Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Happy Traveler

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Για πρόσβαση προς Taksim δες εδώ:
https://www.travelstories.gr/commun...ο-νέο-αεροδρόμιο-της-Κωνσταντινούπολης.61069/

Dress code όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν είναι...Σαουδική Αραβία, μην πάτε όμως και με κανένα ξώπλατο..

Χαμάμ για μένα δεν είναι και must, ειδικά καλοκαίρι και με περιορισμένο χρόνο.

Πριγκηπόνησα μπορείς να πας με πλοίο της γραμμής για λίγες ωρίτσες, η εποχή βολεύει βέβαια, αλλά έχετε πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή σας. Από που να κόψεις? Προσωπικά δε θα το έκανα. Καλύτερα να κάνετε μια μίνι κρουαζιέρα 1,5 ώρας στο Βόσπορο.

Ταξιδιωτικό οδηγό νομίζω δε θα χρειαστείτε, οι πληροφορίες στο forum είναι άπειρες, μόνο ένας χάρτης είναι απαραίτητος.
Συμφωνώ σε όλα με τον @mourohavlos .
Το χαμάμ σε πολλούς αρέσει. Εγώ (που το είχα κι ένα καημό να πάω) κόντεψα να λυποθυμήσω! :shock:
Για να μπείτε στα τζαμιά: Πρέπει οι άντρες να φοράνε μακρύ παντελόνι κι οι γυναίκες να έχουν καλυμμένα χέρια και κεφάλι. Είχα μαζί μου ένα μεγάλο μαντήλι και ήμουν ... κούκλα! :p
Διάβασα πώς 30 Αυγούστου είναι εθνική εορτή στην Τουρκία.Ενδεχεται να αντιμετωπίσουμε προβλήματα με τα ΜΜΜ ή πχ κλειστές αγορές!??? Επίσης γυρνάμε 31Αυγουστου οδικώς.Συναντησε πότε κανείς προβλήματα στην επιστροφή εκείνη-εκεινες τις μέρες????
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι δημόσια αργία, γίνεται στρατιωτική παρέλαση στην περιοχή του Fatih, δυτικά του Laleli (Adnan Menderes Blv.). Να αποφύγεις την εν λόγω περιοχή εάν κινηθείς με αυτοκίνητο. Τα τουριστικά μέρη συνήθως παραμένουν ανοιχτά, δε θα έχεις θέμα
 

Happy Traveler

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Είναι δημόσια αργία, γίνεται στρατιωτική παρέλαση στην περιοχή του Fatih, δυτικά του Laleli (Adnan Menderes Blv.). Να αποφύγεις την εν λόγω περιοχή εάν κινηθείς με αυτοκίνητο. Τα τουριστικά μέρη συνήθως παραμένουν ανοιχτά, δε θα έχεις θέμα
Ευχαριστώ πολύ! Αυτοκίνητο με τίποτα, μόνο με ΜΜΜ.Οι αγορές θα είναι κλειστές? Γνωρίζουμε?Για να κανονίσουμε έτσι το πρόγραμμα μας , τέσσερις μέρες θα είμαστε, ώστε να μην χάσουμε κάτι εκείνη τη μέρα, να το δούμε τις προηγούμενες
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η 30η Αυγούστου δεν είναι θρησκευτική γιορτή, αλλά εθνική, οπότε φαντάζομαι πως θα είναι ανοιχτά, αλλά ψάξ' το καλύτερα πιο πριν, δεν είμαι 100% σίγουρος
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα και πάλι!!! Έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ για την αγορά μπαχαρικών και μου γεννήθηκε η εξής απορία: θα μπορέσω να φέρω μπαχαρικά-αλλαντικα-τσαι με χειραποσκευη και Aegean;

Την πρώτη μέρα εσείς τι θα κάνατε; Προσγειωνομαστε 11 περίπου στο νέο αεροδρόμιο...εγώ σκεφτόμουν βόλτα στην περιοχή του Πατριαρχείου και την μίνι κρουαζιέρα... εσείς τι λέτε;
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Θα συμφωνήσω για την κρουαζιέρα γιατί είναι μια πολύ ωραία εμπειρία συν του ότι είναι ξεκούραστη και θεωρώ αρκετά ιδανική για πρώτη ημέρα . Όπως επίσης και το πατριαρχείο. Ή ανάλογα με το τι ώρα θα φτάσεις στο ξενοδοχείο και σε ποια περιοχή βρίσκεται να ακολουθήσεις μια σύντομη διαδρομή γύρω για να εξερευνήσεις τον χώρο. Εγώ έφτασα μεσημεράκι και μέχρι να τακτοποιηθουμε περπατησαμε χαζεψαμε, φτάσαμε στην περιοχή να πάρουμε το καραβάκι και μετά για πήγαμε φαγητό στην περιοχή γύρω από την Αγία Σοφία και την είδαμε έτσι και φωτισμενη
 
Μηνύματα
7
Likes
20
Θα συμφωνήσω για την κρουαζιέρα γιατί είναι μια πολύ ωραία εμπειρία συν του ότι είναι ξεκούραστη και θεωρώ αρκετά ιδανική για πρώτη ημέρα . Όπως επίσης και το πατριαρχείο. Ή ανάλογα με το τι ώρα θα φτάσεις στο ξενοδοχείο και σε ποια περιοχή βρίσκεται να ακολουθήσεις μια σύντομη διαδρομή γύρω για να εξερευνήσεις τον χώρο. Εγώ έφτασα μεσημεράκι και μέχρι να τακτοποιηθουμε περπατησαμε χαζεψαμε, φτάσαμε στην περιοχή να πάρουμε το καραβάκι και μετά για πήγαμε φαγητό στην περιοχή γύρω από την Αγία Σοφία και την είδαμε έτσι και φωτισμενη
Πρώτη μέρα σίγουρα μετά την πρώτη προσαρμογή στη περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο,νομίζω ότι είναι η καταλληλότερη ευκαιρία για κρουαζιέρα, εκεί γύρω στις εφτά τ απόγευμα.Στη περιοχή του Ινονού έχει πολύ φαι για μετά,μπαλικ εκμέκ αν σας αρέσει η γεύση της ψητής σαρδέλας με ψωμί.Επισης πολύ κοντά είναι και η Αιγυπτιακή αγορά για μπαχαρικά,παστουρμά,κ.α
 
Last edited by a moderator:

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Καλημέρα,
Ξέρω ότι θα γίνω γραφικός αλλά επειδή με πιέζει αρκετά ο χρόνος θα ήθελα δύο γρήγορες πληροφορίες. Για μια μέρα θα είμαι στη Πόλη το δεκαπενταυγουστο και ότι προλάβω θα κάνω.
1. Ξενοδοχείο να βρω κοντά στη Ταξίμ ή Κοντά στη Αγία Σοφία για τις 14 το βράδυ???
2.καλυτερα να πάρω hop on bus ή Υπάρχει κάτι καλύτερο για μια γενική βόλτα???
3. Εκτός από Αγία Σοφία που θα μπω σίγουρα μέσα υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει οπωσδήποτε να μπω μέσα??
 

kots theo

Member
Μηνύματα
13
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ
Καλημέρα,
Ξέρω ότι θα γίνω γραφικός αλλά επειδή με πιέζει αρκετά ο χρόνος θα ήθελα δύο γρήγορες πληροφορίες. Για μια μέρα θα είμαι στη Πόλη το δεκαπενταυγουστο και ότι προλάβω θα κάνω.
1. Ξενοδοχείο να βρω κοντά στη Ταξίμ ή Κοντά στη Αγία Σοφία για τις 14 το βράδυ???
2.καλυτερα να πάρω hop on bus ή Υπάρχει κάτι καλύτερο για μια γενική βόλτα???
3. Εκτός από Αγία Σοφία που θα μπω σίγουρα μέσα υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει οπωσδήποτε να μπω μέσα??
Να μεινεις αγια σοφια,να πας βασιλικη κινστερνα,ειναι διπλα στην αγια σοφια,να φας kunefe,και βολτα βοσπορο.
Θα μπορώ να φέρω στην Ελλάδα;
Ναι,μπορεις
 
Last edited by a moderator:

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Απιστευτη ταλαιπωρια στα συνορα στους κηπους και στο πηγαινε και στο ελα!3 ωρες φαγαμε οταν μπαιναμε τουρκια και 5 ωρες για να βγουμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom