ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιας και έβγαλα πρόσφατα ESTA για ένα ταξίδι στις ΗΠΑ, σκέφτηκα να καταγράψω κάποια σημεία της όλης διαδικασίας (μιας και τα έχω φρέσκα), καθώς φαίνεται να υπάρχουν πολλές απορίες από χρήστες που θέλουν να κάνουν αίτηση για να ταξιδέψουν στις ΗΠΑ.

Ποιοι δικαιούνται ESTA;
Για να έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση για ESTA πρέπει να έχεις (τουλάχιστον ένα) διαβατήριο από (τουλάχιστον μία) από τις παρακάτω χώρες:

Άγιος Μαρίνος
Ανδόρα
Αυστραλία
Αυστρία
Βέλγιο
Γαλλία
Γερμανία
Δανία
Ελβετία
Ελλάδα
Εσθονία
Ηνωμένο Βασίλειο
Ιαπωνία
Ιρλανδία
Ισλανδία
Ισπανία
Ιταλία
Κροατία
Λετονία
Λιθουανία
Λιχτενστάιν
Λουξεμβούργο
Μάλτα
Μονακό
Μπρουνέι
Νέα Ζηλανδία
Νορβηγία
Νότια Κορέα
Ολλανδία
Ουγγαρία
Πολωνία
Πορτογαλία
Σιγκαπούρη
Σλοβακία
Σλοβενία
Σουηδία
Ταϊβάν
Τσεχία
Φινλανδία
Χιλή

Οι κάτοχοι Ελληνικού διαβατηρίου δικαιούνται αίτηση για ESTA, ενώ αν κάποιος έχει μόνο Κυπριακό διαβατήριο όχι.

Πώς κάνω αίτηση για ESTA;
Αποκλειστικά και μόνο από το επίσημο site του US Department Of Homeland Security (και είναι το πρώτο που σου βγάζει και το Google όταν κάνεις αναζήτηση για "ESTA").
Υπάρχουν πολλά άλλα site-μαϊμούδες που διαφημίζουν ότι μπορούν να εκδώσουν την ESTA, όμως στην καλύτερη περίπτωση θα χρεώσουν υπέρογκο ποσό.

Τι χρειάζομαι για να κάνω αίτηση για ESTA;
Αρκεί το διαβατήριο, το οποίο θα χρειαστεί να το ανεβάσεις ηλεκτρονικά: είτε σκαναρισμένο είτε φωτογραφία με το κινητό. Αυτόματα, με το που ανεβάσεις το διαβατήριο, αναγνωρίζονται και συμπληρώνονται αυτόματα τα περισσότερα πεδία που το αφορούν. Επίσης, κατά τη συμπλήρωση της φόρμας, ζητάει και τον αριθμό ταυτότητας (National Identification Number). Εάν συμπληρώσεις τα στοιχεία του διαβατηρίου και της ταυτότητας, το πεδίο Personal Identification Number γίνεται περιττό. Δεν χρειάζεται να έχεις κλείσει εισιτήρια ή ξενοδοχεία (καλύτερα να βγάλεις την ESTA πριν, απλά για το ενδεχόμενο που απορριφθεί).

Τι γίνεται αν έχω και δεύτερο διαβατήριο;
Εφόσον έχεις διαβατήριο από τουλάχιστον μια χώρα που δικαιούται την ESTA, κάνεις την αίτηση κανονικά. Σε κάποιο σημείο σου ζητάει και δηλώνεις και τα άλλα διαβατήρια που έχεις (κι ας μην δικαιούνται ESTA).

Πόσο κοστίζει η ESTA;
Το κόστος είναι 21$. Πληρώνουμε είτε με PayPal είτε με πιστωτική κάρτα.

Πόσο γρήγορα απαντάνε;
Μέχρι 72 ώρες. Εμένα (αυτή ήταν η δεύτερη φορά που έβγαλα ESTA) μου απάντησαν μετά από ένα μισάωρο.

Για πόσο διάστημα ισχύει η ESTA και πόσο διάστημα μπορώ να μείνω στις ΗΠΑ;
Η ESTA διαρκεί δύο χρόνια ή μέχρι να λήξει το διαβατήριο. Δίνει το δικαίωμα να βγεις και να ξαναμπείς στη χώρα. Με την ESTA μπορεί κανείς να μείνει στις ΗΠΑ μέχρι και 90 μέρες την φορά.

Με την ESTA έχω τελειώσει;
Η ESTA είναι "αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη" (όπως μαθαίναμε στο σχολείο) για το ταξίδι στις ΗΠΑ. Ο υπάλληλος του Customs & Border Protection είναι αυτός που θα δώσει το τελικό ΟΚ για να βγούμε από το αεροδρόμιο.

Τι κάνω αν δεν έχω κλείσει διαμονή;
Σε αυτή την περίπτωση, στα πεδία του "U.S. Point Of Contact Information" βάζεις UNKNOWN και στο τηλέφωνο επιλέγεις τον κωδικό των ΗΠΑ (+1) και τηλέφωνο το 0000000000. Τα πεδία του "Address While In The U.S." τα αφήνεις κενά. Μπορείς όταν οριστικοποιήσεις τις λεπτομέρειες του ταξιδιού να ενημερώσεις την ESTA (δεν χρεώνεσαι ξανά). Η ενημέρωση αυτή είναι προαιρετική, αλλά έτσι κι αλλιώς τη διεύθυνση στην οποία θα μείνεις το πρώτο βράδυ πρέπει να τη δηλώνεις και στον υπάλληλο του customs & border protection στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις.

Τι κάνω αν είμαι φοιτητής / άνεργος;
Στην κατηγορία της απασχόλησης γράφεις STUDENT ή τον προηγούμενο εργοδότη, όπως ακριβώς και στο ζητάει.
 
Last edited by a moderator:

spiross

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Βοηθεια .Θελω να ταξιδεψω στην Αμερικη,και εκανα αιτηση για esta σε ενα σιτε estavisa.
Χρεωθηκα στην καρτα μου με €67,59.Και ακομα δεν πηρα εγκριση.Την αιτηση την εκανα 10/8/2019.
Εκανα βλακεια. Τι κανω τωρα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βοηθεια .Θελω να ταξιδεψω στην Αμερικη,και εκανα αιτηση για esta σε ενα σιτε estavisa.
Χρεωθηκα στην καρτα μου με €67,59.Και ακομα δεν πηρα εγκριση.Την αιτηση την εκανα 10/8/2019.
Εκανα βλακεια. Τι κανω τωρα
Δεν το ξέρω το site, υποθέτω μάλλον κλαις τα € 67.59 (δες τι μπορείς να σώσεις αμφισβητώντας τη συναλλαγή στην τράπεζά σου).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επικοινώνησε με την τράπεζα, αν και ψιλοχλωμό το βλέπω να σου επιστρέψουν το ποσό.

Κάνε την αίτησή σου κανονικά στο επίσημο site του DHS, η χρέωση είναι μικρή σε σχέση με το ποσό που έδωσες. Μέχρι τον Δεκαπενταύγουστο θα σου έχουν απαντήσει.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Βοηθεια .Θελω να ταξιδεψω στην Αμερικη,και εκανα αιτηση για esta σε ενα σιτε estavisa.
Χρεωθηκα στην καρτα μου με €67,59.Και ακομα δεν πηρα εγκριση.Την αιτηση την εκανα 10/8/2019.
Εκανα βλακεια. Τι κανω τωρα
Μέχρι τρία 24ωρα κάνει να εγκριθεί.. Αν δεν είναι απάτη και είναι απλά μεσάζοντας (που χρεωνει ότι θέλει) δε νομίζω να σε αφήνει το σύστημα της επίσημης esta να κάνεις και άλλη αίτηση με το ίδιο διαβατήριο.
Αν σου έρθει απάντηση πως εγκρίθηκε μπες μετά και στο επισημο site βάλε αριθμό διαβατηρίου και ημερομηνία γέννησης που ζητάει και θα φαίνεται και εκεί ότι έχει εγκριθεί. Γνώμη μου είναι να μην αμφισβητήσεις τη συναλλαγή αν σου εγκριθεί τελικά έστω και με 50 ευρώ παραπάνω γιατί μετά μπορεί να έχεις θέματα..
Αν όμως είναι σελιδα-απάτη αμφισβήτησε τη συναλλαγή στην τράπεζα σου μόλις περάσουν 3 μέρες από την αίτηση και κάνε ξανά στο επίσημο site..
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βοηθεια .Θελω να ταξιδεψω στην Αμερικη,και εκανα αιτηση για esta σε ενα σιτε estavisa.
Χρεωθηκα στην καρτα μου με €67,59.Και ακομα δεν πηρα εγκριση.Την αιτηση την εκανα 10/8/2019.
Εκανα βλακεια. Τι κανω τωρα
Πρώτα πρώτα κοίταξε το status της ESTA στην επίσημη ιστοσελίδα, βάζοντας τα στοιχεία του διαβατηρίου σου για να δεις αν έχει εγκριθεί. Αν υπάρχει αίτηση εγκεκριμένη, τότε όπως σου είπαν μην αμφισβητήσεις τη συναλλαγή.
 

spiross

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πρώτα πρώτα κοίταξε το status της ESTA στην επίσημη ιστοσελίδα, βάζοντας τα στοιχεία του διαβατηρίου σου για να δεις αν έχει εγκριθεί. Αν υπάρχει αίτηση εγκεκριμένη, τότε όπως σου είπαν μην αμφισβητήσεις τη συναλλαγή.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εκανα και δςυτερη αιτηση στην επισημη ESTA. Στο τελος της διαδικασιας βρηκε οτι εχω κανει και αλλη αιτηση. Μου ζητησε να επιλεξω ποια απο τις δυο επιλεγω . Ζητησα την δευτερη γιατι τωρα εχω και αριθμο αιτησης.Περιμενω να εγκριθει και τοτε σκεφτομαι οπως μου προτεινε η τραπεζα μου να ζητησω τα χρηματα τις πρωτης συν/γης πισω . Η εταιρεια που εκανα την πρωτη αιτηση απο την χρεωση βλεπω οτι ειναι ESTA Authorization LLC Miami Beach.Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας.
 
Last edited by a moderator:

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Καλησπέρα, συμπληρώνω την αίτηση και δε μου λέει πουθενά σε ποια γλώσσα να τη γράψω, Ελληνικά ή Λατινικούς χαρακτήρες;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Λατινικά, ονόματα κλπ όπως στο διαβατήριο. Αν κάπου εμπλέκεται άνθρωπος, πιθανότατα δεν θα καταλαβαίνει τους ελληνικούς χαρακτήρες.
 
Last edited:

Τhomaskai10

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Mια ερωτηση για εστα.Πεταω για ηπα θα μεινω εκει 15 μερες μετα παω κουβα για αλλες 10 μερες και μετα γυριζω ηπα για μια μερα για να πεταξω για αθηνα.1.Στο πεδιο αν χρησιμοποιω τις ηπα σαν ενδιαμεσο προορισμο βαζω ναι η οχι 2.θα χρειαστω και αλλη εστα για την 2η φορα που θα μπω ηπα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Mια ερωτηση για εστα.Πεταω για ηπα θα μεινω εκει 15 μερες μετα παω κουβα για αλλες 10 μερες και μετα γυριζω ηπα για μια μερα για να πεταξω για αθηνα.1.Στο πεδιο αν χρησιμοποιω τις ηπα σαν ενδιαμεσο προορισμο βαζω ναι η οχι 2.θα χρειαστω και αλλη εστα για την 2η φορα που θα μπω ηπα;
Αφού θα μείνεις τόσες μέρες, δεν είναι ενδιάμεσος.
Όχι, δεν ξαναβγαζεις ESTA.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
1.Στο πεδιο αν χρησιμοποιω τις ηπα σαν ενδιαμεσο προορισμο βαζω ναι η οχι
Αφού θα μείνεις τόσες μέρες, δεν είναι ενδιάμεσος.
Όπως τα λέει η Earth Citizen, απλά το "ενδιάμεσος σταθμός" νομίζω έχει να κάνει με το αν θα του δοθεί η δυνατότητα να βγει από το αεροδρόμιο (και πάλι, αφού σκοπεύεις να δεις και τις ΗΠΑ, δεν τις δηλώνεις απλά σαν ενδιάμεσο σταθμό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom