Revolut

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Μαλιστα.. εγω θα σου πω το αλλο. Με 20000 ευρω θα ειχες παρει (τουλαχιστον) 40000 ποντους bonus αν ειχες την platinum mastercard, τους οποιους μεσω της aegean visa μπορεις να μετατρεψεις σε μιλια. Τα 40000 μιλια η aegean τα κοστολογει 1000 ευρω!! Αρα θα ειχες «κερδισει» 1000 ευρω αντι για 500 που λες οτι εχεις «κερδισει». Συν του οτι θα μπορουσες να τα εξαργυρσωσεις σε αρκετες πτησεις αφου ταξιδευς συχνα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Η platinum καρτα της Alpha δινει διπλα μιλια. Συνεπως για 1000 ευρω παιρνεις 2000 μιλιια.
Συνηθως σε μια εξαργυρωση με 10.000 μιλια εξοικονομω 100 ευρω-Ευρωπη (εχει τυχει και περισσοτερο, αλλα δεν ειναι ο κανονας) Αρα χρεωνοντσς την πιστωτικη εξοικονομω 20 ευρω απο μελλοντικο εισιτηριο. Εγω που βγαινω σπανια εκτος Ευρω ειμαι στα ιδια. Δεν αξιζει τον κοπο να χασω 3 ωρες απο τη ζωη μου για να πιασω πως λειτουργει. Αν καποιος ξοδευει 10.000 ευρω τον χρονο καθε χρονο μαλλον συμφερει.
@MerNion δεν ξερω που ειδες οτι η Aegean κοστολογει τοσο τα μιλια, αλλα ο καθενας μπορει να τα εξαργυρωσει οπως νομιζει. Συνηθως δεν εξαργυρωνω για λιγοτερο απο 100 ευρω ανα 10.000 μιλια.
 
Last edited:

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Το είδα στην αγορά μιλίων εξαργύρωσης. Για να αγοράσεις 40000 μίλια θες 1000 ευρώ. Αρα αφού εσυ τα έχεις μαζέψει αυτά τα 40000 αλλιώς (με αγορές) είναι σαν να έχεις "κερδίσει" 1000 ευρώ (που θα έδινες για να τα αγόραζες μόνος σου)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Το είδα στην αγορά μιλίων εξαργύρωσης. Για να αγοράσεις 40000 μίλια θες 1000 ευρώ. Αρα αφού εσυ τα έχεις μαζέψει αυτά τα 40000 αλλιώς (με αγορές) είναι σαν να έχεις "κερδίσει" 1000 ευρώ (που θα έδινες για να τα αγόραζες μόνος σου)
Σε λαθος τοπικ τα λεμε, αλλα αλλο η αγορα, αλλο η εξαργυρωση. Αν αγιρασω 40.000 μιλια και κανω ανοητες εξαργυρωσεις, πχ 4 εισιτηρια που εξοικονομω 30 ευρω ανα εισιτηριο, τοτε εχω ξοδεψει 1000 ευρω για να τα αγορασω για να εξοικονομησω 4×30= 120 ευρω.....Ακομη και για νορμαλ εξαργυρωση 4×100 ευρω θα εξοικονομουσα μολις 400 ευρω ξοδευοντας 1000. Δεν εχει νοημα αυτο, κανεις δεν αγοραζει μιλοα για να τα εξαργυρωσει.
 
Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Για κάποιον που κινείται εντος ευρωζώνης φυσικα κ δεν υπάρχει καποιο κέρδος απο το να χρησιμοποιεί τις ελληνικές πιστωτικές. Το θέμα ειναι τι γίνεται εκτος ευρωζώνης κ ειδικά σε χώρες που το ευρώ δεν το πολυγουστάρουν κ είναι ακόμα cash friendly

πχ Οταν ταξίδεψα Γουατεμάλα τα ανταλλακτήρια δίναν στο ευρω χάλια αναλογία --- οταν έκανα ανάληψη με Revolut μου κρατούσε το ΑΤΜ περίπου 4 ευρω προμήθεια, άλλα κ πάλι η συναλλαγή ήταν αρκετά πιο συμφέρουσα
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Μαλιστα.. εγω θα σου πω το αλλο. Με 20000 ευρω θα ειχες παρει (τουλαχιστον) 40000 ποντους bonus αν ειχες την platinum mastercard, τους οποιους μεσω της aegean visa μπορεις να μετατρεψεις σε μιλια. Τα 40000 μιλια η aegean τα κοστολογει 1000 ευρω!! Αρα θα ειχες «κερδισει» 1000 ευρω αντι για 500 που λες οτι εχεις «κερδισει». Συν του οτι θα μπορουσες να τα εξαργυρσωσεις σε αρκετες πτησεις αφου ταξιδευς συχνα!
δηλαδή πιστεύεις πως η καλύτερη κάρτα (ανεξάρτητα κριτηρίων - εισδηματικών ή/και άλλων) για συγκέντωση μιλιων είναι αυτή η platinum mastercard της (τραπεζας)? Πρόχειρα για να μην βγούμε και off topic θα ήθελα, αν μπορείς, μια γρήγορη λίστα με τις 3-4 κάρτες που θεωρείς καλύτερες για μίλια/ταξίδια ώστε να κάτσω μόνος μου να ενημερωθώ στα site τους για περαιτέρω πληροφορίες για κριτήρια/συνδρομές κλπ.. σκέφτομαι αυτή την aegean bonus visa μήπως αξίζει.

τώρα καταλαβαίνω τι λες, και πάνω-κάτω πιστεύω πως μετρημένα κουκιά είναι όλα αν και η κάθε κάρτα απευθύνεται σε συγκεκριμένο προφίλ πελάτη. Π.χ. για τον περιστασιακό ταξιδιώτη, η ρεβολουτ φαντάζει ιδανική.

Τώρα το ότι η aegean κοστολογεί τα 40χιλ μιλια 1000 ευρω, δε λέει πολλά νομίζω. Είναι ασύμφορη κοστολόγηση για τον πελάτη. Το κάνει περισσότερο αν θέλει κάποιος να συμπληρώσει λίγα μίλια για να εξαργυρώσει σε κάτι. Και το λέω με αυτη τη λογική: Τι ταξίδι μπορείς να κάνεις με 40χιλ μίλια? Μπορείς να βρεις τις ημερομηνίες που θες? Αξίζει αυτό 1000 ευρώ+φόρους+συνδρομή κάρτας? Νομίζω ζούμε στην εποχή που έχουν πέσει πολύ οι ναύλοι. 260 ευρώ με επιστροφή έχει το Λονδίνο-Νέα Υόρκη. Πόσα μίλια εξαργύρωσης απαιτεί το ίδιο ταξίδι? Αυτό που εννοώ είναι πως δεν πιστεύω πως 40χιλ μίλια αξίζουν επ'ουδενί 1000 ευρω. Άλλο μίλια, άλλο bonus points, άλλο ευρώ-cash.

Επίσης καλύτερα να έχεις ευρώ και να επιλέγεις ο ίδιος τις πτήσεις που θέλεις, τις ώρες που θέλεις, και από τις εταιρείες που συμφέρει και να μην μπένεις στο τρυπάκι να ταξιδεύεις με ότι σου δίνει μίλια. Θέλω να πω πως κάνω και πολλές πτήσεις low cost γιατί απλά οι ναύλοι τους είναι πολύ χαμηλοί.

Και κάτι άλλο να μην μπερδεύουμε. Η ρεβολουτ είναι τράπεζα, όχι απλά μια επιλογή κάρτας. Σου δίνει και άλλες free υπηρεσίες που παραδοσιακά χρεώνουν οι τράπεζες όπως δωρεάν αναλήψεις από όλα τα ΑΤΜ μέχρι ένα ποσό, επενδύεις σε χρηματιστήριο και κρυπτονομίσματα χωρίς προμήθειες, τραπεζικά εμβάσματα, εικονική κάρτα πληρωμών για ασφάλεια και εως 1% cashback σε όλες τις συναλλαγές για premium μέλη, ταξιδιωτική ασφάλιση κ.α. Επίσης είναι συμβατή κανονικά με apple / google pay που το μονοπώλειο των ελληνικών τραπεζών αρνείται να υποστηρίξει αν θυμάμαι καλά.

Τέλος, πιστεύω πως αυτό που συμφέρει σήμερα, δε θα συμφέρει αύριο. Αυτό συμβαίνει πάντα. Αλλά αυτή τη στιγμή, που η ρεβολουτ ειναι ακόμα στο growth stage της, πιστεύω πως οι υπηρεσίες της συμφέρουν πολύ συγκριτικά με όλα τα άλλα. Όταν καθιερωθεί και έχει μεγάλη πελατειακή βάση, ίσως να αρχίσει να τα αλλάζει σιγά-σιγά. Μέχρι τότε, πιστεύω πως η χρήση της θα με επωφελεί περισσότερο από κάθε άλλη επιλογή. Συνεχώς ψάχνω όμως για νέα πράγματα για αυτό θα ήθελα και αυτη την πρόχειρη λίστα αν διαθέτεις λίγο χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Ειμαστε σε λαθος τοπικ, αλλα με 10.000 μιλια εχω εξαργυρωσει ευρωπαικο εισιτηριο που κοστιζε 200 ευρω γιατι ηταν Πασχα η Αυγουστος. Τοτε καταλαβαινεις βεβαια οτι το Αθηνα Νεα Υορκη κοστιζε πολυ περισσοτερο. Πρεπει να δεις τη συζητηση των μιλιων. Τα λεμε εκει πολυ αναλυτικα.
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Ειμαστε σε λαθος τοπικ, αλλα με 10.000 μιλια εχω εξαργυρωσει ευρωπαικο εισιτηριο που κοστιζε 200 ευρω γιατι ηταν Πασχα η Αυγουστος. Τοτε καταλαβαινεις βεβαια οτι το Αθηνα Νεα Υορκη κοστιζε πολυ περισσοτερο. Πρεπει να δεις τη συζητηση των μιλιων. Τα λεμε εκει πολυ αναλυτικα.
Θα ανατρέξω στο τοπικ που αναφέρεις.
Απλά να επαναλάβω πως με 10χιλ ευρώ έμβασμα εκτός Ελλάδας, η πειραιώς θέλει περίπου 200ευρώ προμήθεια. Με άγνωστη προμήθεια στο exchange rate που θα επιλέξει. Επίσης με 10χιλ ευρώ αγορές με revolut premium εκτός Ευρώπης έχεις 100ευρώ cashback. Άρα μιλάμε για κανονικά ευρώ και στις δυο περιπτώσεις, όχι μίλια. Είναι σημαντικό αυτό. Το ότι κόστιζε 200 ευρώ, δε σημαίνει πολλές φορές ότι αξίζει τόσο ή θα τα έδινες. Προσωπικά, επειδή έχω τη τάση και το ψάχνω, για ένα 60% των εισιτηρίων που κλείνω δεν έχουν μίλια γιατί είτε είναι low cost, είτε γιατί είναι star alliance, ειδικοί εκπτωτικοί ναύλοι από πρακτορεία. Γιατί απλά έτσι πληρώνω σχεδόν μισή τιμή. Αν κάποιος δεν το ψάχνει, και κλείνει με το πρώτο search ότι βρει, και μόνο με star alliance, ναι ίσως και να συμφέρει εκεί τι να πω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
@europexplorer θα τα εδινα. Οπως προτιθεμαι να δωσω 28000 μιλια για ενα εισιτηριο business για Πορτογαλια εξοικονομωντας 500 ευρω, αλλα εχοντας χρεωσει απλα την καρτα μου με 3.500 ευρω, γιατι απλα μου τη βαρεσε και θελω πολυτελεια η γιατι θελω να ξοδεψω μιλια. Δεν ξερεις πως ταξιδευει ο καθενας, αρα...Αντιλαμβανεσαι τι οφελος εχω, 500 ευρω στα 3.500?
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
@europexplorer θα τα εδινα. Οπως προτιθεμαι να δωσω 28000 μιλια για ενα εισιτηριο business για Πορτογαλια εξοικονομωντας 500 ευρω, αλλα εχοντας χρεωσει απλα την καρτα μου με 3.500 ευρω, γιατι απλα μου τη βαρεσε και θελω πολυτελεια η γιατι θελω να ξοδεψω μιλια. Δεν ξερεις πως ταξιδευει ο καθενας, αρα...Αντιλαμβανεσαι τι οφελος εχω, 500 ευρω στα 3.500?
ναι όπως είπα προηγούμενως, είναι ανάλογα τη χρήση και το ταξιδιωτικό προφιλ του καθενός. επίσης να πω πάλι, πως αναφέρομαι στν ρεβολουτ σαν τράπεζα με σύνολο υπηρεσιών και όχι σαν επιλογή κάρτας. αλλά κατανοώ απόλυτα αν κάποιος το βλέπει μόνο σαν επιλογή κάρτας, άρα και εξετάζει περιορισμένες δυνατότητες, όπως για παράδειγμα μίλια που η ρεβολουτ δε δίνει. έτσι και αλλιώς βρίσκομαι σε ταξιδιωτικό και όχι σε τραπεζικό ή fintech φορουμ.

αλλά θα ήθελα να σου κάνω δυο ερωτήσεις

1) αυτό που ρώτησα και τον @MerNion : δηλαδή αν πιστεύεις πως η καλύτερη κάρτα (ανεξάρτητα κριτηρίων - εισδηματικών ή/και άλλων) για συγκέντωση μιλιων είναι αυτή η platinum mastercard της (τραπεζας)? και μια προχειρη, γρήγορη λίστα με τις 3-4 κάρτες που θεωρείς καλύτερες για μίλια/ταξίδια ώστε να κάτσω μόνος μου να ενημερωθώ στα site τους για περαιτέρω πληροφορίες για κριτήρια/συνδρομές κλπ..

2) στο παράδειγμα που αναφέρεις συμφωνώ πως ένα business σ Πορτογαλία κοστίζει περίπου 500 ευρώ ή θέλει 28χιλ μίλια, αλλά δεν κατάλαβα ποια κάρτα σου δίνει 28χιλ μίλια με χρέωση 3500 ευρώ. Νόμιζα ότι ήθελε τουλάχιστον χρέωση 20 χιλ. ευρώ
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
1) Alphabank platinum mastercard και aegean bonus visa
2) 3500 αγορα απο τον Κωτσόβολο σου δινει 28000 μιλια. Για να μην πω για περιοδους προσφορων που μπορει να παρεις ενα apple macbook και να σου κανει δωρο 300.000 ποντους....
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
1) Alphabank platinum mastercard και aegean bonus visa
2) 3500 αγορα απο τον Κωτσόβολο σου δινει 28000 μιλια. Για να μην πω για περιοδους προσφορων που μπορει να παρεις ενα apple macbook και να σου κανει δωρο 300.000 ποντους....
ενδιαφέρον αυτό.
εν κατακλείδι πιστεύω πως το πιο σωστό ειναι να έχεις τα δυο. ώστε και να μπορείς να εκμεταλλευτείς πράγματα όπως αυτό που μόλις ανέφερες αλλά και να βγεις από τη δυσκολη θέση, εύκολα και φτηνά όταν είσαι στην άκρη του κόσμου και ψάχνεις συνάλλαγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.214
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom