Live from... (click and post one photo)

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τον άλλο δρόμο τον θυμάμαι πριν 30 χρόνια να είναι ένα δύσβατο μονοπάτι, που σε ένα σημείο μάλιστα έπρεπε να πηδήξεις από τον ένα βράχο στον άλλο πάνω από το κενό. Θυμάμαι τότε προτιμήσαμε να πάμε κολυμπώντας από τη διπλανή παραλία. Να υποθέσω ότι έχει βελτιωθεί αισθητά έκτοτε
Λίγο μετά τη γέφυρα Πρέβελη και την ταβέρνα που υπάρχει εκεί ξεκινάει κακός, στενός και επικίνδυνος σε πολλά σημεία χωματόδρομος, ο οποίος καταλήγει στην ταβέρνα Διόνυσος στην παραλία που αναφέρεις. Σε διάφορα σημεία θυμάμαι αναγκαστήκαμε να περάσουμε πάνω από πέτρες και ξύλα που είχαν κατεβάσει τα ρέματα.
Τώρα είδα στον χάρτη ότι ο χωματόδρομος ονομάζεται Επαρχιακή οδός Δριμίσκου-Ασωμάτων και μάλιστα λίγο πριν καταλήξει στην παραλία φαίνεται να έχει ασφαλτοστρωθεί ένα τμήμα του. Μάλλον πρέπει να είναι το κομμάτι που μας είχε δυσκολέψει πολύ και μάλιστα σε κάποιο σημείο παρά λίγο να πέσουμε μέσα στον ξερό χείμαρρο.

xartis.jpg


Από την παραλία Διόνυσος σίγουρα η ανάβαση και η κατάβαση στην Πρέβελη είναι πιο εύκολη σε σχέση με την άλλη του parking.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παντως το αλμα απο βραχο σε βραχο που λεει ο @taver το κανεις οταν κατεβαινεις απο τα σκαλια...Την τελευταια φορα που πηγα Πρεβελη ειπα δεν θα παω ξανα προτιμω να δωσω 300 ευρω να παρω ενα φακο με ζουμ να τραβηξω μια φωτογραφια απο πανω ...Το κομματι αυτο του Ρεθυμνου εχει πολυ πιο ομορφες παραλιες για κολυμπι... @Klair το χωριο μου ειναι πανω στο φαραγγι του κοτσυφου (Κανεβος)..Θα σου στειλω ινμποξ με μερικα τιπς..
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
το χωριο μου ειναι πανω στο Κουρταλιωτικο φαραγγι (Κανεβος).
Κουρταλιώτικο φαράγγι=σοκ και δέος για μένα. Από τα πιο όμορφα και συνάμα άγρια τοπία που έχω δει στην Κρήτη.
Την πρώτη φορά που το πέρασα πριν 3 χρόνια είχε τόσο πολύ αέρα που ο δρόμος ήταν στρωμένος με πέτρες που ξεκολλούσαν από το βουνό.
Ήταν τόσο μεγάλος ο ενθουσιασμός μου και ήμουν τόσο μαγεμένη από το τοπίο που αρχίζω να φωνάζω στον γιο μου που οδηγούσε:- "Σταμάτα στην άκρη να βγάλουμε φωτογραφίες".
Χωρίς να συνειδητοποιήσουμε την τρομερή ένταση του ανέμου ανοίγουμε τις πόρτες του αυτοκινήτου για να βγούμε.
Ακόμα θυμάμαι και κλαίω τη ζημιά που πάθαμε στην πόρτα και το φτερό, αφού ο δυνατός αέρας την "δίπλωσε" και την στράβωσε.

Χθες που ξαναπεράσαμε θυμηθήκαμε το γεγονός και μου λέει ο γιος μου:- "Δεν σταματάω για φωτογραφίες" αλλά τελικά ούτε και ο ίδιος αντιστάθηκε.

φαράγγι 1.jpeg


φαράγγι 2.jpeg



Την τελευταια φορα που πηγα Πρεβελη ειπα δεν θα παω ξανα προτιμω να δωσω 300 ευρω να παρω ενα φακο με ζουμ να τραβηξω μια φωτογραφια απο πανω ...
Για σένα μπορεί να μην έχει κανένα νόημα να ξαναπάς. Για κάποιον που δεν έχει πάει όμως, έστω και υπό αυτές τις συνθήκες αξίζει να το δει για μια φορά στη ζωή του.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
View attachment 278704


@mikrh tsopana

Παραλία Πρέβελη με το φοινικόδασος και τον Κουρταλιώτη ποταμό, ο οποίος στο τελευταίο τμήμα του ονομάζεται Μεγάλος Ποταμός και εκβάλλει στη θάλασσα.

View attachment 278734

Λεωφορείο δεν γνωρίζω και δεν νομίζω ότι πηγαίνει.
Φτάνεις με το αυτοκίνητο σε ένα μεγάλο parking με είσοδο 2€ λίγο πριν την ομώνυμη Μονή.
Από εκεί ξεκινάει η κατάβαση του βουνού για να φτάσεις στην παραλία.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής υπάρχουν σκαλιά.

View attachment 278735

Αυτόν τον μήνα η παραλία μαζεύει πολύ κόσμο, παρόλη τη δυσκολία πρόσβασης (κυρίως της ανάβασης η οποία σε συνδυασμό με την αφόρητη ζέστη είναι εξοντωτική (αν πας φρόντισε να επιστρέψεις αφού έχει πέσει ο ήλιος πίσω από το βουνό. Η σκιά που επικρατεί στο μονοπάτι διευκολύνει κατά πολύ την ανάβαση).
Έχω επισκεφθεί την παραλία προηγούμενη χρονιά Ιούλιο και συνάντησα το πολύ 3-4 παρέες. Τότε την είχα προσεγγίσει από διαφορετική διαδρομή, με ένα μεγάλο τμήμα άσχημου χωματόδρομου και είχα ανέβει και κατέβει το βουνό στη δεξιά πλευρά της παραλίας για να φτάσω κάτω.
Φέτος δυστυχώς είχε πολύ κόσμο.

View attachment 278736

Μην ξενερώνεις όμως, ρίξε μια βουτιά να δροσιστείς και ξεκίνα να περπατάς μέσα στο φοινικόδασος παράλληλα με το ποτάμι στην αριστερή πλευρά.
Για να δεις αυτό που δείχνει η δεύτερη φωτογραφία πρέπει να φτάσεις μέχρι το σημείο Λίμνη Πρέβελη και λίγο πιο μετά όπου μέσα στο φαράγγι που κυλάει το ποτάμι υπάρχουν μεγάλοι βράχοι που δημιουργούν αυτή την εικόνα (δες τον χάρτη στην πρώτη φωτό).

View attachment 278737

View attachment 278738

Εννοείται ότι αν αντέχεις το κρύο νερό μπορείς να κολυμπήσεις μέσα στο ποτάμι και σίγουρα εδώ ο κόσμος είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με την παραλία.

Αν τρόμαξες όμως με όλη αυτή την ταλαιπωρία που σε περιμένει για την προσέγγιση αυτού του πανέμορφου τοπίου σου έχω και πιο ανώδυνη λύση.
Βρες τρόπο να φτάσεις στον Πλακιά και από εκεί πάρε καραβάκι για Πρέβελη.
Ούτε βουνά, ούτε κατσάβραχα, ούτε μονοπάτια....κυριλέ και χωρίς σταγόνα ιδρώτα :p

Αυτά τα καραβάκια κάνουν τη ζημιά :bleh::bleh:

Κόστος δεν γνωρίζω όμως, εγώ είμαι της ταλαιπωρίας και του κατσάβραχου :haha::haha:

Καλές διακοπές!!
Ήσουν κατατοπιστικότατη! Ευχαριστώ πολύ!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Βενζινάδικο στο Μαρόκο Γτ όπως κ να το κάνουμε αν δεν βλέπεις πως δουλεύει η αντλία δεν το ευχαριστιεσαι... View attachment 278786
IMG_20151124_125252.jpg
Σόρρυ για το οφ τόπικ ,αλλά μου θύμισες ανάλογο βενζινάδικο στο Μαρόκο,με αντλία σε ροδάκια.
Αν παρκάρατε μακριά και δεν φτάνει το λάστιχο,σας φέρνουμε όλη την αντλία δίπλα σας.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Κουρταλιώτικο φαράγγι=σοκ και δέος για μένα. Από τα πιο όμορφα και συνάμα άγρια τοπία που έχω δει στην Κρήτη.
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα δύο φορές στο Κουρταλιώτικο. Αν κατέβεις στο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου, βλέπεις κάτι μεγάλους βράχους και νερά να πέφτουν προς τα κάτω. Είναι οι καταρράκτες. Η κάτω τους πλευρά όμως δεν φαίνεται. Αν πας προς τα δεξιά, μπορείς να κατέβεις κάτω και να αντικρύσεις μία από τις ωραιότερες εικόνες του νησιού. Για να φτάσεις στους καταρράκτες, θα πρέπει να κολυμπήσεις μερικά μέτρα στα παγωμένα νερά του φαραγγιού. Έχω γυρίσει αρκετά το νησί και τη θεωρώ ένα από τα εντυπωσιακότερα σημεία του.
Το βίντεο δεν είναι πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε πώς είναι να είσαι κάτω από τα νερά αυτά.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα δύο φορές στο Κουρταλιώτικο. Αν κατέβεις στο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου, βλέπεις κάτι μεγάλους βράχους και νερά να πέφτουν προς τα κάτω. Είναι οι καταρράκτες. Η κάτω τους πλευρά όμως δεν φαίνεται. Αν πας προς τα δεξιά, μπορείς να κατέβεις κάτω και να αντικρύσεις μία από τις ωραιότερες εικόνες του νησιού. Για να φτάσεις στους καταρράκτες, θα πρέπει να κολυμπήσεις μερικά μέτρα στα παγωμένα νερά του φαραγγιού. Έχω γυρίσει αρκετά το νησί και τη θεωρώ ένα από τα εντυπωσιακότερα σημεία του.
Το βίντεο δεν είναι πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε πώς είναι να είσαι κάτω από τα νερά αυτά.
Σημειώθηκε για την επόμενη φορά.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom