Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Αναστασία αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα αυτά που περιγράφεις είναι ότι Γερμανοί και Ολλανδοί μεγιστάνες δίνουν τα σπίτια/ βίλες τους σε site ανταλλαγής σπιτιών με αγνώστους προκειμένου να κάνουν οικονομία...
Υπάρχει κανείς που μπορεί να ψυχολογήσει αυτόν τον κόσμο???
Συνήθως οι μεγιστάνες είναι τσιγκούνηδες, γι αυτό έχουν και πολλά χρήματα. Έχετε δει κανέναν μεροκαματιάρη νάναι τσιγκούνης;
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Αναστασία αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα αυτά που περιγράφεις είναι ότι Γερμανοί και Ολλανδοί μεγιστάνες δίνουν τα σπίτια/ βίλες τους σε site ανταλλαγής σπιτιών με αγνώστους προκειμένου να κάνουν οικονομία...
Υπάρχει κανείς που μπορεί να ψυχολογήσει αυτόν τον κόσμο???
Δεν είμαι ψυχολόγος. Αυτά τα σπίτια που αναφέρθηκα δεν ήταν βίλες και οι ιδιοκτήτες τους δεν ήταν μεγιστάνες (καλοστεκούμενους ευρωπαίους θα τους χαρακτήριζα). Δεν ήταν τσιγκούνηδες. Κατά την γνώμη μου ήταν έξυπνοι και ανοιχτόκαρδοι άνθρωποι. Κι αν μπήκαν σε αυτή την ιστορία από τσιγκουνιά, στην πορεία ανακάλυψαν ασύγκριτα πλεονεκτήματα, μη εξαγοράσιμα. Πόσο θα έπρεπε να πληρώσω για να έχω μια Isabella να συνοδέψει την κόρη μου στην εξερεύνηση της Ολλανδίας, να εξασκεί τα αγγλικά της, να απολαμβάνει τα παιχνίδια μαζί της; Ποιός θα μου την νοίκιαζε και πόσο; Αυτό που θέλω να πω είναι οτι καθένας αντιλαμβάνεται με άλλο τρόπο την έννοια του πλούτου. Ποιός έχει πιό πλούσια ζωή (σε εμπειρίες, γνώσεις, γεύσεις, σχέσεις, εικόνες κτλ) ο φτωχός ταξιδιώτης ή ο αταξίδευτος πλούσιος; Που νιώθεις πιό πλούσιος; Κλεισμένος σε ένα παλάτι παρέα με τα Costa Boda ή σε μια παράγκα με υπέροχους φίλους;....
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Αναστασία ακόμη πιστεύω ότι όλο αυτό που περιέγραψες δεν βγάζει νόημα...

Να έχεις στο σπίτι σου μια ντιβανοκασέλα που να μην σε νοιάζει τι θα απογίνει (πχ σε ένα εξοχικό), μνημονιακό μισθό και να θέλεις να γυρίσεις τον κόσμο με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα, απόλυτα θεμιτό και κατανοητό είναι να μπαίνεις στην διαδικασία της ανταλλαγής για να γλυτώσεις την διαμονή.

Το να είσαι όμως μεγαλοστέλεχος τράπεζας ή παραγωγός που περιγράφεις, να ζεις στην κεντρική Ευρώπη, εύπορος, να έχεις ένα πολυτελές σπίτι /μουσείο όπως λες και να μπαίνεις σε site ανταλλαγής σπιτιών για να προσφέρεις το σπίτι που μένεις με την οικογένεια σου σε αγνώστους, για μένα δεν είναι απλή τσιγκουνιά αλλά φτάνει στα όρια της ξεφτίλας. Για αυτήν την κατηγορία των ανθρώπων που περιγράφεις δεν υπάρχει δίλημμα στο αν θα είναι φτωχός ταξιδιώτης ή αταξίδευτος πλούσιος, αφού μπορούν να είναι πλούσιοι ταξιδιώτες. Είναι η νοοτροπία του τσάμπα που με ξεπερνάει...

Πάντως είναι όμορφο που από πλευράς σου νοιώθεις τόσο τρυφερά για αυτούς τους ανθρώπους που συναντάς και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Αναστασία ακόμη πιστεύω ότι όλο αυτό που περιέγραψες δεν βγάζει νόημα...

Να έχεις στο σπίτι σου μια ντιβανοκασέλα που να μην σε νοιάζει τι θα απογίνει (πχ σε ένα εξοχικό), μνημονιακό μισθό και να θέλεις να γυρίσεις τον κόσμο με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα, απόλυτα θεμιτό και κατανοητό είναι να μπαίνεις στην διαδικασία της ανταλλαγής για να γλυτώσεις την διαμονή.

Το να είσαι όμως μεγαλοστέλεχος τράπεζας ή παραγωγός που περιγράφεις, να ζεις στην κεντρική Ευρώπη, εύπορος, να έχεις ένα πολυτελές σπίτι /μουσείο όπως λες και να μπαίνεις σε site ανταλλαγής σπιτιών για να προσφέρεις το σπίτι που μένεις με την οικογένεια σου σε αγνώστους, για μένα δεν είναι απλή τσιγκουνιά αλλά φτάνει στα όρια της ξεφτίλας. Για αυτήν την κατηγορία των ανθρώπων που περιγράφεις δεν υπάρχει δίλημμα στο αν θα είναι φτωχός ταξιδιώτης ή αταξίδευτος πλούσιος, αφού μπορούν να είναι πλούσιοι ταξιδιώτες. Είναι η νοοτροπία του τσάμπα που με ξεπερνάει...
Σκεψου επισης οτι το μεγαλοστελεχος που δεν εχει ιδεα τι θα πει μνημονιακη Ελλαδα μπορει να σου αφησει λογαριασμους στον θεο αν μεινει ενα μηνα :haha:.
Σε καθε περιπτωση μπορει και να πεθαινα στο αγχος μη χαλασω μια συσκευη που δεν ξερω πως λειτουργει και επρεπε να την αντικαταστησω ( και
ειμαι βεβαιη οτι το μεγαλοστελεχος δεν ψωνιζει απο τις φτηνοτερες) αλλα επισης στο δικο μου σπιτι δεν θα ειχα εξτρα 4φυλλες ντουλαπες να στριμωξουν τα πραγματα τους η και θα με ελουζε κρυος ιδρωτας αν μου αλλαζαν θεση στα βιβλια της βιβλιοθηκης η ακουμπουσαν το pc μου. Δεν ειναι για ολους αυτο το σπορ, κακα τα ψεμματα...
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Αναστασία ακόμη πιστεύω ότι όλο αυτό που περιέγραψες δεν βγάζει νόημα...

Να έχεις στο σπίτι σου μια ντιβανοκασέλα που να μην σε νοιάζει τι θα απογίνει (πχ σε ένα εξοχικό), μνημονιακό μισθό και να θέλεις να γυρίσεις τον κόσμο με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα, απόλυτα θεμιτό και κατανοητό είναι να μπαίνεις στην διαδικασία της ανταλλαγής για να γλυτώσεις την διαμονή.

Το να είσαι όμως μεγαλοστέλεχος τράπεζας ή παραγωγός που περιγράφεις, να ζεις στην κεντρική Ευρώπη, εύπορος, να έχεις ένα πολυτελές σπίτι /μουσείο όπως λες και να μπαίνεις σε site ανταλλαγής σπιτιών για να προσφέρεις το σπίτι που μένεις με την οικογένεια σου σε αγνώστους, για μένα δεν είναι απλή τσιγκουνιά αλλά φτάνει στα όρια της ξεφτίλας. Για αυτήν την κατηγορία των ανθρώπων που περιγράφεις δεν υπάρχει δίλημμα στο αν θα είναι φτωχός ταξιδιώτης ή αταξίδευτος πλούσιος, αφού μπορούν να είναι πλούσιοι ταξιδιώτες. Είναι η νοοτροπία του τσάμπα που με ξεπερνάει...

Πάντως είναι όμορφο που από πλευράς σου νοιώθεις τόσο τρυφερά για αυτούς τους ανθρώπους που συναντάς και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι. :)
Ποιά νοοτροπία του τσάμπα;
Ο συνταξιούχος τραπεζίτης έμεινε λίγες μέρες στο διαμέρισμά μας στην Αθήνα κι όταν έφτασε στο εξοχικό μας, επειδή ήταν πολύ χοντρός, κατάλαβε οτι δεν μπορούσε να ανεβοκατεβαίνει τα πολλά σκαλιά του σπιτιού (τον είχα ενημερώσει εγκαίρως σχετικά αλλά δεν το καλοσκέφτηκε) και νοίκιασε δωμάτιο σε ξενοδοχείο κι έμεινε εκεί για 2 εβδομάδες. Μας έκανε το τραπέζι στο καλύτερο εστιατόριο για να μας ευχαριστήσει και να μας πει οτι πρέπει να ξαναπάμε σπίτι του γιατί μείναμε μόνο 5 μέρες και δεν έβγαλε την υποχρέωση που μας έχει.
O Ολλανδός ξόδεψε πάνω από 300 ευρώ για να μας κάνει το τραπέζι και να μας γυρίσει εκτός πόλης σε μουσεία, κάστρα κτλ μας έδωσαν τις κάρτες τους για τα ΜΜΜ και μας πήγαν στο αεροδρόμιο για να μην ξοδευτούμε. Λέτε να υποχρεώθηκαν τόσο πολύ από τα δώρα των 5 ευρώ από το Jumbo που πήγαμε στα παιδιά τους; Εχουν περάσει 2 χρόνια, δεν έχουν έρθει ακόμα στην Ελλάδα και ξέρουν οτι εμείς δεν μπορούμε να δαπανήσουμε τόσα χρήματα για να τους τραπεζώσουμε και να τους ξεναγήσουμε.
Εγώ αυτό το λέω γενναιοδωρία.

Σκεψου επισης οτι το μεγαλοστελεχος που δεν εχει ιδεα τι θα πει μνημονιακη Ελλαδα μπορει να σου αφησει λογαριασμους στον θεο αν μεινει ενα μηνα :haha:.
Σε καθε περιπτωση μπορει και να πεθαινα στο αγχος μη χαλασω μια συσκευη που δεν ξερω πως λειτουργει και επρεπε να την αντικαταστησω ( και
ειμαι βεβαιη οτι το μεγαλοστελεχος δεν ψωνιζει απο τις φτηνοτερες) αλλα επισης στο δικο μου σπιτι δεν θα ειχα εξτρα 4φυλλες ντουλαπες να στριμωξουν τα πραγματα τους η και θα με ελουζε κρυος ιδρωτας αν μου αλλαζαν θεση στα βιβλια της βιβλιοθηκης η ακουμπουσαν το pc μου. Δεν ειναι για ολους αυτο το σπορ, κακα τα ψεμματα...
Οι περισσότεροι ταξιδεύουν για 1-2 βδομάδες και κατά κανόνα σέβονται τις οδηγίες χρήσης (κλείνουν τα aircondition, φώτα κτλ). Δεν είναι όλα τα σπίτια πολυτελείας. Μείναμε 10 φανταστικές μέρες σε ισόγειο διαμέρισμα στην Βαρκελώνη αξιοπρεπές αλλά με τα απολύτως απαραίτητα, με υπνοδωμάτια που είχαν παράθυρο σε μεγάλο φωταγωγό και υπέροχους ιδιοκτήτες που μας γύριζαν αλλά δεν ήταν ευκατάστατοι. Λεμονοστίφτη δεν είχε. Τον αγοράσαμε και τους τον αφήσαμε.
Τα ελληνικά βιβλία μου δεν τα ανοίγουν.Τα ξενόγλωσσα τα βρίσκω στη θέση τους. Το pc μου το βάζω σε ντουλάπι όταν λείπω για να μην σκονίζεται. Κανένας δεν το πείραξε ποτέ. Φέρνουν τα δικά τους που είναι στην γλώσσα τους. Τι να κάνουν το δικό μου; Άλλο. Βρες άλλο.
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
O Ολλανδός ξόδεψε πάνω από 300 ευρώ για να μας κάνει το τραπέζι και να μας γυρίσει εκτός πόλης σε μουσεία, κάστρα κτλ μας έδωσαν τις κάρτες τους για τα ΜΜΜ και μας πήγαν στο αεροδρόμιο για να μην ξοδευτούμε. Λέτε να υποχρεώθηκαν τόσο πολύ από τα δώρα των 5 ευρώ από το Jumbo που πήγαμε στα παιδιά τους; Εχουν περάσει 2 χρόνια, δεν έχουν έρθει ακόμα στην Ελλάδα και ξέρουν οτι δεν εμείς μπορούμε να δαπανήσουμε τόσα χρήματα για να τον τραπεζώσουμε και να τον ξεναγήσουμε.
Εγώ αυτό το λέω γενναιοδωρία.
Το έκανες ακόμη πιο δύσκολο τώρα... Γιατί κάποιος με το προφιλ αυτό μπήκε σε μια πλατφόρμα ανταλλαγής σπιτιών, φιλοξένησε μια άγνωστη οικογένειας στο σπίτι του, ξόδεψε για αυτήν πάνω από 300 ευρώ χωρίς καν να καίγεται να χρησιμοποιήσει το σπίτι της ανταλλαγής? Τι όφελος είχε τελικά?

Έτσι που μας το περιγράφεις η περίπτωση της ανταλλαγής σπιτιών δεν είναι μια ξεκάθαρη εμπορική συμφωνία αλλά κατά την γνώμη σου είναι μια κουλτούρα φιλοξενίας και γενναιοδωρίας!!!
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Το έκανες ακόμη πιο δύσκολο τώρα... Γιατί κάποιος με το προφιλ αυτό μπήκε σε μια πλατφόρμα ανταλλαγής σπιτιών, φιλοξένησε μια άγνωστη οικογένειας στο σπίτι του, ξόδεψε για αυτήν πάνω από 300 ευρώ χωρίς καν να καίγεται να χρησιμοποιήσει το σπίτι της ανταλλαγής? Τι όφελος είχε τελικά?

Έτσι που μας το περιγράφεις η περίπτωση της ανταλλαγής σπιτιών δεν είναι μια ξεκάθαρη εμπορική συμφωνία αλλά κατά την γνώμη σου είναι μια κουλτούρα φιλοξενίας και γενναιοδωρίας!!!
Δεν είναι ο κανόνας, αλλά συμβαίνει. Ήρθαν πριν λίγες μέρες σπίτι μου οι ιδιοκτήτες ενός Safari Lodge στην Κένυα. Δεν έχω ιδέα πότε θα πάω στην χώρα τους. Τους το είπα κι έβαλα εικονικές ημερομηνίες ανταλλαγής για να συμφωνήσω στην πλατφόρμα, τις οποίες θα αλλάξω όταν κλείσω το ταξίδι. Έχει ρίσκο αυτό, καθώς μπορεί να μην είναι διαθέσιμο το σπίτι τους όταν θα μπορώ να πάω ή να το έχουν πουλήσει, αλλά συνήθως κάνουν ότι μπορούν για να ανταποδώσουν την φιλοξενία. Ακόμα περιμένω τους ιδιοκτήτες του διαμερίσματος στο Puerto Aventuras στο Μεξικό που πήγαμε πριν 5 χρόνια., "Δεν ξέρουμε πότε θα έρθουμε" μου είχαν πει "αλλά το διαμέρισμα μας θα είναι ελεύθερο, ελάτε". Κατανοώ ότι για όσους σκέφτονται τσιγκούνικα ή εμπορικά, αυτά μοιάζουν ακατανόητα. Αλλά για κάποιους η ανταπόδοση της γενναιοδωρίας που έχουν εισπράξει, γίνεται ανάγκη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Δηλαδή συμφωνείς με συγκεκριμένο ιδιοκτήτη κάθε φορά σε βάση ανταλλαγής με συγκεκριμένες ημερομηνίες;Και για να "εγκριθεί" από την πλατφόρμα βάζετε εικονικές ημερομηνίες τις οποίες μετά αλλάζετε όταν ξέρετε τα οριστικά σχέδια σας;
Τι γίνετε όταν αφού πάτε αλλάξουν τα δεδομένα(μη διαθέσιμο σπίτι,διάφορα εμπόδια κτλ) από την μεριά σας και δεν μπορείτε να ανταποδώσετε την φιλοξενία;Τι υποχρεώσεις έχετε σε αυτόν που σας φιλοξένησε πρώτος;
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Δηλαδή συμφωνείς με συγκεκριμένο ιδιοκτήτη κάθε φορά σε βάση ανταλλαγής με συγκεκριμένες ημερομηνίες;Και για να "εγκριθεί" από την πλατφόρμα βάζετε εικονικές ημερομηνίες τις οποίες μετά αλλάζετε όταν ξέρετε τα οριστικά σχέδια σας;
Τι γίνετε όταν αφού πάτε αλλάξουν τα δεδομένα(μη διαθέσιμο σπίτι,διάφορα εμπόδια κτλ) από την μεριά σας και δεν μπορείτε να ανταποδώσετε την φιλοξενία;Τι υποχρεώσεις έχετε σε αυτόν που σας φιλοξένησε πρώτος;
Κατά κανόνα υλοποιούνται οι συγκεκριμένες ημερομηνίες που έχουν συμφωνηθεί στην πλατφόρμα. Ωστόσο για παράδειγμα ο Ολλανδός λόγω έκτακτων εργασιακών υποχρεώσεων, δεν μπόρεσε να έρθει τις ημέρες που είχαμε συμφωνήσει την ανταλλαγή. Τυπικά δεν έχω καμία υποχρέωση να τον φιλοξενήσω άλλες ημερομηνίες. Ωστόσο επειδή στον καθένα μπορεί να συμβεί να αλλάξουν τα αρχικά σχέδιά του, συνήθως γίνεται προσπάθεια από τα μέλη να συνεννοηθούν και να εξυπηρετηθούν μεταξύ τους (μερικές φορές κι εκτός πλατφόρμας αλλά αυτό έχει ρίσκο ειδικά αν δεν έχεις γνωρίσει τον άλλο)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Κατά κανόνα υλοποιούνται οι συγκεκριμένες ημερομηνίες που έχουν συμφωνηθεί στην πλατφόρμα. Ωστόσο για παράδειγμα ο Ολλανδός λόγω έκτακτων εργασιακών υποχρεώσεων, δεν μπόρεσε να έρθει τις ημέρες που είχαμε συμφωνήσει την ανταλλαγή. Τυπικά δεν έχω καμία υποχρέωση να τον φιλοξενήσω άλλες ημερομηνίες. Ωστόσο επειδή στον καθένα μπορεί να συμβεί να αλλάξουν τα αρχικά σχέδιά του, συνήθως γίνεται προσπάθεια από τα μέλη να συνεννοηθούν και να εξυπηρετηθούν μεταξύ τους (μερικές φορές κι εκτός πλατφόρμας αλλά αυτό έχει ρίσκο ειδικά αν δεν έχεις γνωρίσει τον άλλο)
Μάλιστα.Και τι θα γίνει αν το σπίτι δεν θα είναι διαθέσιμο στην Κένυα όταν το θελήσεις;Η αν δεν είναι διαθέσιμο το δικό σου όταν το θέλουν από το Μεξικό;Υπάρχει κάποια υποχρέωση ή δέσμευση;
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Μάλιστα.Και τι θα γίνει αν το σπίτι δεν θα είναι διαθέσιμο στην Κένυα όταν το θελήσεις;Η αν δεν είναι διαθέσιμο το δικό σου όταν το θέλουν από το Μεξικό;Υπάρχει κάποια υποχρέωση ή δέσμευση;
Οχι δεν υπάρχει τυπική δέσμευση. Η υποχρέωση είναι ηθική. Ωστόσο επαναλαμβάνω οτι κατά κανόνα υλοποιούνται οι συγκεκριμένες ημερομηνίες που έχουν συμφωνηθεί στην πλατφόρμα ανάμεσα στα μέλη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κατανοώ ότι για όσους σκέφτονται τσιγκούνικα ή εμπορικά, αυτά μοιάζουν ακατανόητα. Αλλά για κάποιους η ανταπόδοση της γενναιοδωρίας που έχουν εισπράξει, γίνεται ανάγκη.
Τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο.
Ανάμεσα στην τσιγκούνικη - εμπορική σκέψη και την ανάγκη για γενναιοδωρία - προσφορά υπάρχει μια μεγάλη γκάμα σκέψεων και συναισθημάτων όπως: επιφύλαξη, αμφιβολία, δυσπιστία κλπ.
Όπως καταλαβαίνεις το θέμα βρήκε μεν ανταπόκριση και ενδιαφέρον αλλά δημιουργήθηκαν και εύλογες απορίες. :)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom