Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για κάποιο λόγο πριν λίγο καιρό στην Αιγαίου με έβαλαν να αλλάξω κωδικό πρόσβασης.Τώρα πατάω το νέο κωδικό και δεν τον αναγνωρίζει ενώ μου λέει και πως ο λογαριασμός μου έχει κλειδωθεί μετά από 5 ανεπιτυχείς προσπάθειες.:mad:Ξέρει κανένας άνθρωπος τι να κάνω;
Σίγουρα ήταν από την ίδια την αεροπορική;

Αν εννοείς το "Miles + Bonus", πάτα εκεί που λέει "Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασής μου" για να επιβεβαιώσουν την ταυτότητά σου και να μπορέσεις να επιλέξεις καινούριο password. Κανονικά δεν πρέπει να μπορούν να σου στείλουν τον ίδιο τον κωδικό, αλλά συνήθως δίνουν έναν προσωρινό ή ένα link για να μπεις να κάνεις σε δεύτερο χρόνο την αλλαγή.

Αλλιώς, όπως λέει ο fotast, ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει η εξυπηρέτηση πελατών (τα νούμερα είναι 8011120000 και 00302106261000).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.071
Αν εννοείς το "Miles + Bonus", πάτα εκεί που λέει "Ξέχασα τον κωδικό πρόσβασής μου" για να επιβεβαιώσουν την ταυτότητά σου και να μπορέσεις να επιλέξεις καινούριο password. Κανονικά δεν πρέπει να μπορούν να σου στείλουν τον ίδιο τον κωδικό, αλλά συνήθως δίνουν έναν προσωρινό ή ένα link για να μπεις να κάνεις σε δεύτερο χρόνο την αλλαγή.

Αλλιώς, όπως λέει ο fotast, ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει η εξυπηρέτηση πελατών (τα νούμερα είναι 8011120000 και 00302106261000).

Ευχαριστώ.Το έκανα.Όλα οκ.
 

velipsi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πόσο στοιχίζει η διόρθωση ενός γράμματος σε όνομα σε κράτηση εισιτηρίου στην Aegean ...???
Να σας απαντήσω 20 ευρώ ποινή + επανέκδοση με κόστος 15 λεπτά μετά την πρώτη κράτηση εισιτηρίου + 130 € το νέο σύνολο 430€
Τόσα πλήρωσα άκουσον άκουσον για να διορθωθεί το όνομα από τα λατινικά ¨Aikaterinh " σε ¨Αikaterini¨ , δηλαδή την εποχή που ο άνθρωπός χειρουργεί από απόσταση μιλίων ...δεν μπορεί να μπει σε μια βάση δεδομένων να διορθώσει ένα ψηφίο .
Και όλα αυτά με το φόβο της μη ταυτοποίησης προσώπου στο αεροδρόμια ....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Χρυσες δουλειες κανουν τα ενδιαμεσα γραφεια που μεταπωλουν εισοτηρια...Οτι θελουν χρεωνουν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τόσα πλήρωσα άκουσον άκουσον για να διορθωθεί το όνομα από τα λατινικά ¨Aikaterinh " σε ¨Αikaterini¨ , δηλαδή την εποχή που ο άνθρωπός χειρουργεί από απόσταση μιλίων ...δεν μπορεί να μπει σε μια βάση δεδομένων να διορθώσει ένα ψηφίο .
Και όλα αυτά με το φόβο της μη ταυτοποίησης προσώπου στο αεροδρόμια ....
Αν ο επιβάτης δεν μπορεί να αποφασίσει αν τον λένε GIORGOS ή GIWRGOS ή GIWRGHS ή GIWRGAKIS τι να κάνει η κάθε αεροπορική, να έχει ένα στρατό υπαλλήλων να αλλάζει τα ονόματα των επιβατών που βαριούνται να δουν πώς γράφεται το όνομά τους στο διαβατήριο; Μακάρι να έρθει κι εδώ ο κανονισμός που επιτρέπει αλλαγές και ακυρώσεις μέχρι 24 ώρες από την κράτηση να ησυχάσουμε από τη γκρίνια των απρόσεκτων. Αν και πάλι είμαι σίγουρος ότι θα προσπαθούν να αλλάξουν τα λάθη την 25η ώρα και θα γκρινιάζουν για τις υπέρογκες χρεώσεις.
 

velipsi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπητέ φιλε North66 .. εσένα δεν σου εχει τύχει ποτέ εκ παραδρομής να πληκτρολογήσεις καποιο ψηφιο λαθος στο πληκτρολόγιο ? Συγχαρητήρια για την υποστήριξη σου στις εταιρείες ...μάλλον δεν ξέρεις τι σημαινει "ανθρωπινο λαθος" και τα αλλα περί δεν ξερει ο καθένας πως γράφεται το όνομα του...είναι αγενης απάντηση
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
δεν μπορεί να μπει σε μια βάση δεδομένων να διορθώσει ένα ψηφίο
Μπορεί (όχι πάντα), αλλά κάθε δουλειά έχει κόστος.
Πέρα από αυτό θα ταξιδιωτικά γραφεία δεν έχουν πάντα δικαίωμα για δωρεάν αλλαγές.


Χρυσες δουλειες κανουν τα ενδιαμεσα γραφεια που μεταπωλουν εισοτηρια...Οτι θελουν χρεωνουν
Δεν μπορούν όλοι οι ναύλοι να αλλάξουν όνομα ή να γίνουν void μέχρι τις 00:00 το ίδιο βράδυ. Οι ίδιες οι αεροπορικές βάζουν τις υπέρογκες χρεώσεις.

Κανονικά θα έπρεπε για 24 ώρες όλα να μπορούν να γίνουν void η να δεχτούν δωρεάν διόρθωση ονόματος κτλ
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και η aegean κάνει αλλαγές ενός γράμματος δωρεαν. Το ΧΥΖ ενδιάμεσο πρακτορείο πιθανως όχι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Έλεος παιδιά μέχρι και η Ryanair τα αλλάζει στο chat και όχι μόνο μετά από μία ημέρα. Δεν έγραψε πως τη λένε Ελένη και άλλαξε όνομα,λάθος σε ένα φωνήεν στο όνομά της έκανε.
Εχω αλλαξει ημ/νια γεννησης του παιδιου το οποιο ειχα κλεισει ως ενηλικα για πολυ ταπεινους λογους (airfast), μετα μου συνεδεσαν τα εισιτηρια τα οποια επρεπε να βγουν εξαρχης συνδεδεμενα για να γινει τσεκ ιν και να μην παει ακυρο το παιδικο, τελος παντων πληθος ατασθαλιων αλλα μια ζωη την εχομεν. Ολα αυτα απο το τηλεφωνο στην Aegean, χωρις μπλεξιμο ενδιαμεσων, δωρεαν . Λες να μην αλλαζουν γραμμα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν είδα να γράφει για πρακτορείο μίλησε μόνο για Aegean. Αν το έκανε στο πρακτορείο κακώς, έπρεπε να πάρει κατευθείαν στην εταιρεία.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Και εγώ το ίδιο κατάλαβα ότι αυτές οι χρεώσεις ήταν από την Aegean.
Πάντως μια φορά που χρειάστηκε , ενώ ο ναύλος γινόταν void μέχρι τις 00:00 το βράδυ , όταν πήρα στην αεροπορική δεν το δέχτηκαν. Ενώ όταν είχα βγάλει εισιτήριο από το πρακτορείο , μου το έκαναν (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι είχα φίλο στο πρακτορείο).
Και οι 2 ναύλοι μπορούσαν να γίνουν void την ίδια ημέρα.

Πάντως αυτό που λέει ο taver για το 1 γράμμα ισχύει αν και η Aegean γράφει


"
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΟΝΟΜΑΤΟΣ

Το εισιτήριο είναι προσωπικό έγγραφο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο πρόσωπο.

Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.

1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE.

Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ. Σε περίπτωση διαφοράς ναύλου/φόρων, το αντίστοιχο ποσό θα χρεωθεί κανονικά"
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.099
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom