Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ποια σας εκανε την καλυτερη ή την χειροτερη εντυπωση απο θεμα value for money,υπηρεσιων,εξυπηρετησης
2 στις 2 πτησεις σε ενα μηνα με καθυστερηση, η δευτερη επιπλεον 45 λεπτα στον ιμαντα παραλαβης στην Αθηνα και ειχα και priority!! Εστειλα διαμαρτυρια, πηρα ενα συγγνωμη μονο.
μην ξεχναμε τον ορισμο του τοπικ..αναφερομαι σε προηγουμενα ποστ για εταιρειες της καρδιας μας...να λατρευονται κ λοου κοστ ομολογω δεν το περιμενα..χωρις παρεξηγηση εννοειται.
για την Aegean μην την στηνετε στο τοιχο, ουτε τρεχει τπτ απολυτως. διαβαζετε μονο την επικαιροτητα.
https://www.kathimerini.gr/1037341/...thseis-apo-toys-elegktes-enaerias-kykloforias
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Aegean
Aeroflot
Aer Lingus
Aerolineas Argentinas
Air Baltic
Air Berlin
Air Canada
Air China
Air Greece
Air France
Air Malta
Air New Zealand
Air Serbia
Alitalia
American Airlines
ANA
Athens Airways
Austrian
BMIbaby
British Airways
Brussels Airlines
Cronus
Delta
Easyjet
Etihad
Eurowings
Flybe
Germanwings
Hellas Jet
Iberia
KLM
LOT
Lufthansa
Luxair
Malaysian
Malev
Niki
Olympic
Pegasus
Qantas
Qatar
Ryanair
SAS
SkyEurope
Sri Lankan
Swiss
TAP
Thai Smile
United
Virgin Australia
Vueling
Westjet

Από τα πιο πρόσφατα, ευχάριστη έκπληξη η Qantas, αρκετά συνεπής η ΑΝΑ, απογοήτευση η Etihad.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
μην ξεχναμε τον ορισμο του τοπικ..αναφερομαι σε προηγουμενα ποστ για εταιρειες της καρδιας μας...να λατρευονται κ λοου κοστ ομολογω δεν το περιμενα..χωρις παρεξηγηση εννοειται.
Συγγνωμη, αλλα δες ιταλικη φινετσα στη χρωματικη παλετα η Volotea :haha:
20190808_141839.jpg

Μου εφτιαξε τη διαθεση.
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
14 συνολικά :Olympic, Aegean,British,Lufthansa,Ryanair,Easyjet,Volotea,Vueling,Iberia,Qatar,Alitalia,Air Asia,Ellinair,Astra Airlines.

Καλύτερες: Qatar,Aegean,Alitalia
Χειρότερες:Μακράαααν Iberia όπου δε νομίζω να την ξαναπροτιμήσω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πωπω κιτσαρια, με τσεμπερια διακόσμηση αεροπλάνου δεν είχα ξαναδεί. :shock:
Πιστευω οτι εννοουσες σεμεδακια σαν αυτο
tv-lacey.jpg


Πως να περιμενει κανεις καλαισθησια απο καποιον που δεν ξερει τα βασικα της διακοσμησης, οπως το πατροπαραδοτο σεμεδακι...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τώρα εγώ τι έρχομαι να καταγράψω, θα καταγράψω παρόλα αυτά!! :)

Μέχρι στιγμής έχω πετάξει με:
Aegean
Alitalia
Easy Jet
Lufthansa
Olympic Air
Ryanair
Tarom
Turkish
Vueling

Σαν γενική εντύπωση θα συμφωνήσω και εγώ ότι καλύτερες θεωρώ Aegean και Turkish, με την Turkish βέβαια να έχω να την τιμήσω από 2012 (πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει) και με την Aegean στην τελευταία μόνο πτήση (5 μέρες πίσω) να είναι η χειρότερή μου εμπειρία ever (γενικά κάτι πρέπει να παίζει το τελευταίο διάστημα με την Aegean και τις καθυστερήσεις δεδομένου και του μηνύματος του CEO που ελήφθη εχθές).

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ακόμη και με τις low cost, σχεδόν πάντα ήταν όλες στην ώρα τους, απρόσμενα δεν μου έχουν τύχει, οι πτήσεις ήταν πολύ καλές και στην τελική πάντα έχω στο μυαλό μου και τι έχω πληρώσει κάθε φορά για να πετάξω. Για τα χρήματα λοιπόν που κατά καιρούς έχω δώσει το χειρότερό μου εξακολουθεί να είναι η τελευταία μου πτήση με Aegean (Μάλαγα-Αθήνα).
Μου ήρθε εννοείται και εμένα αυτό το μήνυμα του CEO; τεχνηέντως ρίχνουν το μπαλάκι στον έλεγχο εναέριας κυκλοφορίας. Πάντως σήμερα διάβασα το παρακάτω άρθρο για μεταφορά 4 ελεγτών από το ΚΕΘΑ στο Ελ.Βενιζέλος
https://www.rodiaki.gr/article/419703/metra-gia-periorismo-twn-kathysterhsewn-sta-aerodromia
Πάντως πέρα από το Ελ.Βενιζέλος, το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλα αεροδρόμιο της χώρας μας με μεγάλη τουριστική κίνηση
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτό που είναι Αύγουστος, η μόνη περίοδος που επικρατεί ηρεμία στη δουλειά και κάθεσαι και μετράς αεροπορικές. :rolleyes-80::p
Aegean
Ryanair
Olympic
Ολυμπιακή
Easyjet
Wizz
TAP
Delta
Air Asia
Air Canada
Continental
Qatar
Scoot
Aseman
Ellinair
Lufthansa
Alitalia
Pegasus
Croatian
Bulgaria Air
British
KLM
LOT
Ukrainian
Cyprus
Czech
Egyptair
Tunisair
FlyGlobespan

Ξεχνάω κάποιες, όπως πχ την εταιρεία τσάρτερ με την οποία έκανα το πρώτο πρώτο μου αεροπορικό ταξίδι στο Λονδίνο μικρή, ή μια εσωτερική πτήση που είχα κάνει στην Κένυα to 2008.

Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα πόσες φορές έχω ταξιδέψει με τις περισσότερες από αυτές! :p Αυτές που χρησιμοποιώ πιο συστηματικά είναι ryan και aegean.

Τώρα ποιές μου αρέσουν περισσότερο δύσκολο να πω. Θεωρώ ότι για κάποιες έχω αναμνήσεις που δεν ανταποκρίνονται στην τρέχουσα πραγματικότητα. Πχ ταξίδεψα πριν 2.5 χρόνια με KLM μετά από αρκετά χρόνια (ως φοιτήτρια τύχαινε και την έπαιρνα πολύ συχνά) και είδα μεγάλη αλλαγή στις παροχές (προς τα κάτω). Από την άλλη ήταν τρομερά (σχεδόν στρατιωτικά!) οργανωμένοι σε μια αλλαγή αεροπλάνου που έγινε και άφησε τους περισσότερους από εμάς καθηλωμένους για ένα βράδυ στο Άμστερνταμ (σε επίπεδο συνεννόησης, παροχών, αποζημίωσης, καταλύματος κλπ) και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση, παρότι οι πτήσεις καθαυτές δε με ενθουσίασαν. Αντιστοίχως έχω στο μυαλό μου κάποιες καταπληκτικές και πολύ άνετες πτήσεις με British, με πολύ καλό σέρβις, φαγητό, κρασί κλπ και που από ό, τι ξέρω δεν υφίστανται πια εντός Ευρώπης.

Οπότε από πρόσφατες να πω ότι μου άρεσαν περισσότερο η Qatar και η Air Asia. Η Aegean είναι σταθερά αξιοπρεπέστατη (με μικρές "παραφωνίες" ενίοτε), ενώ (σε επίπεδο low cost) μου αρέσει και η pegasus. Γενικά σπάνια κάποια με εντυπωσιάζει, σπάνια όμως θεωρώ και κάποια πολύ κατώτερη από τις άλλες (σε αυτά πάντα που το μάτι του ξέμπαρκου επιβάτη μπορεί να διακρίνει). Ίσως η wizz να με απογοήτευσε λίγο περισσότερο.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό που είναι Αύγουστος, η μόνη περίοδος που επικρατεί ηρεμία στη δουλειά και κάθεσαι και μετράς αεροπορικές. :rolleyes-80::p
Αυτά αν δεν είσαι οργανωμένος. Αν υπάρχει οργάνωση (flightmemory :) ), τα νουμεράκια βγαίνουν σε dt. Ενημέρωσα τη λίστα και με τον αριθμό πτήσεων ανά εταιρία...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αντε, καιρός για ενημερωμένη λίστα.

Adria (1)
Aegean (267)
Aeroflot (soviet) (3)
Aeroflot (Russian) (2)
Aerolineas Argentinas (AUSTRAL) (1)
Air Asia (3)
Air Baltic (1)
Air China (9)
Air France (6)
Air explore (Aegean) (1)
Air India (2)
Air Italy (1)
Air Koryo (3)
Air Malta (2)
Air One (4)
Air Serbia (2)
Alitalia (5)
Aseman Airlines (Iran) (1)
Austrian (2)
Avianca Brazil (2)
AZAL Azerbaijan Airlines (2)
Bangkok airways (1)
Belle Air (1)
bmi (1)
British airways (4)
Bulgaria air (1)
Cebu pacific (1)
China Eastern (2)
CityJet (SAS) (1)
Continental (US) (2)
Cronus airlines (?)
DrukAir (2)
Easyjet (3)
Egyptair (2)
Etihad Airways (4)
Eurolot (2)
Eurowings (1)
Garuda Indonesia (2)
Gulf Air (4)
Helvetic airways (1)
Iberia (6)
Iberia Express (2)
Iran Air (2)
Jet airways (1)
Jetstar Australia (1)
KLM (4)
LAN Chile (4)
Lao airlines (2)
Lufthansa (183)
Lufthansa cityline (9)
Luxair (1)
Macedonian Airlines (Olympic) (?)
Mahan Air (1)
Meridiana (1)
Norwegian (2)
Olympic air (12)
Olympic airlines (17)
Olympic airways (?)
Pegasus airlines (8)
PLUNA (1)
Qatar (8)
Ryanair (4)
SAS (5)
Scenic Airlines (2)
Shenzhen Airlines (1)
Silk air (1)
Singapore airlines (1)
Sky Express (checked in for first flight)
Swiss (73)
Swiss European (13)
TAM (3)
TAROM (3)
Thai airways (1)
Tigerair (1)
Tiger Airways Australia (1)
Turkish airlines (23)
Turkmenistan Airlines (3)
Tyrolean (7)
United Airlines (1)
Uzbekistan airways (4)
VietJet (1)
Vietnam airlines (3)
Virgin Australia (1)
Volotea (5)
Zest air (2)

Φυσικά η καλύτερη είναι η Air Koryo :)

Edit: Προσέθεσα και αριθμό πτήσεων με κάθε εταιρία.
Τι εννοείς, 267 πτήσεις με την Aegean;; :eek: Μπρε, μήπως σε λένε Βασιλάκη, ή όπως αλλιώς το λένε το αφεντικό;

Εγκυκλοπαίδεια η λίστα πάντως, διαβάζω τώρα για μερικές από αυτές να μαθαίνω. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom