Παράξενοι χάρτες

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ίσως κάποιοι να γνωρίζετε ότι ο γενικός χάρτης που χρησιμοποιούμε για να απεικονίζουμε τον κόσμο βασίζεται σε μια προβολή η οποία δε διατηρεί σωστά τα μεγέθη των επιφανειών. Η μερκατορική προβολή όπως ονομάζεται, έχει το μειονέκτημα ότι παραμορφώνει τις επιφάνειες όσο απομακρυνόμαστε από τον ισημερινό, με αποτέλεσμα οι χώρες που είναι πιο κοντά στους πόλους να εμφανίζονται πολύ μεγαλύτερες απ' ότι πραγματικά είναι:




Αν προσπαθήσουμε να αποτυπώσουμε τις χώρες με τα πραγματικά τους μεγέθη χρησιμοποιώντας παρόμοια απεικόνιση, τότε ο χάρτης δεν είναι και πολύ χρήσιμος γεωγραφικά, αλλά μας δείχνει πόσο παραμορφωμένη εικόνα έχουμε για τον κόσμο μας, εμφανίζοντας τα πραγματικά μεγέθη των χωρών:





Για ακόμα πιο εύκολη σύγκριση δείτε εδώ τον γνωστό μας χάρτη και από πάνω του τα πραγματικά μεγέθη των χωρών:


 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Λοιπόν μέχρι να ξεκινήσουμε με τον @spor_os το δικό μας σάιτ που θα φτιάχνουμε όλων των ειδών τους ενδιαφέροντες χάρτες (είμαστε και οι δύο map geeks για όσους δε το γνώριζαν :eek: ), ας δούμε μερικούς πολύ παράξενους που πετυχαίνω κατά καιρούς.

Ξεκινάμε με τον εξαιρετικό αυτό χάρτη που μας δείχνει τα ποσοστά διάρροιας:

Από πότε πρασίνισαν η Αιγυπτος και το Μεξικό ;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ίσως κάποιοι να γνωρίζετε ότι ο γενικός χάρτης που χρησιμοποιούμε για να απεικονίζουμε τον κόσμο βασίζεται σε μια προβολή η οποία δε διατηρεί σωστά τα μεγέθη των επιφανειών. Η μερκατορική προβολή όπως ονομάζεται, έχει το μειονέκτημα ότι παραμορφώνει τις επιφάνειες όσο απομακρυνόμαστε από τον ισημερινό, με αποτέλεσμα οι χώρες που είναι πιο κοντά στους πόλους να εμφανίζονται πολύ μεγαλύτερες απ' ότι πραγματικά είναι:




Αν προσπαθήσουμε να αποτυπώσουμε τις χώρες με τα πραγματικά τους μεγέθη χρησιμοποιώντας παρόμοια απεικόνιση, τότε ο χάρτης δεν είναι και πολύ χρήσιμος γεωγραφικά, αλλά μας δείχνει πόσο παραμορφωμένη εικόνα έχουμε για τον κόσμο μας, εμφανίζοντας τα πραγματικά μεγέθη των χωρών:





Για ακόμα πιο εύκολη σύγκριση δείτε εδώ τον γνωστό μας χάρτη και από πάνω του τα πραγματικά μεγέθη των χωρών:


Άξιος τοπογράφος
Άριστα 10
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι. Α πιστεύεις ότι έπρεπε να έχουν μεγαλύτερο ποσοστό. Παρανόησις.
Αν υπάρχει κάτι ,εκτος απο τα αρχαια ,που φημιζονται Αιγυπτος και Μεξικό ειναι η διάρροια !
Τουλάχιστον των ταξιδιωτών .
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Είναι πολύ πιθανό το ποσοστό να είναι για τους κατοίκους και όχι τους τουρίστες, Πάντως και εμένα μου έκανε εντύπωση. Δεν έχω ακούσει γνωστό που να έχει πάει και να μην χρειάστηκε ιμόντιουμ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι ότι ο χάρτης αναφέρεται σε χρόνιες διαρροιες των κατοίκων που προκαλούν και θανάτους ενίοτε, δυσεντεριες κλπ, όχι στο πότε έπιασε τσιριπιπι τον κάθε τουρίστα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν ξέρω αν ο παρακάτω χάρτης επιτρέπεται να μπει εδώ διότι δεν περιέχει στατιστικά στοιχεία, αλλα θα τον ποστάρω διότι μου αρέσει πολύ οπτικά!

11492680498822-Aspire-Multicoloured-World-Map-with-Country-Names-Wall-Sticker-6981492680498693-2.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πώς δεν επιτρέπεται. Στον έρωτα και στους χάρτες όλα επιτρέπονται.

Ορίστε και ένας ακόμα χάρτης της Αυστραλίας, που δείχνει ότι σε όλο αυτό το κίτρινο κομμάτι ζει μόλις το 2% του πληθυσμού της χώρας:

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom