Χαλκιδικη....Που να παω???

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Διάβασα προσεκτικά αυτό το topic και το άλλο για τη Χαλκιδική. Ήταν αρκετά διαφωτιστικά, αλλά παρ'όλα αυτά θα ήθελα και τη συμβουλή σας για την δική μου περίπτωση.

Ψάχνω για διακοπές μέσα Ιουλίου με το φίλο μου (ναι ειμαι λίγο της τελευταίας στιγμής). Είμαστε το κλασικό ζευγάρι κοντά στα 30 που ούτε πολύ νταμπα-ντούμπα χρειάζεται, αλλά δεν θέλουμε και ερημιά. Να δούμε λίγο κόσμο, να πιούμε το χαλαρό ποτάκι μας, άντε καμία μέρα να πάμε και για clubbing - κυρίως να δούμε ωραία μέρη.

Άρα έχουμε και λέμε: Πρώτο ή δεύτερο πόδι; Και ποια χωριά συγκεκριμένα θα προτείνατε για τη διαμονή μας;

Τέλος, επειδή (αν έρθω) θα έρθω από Αθήνα: Να νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο Μακεδονία κατευθείαν ή να πάρω από κάπου από τη Χαλκιδική; Οι δρόμοι πώς είναι;

Και ένα ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει!
Για μένα δεύτερο πόδι χωρίς σύγκριση. Σίγουρα και το πρώτο έχει πολύ ωραίες παραλίες(Ποσείδι, Σάνη, Χανιώτη Πευκοχώρι) αλλά γίνεται χαμός.Για να μην σε τρώνε οι δρόμοι και τα χιλιόμετρα θα μοίραζα τη διαμονή σε Νικήτη-Σάρτη ή σε Μαρμαρά-Βουρβουρού για να έχεις μοιρασμένα και ησυχία-διασκέδαση αλλα και φοβερές παραλίες. Απο Νικήτη σε 20 λεπτα είσαι σε Αγ. Ιωάννη, Κοβιού, Καρύδι, Ακτή Καλογριάς, Τρανή αμμούδα που είναι όλες υπέροχες παραλίες και για διασκέδαση τόσο στα μαγαζιά της παραλίας αλλά και στο barcarolla στον παλιό οικισμο. Απο Βουρβουρού μπορείς άνετα να πας σε Καρύδι(ρηχή παραλία αλλά όμορφο περιβάλλον καλύτερα απόγευμα να κάνουν σκιά τα πέυκα), Τρανή αμμούδα, να νοικιάσεις μικρό σκαφάκι για να πας Διάπορο και να κατέβεις το πόδι προς Αρμενιστή κλπ. Από Σάρτη που έχει επιλογές σε φαγητό και ποτό(όχι κλαμπ) και καλή θάλασσα μπροστά πηγαίνεις Τηγάνια,Καβουρότρυπες, Κριαρίτσι(σούπερ) +bonus αν είσαι Σάββατο στην περιοχή στο beach bar Manasu έχει πολύ καλό beach party.Τέλος από Μαρμαρά μπορείς να πας για μπάνιο Λαγόμανδρα, Τορώνη και στο πανέμορφο beach bar Ethnik στην Τριστινίκα.Ο Μαρμαράς έχει ζωή επιλογές σε φαγητό και μπαράκια αλλά πολύ κόσμο και σαν χωριό δεν πεθαίνω.Κοντά είναι η τορώνη σαν επιλογή.Απο Μαρμαρά αξίζει επίσκεψη στον Παρθενώνα ένα ορεινό χωριό με εκπληκτική θέα. Για φαγητό στον Πειρατή(Der Pirat) πριν την Λαγόμανδρα και στον Λέων στην παραλία Τορώνης.
Πάντως αν θέλετε κάντε μια μικρή επένδυση (την οπόια βέβαια δύσκολα θα πάρετε στην Αθήνα με αεροπλάνο) και πάρτε μία ομπρέλα κι ένα ψυγειάκι από ένα σούπερ μάρκετ, φορτωθείτε πάγο μπύρες και νερά και αράξτε σε παραλίες μόνοι σας.
Τέλος για αυτοκίνητο νοίκιασε από το αεροδρόμιο. Δεν θέλεις να μπλέξεις με λεοφωρεία αεροδρομίο και Κτελ Χαλκιδικής.Οι δρόμοι είναι μια χαρά.
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Η κατασταση ειναι ακριβως οπως την ειδες.οι δρομοι δεν εχουν θεμα ειναι οκ οι παραλιες θα φτιαξουν λογικα σε 4-5 μερες η παραλια νικητης δεν ξερω ομως.Δευτερα θα ειμαι εκει και θα μπορω να γραψω κατι παραπανω.
Η Νικήτη είναι όπως πριν από ένα μήνα , έτοιμη να σας υποδεχτεί , το 90% των ζημιών έχουν αποκατασταθεί , οι δρόμοι είναι οκ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νικήτη σουπερ.Να πάτε αφοβα.Ημουν πριν ενα 2ωρο εκει και ολα ειναι τέλεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Διάβασα προσεκτικά αυτό το topic και το άλλο για τη Χαλκιδική. Ήταν αρκετά διαφωτιστικά, αλλά παρ'όλα αυτά θα ήθελα και τη συμβουλή σας για την δική μου περίπτωση.

Ψάχνω για διακοπές μέσα Ιουλίου με το φίλο μου (ναι ειμαι λίγο της τελευταίας στιγμής). Είμαστε το κλασικό ζευγάρι κοντά στα 30 που ούτε πολύ νταμπα-ντούμπα χρειάζεται, αλλά δεν θέλουμε και ερημιά. Να δούμε λίγο κόσμο, να πιούμε το χαλαρό ποτάκι μας, άντε καμία μέρα να πάμε και για clubbing - κυρίως να δούμε ωραία μέρη.

Άρα έχουμε και λέμε: Πρώτο ή δεύτερο πόδι; Και ποια χωριά συγκεκριμένα θα προτείνατε για τη διαμονή μας;

Τέλος, επειδή (αν έρθω) θα έρθω από Αθήνα: Να νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο Μακεδονία κατευθείαν ή να πάρω από κάπου από τη Χαλκιδική; Οι δρόμοι πώς είναι;

Και ένα ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει!
Ετσι οπως τα λες η καλυτερη επιλογη για σενα ειναι η Αφυτος ή Αθυτος. Ακριβως αυτο που θες. Κοσμος πολυς αλλα οχι νταμπα ντουμπα, καλοι δρομοι, πολλες επιλογες για φαγητο-ποτο και μακραν το ομορφοτερο χωριο και των δυο ποδιων (αν εξαιρεσεις ισως τον μικροσκοπικο Παρθενωνα).

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως η Novacert και ο Γιαννης Αντεντοκουμπο την επελεξαν για να γυρισουν τη νεα διαφημιση για την προωθηση της Φετας ΠΟΠ στις μεγαλες αγορες του εξωτερικου.

http://www.voria.gr/article/stin-afito-gia-na-diafimisi-ti-chalkidiki-o-antetokounmpo-foto
 
Last edited:

ioulia91

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλησπερα!!Θελει ενας φιλος μου να παει διακοπες Χαλκιδική φετος αλλα δεν ξερουμε ποιες περιοχές ειναι οι καλυτερες.Παραλιες,μερη για φαγητο,βολτες κλπ.Οτι πληροφορία μπορειτε να δώσετε,καλοδεχούμενη!:)
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Διάβασα όλα τα παραπάνω και πήρα σημαντικές πληροφορίες. Ενημερώστε με, παρακαλώ, στις απορίες μου, μιας και θα βρεθώ Χαλκιδική μετά τις 15 Αυγούστου.
Θέλω να μείνω σε περιοχή που θα μπορώ να συνδιάσω γαλαζοπράσινη παραλία με δυνατότητα για βόλτες και μικρές εξορμήσεις στα δύο πόδια. Παλαιότερα είχα μείνει Καλογριά και Λογόμανδρα (μου άρεσαν οι παραλίες) . Η Νικήτη βολεύει; είναι γραφική με διαμονή δίπλα στη θάλασσα; Επίσης το Ποσείδι αξίζει (δεν διάβασα σχεδόν τίποτα γι αυτό); Το ίδιο και για την Φουρκα.. Ευχαριστώ
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Διάβασα όλα τα παραπάνω και πήρα σημαντικές πληροφορίες. Ενημερώστε με, παρακαλώ, στις απορίες μου, μιας και θα βρεθώ Χαλκιδική μετά τις 15 Αυγούστου.
Θέλω να μείνω σε περιοχή που θα μπορώ να συνδιάσω γαλαζοπράσινη παραλία με δυνατότητα για βόλτες και μικρές εξορμήσεις στα δύο πόδια. Παλαιότερα είχα μείνει Καλογριά και Λογόμανδρα (μου άρεσαν οι παραλίες) . Η Νικήτη βολεύει; είναι γραφική με διαμονή δίπλα στη θάλασσα; Επίσης το Ποσείδι αξίζει (δεν διάβασα σχεδόν τίποτα γι αυτό); Το ίδιο και για την Φουρκα.. Ευχαριστώ
Γαλαζοπράσινα νερά έχει περισσότερο το 2ο πόδι (Σιθωνία)
Οσον αφορά τη Νικήτη βολεύει πολύ λογω του ότι μπορείς να κανεις τις εξορμήσεις που θέλεις και απο την μία πλευρά Μαρμαράς , Ακτή Καλογριάς κλπ αλλά και από την άλλη πλευρά : Βουρβουρού. Αρμενιστής, Καβουρότρυπες, Πλατανίτσι κλπ. Γραφική δεν τη λές αλλά δεν είναι και χάλια, έχει αρκετές επιλογές διαμονής και διασκέδασης , νομίζω το πάνω (παλιό) χωριό είναι πιο γραφικό απο την παραλία. Γενικά να ξέρεις έχει πολύ κόσμο, αν και οι επιχειρηματίες παραπονιούνται οτι φέτος δεν έχει τόσο κόσμο όσο πέρσι και πρόπερσι...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η εσωτερικη κινηση στη χαλκιδικη ειναι τεραστια και δεν νομιζω να συμφερει να μενεις δευτερο ποδι και να τραβιεσαι στο πρωτο ποδι για βολτα.Η νικητη ειναι καλη βαση γιατι εχει ζωη και υπεροχες κοντινες παραλιες αλλα μπροστα η παραλια δε λεει τιποτα.Μιας και εχεις παει καλογρια και λαγομανδρα θα προτεινα να πας προς σαρτη και καλαμιτσι.Εχει υπεροχες παραλιες(Αρμενιστης,τηγανια,κριαριτσι,Καλαμιτσι,Συκια,τριστινικα).Ζωη οκ σε σαρτη τιποτα φοβερο,καλες επιλογες σε φαγητο(πεντε βηματα στην αμμο, κληματαρια, ζορμπας).Απο εκει μπορεις να ανεβεις για εξορμηση βουρβουρου(Φαβα,καρυδι) να νοικιασεις βαρκα για να περασεις στα νησακια και τον Διαπορο και να φας στον αριστο στον ορμο παναγιας σε τραπεζι πανω στην αμμο.
 
Last edited:

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Συμφωνώ απόλυτα με τον @yllos !!
Αν παρόλα αυτά θέλεις να μείνεις πιο ψηλά στο 2ο πόδι μια καλή επιλογή είναι κ ο όρμος Παναγιας που είναι πιο γραφικός από Νικήτη, με πολύ καλό φαγητό σε θαλασσινά κ κοντά σχετικά στη Νικήτη για νυχτερινή ζωή. Κ από κει θα μπορεσεις να πας κ σε παραλίες από τη μέσα πλευρά (Αη Γιάννη, Κοβιου, Σπαθιες).

Βάλε στο προγραμμα κ μια απογευματινή επισκεψη στο παραδοσιακό χωριό Παρθενώνας, είναι πάνω στο βουνο πάνω από το Μαρμαρά!!
 

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Γαλαζοπράσινα νερά έχει περισσότερο το 2ο πόδι (Σιθωνία)
Οσον αφορά τη Νικήτη βολεύει πολύ λογω του ότι μπορείς να κανεις τις εξορμήσεις που θέλεις και απο την μία πλευρά Μαρμαράς , Ακτή Καλογριάς κλπ αλλά και από την άλλη πλευρά : Βουρβουρού. Αρμενιστής, Καβουρότρυπες, Πλατανίτσι κλπ. Γραφική δεν τη λές αλλά δεν είναι και χάλια, έχει αρκετές επιλογές διαμονής και διασκέδασης , νομίζω το πάνω (παλιό) χωριό είναι πιο γραφικό απο την παραλία. Γενικά να ξέρεις έχει πολύ κόσμο, αν και οι επιχειρηματίες παραπονιούνται οτι φέτος δεν έχει τόσο κόσμο όσο πέρσι και πρόπερσι...
Ποσείδι και Φουρκα, τί λένε;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom