Περού ή Ισλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.959
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@annoulafolle Πολύ ωραία όσα μας περιγράφεις.
Δώσε αν θέλεις λίγα περισσότερα στοιχεία για το Inca trail που έκανες.
Πόσες μέρες αφιέρωσες σε αυτό; Από που ξεκίνησε και που ήταν η κατάληξη του; Διαμονή; Κόστος; Και τέλος πως ψάχτηκες για να το κλείσεις, επιτόπου ή εκ των προτέρων μέσω ίντερνετ;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Ναι ναι για δώσε πληροφορίες γιατι πολυ μ αρέσουν όπως τα γράφεις
 

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Ανταρκτική
@annoulafolle Πολύ ωραία όσα μας περιγράφεις.
Δώσε αν θέλεις λίγα περισσότερα στοιχεία για το Inca trail που έκανες.
Πόσες μέρες αφιέρωσες σε αυτό; Από που ξεκίνησε και που ήταν η κατάληξη του; Διαμονή; Κόστος; Και τέλος πως ψάχτηκες για να το κλείσεις, επιτόπου ή εκ των προτέρων μέσω ίντερνετ;
Τα έχω γράψει όλα αναλυτικά στην μόναδική ταξιδιωτική μου ιστορία (η οποία είναι και σε εξέλιξη ακόμα, αλλά το κομμάτι Περού είναι ολοκληρωμένο) Από τον Αμαζόνιο στις Άνδεις και από την Έρημο στον Ειρηνικό. Εκεί αναλύω την κάθε μέρα του τρεκ και γενικά τί κάναμε στο Περού. Αν έχετε και άλλες απορίες, ευχαρίστως να σας βοηθήσω όσο μπορώ.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Ααααα ξεκινάω αμέσως διάβασμα και επανέρχομαι με ερωτήσεις, merci
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βλέπω ότι αρκετοί θεωρείτε το διάστημα των 15 ημερών μικρό για τέτοιες εκδρομές.
Δε σας δίνω άδικο φυσικά, τι να προλάβει να κάνει κανένας σε μια ολόκληρη χώρα μόνο σε τόσες μέρες;
Και φέρνω σαν παράδειγμα τη δική μας. Αν με ρωτούσε κάποιος αν "προλαβαίνω να δω τη χώρα σου σε 15 μέρες", θα του έλεγα σίγουρα όχι.
Ωστόσο δεν έχουν όλοι τη πολυτέλεια του χρόνου, και κυρίως του χρήματος.
Στη δική μου περίπτωση π.χ. οι δέκα μέρες που καταφέρνω να βρω φαντάζουν πολυτέλεια και από τις δύο απόψεις.
Γιατί να είναι αποτρεπτικό κάτι τέτοιο;
Το οτι το ιδανικό χρονικό διάστημα για να δεί κάποιος μια χώρα μπορεί να γίνει αιτία να μην πάμε στη χώρα, νομίζω οτι είναι καθαρά στη κρίση του καθενός μας....και σίγουρα δεν είναι κάποιος κανόνας! Έχει να κάνει κυρίως με το πόσο μεγάλη σημασία δίνουμε σε λεγόμενα, γεγονότα και καταστάσεις, που στην τελική δεν αφορούν καθόλου εμάς! Αφήνουμε τον εαυτό μας να επηρεάζεται άσκοπα και αυτό είναι λάθος....
Η σύγκριση του Περού με την Ελλάδα είναι άτοπη. Το Περού έχει ιδιαιτερότητες και ένας ταξιδιώτης χρειάζεται χρόνο προσαρμογής στη χώρα, κάτι που δεν ισχύει για έναν ταξιδιώτη που έρχεται στην Ελλάδα (με εξαίρεση το τζέτ λακ, που είναι κοινό για όλα τα μακρινά ταξίδια ασχέτου προορισμού). Μία καλή προετοιμασία όμως, που μπορεί να πάρει και κάποιους μήνες πρίν το ταξίδι, μπορεί να βοηθήσει πολύ!
Εγώ θεωρώ περισσότερο ως αποτρεπτικό παράγοντα για ένα ταξίδι, τις καιρικές και κλιματολογικές συνθήκες που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά το ταξίδι μου, και προσπαθώ να μειώσω αυτές τις αρνητικές πιθανότητες. Καλύτερα να δω λίγα, αλλά να τα δω!...και κανένας μας ποτέ δεν τα είδε όλα, τουλάχιστον με την πρώτη φορά.

Το ξέρω οτι το Περού εν προκειμένω είναι χώρα με τεράστιο ενδιαφέρον. Το ξέρω ότι σε δέκα μέρες ή και 15 ακόμα κάποιος θα πάρει μόνο μια πολύ μικρή γεύση. Δε γίνεται αλλιώς όμως.
Να χαραμίσω το δεκαήμερο για να δω άλλες 2-3 ''ίδιες'' πόλεις στην Ευρώπη; Ξεκάθαρα όχι.
Αν ζούσαμε καπου που θα έπρεπε να διασχίσουμε έναν ολόκληρο ωκεανό για να δούμε αυτές τις "ίδιες" πόλεις της Ευρώπης, ίσως να μην μας φαίνονταν τόσο "ίδιες" τελικά....Είναι κρίμα να την υποτιμάμε έτσι, και οι μακρινοί προορισμοί δεν θα χάσουν την αξία τους αν κάνουμε λίγα παραπάνω ταξίδια στην Ευρώπη... :(
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Σε ένα ποστ έχεις το δικό μου top 3 των χωρών από όλες όσες έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα δηλαδή Ιαπωνία, Περού και Ισλανδία! Το Περού είναι για μένα η Νο1 χώρα έτσι κι αλλιώς γιατί συνδυάζει όλα όσα ψάχνω σε ένα προορισμό αλλά επίσης λόγω εποχής υπερτερεί έναντι της Ισλανδίας που προσωπικά προτιμώ το καλοκαίρι της και ας μην έχεις ευκαιρία να δεις το Βόρειο Σέλας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.959
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν ζούσαμε καπου που θα έπρεπε να διασχίσουμε έναν ολόκληρο ωκεανό για να δούμε αυτές τις "ίδιες" πόλεις της Ευρώπης, ίσως να μην μας φαίνονταν τόσο "ίδιες" τελικά....Είναι κρίμα να την υποτιμάμε έτσι, και οι μακρινοί προορισμοί δεν θα χάσουν την αξία τους αν κάνουμε λίγα παραπάνω ταξίδια στην Ευρώπη... :(
Συμφωνώ και εννοείται ότι δε το έγραψα με τέτοια διάθεση. Καμία υποτίμηση.
Πολλές φορές κοντινοί προορισμοί έχουν να μας δώσουν πράγματα που ούτε καν το φανταζόμαστε (π.χ. Βαλκάνια).
Αναφέρομαι απλά στο ενδεχόμενο που έχεις συγκεκριμένες μέρες και πρέπει να διαλέξεις, όχι όταν μπορείς να κάνεις πολλά ταξίδια ή έχεις αρκετές περισσότερες μέρες στη διάθεση σου. Εκεί ήταν η μόνη μου ένσταση. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αναφέρομαι απλά στο ενδεχόμενο που έχεις συγκεκριμένες μέρες και πρέπει να διαλέξεις, όχι όταν μπορείς να κάνεις πολλά ταξίδια ή έχεις αρκετές περισσότερες μέρες στη διάθεση σου.
Στην ίδια κατηγορία ανήκω και εγώ! Έχω συγκεκριμένο αριθμό ημερών αδείας, και μάλιστα δεν μπορώ να λείψω οποιονδήποτε μήνα ή οποιαδήποτε χρονική στιγμή, γιατί θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη δουλειά. Κοινώς δεν μπορώ να πάρω άδεια όποτε θέλω, αλλά παίρνω όποτε μπορώ.
Το Περού άρχισα να το σχεδιάζω 5 χρόνια πριν το πραγματοποιήσω το ταξίδι. Τόσο μου πήρε για να βρώ κατάλληλη περίοδο για να μπορέσω να λείψω 20 μέρες απο την Ελλάδα....και πάλι με πολλά εμπόδια και δυσκολίες το έκανα!
Για να καταλήξω λοιπόν, το πόσες μέρες έχει ή μπορεί ο καθένας μας να διαθέσει για να κάνει ένα ταξίδι, δεν έχει καμία σχέση με το πιο είναι το ιδανικό διάστημα που χρειάζεται για να πει οτι είδε όλα τα βασικά του προορισμού. Κοινώς, δεν πρέπει αν επηρεαζόμαστε απο το πόσα ταξίδια κάνουν οι άλλοι και πόσα χρήματα διαθέτουν. Καλό είναι να κοιτάμε τι θέλουμε να κάνουμε εμείς και πως θα το κάνουμε με τα μέσα που διαθέτουμε.
Οπότε, δεν είναι θέμα ένστασης για μένα. Τα πράγματα είναι απλά....ζητώ πληροφορίες, τις "φιλτράρω" και μετά κρατώ αυτές που είναι χρήσιμες σ' εμένα :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.309
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά δεν είπε κανείς να μην πάει. Είπαμε, αν νομίζεις ότι άλλη εποχή θα έχεις περισσότερες ημέρες, να αφήσεις το Περού για τότε, είναι μεγαλύτερη χώρα με περισσότερα χαιλαιτς πολλές διαφορετικές κλιματολογικές ζώνες και πολυήμερη τρέκ. Αν έχεις λίγες μέρες υποχρεωτικά και πάντα, τότε προσαρμόζεσαι σε αΥτες, αν κάποια εποχή έχεις περισσότερες το αφήνεις για τότε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν νομίζεις ότι μια μέρα θα έχεις περισσότερες από 15 μέρες για το Περού, καντο τότε, η χώρα για τα ΒΑΣΙΚΑ θέλει 35-40 μέρες.
Γιατί, μετά κλείνουν τα σύνορα και δεν επιτρέπεται να πας και δεύτερη φορά για τα υπόλοιπα; Για κάτι τέτοιες εμμονές μου έχει μείνει κι εμένα πίσω το Περού...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Ναι και γω νομίζω οτι οταν περιμένεις τις ιδανικές συνθήκες δεν πας ποτε. Όποτε καλύτερα να πηγαίνεις έστω και για λιγο και αν σε συγκλονίζει το μέρος τοσο, ξαναπάς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όποτε καλύτερα να πηγαίνεις έστω και για λιγο και αν σε συγκλονίζει το μέρος τοσο, ξαναπάς.
Το Περού σε συγκλονίζει και πρίν πάς :rolleyes:
Δεν διαφωνώ με όλους σας, αλλά ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, μέτρα και σταθμά για να ταξιδεύει και δεν είναι τόσο απλό για όλους... :)
Anyway, εσυ αποφάσισες που θα πας τελικά; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom