Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Κάποιος - κάποιοι εδω μέσα έχουν γράψει για Σάββατο κ βόλτα στο Notiham Hill. Τους είναι εύκολο να δώσουν περισσότερες πληροφορίες-κατευθύνσεις για αυτη την πρωινη βόλτα (σταθμό μετρο-δρόμους-διαδρομη) κ φυσικά αν κάποιος εχει να προτείνει κάποια υπαίθρια αγορά
Επίσης κάπου(πραγματικα δεν θυμαμαι) κάποιος είχε γράψει ότι είναι ωραία στην περιοχή όπου ο Jack the ripper δρούσε. Αν είναι ασχετο κ άκυρο ας μου το πει κάποιος. Αν είναι αλήθεια ας δώσει πληροφορίες
Μάλλον εννοείς Notting Hill. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες σχετικά με την αγορά.
https://portobellomarket.org/
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης κάπου(πραγματικα δεν θυμαμαι) κάποιος είχε γράψει ότι είναι ωραία στην περιοχή όπου ο Jack the ripper δρούσε. Αν είναι ασχετο κ άκυρο ας μου το πει κάποιος. Αν είναι αλήθεια ας δώσει πληροφορίες
Είναι η περιοχή Spitafields πολύ κοντά στο σταθμό tube Liverpool street και η pub όπου σύχναζε ο Τζάκ..είναι η "Τhe Ten Bells"γωνία Commercial Street και Fournier street
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Ευχαριστώ για τη γνώμη-συμβουλή σου. έχεις δικιο για το cross posting.
Σύμφωνα με αυτλα που διάβασα...Η προσφορα 2 σε 1 ίσως συμφέρει αφού θα πληρώνουμε οι ενήλικες κ τα παιδιά θα μπαίνουν δωρεάν.
έχεις δικιο για το London eye δεν παμε κ καθε χρονο. Για το ενυδριο εχω αμφιβολίες. Για το sky garden αν μπορεις δωσε πληροφορίες. Επίσης στα voucher του 2 σε 1 ζητά ημερομηνίες. Είναι δεσμευτικές ή απλά βάζουμε μια για να μπορέσουμε να τα τυπώσουμε?
Για sky garden ξεκινάς από εδώ https://skygarden.london/ σου προτείνω να κοιτάς από τώρα πόσο μπροστά ανοιγουν οι θεσεις για τα δωρεαν εισητηρια εισοδου να εχεις μια εικονα, εγω το εχασα επειδη δεν περιμενα να γινεται τετοιος πανικος. Την προηγουμενη φορα που κοιταξα λιγες εβδομαδες πριν ταξιδεψω ηταν ολα κλειστα τις ημερες που ειμουν εκει. Μετα παντα κοιταζω τις κριτικες που γραφουν στο google maps η/και tripadvisor.
Πρακτικα δεν εχω κατι αλλο να πω καθως δεν το εχω επισκεφτει ακομη.

Για τα βαουτσερ θυμαμαι οτι ειχα τυπωσει και εγω διαφορα αλλα ζητας το βιβλιαρακι με τα βαουτσερ στο ταμειο που θα βγαλεις τις καρτες. Το βιβλιαρακι αυτο εχει μεσα τυπωμενα μερικα βαουτσερ στα οποιο συμπληρωνεις ημερομηνια και εχει και μερικα κενα για να γραψεις εσυ την προσφορα που θες. Παρολαυτα εχω διαβασει οτι μπορει να σου πετυχει να εχουν τελειωσει τα βιβλιαρακια. Δεν αγχωνομαι με τετοια, οσο φτηνο και να ειναι το ξενοδοχειο σου μπορουν να σου κανουν μια εκτυπωση η ακομη και σε καταστηματα.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Παιδιά καλησπέρα,
Θέλω την γνώμη σας.
Αφετηρία Marble Arch. Περπάτημα Oxford str εως Ριτζεντ.
Κατέβασμα εως Marlborough str και μετά Carnaby Str (ανήκει στην περιοχή Soho ? προτείνετε κάποια άλλη οδό ?)
Περπάτημα μέχρι Picaddilly Circus και περπάτημα την Coventry str μεχρι Wardour str και μετά Gerrard str για Chinatown.
Κάπου εκει επιστροφη στη Leicester Square.
Πως σας φαίνεται? Έχετε να προτείνετε κάτι για φαγητό προς Leicester ή Chinatown ?
Κάποια μικρή απόκλιση που να αξίζει?
Για φαγητο θα μπορούσα να πάω Covent Garden. Εκεί τα μαγαζιά κλείνουν κάποια ώρα;
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Παιδιά καλησπέρα,
Θέλω την γνώμη σας.
Αφετηρία Marble Arch. Περπάτημα Oxford str εως Ριτζεντ.
Κατέβασμα εως Marlborough str και μετά Carnaby Str (ανήκει στην περιοχή Soho ? προτείνετε κάποια άλλη οδό ?)
Περπάτημα μέχρι Picaddilly Circus και περπάτημα την Coventry str μεχρι Wardour str και μετά Gerrard str για Chinatown.
Κάπου εκει επιστροφη στη Leicester Square.
Πως σας φαίνεται? Έχετε να προτείνετε κάτι για φαγητό προς Leicester ή Chinatown ?
Κάποια μικρή απόκλιση που να αξίζει?
Για φαγητο θα μπορούσα να πάω Covent Garden. Εκεί τα μαγαζιά κλείνουν κάποια ώρα;
Καλημέρα, εγώ θα πρότεινα απο Picaddilly Circus να πάτε προς Green Park, να δείτε το Geological Society, ισως έχει κάποια έκθεση και ακριβώς απέναντι το Fortnum & Mason, εκπληκτικό εμπορικό. Κάθετα στο δρόμο αυτό υπάρχουν στοές με εκπληκτικά καταστήματα και πολύ ωραία διακόσμηση. Επίσης η Jermyn st. που είναι ακριβώς απο κάτω έχει εξαιρετικά καταστήματα.
Πάνω στην Wardour str προς Soho, πριν την Shaftesbury Av. έχει ένα Ιταλικό εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό, ακόμη θυμάμαι τα gnocchi με καρύδι και gorgonzola, ίσως τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλημέρα, εγώ θα πρότεινα απο Picaddilly Circus να πάτε προς Green Park, να δείτε το Geological Society, ισως έχει κάποια έκθεση και ακριβώς απέναντι το Fortnum & Mason, εκπληκτικό εμπορικό. Κάθετα στο δρόμο αυτό υπάρχουν στοές με εκπληκτικά καταστήματα και πολύ ωραία διακόσμηση. Επίσης η Jermyn st. που είναι ακριβώς απο κάτω έχει εξαιρετικά καταστήματα.
Πάνω στην Wardour str προς Soho, πριν την Shaftesbury Av. έχει ένα Ιταλικό εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό, ακόμη θυμάμαι τα gnocchi με καρύδι και gorgonzola, ίσως τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα δω τον χάρτη πιο προσεκτικά κ ίσως βάλω κάποια πράγματα την ημέρα που θα πάω προς ανάκτορα κ national gallery
 

osyman

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Ως νέος στο φορουμ οφείλω κατ αρχην να δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.
Θα πάω Λονδίνο αρχές Οκτωβρη και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα (πενθήμερ0). Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Τις αγορές όπως borough market, covent garden, portobello, camden, china town, τις εχω βάλει βραδάκι κατά τις 19:30 περίπου, για βόλτα και φαγητό. Είναι ανοιχτές τέτοια ώρα η δεν θα βρω τίποτα? Αν προσπαθήσω να τις βάλω πρωι θα χάσω νομίζω σημαντικότερα πράγματα. Ευχαριστώ.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ως νέος στο φορουμ οφείλω κατ αρχην να δώσω συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.
Θα πάω Λονδίνο αρχές Οκτωβρη και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα (πενθήμερ0). Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Τις αγορές όπως borough market, covent garden, portobello, camden, china town, τις εχω βάλει βραδάκι κατά τις 19:30 περίπου, για βόλτα και φαγητό. Είναι ανοιχτές τέτοια ώρα η δεν θα βρω τίποτα? Αν προσπαθήσω να τις βάλω πρωι θα χάσω νομίζω σημαντικότερα πράγματα. Ευχαριστώ.
Η Borough κλεινει στις 5. Η portobello ανάλογα με τη μέρα αλλά το πιο αργά είναι το Σάββατο που κλείνει στις 7. Τα γύρω καφέ και εστιατόρια είναι ανοιχτά χωρίς να επηρεάζονται από το πρόγραμμα των αγορών.
Η camden ειναι ανοιχτά μέχρι το βράδυ.
Για covent garden και china town ειναι μαγαζια που έχουν ωράριο, δηλαδή δεν είναι υπαίθριες αγορές.
Στη china town θα βρεις ανοιχτα μαγαζια μέχρι αργα το βράδυ.
 

osyman

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Άρα αν καταλαβαίνω καλά δεν χρειάζεται να αλλάξω το προγραμμα γιατί τα φαγαδικα είναι ανοιχτά; Θα υπάρχει κίνηση ακόμα και με κλειστές τις αγορές; sorry αν κατάλαβα λαθος
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Εμείς πήγαμε Borough Market μεσημέρι. Πιστεύω ότι αξίζει να πας εκείνη την ώρα. Είχε κόσμο κ παλμό όλοι η περιοχή. Αντίθετα chinatown πήγαμε γύρω στις 8. Άλλη φάση. Φωτα, κόσμος να πηγαινοέρχεται κ καλλιτέχνες του δρόμου σε μια δυο γωνίες. Το ίδιο βράδυ πήγαμε Covent Garden. Τα μαγαζιά είχαν κλείσει κ αν εξαιρέσεις τον κόσμο που ήταν σε μια pub κ ένα εστιατόριο η όλη περιοχή ήταν άδεια.
 

osyman

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Ηδη μετέφερα την covent garden μεσημέρι? Για τα υπόλοιπα τι λέτε? να το ρισκάρω για βραδάκι?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ηδη μετέφερα την covent garden μεσημέρι? Για τα υπόλοιπα τι λέτε? να το ρισκάρω για βραδάκι?
Το μόνο που θα έβαζα μεσημέρι θα ήταν το Portobello καθότι από το απόγευμα και μετά ησυχάζει αρκετά η περιοχή και τα οποία stalls εξαφανίζονται.

Το covent garden είναι τόσο κεντρικό που εύκολα θα το επισκεφθείτε. Και το βράδυ πάντως αν πάτε η περιοχή γύρω από αυτό αρκετή ζωή τριγύρω. Μου κάνει εντύπωση που αναφέρθηκαν για άδεια περιοχη παραπάνω, εκτός αν πήγαν μετά τις 10 το βράδυ και Κυριακή η αρχές βδομάδας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom