Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.112
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το είχα δει σε διαφημιστική καταχώρηση πριν ένα μήνα που ήμουν Τελ Αβίβ! Και το σκεφτομασταν. .. Αλλά επειδή είχα μόνο 4 γεμάτες μέρες τελικά προτιμήσαμε να κάνουμε άλλη εκδρομή μόνοι μας. Πάντως φαινεται ενδιαφέρον
Εγώ θα έχω περίπου 6 μέρες, όπου η μιάμιση (2 βράδια, πρώτο και τελευταίο) θα είναι με βάση το Τελ Αβίβ για πρακτικούς λόγους. Επειδή μιάμιση μέρα στο Τελ Αβίβ μόνη θεωρώ θα πλήξω σκέφτηκα να κάνω κάποιο οργανωμένο tour για λίγο πιο άνετα και αυτό μου φάνηκε ιδιαίτερο. Απλά ξέρεις, αγχώνομαι λίγο μήπως πρόκειται για tourist trap.

Και γω θα πάω Ισραηλ τέλη Αυγούστου... Να ρωτήσω, με το ιντερνετ τι κάνουμε; Έχει αγοράσει κανείς τοπική κάρτα SIM για σύνδεση στο διαδίκτυο; Οι τιμές πόσο κυμαίνονται για 1 γίγα; Μπορείς να αγοράσεις στο αεροδρόμιο του Τελ Αβιβ;
Αυτό με ενδιαφέρει και μένα! Επίσης οι ισραηλινές sim ισχύουν και Παλαιστίνη;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ θα έχω περίπου 6 μέρες, όπου η μιάμιση (2 βράδια, πρώτο και τελευταίο) θα είναι με βάση το Τελ Αβίβ για πρακτικούς λόγους. Επειδή μιάμιση μέρα στο Τελ Αβίβ μόνη θεωρώ θα πλήξω σκέφτηκα να κάνω κάποιο οργανωμένο tour για λίγο πιο άνετα και αυτό μου φάνηκε ιδιαίτερο. Απλά ξέρεις, αγχώνομαι λίγο μήπως πρόκειται για tourist trap.


Αυτό με ενδιαφέρει και μένα! Επίσης οι ισραηλινές sim ισχύουν και Παλαιστίνη;
Όχι μόνο δεν θα πληξεις, αλλά θεωρώ ότι ούτε καν θα το γνωρίσεις όπως πρεπει με μιάμιση μέρα το Τελ Αβίβ, αλλά anyway...Να επισκεφθείς το παλιό λιμάνι της yaffa κ τη γραφικοτατη γειτονιά εκεί γύρω (μαζί με την υπαίθρια αγορά), έχοντας την πιο συναρπαστική θέα της πόλης, να πας στο μουσείο σύγχρονης Τέχνης (από τα καλύτερα που έχω δει) κ να κάνεις κ τα μπανακια σου, στην κατά τη γνώμη μου πιο ωραία αστική παραλία που έχω δει (πλέον όποτε ακούω τον όρο 'αθηναϊκή ριβιερα' για τα νότια προάστια της Αθήνας, απλώς μειδιω). Επίσης στο Τελ Αβίβ έχει κ πολλά ενδιαφέροντα Bauhaus κτίρια στο κέντρο ειδικά. Στη γειτονιά 'neve tsedek' έχει κ αρκετά τέτοιου τύπου κτίρια κ πολλά ωραία στέκια (cafe bars, εστιατόρια, κλπ). Όσο για το internet, ακολούθησα τις υπηρεσίες περιαγωγης της cosmote κ μάλλον δεν έκανα καλά (από θέμα κόστους )
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.112
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Όχι μόνο δεν θα πληξεις, αλλά θεωρώ ότι ούτε καν θα το γνωρίσεις όπως πρεπει με μιάμιση μέρα το Τελ Αβίβ, αλλά anyway...Να επισκεφθείς το παλιό λιμάνι της yaffa κ τη γραφικοτατη γειτονιά εκεί γύρω (μαζί με την υπαίθρια αγορά), έχοντας την πιο συναρπαστική θέα της πόλης, να πας στο μουσείο σύγχρονης Τέχνης (από τα καλύτερα που έχω δει) κ να κάνεις κ τα μπανακια σου, στην κατά τη γνώμη μου πιο ωραία αστική παραλία που έχω δει (πλέον όποτε ακούω τον όρο 'αθηναϊκή ριβιερα' για τα νότια προάστια της Αθήνας, απλώς μειδιω). Επίσης στο Τελ Αβίβ έχει κ πολλά ενδιαφέροντα Bauhaus κτίρια στο κέντρο ειδικά. Στη γειτονιά 'neve tsedek' έχει κ αρκετά τέτοιου τύπου κτίρια κ πολλά ωραία στέκια (cage bars, εστιατόρια, κλπ). Όσο για το internet, ακολούθησα τις υπηρεσίες περιαγωγης της cosmote κ μάλλον δεν έκανα καλά (από θέμα κόστους )
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και θα τα ψάξω αναλυτικά! Σε ευχαριστώ! :):)
(αν και διαφωνώ λίγο με την άποψή σου περί αθηναϊκής ριβιέρας, τρελαίνομαι για αμαξάδα σε εκείνα τα μέρη, ειδικά στο κομμάτι Ανάβυσσος-Λαύριο, όπου έχει και υπέροχους κολπίσκους για μπάνιο) :)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.321
Likes
3.440
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
@underwater έχει ενα ωραιότατο free walking tour που ξεκινα κοντά στην παλιά πόλη -- περνάει απο ωραία σημεία στη Jaffa κ ειναι αρκετά ενδιαφέρον --- στο τέλος δίνεις όσα χρήματα θέλεις
https://www.freetour.com/tel-aviv/free-tour-of-tel-aviv
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.112
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Όσο για το internet, ακολούθησα τις υπηρεσίες περιαγωγης της cosmote κ μάλλον δεν έκανα καλά
Αν εχει την ιδια χρεωση με βονταφον, (9€ την ημερα για 100mb μονο) τοτε η ισραηλινη sim ειναι μονοδρομος! Εχει κανεις αγορασει;;;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
:(Βασικά χρησιμο
Αν εχει την ιδια χρεωση με βονταφον, (9€ την ημερα για 100mb μονο) τοτε η ισραηλινη sim ειναι μονοδρομος! Εχει κανεις αγορασει;;;
Βασικά χρησιμοποίησα το cosmote traveller pass στο οποίο μου έδινε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τις παροχές του πακέτου συμβολαίου μου με έξτρα ημερήσιο κόστος γύρω στα 6 ευρώ, αλλά ήδη βλέπω κάποιες περίεργες χρεώσεις στον τελευταίο μου λογαριασμό κ ψάχνομαι. Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να είχα ενεργοποιήσει κάποια ισραηλινή son. Τεσπα...Την πάτησα

(αν και διαφωνώ λίγο με την άποψή σου περί αθηναϊκής ριβιέρας, τρελαίνομαι για αμαξάδα σε εκείνα τα μέρη, ειδικά στο κομμάτι Ανάβυσσος-Λαύριο, όπου έχει και υπέροχους κολπίσκους για μπάνιο) :)
Πιο πολύ αναφερόμουν στα αθηναϊκά παραλιακά προάστια από Φάληρο χονδρικά μέχρι Βάρκιζα. Εννοείται ότι πιο κάτω υπάρχουν απίστευτες παραλίες που σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα κ από τα νησιά (πχ Χαρακας, Θυμάρι, Λεγραινα ΚΑΠΕ, κάποια κολπάκια στο Μαύρο Λιθάρι), αλλά αυτές ομως δεν τις λες αστικές παραλίες
 
Last edited by a moderator:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σημαντικο!!! Να ξερετε οτι απευθειας πτηση απο Αθηνα για Tel aviv εχει και η Alitalia!!! Εκλεισα το "πάνε" με μολις 95 ευρώ τη στιγμη που η Aegean (ενω γενικα ειναι φθηνη στη συγκεκριμενη πτηση) εχει τιμες oneway για το τελευταιο δεκαημερο του Αυγουστου πανω απο 200 ευρω!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τέσσερις αεροπορικές πετάνε από Αθήνα για Τελ Αβιβ, η Aegean, η Alitalia, η Ryanair & η El-Al (κρατική ισραηλινή). Ειδικά από Οκτώβριο κ μετά βρίσκεις καλές τιμές σε όλες. Η Ryanair πάντως να αναφέρω ότι πετά 3 φορές την εβδομάδα, ενώ αν θυμάμαι καλά κ η alitalia δεν έχει καθημερινή πτήση
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
@thanos75 με το dress code στους αγιους τοπους τι εκανες; Μακρυ παντελονι χρειαζεται; Αν φορεσω... συντηρητικη βερμουδιτσα θα εχω θεμα;;;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
@thanos75 με το dress code στους αγιους τοπους τι εκανες; Μακρυ παντελονι χρειαζεται; Αν φορεσω... συντηρητικη βερμουδιτσα θα εχω θεμα;;;
Στην Ιερουσαλήμ πήγα για 1 μέρα κ φορούσα μακρύ υφασμάτινο παντελόνι λόγω Παναγιου Τάφου. Δε νομίζω να έχεις με συντηρητικη βερμουδα θέμα ως προς το να μπεις απλώς στο ναό της Αναστασεως (θα εχεις όμως προβλημα να κατέβεις κάτω). Γενικά φόρεσε καλύτερα ένα δροσερό μακρυ παντελονι (ειδικά εαν μένεις κιολας Ιερουσαλήμ κ μπορείς ανα πάσα στιγμή να επιστρέψεις ξενοδοχείο κ να αλλάξεις)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ε βάλε ένα παντελόνι κι εσύ, πιθανότατα δε θα έχεις θέμα (στις γυναίκες είναι πιο αυστηρά τα πράγματα), αλλά γιατί να το ρισκάρεις? Ούτως ή άλλως στην περιοχή υπάρχουν πολλά αξιοθέατα θρησκευτικού ενδιαφέροντος (και όχι μόνο χριστιανικού), οπότε το σχετικά "συντηρητικό" ντύσιμο είναι προτεινόμενο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom