κατάσταση ταυτότητας

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την ταυτοτητα αν καποιος γνωριζει αν θα υπαρχει προβλημα κατα τον ελεγχο σε αεροδρομια λογω του οτι λειπει το πλαστικο της ταυτοτητας.τα στοιχεια φαινονται αλλα λειπει το πλαστικο απο μπροστα
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Προφανώς και θα υπάρξει πρόβλημα. Οποιοδηποτε φθαρμενο έγγραφο μπορεί να στερήσει όλο το ταξίδι. Μην ρισκάρετε με αυτά.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ είχα ταυτότητα που είχε πάρει αέρα το πλαστικό και είχε κάνει φουσκιτσες.Στο αεροδρόμιο του Λονδίνου δεν με άφηναν να περάσω επειδή τη θεώρησαν πλαστή.Μαζευτηκαν δύο τρεις και την κοιτούσαν μέχρι και με μεγενθυντικο φακό.Τελικα τους έδειξα πιστωτικές δίπλωμα οδήγησης και τους είπα με πολύ ύφος... ότι δουλεύω στο τάδε Υπουργείο της Ελλάδας (Κλάιν Μάιν το λένε στο χωριό μου αλλά έπιασε) και αν θουν να τηλεφωνήσουν να τους πουν ότι δεν είμαι λαθρομεταναστρια...και με πολύ ζόρι πέρασα....Μόλις γύρισα Ελλάδα έφαγε σουτι η ταυτότητα.
Αν εσένα σου λείπει όλο το πλαστικό είναι σαν να λες την έκανα μόνος μου αλλά δεν την πλαστικοποιησα παιδιά.Βγαλε άλλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την ταυτοτητα αν καποιος γνωριζει αν θα υπαρχει προβλημα κατα τον ελεγχο σε αεροδρομια λογω του οτι λειπει το πλαστικο της ταυτοτητας.τα στοιχεια φαινονται αλλα λειπει το πλαστικο απο μπροστα
Και η δική μου σε αντίστοιχη κατάσταση είναι. Δε διαννοούμαι να τη χρησιμοποιήσω ούτε καν εντός Ελλάδας, ακόμα και στην κάλπη με διαβατήριο πήγα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θυσιάζουμε 30 με 40 καφέδες έξω, βγάζουμε διαβατήριο και ταξιδεύουμε άνετα και ξεάγχωτα παντού!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσοι έχετε φθαρμένες ταυτότητες να βγάλετε φρέσκες. Είμαστε πολίτες της ΕΕ μεταξύ των άλλων και για να μπορούμε να ταξιδεύουμε με την ταπεινή μπλε ταυτότητα σε 40 χώρες και είναι υποχρέωση των συνοριακών υπαλλήλων να την αναγνωρίζουν σαν έγκυρο έγγραφο ταυτοποίησης. Όσοι βγάζετε διαβατήρια επειδή φοβάστε ότι η ταυτότητα θα σας δημιουργήσει προβλήματα ζείτε σε άλλες παλιότερες εποχές ή αγνοείτε βασικά σας δικαιώματα σαν Ευρωπαίοι πολίτες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Απορία, είναι τόσο δύσκολο να κρατήσουμε σαν πολίτες ένα επίπεδο στα ταξιδιωτικά μας έγγραφα??
Την ίδια ημέρα μπορεί κάποιος να αλλάξει την ταυτότητα του.

Βέβαια ακόμη και με περιποιημένη ταυτότητα , οι έλεγχοι έχουν παραγινει , τις προάλλες 30 λεπτά στο LHR για να περάσω με την ταυτότητα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν είναι τόσο η διαδικασία έκδοσης καινούργιας ταυτότητας αλλά οι γραφειοκρατικές διαδικασίες στην Ελλάδα. Θα πρέπει να πας σε όλες τις τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες με φυσική παρουσία να την αλλάξεις.

Βέβαια, αν όχι όλες, οι τράπεζες δέχονται και online την αλλαγή εγγράφου.
 

Angepapa11

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα παιδια. Συγνωμη εκ των προτερων αν γραφω σε λαθος μερος αλλα ειμαι νεο μελος και δεν γνωριζω.Δεκτη καθε βοηθεια.
Θελω να αναφερω ενα θεματακι που παρομοια εχουν αναπτυχθει αλλα οχι αυτο ακριβως.

Θελω να ταξιδεψω Βαρκελωνη αλλα λογω φθορας και χωρις να ξερω ξιλωσα την πλαστικοποιηση της ταυτοτητας μ και την εκανα σε βιβλιοπωλειο με αποτελεσμα το "Ελληνικη Δημοκρατια" να φαινεται αμιδρα και μισοσβησμενα. Επισκεπτομενη το αστυνομικο τμημα μου ειπαν πως δεν ξερουν αν μπορω να ταξιδεψω γιατι ισως απο εδω προς τα εκει να μπορω αλλα στην επιστροφη οχι, διοτι δεν γνωριζουν κ ετσι με το φοβο σε παλιο μου ταξιδι εβγαλα διαβατηριο. Τωρα ομως λογω του παραβολου κοντα στα 90€ το διπλοσκεφτομαι. Ξερει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα με την ταυτοτητα μου? Καπου διαβασα οτι αν εχεις μαζι σου διπλωμα αυτοκινητου εισαι οκ. Μου προτεινετε να βγαλω διαβατηριο ή να ταξιδεψω με ταυτοτητα και διπλωμα αυτοκινητου? Διοτι δε θελω ν τρεχω σε υπηρεσιες αν βγαλω καινουρια ταυτοτητα. Ακομη, επειδη η Ισπανια ανηκει στη ζωνη Σενγκεν δεν εχουμε ελευθερη προσβαση? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Αφου αποφασισες να μην βγαλεις ταυτοτητα για να μην τρεχεις μετα σε υπηρεσιες, κανεις αυτο που αποφασισες.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Α) Κόστος διαβατηρίου 90€
Β) Κόστος ταυτότητας 15€
Γ) κόστος να τρέχεις σε εφορίες και λοιπές υπηρεσίες για αλλαγή αριθμού ταυτότητας ΧΧ€
Δ) κόστος να ταξιδεύεις ξένοιαστα είτε με διαβατήριο είτε με νέα ταυτότητα αξία ανεκτίμητη€

Δεν είμαι καλός στα μαθηματικά για να φτιάξω μια εξίσωση ώστε να βρεις την λύση!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom