Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Semina

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Βοήθεια γιατί χάθηκα ( τυχαίο)! Είχα κλείσει εισιτήρια Αθήνα Κωνσταντινούπολη τον Γενάρη που μας πέρασε τώρα κατάλαβα ομως ότι τό αεροδρόμιο Ατατούρκ σταματησε να λειτουργεί! Και ειχα κανονίσει την διαμονή μου στο Σουλτάναχμετ! Τώρα δεν έχω ιδέα πως να πάω στο ξενοδοχείο ! Έχει κάνεις την καλοσύνη να με διαφωτίσει!ευχαριστώ πολύ @!
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Βοήθεια γιατί χάθηκα ( τυχαίο)! Είχα κλείσει εισιτήρια Αθήνα Κωνσταντινούπολη τον Γενάρη που μας πέρασε τώρα κατάλαβα ομως ότι τό αεροδρόμιο Ατατούρκ σταματησε να λειτουργεί! Και ειχα κανονίσει την διαμονή μου στο Σουλτάναχμετ! Τώρα δεν έχω ιδέα πως να πάω στο ξενοδοχείο ! Έχει κάνεις την καλοσύνη να με διαφωτίσει!ευχαριστώ πολύ @!
Τί εννοείς; δεν σε επηρεάζει. Πώς σκόπευες να πάς;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Βοήθεια γιατί χάθηκα ( τυχαίο)! Είχα κλείσει εισιτήρια Αθήνα Κωνσταντινούπολη τον Γενάρη που μας πέρασε τώρα κατάλαβα ομως ότι τό αεροδρόμιο Ατατούρκ σταματησε να λειτουργεί! Και ειχα κανονίσει την διαμονή μου στο Σουλτάναχμετ! Τώρα δεν έχω ιδέα πως να πάω στο ξενοδοχείο ! Έχει κάνεις την καλοσύνη να με διαφωτίσει!ευχαριστώ πολύ @!
https://www.travelstories.gr/commun...ο-νέο-αεροδρόμιο-της-Κωνσταντινούπολης.61069/
 

Semina

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Καλησπερα σε όλους! Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος shuttle bus στην Κωνσταντινούπολη; έχετε κάποιο να μου προτείνετε; είμαστε 8 άτομα ( κάποιοι ειναι καποιας ηλικίας και δεν αντέχουν κτελ )!Επίσης θα ήθελα βοήθεια για ξενάγηση αν υπάρχει κάτι αλλα και το site που μπορω να κλείσω εισιτήριο για Αγία Σοφία! Σας ευχαριστώ
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα!!! Τον Αύγουστο θά ταξιδέψουμε και εμείς στην πόλη!!!

εμείς θα προσγειωθούμε στο νέο αεροδρόμιο... Θα μείνουμε σε ένα ξενοδοχείο ανάμεσα σε Ταξίμ και πύργο του Γαλατά. Ξέρετε ποιο λεωφορείο εξυπηρετεί;

Τι ντρες code υπάρχει στα σημαντικά αξιοθέατα;

Έχω διαβάσει διάφορα για τα χαμάμ...η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ μπορώ το σκηνικό...ζεστη- υγρασία αλλά άλλοι λένε ότι χωρίς χαμάμ θα χάσω πολλά από την Πόλη.

Έχει πάει κανείς Πριγκιποννήσια για μονοήμερη; Δεν θα κάνουμε πολλές διανυκτερεύσεις...3 βράδια θα μείνουμε αλλά η τελευταία μέρα είναι σχεδόν ολόκληρη. Μας είπαν ότι και μαγιό μπορούμε να πάρουμε αν πάμε εκεί και λιχουδιές ωραίες να φάμε! Ισχύει;;

Αυτή η κάρτα για τα μουσεία από πού εκδίδεται; Και έχει όντως σε ότι περιλαμβάνει skip the line;

Αξίζει να αγοράσουμε ταξιδιωτικό οδηγό; Έχουμε έναν που χάριζε κάποτε μια εφημερίδα, γράφει διαφορά αλλά σίγουρα δεν είναι σούπερ ενημερωμένος. Στα αξιοθέατα έχει audio guide; Πέρα από τις εδώ πληροφορίες εσείς τι προτείνετε;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα!!! Τον Αύγουστο θά ταξιδέψουμε και εμείς στην πόλη!!!

εμείς θα προσγειωθούμε στο νέο αεροδρόμιο... Θα μείνουμε σε ένα ξενοδοχείο ανάμεσα σε Ταξίμ και πύργο του Γαλατά. Ξέρετε ποιο λεωφορείο εξυπηρετεί;

Τι ντρες code υπάρχει στα σημαντικά αξιοθέατα;

Έχω διαβάσει διάφορα για τα χαμάμ...η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ μπορώ το σκηνικό...ζεστη- υγρασία αλλά άλλοι λένε ότι χωρίς χαμάμ θα χάσω πολλά από την Πόλη.

Έχει πάει κανείς Πριγκιποννήσια για μονοήμερη; Δεν θα κάνουμε πολλές διανυκτερεύσεις...3 βράδια θα μείνουμε αλλά η τελευταία μέρα είναι σχεδόν ολόκληρη. Μας είπαν ότι και μαγιό μπορούμε να πάρουμε αν πάμε εκεί και λιχουδιές ωραίες να φάμε! Ισχύει;;

Αυτή η κάρτα για τα μουσεία από πού εκδίδεται; Και έχει όντως σε ότι περιλαμβάνει skip the line;

Αξίζει να αγοράσουμε ταξιδιωτικό οδηγό; Έχουμε έναν που χάριζε κάποτε μια εφημερίδα, γράφει διαφορά αλλά σίγουρα δεν είναι σούπερ ενημερωμένος. Στα αξιοθέατα έχει audio guide; Πέρα από τις εδώ πληροφορίες εσείς τι προτείνετε;
Για πρόσβαση προς Taksim δες εδώ:
https://www.travelstories.gr/commun...ο-νέο-αεροδρόμιο-της-Κωνσταντινούπολης.61069/

Dress code όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν είναι...Σαουδική Αραβία, μην πάτε όμως και με κανένα ξώπλατο..

Χαμάμ για μένα δεν είναι και must, ειδικά καλοκαίρι και με περιορισμένο χρόνο.

Πριγκηπόνησα μπορείς να πας με πλοίο της γραμμής για λίγες ωρίτσες, η εποχή βολεύει βέβαια, αλλά έχετε πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή σας. Από που να κόψεις? Προσωπικά δε θα το έκανα. Καλύτερα να κάνετε μια μίνι κρουαζιέρα 1,5 ώρας στο Βόσπορο.

Ταξιδιωτικό οδηγό νομίζω δε θα χρειαστείτε, οι πληροφορίες στο forum είναι άπειρες, μόνο ένας χάρτης είναι απαραίτητος.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συμφωνώ σε όλα με τον @mourohavlos .
Το χαμάμ σε πολλούς αρέσει. Εγώ (που το είχα κι ένα καημό να πάω) κόντεψα να λυποθυμήσω! :shock:
Για να μπείτε στα τζαμιά: Πρέπει οι άντρες να φοράνε μακρύ παντελόνι κι οι γυναίκες να έχουν καλυμμένα χέρια και κεφάλι. Είχα μαζί μου ένα μεγάλο μαντήλι και ήμουν ... κούκλα! :p
 
Last edited:
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ευχαριστώ πολύ! Εσείς όταν είχατε πάει είχατε αγοράσει κάποια σιμ που ανήκε σε τοπική εταιρεία κινητής τηλεφωνίας;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευχαριστώ πολύ! Εσείς όταν είχατε πάει είχατε αγοράσει κάποια σιμ που ανήκε σε τοπική εταιρεία κινητής τηλεφωνίας;
Αν θες ιντερνετ οπωσδηποτε αλλα προσεχε μην παρεις απο κανενα μαγαζι γυρω απο ταξιμ γιατι τις πουλανε πιο ακριβα απο αλλου..πχ εγω σε εμπορικο κεντρο την ειχα βρει φθηνοτερα σε σχεση με την ταξιμ αλλα λογω λιγου χρονου που χαμε και εμεις την πηραμε απο ταξιμ
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημερα σας

φευγουμε τελος αυγουστου για 10 μερες πρωτη μας φορα(ειχα παει και 10 ετων αλλα δε το θυμαμαι καν)
εχω 2-3 αποριες οποιος μπορει να βοηθησει

1.θα χρειαστω αρκετο ιντερνετ λογω επαγγελαμτικων υποχρεωσεων στην ελλαδα να μπορω να μιλαω με viber.
αξιζει καλυτερα να παρω καποια σιμ απο εκει με καποιο πακετο ιντερνετ σαν τα δικα μας?

2.ψαχνω καπου να κανουμε κανενα μπανακι 2-3 μερες μιας και θα εχουμε παιδια μας .δεν εχω θεμα αν θα ειναι πισινα η θαλασσα. τι θα μου προτινατε?

3.γενικοτερα πως ειναι τα μαγαζια απο αποψη απαγορευσης ανηλικων για ενα ποτο(δεν εννοω κλαμπ εννοιτε)
πριν 2 μηνες στο λονδινο με το γιο μου 11 ετων δε με αφησαν σε καμοια παμπ να μπουμε μετα τις 9 να πιουμε μια μπυρα και τα παιδια ενα χυμο ας πουμε .να φανταστω δεν ειναι τοσο αυστηρα ετσι?

4.εχει καποιος ενα μεσο ορο ποσο κοστιζει να νοικιασουμε ενα αμαξι για μια βδομαδα

ευχαριστω πολυ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
καλημερα σας

φευγουμε τελος αυγουστου για 10 μερες πρωτη μας φορα(ειχα παει και 10 ετων αλλα δε το θυμαμαι καν)
εχω 2-3 αποριες οποιος μπορει να βοηθησει

1.θα χρειαστω αρκετο ιντερνετ λογω επαγγελαμτικων υποχρεωσεων στην ελλαδα να μπορω να μιλαω με viber.
αξιζει καλυτερα να παρω καποια σιμ απο εκει με καποιο πακετο ιντερνετ σαν τα δικα μας?

2.ψαχνω καπου να κανουμε κανενα μπανακι 2-3 μερες μιας και θα εχουμε παιδια μας .δεν εχω θεμα αν θα ειναι πισινα η θαλασσα. τι θα μου προτινατε?

3.γενικοτερα πως ειναι τα μαγαζια απο αποψη απαγορευσης ανηλικων για ενα ποτο(δεν εννοω κλαμπ εννοιτε)
πριν 2 μηνες στο λονδινο με το γιο μου 11 ετων δε με αφησαν σε καμοια παμπ να μπουμε μετα τις 9 να πιουμε μια μπυρα και τα παιδια ενα χυμο ας πουμε .να φανταστω δεν ειναι τοσο αυστηρα ετσι?

4.εχει καποιος ενα μεσο ορο ποσο κοστιζει να νοικιασουμε ενα αμαξι για μια βδομαδα

ευχαριστω πολυ
Για το ιντερνετ λεω ακριβως απο πανω,δεν ειναι δυσκολο να διαβαζουμε τα ποστ πριν ρωτησουμε και μου φαινετε πως απαγορευετε το αλκοολ σ ολη τη Τουρκια,εκτος αν πας σε πολυ κυριλε εστιατορια(αν ειμαι λαθος ας διορθωθω)..για τ αλλα δε γνωριζω διοτι ειχαμε παει απριλη και δε μας χρειαστηκε η θαλασσα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ασφαλώς και δεν απαγορεύεται το αλκοόλ σε όλη την Τουρκία. Σίγουρα δεν μπορείς να το βρεις εύκολα παντού, όπως στην Ελλάδα, αφού για να πουλάει κάποιος αλκοόλ στην Τουρκία πρέπει να πληρώνει ειδικό τέλος που είναι αρκετά τσουχτερό. Παρ' όλα αυτά προσφέρεται σε πολλά εστιατόρια, καφέ-μπαρ και παντοπωλεία/σούπερ μάρκετ και όχι μόνο σε πολύ κυριλέ εστιατόρια, ειδικά στις μεγάλες πόλεις και στις περισσότερες περιοχές της Δυτικής Τουρκίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom