Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Καλησπέρα σε όλους! Από πέρυσι το γλυκοκοιτάζω ένα ταξιδάκι στη Βουδαπέστη και δε μας έχει κάτσει έως τώρα. έχω διαβάσει τις ιστορίες σας και ανυπομονώ να το εκπληρώσω. Οπότε φέτος το προγραμματίζω από νωρίς σχετικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κλείσω εισητήρια για τέλος Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη, θα είναι γιορτινή η πόλη με τις αγορές κλπ? Επειδή το πρόγραμμα αδειών με το φίλο μου είναι λιγάκι ζόρικο, σκεφτόμασταν να πάμε Παρασκευή βράδυ με raynair και επιστροφή Δευτέρα βράδυ. Απλά θέλουμε να ζήσουμε και λίγο την ατμόσφαιρα των γιορτών( αν και θα κάνει πολύ κρύο τότε :p )
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πέρυσι οι αγορές είχαν ξεκινήσει 9 Νοεμβρίου οπότε λογικά θα τις προλάβεις και άνετα μάλιστα. Από Δεκέμβριο θα στολιστεί και η πόλη αλλά οι αγορές με τα σπιτάκια θα μπουν νωρίτερα στο κόλπο αν αυτό σε προβληματίζει :)
Ο καλύτερος καιρός είναι να έχει κρύο να ξέρεις να μην βρέχει θέλουμε μόνο ή να μην έχει χιόνι και δεν μπορούμε να περπατήσουμε εύκολα :)
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Πέρυσι οι αγορές είχαν ξεκινήσει 9 Νοεμβρίου οπότε λογικά θα τις προλάβεις και άνετα μάλιστα. Από Δεκέμβριο θα στολιστεί και η πόλη αλλά οι αγορές με τα σπιτάκια θα μπουν νωρίτερα στο κόλπο αν αυτό σε προβληματίζει :)
Ο καλύτερος καιρός είναι να έχει κρύο να ξέρεις να μην βρέχει θέλουμε μόνο ή να μην έχει χιόνι και δεν μπορούμε να περπατήσουμε εύκολα :)
Α από τόσο νωρίς? Τέλεια! Το γιορτινό κλίμα θέλουμε βασικά! Και ελπίζω φέτος να καταφέρουμε να πάμε γιατί όλο αναβάλεται! :)
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπέρα Οκτώβριο θα πάω βουδαπεστη για 4 ημέρες και θα ήθελα λίγο βοήθεια διότι παρότι διάβασα αρκετά πράγματα σε μερικά δεν έβγαλα πολύ άκρη.
Θα μείνουμε στη vaci utca έχω κλείσει από airbnb, φτάνουμε 11.30 το βράδυ θα προλάβουμε το λεωφορείο 100 με χρέωση 3€ και αν ναι θα μπορέσω εκείνη την ώρα να κάνω συνάλλαγμα ώστε να μπορέσω να πληρώσω διότι από ότι διάβασα δεν δέχονται κάρτα ή μπορώ να βγάλω το εισιτήριο των 3€ από κάποιο μηχάνημα. Σε αντίθετη περίπτωση προλαβαίνουμε το λεωφορείο 200 εκείνη την ώρα με την προϋπόθεση ότι διάβασα πως υπάρχουν εκδοτήρια μέσα στο αεροδρόμιο για να βγάλουμε τη κάρτα διαδρομών?
Επίσης κοιτάω για τα λουτρά και είμαι ανάμεσα στα σετσενι ή γκελλερ απλά όσοι έχετε πάει θεωρείται πως αν πάμε πιο αργά τύπου 6-7 θα υπάρχει λιγότερος κόσμος ή θα γίνεται πανικός? Αν υπάρχει κάποιο πιο ήσυχο και γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία να προτείνει θα βοηθούσε και ας είναι μικρότερο δεν υπάρχει πρόβλημα απλά είδα πολλά βίντεο/φώτο και γίνεται ένας κακός χαμός.
Τελος αν δεν υπάρχει πρόβλημα επειδη δε γνωρίζω τους κανονες υπάρχει κάποιος ανταλλκτηριο το οποίο να έχει επισκεφτεί κάποιος ώστε να αλλάξουμε εκεί χρήματα διότι από τι είδα από κάρτα υπάρχει προμήθεια σε κάθε συναλλαγή.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα Οκτώβριο θα πάω βουδαπεστη για 4 ημέρες και θα ήθελα λίγο βοήθεια διότι παρότι διάβασα αρκετά πράγματα σε μερικά δεν έβγαλα πολύ άκρη.
Θα μείνουμε στη vaci utca έχω κλείσει από airbnb, φτάνουμε 11.30 το βράδυ θα προλάβουμε το λεωφορείο 100 με χρέωση 3€ και αν ναι θα μπορέσω εκείνη την ώρα να κάνω συνάλλαγμα ώστε να μπορέσω να πληρώσω διότι από ότι διάβασα δεν δέχονται κάρτα ή μπορώ να βγάλω το εισιτήριο των 3€ από κάποιο μηχάνημα. Σε αντίθετη περίπτωση προλαβαίνουμε το λεωφορείο 200 εκείνη την ώρα με την προϋπόθεση ότι διάβασα πως υπάρχουν εκδοτήρια μέσα στο αεροδρόμιο για να βγάλουμε τη κάρτα διαδρομών?
Επίσης κοιτάω για τα λουτρά και είμαι ανάμεσα στα σετσενι ή γκελλερ απλά όσοι έχετε πάει θεωρείται πως αν πάμε πιο αργά τύπου 6-7 θα υπάρχει λιγότερος κόσμος ή θα γίνεται πανικός? Αν υπάρχει κάποιο πιο ήσυχο και γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία να προτείνει θα βοηθούσε και ας είναι μικρότερο δεν υπάρχει πρόβλημα απλά είδα πολλά βίντεο/φώτο και γίνεται ένας κακός χαμός.
Τελος αν δεν υπάρχει πρόβλημα επειδη δε γνωρίζω τους κανονες υπάρχει κάποιος ανταλλκτηριο το οποίο να έχει επισκεφτεί κάποιος ώστε να αλλάξουμε εκεί χρήματα διότι από τι είδα από κάρτα υπάρχει προμήθεια σε κάθε συναλλαγή.
Στη χειρότερη περιπτωση θα πάρετε βανακι με 20 ευρώ και θα σας πάει στην πόρτα του καταλύματος.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Στη χειρότερη περιπτωση θα πάρετε βανακι με 20 ευρώ και θα σας πάει στην πόρτα του καταλύματος.
Ναι γνωρίζω σχετικά με το βανακι απλά γιαυτό ρωτάω για τα λεωφορεία ώστε να μη το πάρω αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Νομίζω ότι προλαβαίνεις...νομίζω πως τα σετσενι είναι καλύτερα...εγώ γύρω στις 6 πήγα κ είχε αρκετό κόσμο ..εγώ είχα κάνει λίγο συνάλλαγμα από εδώ σε ανταλλακτηριο...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Είχα κάνει λίγο συναλλάγμα από την Ελλάδα και χρησιμοποιούσα κυρίως τις κάρτες μου.
Παρ' όλα αυτά παραθέτω την παρακάτω σημείωση από κάποιον φίλο στο φόρουμ χωρίς όμως να μπορώ να επιβεβαιώσω.
''Την καλύτερη ισοτιμία την βρήκα σε αυτό το ανταλλακτήριο.
www.iblachange.hu οδός Bajcsy-Zsilinszky út 5''
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Με κάθε επιφύλαξη καθώς στο αεροδρόμιο δεν έβγαλα από μηχάνημα εισιτήριο αλλά από γκισέ (που εσύ μάλλον δεν θα πετύχεις ανοιχτό τέτοια ώρα) θα πω ότι θα μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από τα μηχανήματα χρησιμοποιώντας κάρτα. Γενικά τα περισσότερα δέχονται άλλωστε.
Εδώ υπάρχει χάρτης με όλα τα εκδοτήρια-μηχανήματα της Βουδαπέστης, μπορείς να ψάξεις ανάλογα την ώρα/τύπο πληρωμής που θες.
Ενδεικτικά, αυτό είναι ένα μηχάνημα στην αφετηρία των λεωφορείων, που δέχεται κάρτα.
Το 100Ε βλέπω πως έχει τελευταία αναχώρηση στις 01:20, λογικά το έχετε.
Αν όχι παίρνετε το 200Ε (και κάποιο νυχτερινό από εκεί που θα σας αφήσει ίσως για να φτάσετε πιο κοντά) και βγάζετε κατευθείαν το πολυήμερο εισιτήριο αν θέλετε γενικά να κινηθείτε με τα μέσα.

Για συνάλλαγμα, προφανώς μην κάνετε σε καμία περίπτωση με το που φτάσετε στο αεροδρόμιο. Προτιμότερο σε μία-δύο συναλλαγες που θα κάνεις το βράδυ για εισιτήρια/νερό να φάτε την προμήθεια της τράπεζας παρά να άλλαξετε με την ισοτιμία του αεροδρομίου. Αν μιλάμε για παραπάνω έξοδα την πρώτη νύχτα, ας κάνετε κάποιο από Ελλάδα.
Και πηγαίντε το πρωί για να αλλάξετε εκεί. Εγώ είχα δει πολύ καλή ισοτιμία σε αυτό.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα
Διαμονή στη Πεστη. Στη Βουδα είναι κατα κυριο λογο αξιοθέατα.
Πολυ καλό δίκτυο μετρο. Αξίζει όμως και το hop on hop off. Εμείς μαυτο τα είδαμε ολα.
Φαγητό εξαιρετικό παντού. Αν θυμάμαι καλά έχει πισω απο το μνημείο της χιλιετίας ενα παρκο με λίμνη, κ πανω στη λίμνη εχει εστιατόριο οπου φάγαμε ωραία πάπια. Οπωσδήποτε φατε μπορς.
Εμείς μείναμε στο bo18 πολυ καθαρό με πολύ ωραίο πρωινο
Ti είναι το μπορς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom