Καλοκαιρινές διακοπές 2019

Niknik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλως ήρθες!
Σίγουρα θα σου χρειαστεί το αμάξι στη Θάσο, αλλά και στο δεύτερο πόδι που έχει τις καλύτερες παραλίες όντως.
Ελπίζω να έχετε βρει διαμονή γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα τον Αύγουστο.
Καλησπερα

Ευχαριστω για την απαντηση , υπαρχει ανατροπη τελικα κ θα ερθει κ τριτη φιλη οποτε ξανασκεφτομαστε το σεναριο δωδεκανησα , αξιζει καλυμνο-λερο χωρις αμαξι? ή να το καναμε ξερω εγω λερο πατμο κ αν μας βγαινει λειψοι κατα την γνωμη σου?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα

Ευχαριστω για την απαντηση , υπαρχει ανατροπη τελικα κ θα ερθει κ τριτη φιλη οποτε ξανασκεφτομαστε το σεναριο δωδεκανησα , αξιζει καλυμνο-λερο χωρις αμαξι? ή να το καναμε ξερω εγω λερο πατμο κ αν μας βγαινει λειψοι κατα την γνωμη σου?
Οι Λειψοί θα σας μαγέψουν και σίγουρα δε χρειάζονται αμάξι. Υπό συνθήκες και τα υπόλοιπα δύο.
Δε γίνεται να μην είμαι θετικός για τέτοιο σενάριο, όταν Λέρο θα πάω -εστω για λίγο- 3η χρονιά σερί, και Λειψούς για δεύτερη φορά μέσα σε 3 χρόνια. Εγκρινω κι επαυξάνω!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Έχοντας πάει πολλές φορές στη Χαλκιδική (Θάσο όχι, και δεν παίζει με τη λαοθάλασσα αυτή την περίοδο), κι έχοντας επισκεφτεί επίσης για διακοπές όλα τα Δωδεκάνησα, προτείνω με χίλια Λέρο - Λειψούς - Αρκιούς - Αγαθονήσι - Ασπρονήσια - Τηγανάκια, και Κάλυμνο, και Πάτμο! Εννοώ να πάτε εκεί κάτω, το πνεύμα είναι μοναδικό. :)
Στα μικρά νησάκια με ημερήσιες κρουαζιέρες. Ανάμεσα στα "μεγάλα", και χωρίς αμάξι, θα έλεγα Λειψούς και Λέρο.
Ή μπορείτε να νοικιάσετε μωρέ ένα μικρό επιτόπου στην Πάτμο ή τη Λέρο, για καναδυό ημερήσιες βόλτες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Λειψούς τα καταφέρνεις χωρίς αμάξι.Εντάξει Λέρο χρειάζεται αμάξι αλλά κάπως θα τα βολέψετε και χωρίς. Πάντως φέτος κάτι Τούρκοι στη Λέρο γύριζαν όλο το νησί με ταξί. Τους έβλεπες καληνύχτιζαν τον ταξιτζή τα βράδια και του έλεγαν πως θα τον δουν την επόμενη.Δεν ξέρω πόσο τους βγήκε βέβαια.Υπάρχει και Κτελ, σίγουρα θα είναι πιο οικονομικό και αφήνεις το ταξί για μια ώρα ανάγκης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τα ταξί στη Λέρο είναι και πάρα πολλά για τα δεδομένα του νησιού, και αρκετά φθηνά.
Πέρυσι πχ από λιμάνι Αγ.Μαρίνας έως αεροδρόμιο, δύο άτομα με αποσκευές, η χρέωση δε ξεπέρασε τα 9 ευρώ.
Το θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση. Σίγουρα αν διαθέτει κάποιος αυτοκίνητο είναι όλα πιο βολικά δε το συζητώ, ωστόσο δεν είναι απαγορευτική η επίσκεψη στο νησί χωρίς αυτό.
Η Πάτμος είναι άλλο κεφάλαιο, με πιο δύσκολες ίσως μετακινήσεις. Θέλει καλό συντονισμό με τα λεωφορεία, και ίσως λίγο ποδαρόδρομο όπου κριθεί απαραίτητο.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Γεια σας!! 25/8 σκέφτομαστε με τον αντρα μου να πάμε είτε φολέγανδρο ή κυθηρα..δυσκολευόμαστε να διαλέξουμε γιατι φολέγανδρο είναι η δευτερη χρονια που θελω να παμε περυσι δεν βρίσκαμε ξενοδοχείο δλδ μόνιμα μαλλον τα ξενοδοχεια εκει ειναι πολυ ακριβα .ή άλλη επιλογή είναι τα κύθηρα μου εχουν πει οτι εχει πολυ ομορφες παραλιες φαγητο αλλα οχι πολλα μαγαζια για να χαζέψεις δλδ οχι αγορα και οτι ολα κλεινουν πολυ νωρις ωστοσο ο σύζυγος μου λεει οτι θα μπορουσαμε αν πηγαιναμε εκει να συνδυασουμε και 2 διανυκτερεύσεις στην μονεμβασιά ή καπου αλλου κοντά,Τι θα μου προτείνατε εσεις?αυτο που θέλουμε εμεις σε γενικες γραμμες ειναι να ξεκουραστούμε,να εχει όμορφες παραλίες καλό φαι αλλα και σιγουρα να μπορουμε να χαζεψουμε σε μαγαζια να κάνουμε τις βόλτες μας.
Ευχαριστώωωωω!!!!!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας!! 25/8 σκέφτομαστε με τον αντρα μου να πάμε είτε φολέγανδρο ή κυθηρα..δυσκολευόμαστε να διαλέξουμε γιατι φολέγανδρο είναι η δευτερη χρονια που θελω να παμε περυσι δεν βρίσκαμε ξενοδοχείο δλδ μόνιμα μαλλον τα ξενοδοχεια εκει ειναι πολυ ακριβα .ή άλλη επιλογή είναι τα κύθηρα μου εχουν πει οτι εχει πολυ ομορφες παραλιες φαγητο αλλα οχι πολλα μαγαζια για να χαζέψεις δλδ οχι αγορα και οτι ολα κλεινουν πολυ νωρις ωστοσο ο σύζυγος μου λεει οτι θα μπορουσαμε αν πηγαιναμε εκει να συνδυασουμε και 2 διανυκτερεύσεις στην μονεμβασιά ή καπου αλλου κοντά,Τι θα μου προτείνατε εσεις?αυτο που θέλουμε εμεις σε γενικες γραμμες ειναι να ξεκουραστούμε,να εχει όμορφες παραλίες καλό φαι αλλα και σιγουρα να μπορουμε να χαζεψουμε σε μαγαζια να κάνουμε τις βόλτες μας.
Ευχαριστώωωωω!!!!!
Θα σας μιλήσω για τα Κύθηρα. Η αγορά για ψώνια στα μαγαζιά είναι στη Χώρα και στον Ποταμό κυρίως και μένουν ανοιχτά μέχρι αργά, τώρα τον Αυγουστο. Θα μπορούσατε να συνδυάσετε Μονεμβασιά για 1-2 διανυκτερεύσεις ή κάπου κοντά στη Νεάπολη.

Θα πρέπει (αν αποφασίστε για Κύθηρα) τηλεφωνικά να κλείσετε έγκαιρα θέση στο πλοίο για αυτοκίνητο (υποθέτω οτι θα έχετε) , γιατί φέτος έχει αρκετή κίνηση το νησί, μη βρεθείτε προ εκπλήξεως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
προτείνω με χίλια Λέρο - Λειψούς - Αρκιούς - Αγαθονήσι - Ασπρονήσια - Τηγανάκια, και Κάλυμνο, και Πάτμο! Εννοώ να πάτε εκεί κάτω, το πνεύμα είναι μοναδικό. :)
Παράδεισος!!!!!!!!Τα μέρη αυτά είναι μοναδικά.

Ασπρονήσια!Από τα ομορφότερα νερά που έχω δει.

DSC03247 (2).JPG
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Παράδεισος!!!!!!!!Τα μέρη αυτά είναι μοναδικά.

Ασπρονήσια!Από τα ομορφότερα νερά που έχω δει.

View attachment 278706
Γιατί καλέ πειραξες τη φωτο;;; Άσε τα βράχια κάτασπρα, όπως είναι :D:D
Το ωραία μέρη, και στα Τηγανάκια όμως φοβερές βουτιές!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αντί να τρέχεις καλοκαιριάτικα στις δύο άκρες της Ελλάδας, δεν πας καμιά Λευκάδα που έχει καλύτερες παραλίες απ' τις δύο επιλογές (άντε με εξαίρεση κάποιες παραλίες της Σιθωνίας);
Όσο για την Κάλυμνο το θεωρώ περισσότερο νησί για άλλες περιόδους πχ Πάσχα όχι καλοκαίρι για διακοπές παρέας σινγκλς. Και μόνο αν πάτε με αεροπλάνο γιατί το πλοίο είναι πολλές ώρες.
 

Βασίλ87

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αγαπητοι φιλοι χαιρετε! Θελω να κλεισω ξενοδοχειο σε ελληνικο νησι για τις 25 Αυγουστου αλλα οι τιμες ειναι φωτια και λαβρα! Εχει νοημα να περιμενω λιγες μερες μηπως πεσουν μετα τις 15, ή να κλεισω δωματιο αμεσα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom