Περού ή Ισλανδία

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα!!!! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Αφού κανονισαμε το ταξίδι μας το Νοέμβριο και θα παμε επιτέλους Ιαπωνία, άρχισα να σκέφτομαι προορισμούς για την άνοιξη του 2020. Έχω καταλήξει σε δυο προορισμουσ και ειναι και τα δυο μέρη κόκκινες πινεζουλες στο χαρτί μου και θελω να πρασινίσουν. Λοιπόν..... Περου ή Ισλανδια; Οι μερες θα ειναι ίδιες (15) το μπατζετ για την ώρα δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα. Αν παμε Ισλανδια το πλάνο ειναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να δούμε όλο το νησί. Να δούμε, αν είμαστε τυχεροί το σέλας και αν μας επιτρέπει το μπατζετ (δεν είδα ακόμη τιμές) να περάσουμε απέναντι Γροιλανδία.
Τώρα, για Περου, το σκεπτικό ειναι να δούμε τα βασικά αξιοθέατα (ακομα να σας πω δε το έχω ψάξει όσο θα ήθελα) και να κάνουμε και το Inca trail και να φτάσουμε στο Μάτσου Πίτσου. Η ερώτηση ειναι, αν επιλέγατε (κυρίως όσοι πήγαν και στα δυο) τι θα διαλέγατε;
Να σημειώσω οτι γενικά έχουμε ταξιδέψει σε πολλά μέρη κυρίως εκτός Ευρώπης. Μ ενδιαφέρει να δω κατι που θα με εντυπωσιάσει και θα ειναι διαφορετικό (ακούγεται λιγο lame ξέρω). Να σημειωθεί οτι Νοτιο Αμερική δεν έχουμε ταξίδεψει (μεχρι Κούβα φτάσαμε)
Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη,
Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχεις συνοψίσει σε ένα ποστ, τους τρεις προορισμούς που ονειρεύομαι να πάω... :haha:
Εννοείται ζηλεύω γι΄αυτό, και ελπίζω η άνοιξη του 2020 να με βρει κι εμένα στο Περού, για τα άλλα βλέπουμε.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να τσεκάρεις προσεκτικά τις καιρικές συνθήκες.
Ίσως για το Περού να είναι οι καλύτεροι μήνες, και για την Ισλανδία να μην ενδείκνυνται, από την άλλη πάλι θα δεις βόρειο σέλας. Προσωπικά θα επέλεγα Περού, αλλά περισσότερο θα βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν προσωπική άποψη για τις χώρες αυτές ;)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ισλανδία έχουμε πάει δυο φορές ήδη (9 + 21 μέρες), κι ευχαρίστως θα πάμε και πάλι σε κάμποσα χρόνια.
Περού δεν έχουμε πάει, αλλά νομίζω ότι θα πάθω το ίδιο, μόνο που δεν είναι το ίδιο εύκολο να ταξιδεύεις εκεί συνεχώς.
Με 15 μέρες στη διάθεσή μου, δε θα πήγαινα Περού, νιώθω ότι θέλω πιο πολύ χρόνο εκεί, για να ξεφύγω και λίγο από τα βασικά και πολυφωτογραφημένα. Ο @Yorgos ξέρει καλύτερα, αλλά 15 μέρες δε μου αρκούν.
Για Ισλανδία θα μου πεις, αρκούν;;; :rolleyes: Χμμ, για να δεις πάρα πολλά, αρκούν. Αλλά εμείς δεν χορτάσαμε ακόμα.
Είναι και η περίοδος δύσκολη, ανάλογα πόσο νωρίς την άνοιξη βέβαια.
Θα έλεγα Ισλανδία, μόνο και μόνο γιατί δεν πιστεύω ότι αρκούν 15 μέρες στο Περού. :)
Αλλά θα περάσετε γαμάτα όπου και να είναι, οπότε ρίξε κέρμα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λοιπόν..... Περου ή Ισλανδια;
Κάνεις κάτι ερωτήσεις ρε συ κοπελιά....:haha:

Καταρχήν το 15μερο είναι λίγο και για τα δύο ταξίδια. Ειδικά για το Περού! Η Ισλανδία μπορεί να "στριμωχτεί" σε 15 μέρες αλλά....
Αν παμε Ισλανδια το πλάνο ειναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να δούμε όλο το νησί. Να δούμε, αν είμαστε τυχεροί το σέλας και αν μας επιτρέπει το μπατζετ (δεν είδα ακόμη τιμές) να περάσουμε απέναντι Γροιλανδία.
...δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας όλο το νησί, αλλά αν κυριολεκτήσουμε, δεν μπορείς να δεις όλο το νησί την άνοιξη, γιατί δεν είναι ανοιχτοί όλοι οι δρόμοι. Αν όμως εννοείς να κάνετε το ring road τότε ναι, κατα πάσα πιθανότητα θα μπορέσετε να το κάνετε (αφήνω ανοιχτό ένα μικρό ενδεχόμενο να μην σας το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες και πάλι).
Η Γροιλανδία θα ανεβάσει πολύ το κόστος....το είχα και εγώ στο μυαλό μου, αλλά η τσέπη δεν έφτανε μέχρι εκεί. Μετα το πέρας του ταξιδιού στην Ισλανδία για ένα πράγμα δεν έχω μετανοιώσει, που αποφάσισα να αφήσω τη Γροιλανδία για επόμενο ταξίδι προς το Βορρά. Είναι λίγες οι 15 μέρες για αυτά τα δύο....Η ιδανική εποχή να πας είναι καλοκαίρι. Όμως....

Τώρα, για Περου, το σκεπτικό ειναι να δούμε τα βασικά αξιοθέατα (ακομα να σας πω δε το έχω ψάξει όσο θα ήθελα) και να κάνουμε και το Inca trail και να φτάσουμε στο Μάτσου Πίτσου.
....η άνοιξη είναι ιδανική εποχή για το Περού! Αν πάτε τέλος Απρίλη με αρχές Μάη θα έχει τελειώσει η περίοδο των βροχών και δεν θα έχει μπεί ακόμα η high season. Αυτό σημαίνει καλές καιρικές συνθήκες και όχι πολύ τουρισμό.
Οπότε αν λάβω υπ όψιν το κριτήριο της εποχής που αναφέρεις τότε Περού με κλειστά μάτια! Το μόνο κακό είναι οτι είναι πάρα πολύ λίγες οι μέρες που διαθέτεις (έμεινα 16 γεμάτες μέρες και με πολύ τρέξιμο και μερικές φορές και έξτρα κόστος, είδα κάποια απο τα βασικά σημεία ενδιαφέροντος που προσφέρει η χώρα). Αν οι 15 μέρες είναι μαζί με το ταξίδι, τότε είναι πάρα πολύ λίγες.

Μ ενδιαφέρει να δω κατι που θα με εντυπωσιάσει
Αναμφίβολα, και οι δύο χώρες μπορούν να εντυπωσιάσουν κάποιον, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό, αλλά για διαφορετικούς λόγους.
Η Ισλανδία σίγουρα εντυπωσιάζει με τα φυσικά τοπία της, την γεωλογία της και την πανίδα της. Το Περού έχει, εξίσου, απείρου κάλλους φυσικά τοπία και πανίδα, αλλά κατα την γνώμη μου, εντυπωσιάζει κυρίως για την αρχαιολογία του! Μοναδικά μνημεία και αρχαιολογικοί χώροι σε μία χώρα με μεγάλη και πολύ σημαντική ιστορία! Η Ισλανδία σε αυτόν το τομέα υστερεί σημαντικά...

Εγώ ψηφίζω Περού, γιατί υπερτερεί στην αρχαιολογία. Ιδανική εποχή για φύση και έξτρα μπόνους η αρχαιολογία που προσφέρει. Μοναδικό μειονέκτημα οι λίγες μέρες :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.546
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και για μενα στα top μου ειναι ολα αυτα που ανεφερες! Με δεδομενο τις 15 μερες θα πηγαινα Ισλανδια. Κατα την γνωμη μου θα σου φτασουν και θα σου περισσεψουν και λιγες μερες για μια γευση Γροιλανδιας. Ο λογος ειναι πολυ απλος. Την ανοιξη οι δρομοι των highlands και προς west fjords ειναι κλειστοι. Οποτε κ 30 μερες να ειχες, δυσκολα θα μπορουσες να ξεφυγεις απο τον ring road. Σε 8 μερες εγω εκανα τον γυρο. Εσυ με 11-12 θα εισαι αρκετα πιο χαλαρη και θα πας κ ενα 3μερακι απεναντι Γροιλανδια. Για Περου οντως οι 15 μου ακουγονται λιγες...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Πολυ προβληματίζομαι... υπάρχει άραγε κάποιος που να εχει κάνει αναβαση στο Inca trail να μας πει αν ειναι τοσο εντυπωσιακό ; Γιατι ειναι ένας απο τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι το Περου. Σε οτι αφορά τη διάρκεια του ταξιδιού ειναι 15-16 μερες μαζι με το ταξίδι, όποτε ναι ειναι σχετικά περιορισμένες οι μερες, ωστόσο λόγω δουλειάς δεν μπορώ να παρω παραπανω όποτε αν τελικά παμε στο Περου θα ειναι για τοσο. Νομίζω παντωσ Οτι πρώτη φορά δυσκολεύομαι τοσο σε επιλογή προορισμού...

Επισης έχετε δίκιο ο καιρός ειναι πολυ βασικός παράγοντας που θα πρέπει να τον κανω πιο διαβάζω υπόψη.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολυ προβληματίζομαι... υπάρχει άραγε κάποιος που να εχει κάνει αναβαση στο Inca trail να μας πει αν ειναι τοσο εντυπωσιακό ; Γιατι ειναι ένας απο τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι το Περου. Σε οτι αφορά τη διάρκεια του ταξιδιού ειναι 15-16 μερες μαζι με το ταξίδι, όποτε ναι ειναι σχετικά περιορισμένες οι μερες, ωστόσο λόγω δουλειάς δεν μπορώ να παρω παραπανω όποτε αν τελικά παμε στο Περου θα ειναι για τοσο. Νομίζω παντωσ Οτι πρώτη φορά δυσκολεύομαι τοσο σε επιλογή προορισμού...
Ωραίο είναι το inca trail, αλλά όχι τόσο όσο αλλά τρεκ, έχω γράψει για 2στην ιστορία μου κι έχει κι άλλα, πχ το salkantay που είναι φανταστικό. Γενικως η χώρα μαζί με το Νεπάλ είναι ο καλύτερος προορισμός τρεκ στον κόσμο.

Αν νομίζεις ότι μια μέρα θα έχεις περισσότερες από 15 μέρες για το Περού, καντο τότε, η χώρα για τα ΒΑΣΙΚΑ θέλει 35-40 μέρες.

Η Ισλανδία είναι εκπληκτικός προορισμός, πολύ διαφορετικός, αλλά σε 15 μερες προλαβαίνεις να δεις πολλά, εμείς σε 18 γυρίσαμε όλα όσα θέλαμε και κάναμε τα πάντα, από snowmobile μεχρι τρεκ. You can't go wrong, αν και τέτοια εποχή, κάτι θα χάσετε.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Το Τρεκ μου αρέσει πολυ, ειχα κάνει και στο Νεπάλ και το κατα ευχαριστήθηκα. Όσο για την άδεια...θα έχω υποθέτω κάποτε παραπανω χρονο (βλέπε σύνταξη) αλλα δεν ξέρω αν θα μπορώ να βγάλω το συγκεκριμένο Τρεκ τοτε...o_O
Για την Ισλανδια εννοείς οτι λόγω καιρού θα χάσουμε κάποια αξιοθέατα;
Γιώργο εσυ που έχεις παει σχεδόν παντού τι θα διάλεγες απο άποψη εντυπωσιακότερου τοπίου;

Παρεμπιπτόντως τι καταπληκτικό που φαίνεται το salkantay trek !
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.546
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολυ προβληματίζομαι... υπάρχει άραγε κάποιος που να εχει κάνει αναβαση στο Inca trail να μας πει αν ειναι τοσο εντυπωσιακό ; Γιατι ειναι ένας απο τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι το Περου. Σε οτι αφορά τη διάρκεια του ταξιδιού ειναι 15-16 μερες μαζι με το ταξίδι, όποτε ναι ειναι σχετικά περιορισμένες οι μερες, ωστόσο λόγω δουλειάς δεν μπορώ να παρω παραπανω όποτε αν τελικά παμε στο Περου θα ειναι για τοσο. Νομίζω παντωσ Οτι πρώτη φορά δυσκολεύομαι τοσο σε επιλογή προορισμού...
Θεωρω οτι το Περου ειναι θησαυρος κ εχει απειρα πραγματα που αξιζουν ακομα κ αν δεν κανεις το trail....
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Τρεκ μου αρέσει πολυ, ειχα κάνει και στο Νεπάλ και το κατα ευχαριστήθηκα. Όσο για την άδεια...θα έχω υποθέτω κάποτε παραπανω χρονο (βλέπε σύνταξη) αλλα δεν ξέρω αν θα μπορώ να βγάλω το συγκεκριμένο Τρεκ τοτε...o_O
Για την Ισλανδια εννοείς οτι λόγω καιρού θα χάσουμε κάποια αξιοθέατα;
Γιώργο εσυ που έχεις παει σχεδόν παντού τι θα διάλεγες απο άποψη εντυπωσιακότερου τοπίου;
Ανδεις. Και τοπία και κουλτούρα και χαμένες πόλεις και περιπέτεια με λάμα. Αλλά είναι υποκειμενικό το τι εμπνέει τον καθενα. Για road trip η Ισλανδία είναι φοβερή.

Κάνε Vilcabamba με ματσου πιτσου, εκπληκτικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βλέπω ότι αρκετοί θεωρείτε το διάστημα των 15 ημερών μικρό για τέτοιες εκδρομές.
Δε σας δίνω άδικο φυσικά, τι να προλάβει να κάνει κανένας σε μια ολόκληρη χώρα μόνο σε τόσες μέρες;
Και φέρνω σαν παράδειγμα τη δική μας. Αν με ρωτούσε κάποιος αν "προλαβαίνω να δω τη χώρα σου σε 15 μέρες", θα του έλεγα σίγουρα όχι.
Ωστόσο δεν έχουν όλοι τη πολυτέλεια του χρόνου, και κυρίως του χρήματος.
Στη δική μου περίπτωση π.χ. οι δέκα μέρες που καταφέρνω να βρω φαντάζουν πολυτέλεια και από τις δύο απόψεις.
Γιατί να είναι αποτρεπτικό κάτι τέτοιο;
Το ξέρω οτι το Περού εν προκειμένω είναι χώρα με τεράστιο ενδιαφέρον. Το ξέρω ότι σε δέκα μέρες ή και 15 ακόμα κάποιος θα πάρει μόνο μια πολύ μικρή γεύση. Δε γίνεται αλλιώς όμως.
Να χαραμίσω το δεκαήμερο για να δω άλλες 2-3 ''ίδιες'' πόλεις στην Ευρώπη; Ξεκάθαρα όχι.
Καλύτερα μακριά και ας είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο.
Αυτός είναι ο λόγος που προτείνω στη φίλη Περού, έστω και με σχετική πίεση προγράμματος.
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Ανταρκτική
Ισλανδία δεν έχω πάει και θέλω πολύ, αλλά Περού πήγα και ξεπέρασε τις προσδοκίες μου! Εγώ έμεινα 16 μέρες στο Περού και φυσικά και δεν τα είδα όλα!!! Μία γεύση πήρα και εννοείται πως θέλω να ξαναπάω για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα... Αλλά όπου και να πας, όσο και να καθίσεις, όλα δεν θα τα δεις.
Όσον αφορά το Inca trail ήταν το όνειρό μου από μικρό παιδί να το κάνω. Όταν κλείσαμε τα αεροπορικά και κοιτούσα για πρακτορείο, ανακάλυψα ότι το Περού έχει και άλλα πολυήμερα τρεκ. Όλοι μου έλεγαν και παντού διάβαζα για το πόσο τουριστικό ήταν το Inca trail κάτι που με έβαλε σε σκέψεις. Για διάφορους λόγους (βροχερή περίοδο και στο Β.Περού τα πρακτορεία δεν διοργάνωναν πολυήμερα τρεκ), άλλα τρεκ δεν μπορούσαμε να κάνουμε και τελικά κάναμε το Inca trail. Είναι από τα highlight της ζωής μου!!! Λόγω βροχερής περιόδου, ήμασταν σχεδόν μόνοι μας στο τρεκ (εννοώ το γκρουπάκι μας), περπατούσαμε μέσα στα σύννεφα και όταν αυτά έφευγαν, αποκαλύπτονταν μπροστά στα μάτια μας η μαγεία των Άνδεων, λάμα περπατούσαν μαζί μας... Τί να πρωτοπώ;;; Για μένα το Περού είναι η πιο όμορφη χώρα που έχω πατήσει το πόδι μου και πέρα από τα τοπία, που είναι εξωπραγματικά, οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί, το φαι είναι τέλειο και η ιστορία μοναδική! Και η άνοιξη που θες να πας είναι από τις καλύτερες εποχές, γιατί δεν έχει βροχές και δεν είναι και η κορύφωση της τουριστικής περιόδου. Καλή απόφαση και καλά ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom