έχει ζωή όλη τη μέρα αλλά είσαι απομονωμένος από το υπόλοιπο νησί. Δηλαδή αν θες να το έχεις σαν βάση για να πηγαίνεις εκδρομές μονοήμερες θα είναι ζόρι γιατί και ο δρόμος Καλλονής-Ερεσού δεν είναι εύκολος. Αν πρέπει να πας κάπου στο νησί θα επέλεγα στα τοπ
1)Αγιάσος (ορεινό χωριο)
2) Μόλυβος (λόγω αρχιτεκτονικής)
3)Σκάλα Συκαμνιάς
Οι διαδρομές για να πας σε αυτά τα μέρη φυσικά συνδυάζονται και με άλλες στάσεις.
 

Elsa92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα!

Εγώ θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις!
Η πρώτη είναι, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αερδρόμιο για το κέντρο της Μυτιλήνης ( γιατί κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει και ο μόνος τρόπος μετακίνησης είναι το ταξί!) .
Και η δεύτερη, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το κέντρο για το χωριό Μανταμάδος.

Έαν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει θα με βοηθούσε παααρα πολύ!
:)
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα!

Εγώ θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις!
Η πρώτη είναι, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αερδρόμιο για το κέντρο της Μυτιλήνης ( γιατί κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει και ο μόνος τρόπος μετακίνησης είναι το ταξί!) .
Και η δεύτερη, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το κέντρο για το χωριό Μανταμάδος.

Έαν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει θα με βοηθούσε παααρα πολύ!
:)
Υπάρχει λεωφορείο για κέντρο αλλά με όχι τόσο συχνά δρομολόγια. Και για το Μανταμάδο από το κεντρικό σταθμό υπεραστικών λεωφορείων. Για ΚΤΕΛ ενημερωσου γιατί τα δρομολόγια δεν είναι πολύ συχνά (2251028873).Για το αστικό δες εδώ https://www.astika-mitilinis.gr/πίνακας-δομολογίων/
Υπολόγισε ότι κάνει 15 με 20 λεπτά για να ερθει από κεντρο (οι ώρες που αναφέρει ειναι για εκκίνηση από κέντρο της πόλης).Εισιτήριο από τον οδηγό 2 ευρω
Μόλις είδα ότι το ΚΤΕΛ Λέσβου έχει αναβαθμιστεί και έχει ηλεκτρονικά τα δρομολόγια https://www.ktel-lesvou.gr/
 
Last edited:

Elsa92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πάαααρα πολύ για την γρήγορη απάντηση!!!!!
Θα τα κοιτάξω! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom