Γενικά Οι τρεις ομορφότεροι Ευρωπαϊκοί προορισμοι...

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτσι θα με κάνετε να πάω Σαντιάγο ντε Κομποστέλα!
μην πεταξεις τα λεφτα σου σε ασημα κ αδιαφορα χωρια. πηγαινε Ρωμη.
Αν και έχω περιορισμένο δείγμα (έχω πάει μόνο σε 9 ευρωπαϊκές πόλεις εκτός Ελλάδας), θα πω και εγώ τ
εδω ομως το θεμα ζητα τις 3 καλυτερες ευρωπαικες αποδρασεις, οχι ατερμονες λιστες η ψηφοφοριες ανθρωπων (!) που σε παρεσυραν προφανως. διαλεξε 3, χωρις ισοψηφιες, κ γραψτες..δηλ τις αλλες 2 μετα τη Ρωμη.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καθαρα σαν ομορφια χωρις να σκεφτομαι ας πουμε το vibe που βγαζουν πολεις σαν το Βερολινο η το Παρισι και επισης χωρις να συμπεριλαμβανω μικρες πολεις "στολιδια" νομιζω οτι η τριαδα ειναι η εξης.

no 1.Λονδινο
no 2.Βαρκελωνη
no 3.Ρωμη
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
μην πεταξεις τα λεφτα σου σε ασημα κ αδιαφορα χωρια. πηγαινε Ρώμη.
Ειδικά αν σου αρέσουν οι ψαρόσουπα, οι ορδές κινέζων, το στριμωξιδι και οι Πολωνοί ντυμένοι μονομάχοι έξω απο το Κολοσσαίο, μην το χάσεις! Επίσης γαστρονομικά μην ξεχάσεις πίτσες, μακαρόνια με κιμά και φρυγανιές. Πανδαισία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειδικά αν σου αρέσουν οι ψαρόσουπα, οι ορδές κινέζων, το στριμωξιδι και οι Πολωνοί ντυμένοι μονομάχοι έξω απο το Κολοσσαίο, μην το χάσεις! Επίσης γαστρονομικά μην ξεχάσεις πίτσες, μακαρόνια με κιμά και φρυγανιές. Πανδαισία.
τουλαχιστον υπαρχει ενα Κολοσσαιο να δει και οχι μονο τσαντηρια. και υπαρχει και κατι να φας οπως η διασημη ψαροσουπα. παντα καλυτερα απο να τρως σκουπιδια η σε ιταλολατινικα εστιατορια σε τριτοτεταρτα ευρωπαικα χωρια.
30 εκατομμυρια συνιστουν Ρωμη ετησιως.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Οχι και η Βαρκελωνη νο2...μιλαμε για ομορφια,οχι για κατι αλλο.
Δηλαδη η Ζυριχη πχ σε ποια θεση πρεπει να ειναι, με τετοιο συνδυασμο αστικου ιστου τοσο εναρμονισμενο με την εκπληκτικη φυση και τη λιμνη που την περιβαλλει;
Samion πολυ καλη η ρωμη δεν λεω και για το φαγητο προσωπικα συμφωνω αλλσ οχι και η ωραιοτερη,η ιστορικοτερη ναι
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
3 ομορφότερες

Λονδίνο
Παρίσι
Ζυρίχη

Αν και θεωρώ ότι είναι ανάλογα την περίοδο.
Π.χ. όλες τις παραπάνω τις έχω δει Χριστούγεννα κτλ

Βέβαια έχει να κάνει και με τα γούστα του κάθε ανθρώπου, π.χ. προσωπικά βρίσκω αδιάφορη πόλη την Βιέννη (και είχαμε συγγενείς να μας γυρίσουν κτλ 14 ημέρες ) και βγήκαμε και εκτός Βιέννης, καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο άνθρωπο του πνεύματος και της κουλτούρας.
Αντίθετα όταν πάω στα φιόρδ της Νορβηγίας,θα κατατάξω τα ψαροχώρια στην κορυφή (αγαπάω την φύση).
 
Last edited:

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
εδω ομως το θεμα ζητα τις 3 καλυτερες ευρωπαικες αποδρασεις, οχι ατερμονες λιστες η ψηφοφοριες ανθρωπων (!) που σε παρεσυραν προφανως. διαλεξε 3, χωρις ισοψηφιες, κ γραψτες..δηλ τις αλλες 2 μετα τη Ρωμη.
Οι περισσότερες απαντήσεις στο θέμα ξεχωρίζουν τους προορισμούς ανάλογα με κάποια κριτήρια (και καλά κάνουν),σε αυτό συμφωνώ κ εγώ και για αυτό απάντησα έτσι. Κατατασω τους προορισμούς ανάλογα με κάποια κριτήρια, πχ Βερολίνο και Λονδίνο δεν είναι top3 όμορφα κ γραφικα αλλά είναι στο top3 σε άλλους τομείς!
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνολικά καλύτερος προορισμός. (Για πόλεις λέω, για χώρες ίσως κ να υπάρχει).
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Πως μπορώ να έχω άποψη όταν δεν έχω επισκεφτεί ούτε τις μισές;;; Παρόλα αυτά, αφού έχω πάει στις κυριότερες, θα παραθέσω τη δικη μου άποψη.
1. Λονδίνο
2. Φλωρεντια
3. Άμστερνταμ

Υ.Γ. Η Βενετία εξαιρείται γιατί είναι μια κατηγορία από μονη της. Τι να συγκριθεί μαζί της;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι περισσότερες απαντήσεις στο θέμα ξεχωρίζουν τους προορισμούς ανάλογα με κάποια κριτήρια (και καλά κάνουν),σε αυτό συμφωνώ κ εγώ και για αυτό απάντησα έτσι. Κατατασω τους προορισμούς ανάλογα με κάποια κριτήρια, πχ Βερολίνο και Λονδίνο δεν είναι top3 όμορφα κ γραφικα αλλά είναι στο top3 σε άλλους τομείς!
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει συνολικά καλύτερος προορισμός. (Για πόλεις λέω, για χώρες ίσως κ να υπάρχει).
το θεμα αφορα τις 3 καλυτερες αποδρασεις ετσι ωστε να βοηθηθει ο αναγνωστης, να παρει ιδεες. διαβασε το 1ο ποστ του θεματος που γραφουμε. αλλιως ανοιξε ενα αλλο θεμα να βαζει ο καθενας τα δικα του κριτηρια. αν εβαζα κι εγω αλλες 10 λιστες δεν θα βοηθουσα κανενα. αντ αυτου και οσο πιο αντικειμενικα μπορω ψηφιζω:
1. Ρωμη
2. Βενετια
3. Παλερμο.
φτανεις σε 1-1.5 ωρα, βρισκεις φτηνα σε 1,3 τουλαχιστον κ αξεπεραστη εμπειρια. μετα τα 75 σκεφτομαι να πηγαινω σε τριτοτεταρτα χωριουδακια της νοτιας ευρωπης για αποδρασεις να κανω κ τα μονοπατακια τους μη σκουριασω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πως μπορώ να έχω άποψη όταν δεν έχω επισκεφτεί ούτε τις μισές;;;
Αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και εγώ!

Καθώς όμως ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα, έχω μία απορία. Γιατί όλοι μιλάτε για πόλεις; Ένας προορισμός μπορεί να είναι και μία ολόκληρη περιοχή! Πχ Ανδαλουσία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποιά είναι η καλύτερη απόδραση που έχετε κάνει στην Ευρώπη;
Γιατί όλοι μιλάτε για πόλεις; Ένας προορισμός μπορεί να είναι και μία ολόκληρη περιοχή! Πχ Ανδαλουσία
γιατι η τοπικ σταρτερ το ορισε ετσι. ως αποδραση, δηλ ολιγοημερο ταξιδι. και σε 2-3 μερες δεν βλεπεις τπτ απο την Ανδαλουσια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ποιά είναι η καλύτερη απόδραση που έχετε κάνει στην Ευρώπη; Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη θα ήθελα ένα Top 3 από τα πιο ομορφα ευρωπαϊκά ταξίδια σαν συνολική εμπειρία (αξιοθέατα, διαμονή, διασκέδαση, φαγητό)..Έτσι για να παίρνουμε ιδέες... Θα ήθελα τα πιο αγαπημένα σας!
Η τοπικ σταρτερ λέει αυτό και δεν βάζει χρονικους περιορισμούς.
Πριν γράψω, διάβασα πως άρχισε το νήμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom