Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ταξιδι με διανυκτερευση που ειναι πολυ ακριβοτερη του κοστους ταξιδιου δεν ειναι φτηνη επιλογη, δεν ειναι καν επιλογη. Κ μιλω παντα για μενα, το κοινο κρινει για παρτη του.
Για την ιστορία παντως η συγκεκριμενη πτηση ηταν στην τυχη με σκοπο να δειξει σε οσους ψαχνουν πτησεις με μιλια για Νέα Υόρκη οτι υπάρχουν και τοσο φτηνες. Αυτη η τιμη υπαρχει και με πολυ λιγοτερες ωρες πτηση που δεν χρειαζεται διανυκτέρευση. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μαλλον πρεπει να προσεξεις καλυτερα τη χρηση του ρηματος....
Το σκρινσοτ ηταν οφ τοπικ εκει που ηταν, μιλουσαμε για Aegean.
Eσύ ανέφερες την "αστροσυμμαχία", "που είναι ακριβή" και πετάει "με χρέπια" και "χρεώνει πολλούς φόρους".

Ε, δεν είναι έτσι όπως φαίνεται και μετά πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα και λέμε ότι ο άλλος είναι οφ τόπικ. Δεν έχει ούτε πάντα ούτε συνήθως χαμηλότερους φόρους η SkyTeam, συνήθως το αντίθετο συμβαίνει. Βεβαίως υπάρχουν προορισμοί που τους εξυπηρετεί καλύτερα, οι γαλλόφωνοι ειδικά είναι μια από τις εξαιρέσεις, αλλά στις περισσότερες των άλλων περιπτώσεων, η αστροσυμμαχία είναι βολικότερη, φτηνότερη, πληρέστερη.

Για την άλλη δε, την Oneworld, ό,τι και να πω είναι λίγο. Μακράν το χειρότερο πρόγραμμα από τα τρία, σκέτη κοροϊδία.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Από Αθήνα για Νέα Υόρκη ξέρει κάποιος με ποια εταιρία πληρώνεις τους λιγότερους φόρους από την star alliance με εξαργύρωση μιλίων? Παλιότερα θυμάμαι ήταν η united μέσω Ιταλίας που είχα δώσει περιπου 120 ευρώ με επιστροφή. Έχει αλλάξει κάτι ;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Από Αθήνα για Νέα Υόρκη ξέρει κάποιος με ποια εταιρία πληρώνεις τους λιγότερους φόρους από την star alliance με εξαργύρωση μιλίων? Παλιότερα θυμάμαι ήταν η united μέσω Ιταλίας που είχα δώσει περιπου 120 ευρώ με επιστροφή. Έχει αλλάξει κάτι ;
Καλημέρα. Νομίζω κ η sas έχει φθηνούς φορούς. Δεν είναι απευθείας, βεβαια
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Όπως αντιλαμβάνεστε από τον τίτλο το θέμα έχει να κάνει με τα μίλια που κερδίζουμε από τις αεροπορικές. Παρ' ότι πετάω αρκετά συχνά και μάλιστα υπερατλαντικές πτήσεις, είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια μιας και είμαι σίγουρος ότι μέχρι στιγμής έχω χάσει τζάμπα κάμποσα ταξίδια εξαιτίας του ότι δεν κάθισα να ρωτήσω κάποιον πως λειτουργεί. Ενδεικτικά οι πτήσεις μου τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ως εξής:
Κωνπολη-Παρισι-Μαιαμι-Κωνπολη
Μαιαμι-Κανκουν(Μεξικο)-Μαιαμι
Κωνπολη-Νεα Υορκ-Κωνπολη
Νεα Υορκη-Σαν Φραντζισκο
Λας Βέγκας-Μαιαμι
Μαιαμι-Νεα Υορκη
Σοφια-Ντοχα-Μαιαμι-Σοφια
Μαιαμι-Μεξικο Σιτι
Μοντερει-Μεξικο
Κωνπολη-Παρισι-Μαιαμι
Μαιαμι-Ζυριχη
Ζυριχη-Κωνπολη
Για αρχή, έχω κάνει έγκλημα έτσι; Δεύτερον, μπορώ να εξαργυρώσω περασμένες πτήσεις ή όχι; Έχω 2 πτήσεις προσεχώς Κωνπολη-Μπακου και Αθηνα-Μαρακες, και ίσως ένα υπερατλαντικό το Πάσχα και μετά άλλο ένα το καλοκαίρι του '20. Τι μπορεί να μου δώσουν όλα αυτά, σε συνδυασμό με την εξαργύρωση ενός παλιού πχ; Συγγνώμη που είμαι τόσο άσχετος με το θέμα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Για αρχή δεν μας λες με ποιες εταιρείες πέταξες η θα πετάξεις;Και αν έχεις ήδη βγάλει κάρτα από κάποια εταιρεία;
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Έχω πετάξει Air France, Turkish, American, Delta, Qatar, United, Air Portugal, Pegasus. Είναι κάμποσες, γι αυτό δεν τις ανέφερα. Όχι δεν έχω βγάλει κάτι, μόλις έγινα μέλος στο πρόγραμμα της Qatar, για να εξαργυρώσω μίλια των γονιών μου που πετάνε σε ένα μήνα για Μαιάμι μέσω Ντόχας. Και πάνω σε αυτό κάτι σημαντικό, μπορώ να πάρω τα μίλια των 2 εισιτήριων των γονιών μου και να τα βάλω στο λογαριασμό μου;
YΓ. Πάντως απ' ότι βλέπω μία πτήση Σόφια-Μαιάμι σου δίνει 2.400 μίλια με την Κατάρ στο economy class, αλλά για να κλείσεις την ίδια πτήση δωρεάν χρειάζεσαι 75000 μίλια, πράγμα που σημαίνει ότι θες γύρω στις 30! πτήσεις Σόφια-Μαιάμι, ώστε να σου δώσουν μία δωρεάν. Διορθώστε με αν έχω κάπου λάθος
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Βγάλε κάρτα ή κάρτες με τις εταιρείες που πετάς πιο συχνά.Για να μαζεύεις μίλια και από τις εταιρείες που είναι στην ίδια συμμαχία.Air France+Delta η Qatar+American η Turkish+Portugal.Και μετά διάβασε τους όρους και αν μπορείς να πάρεις μίλια για παλιές πτήσεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Γράψου στα προγράμματα τριών εταιρειών που ανήκουν σε διαφορετικές συμμαχίες και κάνε αναδρομική καταχώρηση για τα ταξίδια των τελευταίων δώδεκα μηνών. π.χ. σε μία εκ των Air France/KLM/Delta για την Sky Team.
Κρίμα να χάσεις τόσα μίλια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βέβαια αν κλείνεις τα περισσότερα εισιτήρια σε προσφορά μην περιμένεις να παίρνεις πολλά μίλια, όπως αναφερθηκες κι εσύ με το παράδειγμα που έδωσες. Επίσης πρόσεχε γιατί κάθε πρόγραμμα έχει διαφορετικό υπολογισμό για κάθε αεροπορική και μπορεί να σε συμφέρει να έχεις ένα συγκεκριμένο.

Για να πειραματιστείς λίγο δες εδώ: https://www.wheretocredit.com/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όπως αντιλαμβάνεστε από τον τίτλο το θέμα έχει να κάνει με τα μίλια που κερδίζουμε από τις αεροπορικές. Παρ' ότι πετάω αρκετά συχνά και μάλιστα υπερατλαντικές πτήσεις, είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια μιας και είμαι σίγουρος ότι μέχρι στιγμής έχω χάσει τζάμπα κάμποσα ταξίδια εξαιτίας του ότι δεν κάθισα να ρωτήσω κάποιον πως λειτουργεί. Ενδεικτικά οι πτήσεις μου τα τελευταία 3 χρόνια έχουν ως εξής:
Κωνπολη-Παρισι-Μαιαμι-Κωνπολη
Μαιαμι-Κανκουν(Μεξικο)-Μαιαμι
Κωνπολη-Νεα Υορκ-Κωνπολη
Νεα Υορκη-Σαν Φραντζισκο
Λας Βέγκας-Μαιαμι
Μαιαμι-Νεα Υορκη
Σοφια-Ντοχα-Μαιαμι-Σοφια
Μαιαμι-Μεξικο Σιτι
Μοντερει-Μεξικο
Κωνπολη-Παρισι-Μαιαμι
Μαιαμι-Ζυριχη
Ζυριχη-Κωνπολη
Για αρχή, έχω κάνει έγκλημα έτσι; Δεύτερον, μπορώ να εξαργυρώσω περασμένες πτήσεις ή όχι; Έχω 2 πτήσεις προσεχώς Κωνπολη-Μπακου και Αθηνα-Μαρακες, και ίσως ένα υπερατλαντικό το Πάσχα και μετά άλλο ένα το καλοκαίρι του '20. Τι μπορεί να μου δώσουν όλα αυτά, σε συνδυασμό με την εξαργύρωση ενός παλιού πχ; Συγγνώμη που είμαι τόσο άσχετος με το θέμα
'Εγκλημα δεν έχεις κάνει, δεν έχεις και τόσες πολλές πτήσεις, ειδικά όταν ανακατεύεις διαφορετικές εταιρίες σε διαφορετικές συμμαχίες, αν όλα αυτά είναι φτηνά εισιτήρια economy class κατά πάσα πιθανότητα θα είχες βγάλει κάνα εισητήριο εσωτερικού or something. Το σπορ των μιλίων δεν είναι πια γι αυτούς που τα μαζέυουν πετώντας economy class.
Για να επιλέξεις το κατάλληλο πρόγραμμα τακτικών επιβατών για σένα, δες τις εταιρίες που πετάς πιο συχνά, και βρες ένα πρόγραμμα που να σου δίνει μίλια από τις περισσότερες από αυτές.
Retro claim περαν από λίγους μήνες πίσω δε μπορείς να κάνεις (το πόσους μήνες, εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα διαλέξεις).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom