Κάλυμνος Λέρος Λέρος - Κάλυμνος

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πάντως, ο δρόμος από Πόθια προς Πάνορμο και Μασούρι δεν θυμάμαι να είχε δυσκολία. Καλός δρόμος ήταν και σχετικά σύντομος.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα. Πέρσι επισκεφτήκαμε Κάλυμνο και Λέρο και είχαμε μοιράσει τις διανυκτερεύσεις Αν επρεπε να μείνω ενα βράδυ επιπλέον θα διαλεγα σίγουρα Κάλυμνο ίσως για να ξαναπηγαινα Τελενδο που την λατρεψα. Δυστυχώς δεν πηγαμε Λειψούς που σιγουρα αξίζει , ισως αν σας βγαίνει μια εκδρομη σε Λειψούς να αξιζει τον κόπο.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Απο διαμονη σε Κάλυμνο σιγουρα studio anna στις Μυρτιες με την καλυτερη παραλία (κατα την γνωμη μου ) του νησιού και με δωρεαν ξαπλώστρες.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Απ'ό,τι βλέπω διίστανται οι απόψεις λοιπόν για το μοίρασμα των ημερών... Δε μένει παρά να πάμε κι εμείς και να δούμε τι θα μας κάνει περισσότερο κουκου.
@Βαγγω κάπου διάβασα ότι η εκδρομή για Λειψούς κλπ. συμφέρει περισσότερο από Πάτμο, γιατί αν πας από Κάλυμνο/Λέρο, λόγω απόστασης, το καραβάκι μένει πολύ λίγο στην κάθε παραλία.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια είναι πάντως ότι αν ψάξει κανείς για Πόθια, οι τιμές στη διαμονή διπλασιάζονται σε σχέση με το Μασούρι/Πάνορμο, και αυτό από μόνο του αποτελεί σημαντικό παράγοντα. Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο βέβαια.
Είμαι μεταξύ των δύο (Πάνορμο - Μασούρι) και δε ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

@Βαγγω & @Itch δε νοείται να πας λειψούς μόνο για ημερήσια. Είναι αδικία για το ισως πιο ωραίο νησάκι του συμπλέηγματος. Πας τρεις μέρες στα σίγουρα, και τη μία από αυτές κάνεις εκεί την ημερήσια για Ασπρονήσι, Μακρονήσι, Μαράθι και τα σχετικά. Οτιδήποτε άλλο είναι λίγο..
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
δε νοείται να πας λειψούς μόνο για ημερήσια. Είναι αδικία για το ισως πιο ωραίο νησάκι του συμπλέηγματος. Πας τρεις μέρες στα σίγουρα, και τη μία από αυτές κάνεις εκεί την ημερήσια για Ασπρονήσι, Μακρονήσι, Μαράθι και τα σχετικά. Οτιδήποτε άλλο είναι λίγο..[/QUOTE]



Εχεις δίκαιο και εμείς γιαυτο δεν πήγαμε και να το ξεπεταξουμε αλλα προτιμήσαμε να το συνδυάσουμε μελλοντικά με Πατμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εχεις δίκαιο και εμείς γιαυτο δεν πήγαμε και να το ξεπεταξουμε αλλα προτιμήσαμε να το συνδυάσουμε μελλοντικά με Πατμο.
Έτσι ακριβώς. Και αν εχεις περισσότερες μέρες προσθέτεις και απο 1-2 σε Αρκιούς και Αγαθονήσι, και αμέσως αμέσως απογειώνεται η εκδρομή.
Τα νησάκια αυτά είναι θαυμάσια, από τις καλύτερες διακοπές που έχω κάνει πραγματικά!
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Μια ακόμα ερώτηση έχω σχετικά με τις παραλίες στα δύο νησιά: βρίσκεις φυσική σκιά ή σε τρώει ο ήλιος; ή έστω, υπάρχουν ομπρέλες;
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Βασικά εχει απ όλα. Στις καλυτερες ομως παραλίες όπως στην Αγια Κιουρα στην Λερο δεν εχει τίποτα , ισως πετύχεις καμια φυσικη σκιά αλλα δεν ειναι σίγουρο.
Έχει και άλλες όμως που μπορεί η θάλασσα να μην λέει και πολλά αλλα έχει συμπαθητικά μαγαζάκια για ολη μέρα άραγμα όπως η παραλια των πειρατων στην Κάλυμνο.
20180818_141054.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Στη Λέρο έχει αρκετές παραλίες με ομπρέλες και ξαπλώστρες. Και στα Άλιντα και σε Γουρνα,Δυο Λισκάρια,Βρομόλιθο κλπ. Απλώς επειδή κάποιες από αυτές γεμίζουν καλύτερα να πας πρωί. Επίσης υπάρχουν και αρμυρίκια.Και σκιές έχει και πεντακάθαρα νερά. Γενικά το νησί μου άρεσε πολύ,πολύ περισσότερο από όσο περίμενα κι εγώ μετά από τόσα νησιά που έχω δει.Ειδικά στο θέμα φαγητού, τα καλά λόγια που είχα ακούσει, δεν ήταν τίποτα μπροστά στην πραγματικότητα.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Ευχαριστώ!
Άρα μάλλον δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε ομπρέλα.
Ειδικά στο θέμα φαγητού, τα καλά λόγια που είχα ακούσει, δεν ήταν τίποτα μπροστά στην πραγματικότητα.
Τέτοια λέγε μου, και μου έχει ανοίξει από τώρα η όρεξη! Πραγματικά έχω ακούσει από πάρα πολλούς για το φαγητό στην Λέρο. Εάν θυμηθείς και συγκεκριμένα μαγαζιά, είναι ευπρόσδεκτα;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μαγαζιά για Λέρο έχω πρόσφατο update από το περασμένο καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν πειράζει να αναφερθώ με ονόματα. Αν όχι, θα...πυροβολήσω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom