Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από ποια άποψη είναι λάθος;[/
Από αυτή:

Capture.JPG

Για να πάτε π.χ. πιατσα ντι Σπάνια θα χρειαστείτε πάνω από 20 λεπτά (υπολογίζω περίπου 25-30 ανάλογα και το πότε θα περάσει ο συρμός). Το βράδυ θα πάτε για φαγητό και θα είστε με το ρολόι στο χέρι να προλάβετε το 23.30. Αν βγείτε για πότο θα πρέπει να πάρετε ταξί.Θα αναγκαστείτε να βγαίνετε το πρωί και να μένετε όσο αντέχετε έξω ενώ αν μένατε κεντρικά θα μπορούσατε ανά πάσα ώρα και στιγμή να πάτε στο δωμάτιο για να ξεκουραστείτε .Αν δε κάνετε ψώνια θα τα κουβαλάτε όλη μέρα γιατί να τα πάτε πίσω μισή ώρα με μετρό και άλλη μισή ώρα να επιστρέψετε δεν παίζει...Μπορώ να γράφω όλη μέρα γιατί ήταν λάθος :)
 
Μηνύματα
40
Likes
79
Ναι κατάλαβα πως το εννοείς. Συμφωνήσαμε να είναι η φάση από το πρωΐ περπάτημα έξω και επιστροφή αργά το απόγευμα σπίτι. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπαμε να διαλέξουμε να μείνουμε προς τα έξω από την πόλη.Παντως γενικά με το μέτρο η μετακίνηση πρέπει να είναι πολύ εύκολη και χρήσιμη με αυτά που έχω ψάξει και διαβάσει.Γνωριζεις πως θα κλείσω ιντερνετικα τα εισιτήρια μας για το Βατικανό;Μας είπαν να τα κλείσουμε μέσω ίντερνετ και γενικά ότι θα μας φάει αρκετές ώρες η επίσκεψη εκεί γιατί είναι πραγματικά τεράστιο και ωραίο.
 

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
καλησπέρα,
θα βρισκομαστε στην ρωμη απο τις 27 του μηνα, και στις 28/07 φαινεται οτι θα βρεχει. ελεγα επομενως μηπως αυτη τη μερα την αφιερωναμε στο βατικανο. Ομως δεν μπορω να κλεισω εισιτηρια καθως ειναι δωρεαν. Καμια αποψη για την ημερα αυτη ? Τι θα χασουμε απο αξιοθεατα αν παμε στην δωρεαν εισοδο? Και γενικα το εχει τολμησει κανεις για να κρινουμε απο κοσμο, διαρκεια , κλπ ?
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
καλησπέρα,
θα βρισκομαστε στην ρωμη απο τις 27 του μηνα, και στις 28/07 φαινεται οτι θα βρεχει. ελεγα επομενως μηπως αυτη τη μερα την αφιερωναμε στο βατικανο. Ομως δεν μπορω να κλεισω εισιτηρια καθως ειναι δωρεαν. Καμια αποψη για την ημερα αυτη ? Τι θα χασουμε απο αξιοθεατα αν παμε στην δωρεαν εισοδο? Και γενικα το εχει τολμησει κανεις για να κρινουμε απο κοσμο, διαρκεια , κλπ ?
Καλησπέρα, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει με τίποτα Κυριακή στο Βατικανό για το δωρεάν εισιτήριο. Οι ουρές άπειρα μέτρα (τουλάχιστον εποχή τέλη Απριλίου). Το ωραίο θαρρώ πως είναι ότι Κυριακές έχει ομιλία ο πάπας και είναι πολύ ενδιαφέρον
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Οι ουρές είναι απίστευτα μεγάλες ήδη στην επί πληρωμή σειρά, πόσο μάλλον στην δωρεάν!

Εξάλλου δεν είναι επιλογή για να αφιερώσεις μέρα, αλλά κάποιες ώρες για το μουσείο.

Αξίζει μόνο με online, προπληρωμένη είσοδο.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...ationId=101&albumid=101&filter=2&ff=246359706
κλεισαμε σε αυτο το ξενοδοχειο . έχω μια ανησυχια, οσον αφορα το περπατημα λογω προβληματων υγειας. πως σας φαινεται απο πλευρας τοποθεσιας? ηθελε η κορη μου πισινα γιατι υποψιαζεται ζεστη και ηταν το μονο οικονομικο σχετικα . Δεδομενου οτι ερχεται η ωρα να πληρωσω επειγομαι για γνωμες (ημερομηνια ταξιδιου , 27/07-01/08) ακουσα για ξενοδοχεια που εχουν βαν για το κεντρο με τακτα δρομολογια. εχει κανεις καποια εμπειρια ?
Καλησπερα! Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι δυσκολα να το πας με τα ποδια γιατι τα σημεια ενδιαφεροντος ειναι τουλαχιστον 2 χλμ και αν παρεις και τον παραγοντα ζεστη ...βεβαια ειδα πολυ αργα το μνμ ! καλα να περασετε!
 

Dinos Bil

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα, σε όλους! Παρακαλώ όποιον έχει την καλοσύνη να μου στείλει την σύσταση του ξεναγού στην Ρώμη. Είμαστε οικογένεια με τρια παιδιά του γυμνασίου. Θα είμαστε από 9/8/2019 έως 12/8 για όποιον επιθυμεί να ξεναγηθούμε μαζί.
Καλές διακοπές σε όλους!


Καλησπέρα ,βρήκαμε ξεναγό, ενδιαφέρεστε ακομη?


Μυρσίνη καλησπέρα. Για 26 του μηνα έχουμε βρει ελληνίδα ξεναγό .Ενδιαφέρεστε ακομη ?
Καλημέρα, Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε την σύσταση του ελληνόφωνου ξεναγού στην Ρώμη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπερα και Καλη χρονια σε ολους !!! Θυσαυρος το forum συγχαρητήρια σε ολους! Θα βρίσκομαι με τον σύζυγο μου στις 21/02 εως 25/02/19 στη Ρωμη, ενδιαφέρεται καποιος για ξενάγηση Βατικανο ωστε να μοιραστούμε τα 150€ της ξενάγησης ; Εχω μιλήσει ηδη με την ξεναγό και ειναι διαθέσιμη για 22/02! Ευχαριστω πολυ!
Καλημέρα, Σε παρακαλώ αν μπορείς να μου στείλεις το τηλέφωνο της ξεναγού; Πώς ηταν η ξενάγηση; Ευχαριστώ θερμά!
 
Last edited by a moderator:

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, θα ήθελα κάποια στιγμή να πάω Ρώμη και έπειτα από κάποια αναζήτηση που έκανα, είδα ότι υπάρχουν δρομολόγια για 2 αεροδρόμια: το Φιουμιτσίνο και το Τσιαμπίνο, με το 2ο να είναι πιο κοντά στο κέντρο της. Και έχω λοιπόν την εξής απορία: Πως είναι δυνατόν όλες σχεδόν οι αεροπορικές να πιάνουν το Φιουμιτσίνο που είναι πιο μακριά από τη Ρώμη και το Τσιαμπίνο να το πιάνουν low cost μόνο, όπως η Ryanair. Και από ότι υπολόγισα αν πας με Ryan στο Τσιαμπίνο, το κόστος βγαίνει σημαντικά μικρότερο, ακόμα και αν προσθέσεις τα 25 ευρώ πλας για την αποσκευή. Μήπως στο Τσιαμπίνο δεν υπάρχουν υποδομές; Δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω, μου φαίνεται παράλογο. Εσείς ποιο θα προτείνατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom