Live from... (click and post one photo)

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αγαπάμε Κρήτη λέμε....
Αγαπάμε να road trip-άρουμε non stop, να ανεβοκατεβαίνουμε φαράγγια και κακοτράχαλα μονοπάτια για να αποζημιωθούμε με τέτοια μοναδικά τοπία!!

Πρέβελη!!

IMG_20190808_174835-01.jpeg



08_08_2019_23_02_14_9730000.gif
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αγαπάμε Κρήτη λέμε....
Αγαπάμε να road trip-άρουμε non stop, να ανεβοκατεβαίνουμε φαράγγια και κακοτράχαλα μονοπάτια για να αποζημιωθούμε με τέτοια μοναδικά τοπία!!

Πρέβελη!!

View attachment 278675
Ώπα ώπα πού ακριβώς στην Πρέβελη είναι αυτό; Πας με λεωφορείο; Θα είμαι σε μια βδομαδα Κρήτη και με ενδιαφέρει το θέμα...


Γουό δεν ήξερα ότι παίρνει και gifs...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
View attachment 278704
Ώπα ώπα πού ακριβώς στην Πρέβελη είναι αυτό; Πας με λεωφορείο; Θα είμαι σε μια βδομαδα Κρήτη και με ενδιαφέρει το θέμα...




Γουό δεν ήξερα ότι παίρνει και gifs...
@mikrh tsopana

Παραλία Πρέβελη με το φοινικόδασος και τον Κουρταλιώτη ποταμό, ο οποίος στο τελευταίο τμήμα του ονομάζεται Μεγάλος Ποταμός και εκβάλλει στη θάλασσα.

Screenshot_2019-08-09-16-06-38-329_com.google.android.apps.maps.png


Λεωφορείο δεν γνωρίζω και δεν νομίζω ότι πηγαίνει.
Φτάνεις με το αυτοκίνητο σε ένα μεγάλο parking με είσοδο 2€ λίγο πριν την ομώνυμη Μονή.
Από εκεί ξεκινάει η κατάβαση του βουνού για να φτάσεις στην παραλία.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής υπάρχουν σκαλιά.

Screenshot_2019-08-09-16-07-24-146_com.google.android.apps.maps.png


Αυτόν τον μήνα η παραλία μαζεύει πολύ κόσμο, παρόλη τη δυσκολία πρόσβασης (κυρίως της ανάβασης η οποία σε συνδυασμό με την αφόρητη ζέστη είναι εξοντωτική (αν πας φρόντισε να επιστρέψεις αφού έχει πέσει ο ήλιος πίσω από το βουνό. Η σκιά που επικρατεί στο μονοπάτι διευκολύνει κατά πολύ την ανάβαση).
Έχω επισκεφθεί την παραλία προηγούμενη χρονιά Ιούλιο και συνάντησα το πολύ 3-4 παρέες. Τότε την είχα προσεγγίσει από διαφορετική διαδρομή, με ένα μεγάλο τμήμα άσχημου χωματόδρομου και είχα ανέβει και κατέβει το βουνό στη δεξιά πλευρά της παραλίας για να φτάσω κάτω.
Φέτος δυστυχώς είχε πολύ κόσμο.

πρεβελη.jpeg


Μην ξενερώνεις όμως, ρίξε μια βουτιά να δροσιστείς και ξεκίνα να περπατάς μέσα στο φοινικόδασος παράλληλα με το ποτάμι στην αριστερή πλευρά.
Για να δεις αυτό που δείχνει η δεύτερη φωτογραφία πρέπει να φτάσεις μέχρι το σημείο Λίμνη Πρέβελη και λίγο πιο μετά όπου μέσα στο φαράγγι που κυλάει το ποτάμι υπάρχουν μεγάλοι βράχοι που δημιουργούν αυτή την εικόνα (δες τον χάρτη στην πρώτη φωτό).

preveli 1.jpeg


preveli 2.jpeg


Εννοείται ότι αν αντέχεις το κρύο νερό μπορείς να κολυμπήσεις μέσα στο ποτάμι και σίγουρα εδώ ο κόσμος είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με την παραλία.

Αν τρόμαξες όμως με όλη αυτή την ταλαιπωρία που σε περιμένει για την προσέγγιση αυτού του πανέμορφου τοπίου σου έχω και πιο ανώδυνη λύση.
Βρες τρόπο να φτάσεις στον Πλακιά και από εκεί πάρε καραβάκι για Πρέβελη.
Ούτε βουνά, ούτε κατσάβραχα, ούτε μονοπάτια....κυριλέ και χωρίς σταγόνα ιδρώτα :p

Αυτά τα καραβάκια κάνουν τη ζημιά :bleh::bleh:

Κόστος δεν γνωρίζω όμως, εγώ είμαι της ταλαιπωρίας και του κατσάβραχου :haha::haha:

Καλές διακοπές!!
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
View attachment 278704


@mikrh tsopana

Παραλία Πρέβελη με το φοινικόδασος και τον Κουρταλιώτη ποταμό, ο οποίος στο τελευταίο τμήμα του ονομάζεται Μεγάλος Ποταμός και εκβάλλει στη θάλασσα.

View attachment 278734

Λεωφορείο δεν γνωρίζω και δεν νομίζω ότι πηγαίνει.
Φτάνεις με το αυτοκίνητο σε ένα μεγάλο parking με είσοδο 2€ λίγο πριν την ομώνυμη Μονή.
Από εκεί ξεκινάει η κατάβαση του βουνού για να φτάσεις στην παραλία.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής υπάρχουν σκαλιά.

View attachment 278735

Αυτόν τον μήνα η παραλία μαζεύει πολύ κόσμο, παρόλη τη δυσκολία πρόσβασης (κυρίως της ανάβασης η οποία σε συνδυασμό με την αφόρητη ζέστη είναι εξοντωτική (αν πας φρόντισε να επιστρέψεις αφού έχει πέσει ο ήλιος πίσω από το βουνό. Η σκιά που επικρατεί στο μονοπάτι διευκολύνει κατά πολύ την ανάβαση).
Έχω επισκεφθεί την παραλία προηγούμενη χρονιά Ιούλιο και συνάντησα το πολύ 3-4 παρέες. Τότε την είχα προσεγγίσει από διαφορετική διαδρομή, με ένα μεγάλο τμήμα άσχημου χωματόδρομου και είχα ανέβει και κατέβει το βουνό στη δεξιά πλευρά της παραλίας για να φτάσω κάτω.
Φέτος δυστυχώς είχε πολύ κόσμο.

View attachment 278736

Μην ξενερώνεις όμως, ρίξε μια βουτιά να δροσιστείς και ξεκίνα να περπατάς μέσα στο φοινικόδασος παράλληλα με το ποτάμι στην αριστερή πλευρά.
Για να δεις αυτό που δείχνει η δεύτερη φωτογραφία πρέπει να φτάσεις μέχρι το σημείο Λίμνη Πρέβελη και λίγο πιο μετά όπου μέσα στο φαράγγι που κυλάει το ποτάμι υπάρχουν μεγάλοι βράχοι που δημιουργούν αυτή την εικόνα (δες τον χάρτη στην πρώτη φωτό).

View attachment 278737

View attachment 278738

Εννοείται ότι αν αντέχεις το κρύο νερό μπορείς να κολυμπήσεις μέσα στο ποτάμι και σίγουρα εδώ ο κόσμος είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με την παραλία.

Αν τρόμαξες όμως με όλη αυτή την ταλαιπωρία που σε περιμένει για την προσέγγιση αυτού του πανέμορφου τοπίου σου έχω και πιο ανώδυνη λύση.
Βρες τρόπο να φτάσεις στον Πλακιά και από εκεί πάρε καραβάκι για Πρέβελη.
Ούτε βουνά, ούτε κατσάβραχα, ούτε μονοπάτια....κυριλέ και χωρίς σταγόνα ιδρώτα :p

Αυτά τα καραβάκια κάνουν τη ζημιά :bleh::bleh:

Κόστος δεν γνωρίζω όμως, εγώ είμαι της ταλαιπωρίας και του κατσάβραχου :haha::haha:

Καλές διακοπές!!
Μιας που ειμαι απο αυτα τα μερη θελω να πω οτι υπαρχει και αλλος δρομος απο τη πισω πλευρα που δεν χρειαζεται να πληρωσετε παρκινγκ κ να κανετε μικρη αναβαση και καταβαση σε σχεση με του παρκινγκ.Παρκαρετε το αυτοκινητο πιο κοντα αλλα ο δρομος ειναι χωματοδρομος..Για μενα περασαν οι εποχες που αξιζε σαν μερος με ολα αυτα τα καραβακια να δενουν στη παραλια.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μιας που ειμαι απο αυτα τα μερη θελω να πω οτι υπαρχει και αλλος δρομος απο τη πισω πλευρα που δεν χρειαζεται να πληρωσετε παρκινγκ κ να κανετε μικρη αναβαση και καταβαση σε σχεση με του παρκινγκ.Παρκαρετε το αυτοκινητο πιο κοντα αλλα ο δρομος ειναι χωματοδρομος..
Το ίδιο ακριβώς έγραψα και εγώ αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες.
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα λίγο περπάτημα παραπάνω από την πλευρά του parking, παρά όλη αυτή η διαδρομή από την άλλη πλευρά με τον χωματόδρομο κι ας φτάνεις πιο κοντά.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εχεις δικιο διαβασα το πρωτο κομματι μονο.Γιατι εσυ γενικοτερα τα ψαχνεις ολα θα ηταν δυσκολο να σου ξεφυγει.Τη θεωρω απο τις χειροτερες παραλιες για κολυμπι ομως, αλλα γενικοτερα αν εισαι ακομα εκει πηγαινε στο ξενοδοχειο καλυψω και θα σε αποζημιωσει αν δεν εχεις παει ηδη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μιας που ειμαι απο αυτα τα μερη θελω να πω οτι υπαρχει και αλλος δρομος απο τη πισω πλευρα που δεν χρειαζεται να πληρωσετε παρκινγκ κ να κανετε μικρη αναβαση και καταβαση σε σχεση με του παρκινγκ.Παρκαρετε το αυτοκινητο πιο κοντα αλλα ο δρομος ειναι χωματοδρομος..Για μενα περασαν οι εποχες που αξιζε σαν μερος με ολα αυτα τα καραβακια να δενουν στη παραλια.
Τον άλλο δρόμο τον θυμάμαι πριν 30 χρόνια να είναι ένα δύσβατο μονοπάτι, που σε ένα σημείο μάλιστα έπρεπε να πηδήξεις από τον ένα βράχο στον άλλο πάνω από το κενό. Θυμάμαι τότε προτιμήσαμε να πάμε κολυμπώντας από τη διπλανή παραλία. Να υποθέσω ότι έχει βελτιωθεί αισθητά έκτοτε;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom