Βιετνάμ Βιετνάμ - Βιζα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...
Γεια σας, περίπου ένα μήνα και κάτι πριν το ταξίδι μας είχαμε υποβάλλει το αίτημα στη σελίδα vietnamvisapro.com
Ήταν single entry καθώς επισκεφτήκαμε μόνο το Vietnam.
Φυσικά η πληροφόρηση αμέσως πιο πάνω είναι πολύ καλύτερη απ' ότι διαβάζω και θα σας διευκολύνει ακόμα περισσότερο!
Πολύ σημαντική πληροφόρηση σου φίλε @mysteredgar ,βοηθάει όσους ενδιαφέρονται, σ'ευχαριστώ γι αυτό!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
έχεις ταξιδέψει στο Βιετνάμ φτάνοντας με διεθνή πτήση με e-visa?
Αν ναι αφού φτάσεις στο αεροδρόμιο τι ακριβώς κάνεις? Θα έχεις ήδη την e-visa και δεν θα καθυστερήσεις ούτε στιγμή?Την δείχνεις όπως το διαβατήριο και προχωράς? Πες μας λίγο την διαδικασία αν θέλεις γιατί όλοι λένε για τουλάχιστον δυο ώρες αναμονή στο αεροδρόμιο.
Την δείχνεις, σου βάζουν την πολυπόθητη σφραγίδα και φεύγεις. Αυτό έχω διαβάσει ότι κάνουν οι περισσότεροι και γλιτώνουν και το δεκαευρω για την πρόσκληση. Εγώ ήθελα βίζα πολλαπλής εισόδου στη χώρα και αναγκαστικά επέλεξα VOA. Τώρα για το χρόνο αναμονής εξαρτάται απο το αεροδρόμιο που θα προσγειωθείς, απο το αν είναι high season ή όχι, απο την ώρα που θα φθάσεις κοκ. Πάντως το δίωρο ακουγεται υπερβολικό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την δείχνεις, σου βάζουν την πολυπόθητη σφραγίδα και φεύγεις. Αυτό έχω διαβάσει ότι κάνουν οι περισσότεροι και γλιτώνουν και το δεκαευρω για την πρόσκληση. Εγώ ήθελα βίζα πολλαπλής εισόδου στη χώρα και αναγκαστικά επέλεξα VOA. Τώρα για το χρόνο αναμονής εξαρτάται απο το αεροδρόμιο που θα προσγειωθείς, απο το αν είναι high season ή όχι, απο την ώρα που θα φθάσεις κοκ. Πάντως το δίωρο ακουγεται υπερβολικό.
Αυτό που λες σημαίνει μηδενική καθυστέρηση, καθώς αφορά μόνο και μόνο τον έλεγχο βίζας και διαβατηρίου από τον αρμόδιο υπάλληλο. Σίγουρα δε χρειάζεται το approval letter? Όλα γίνονται αυτόματα από το site που παραθέτεις;
Επίσης πες μας αν θέλεις ποιες άλλες χώρες έχεις σκοπό να επισκεφτείς (ίσως Καμπότζη και Λάος) και αν υπάρχει και γι' αυτές αντίστοιχη διαδικασία ηλεκτρονικής βίζας.
Ο χρόνος αναμονής στο Ανόι για να λάβω τη βιζα ήταν όντως 2 ώρες, καθώς είχε πάρα πολύ κόσμο στο περίμενε και η διαδικασία ήταν πολύ αργή.
 
Last edited by a moderator:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Και τα δύο, μιας και είναι σε διαφορετική πόλη και δε τίθεται θέμα επιλογής κατ' εμέ. Πάντως αν με ρωτάς πιο με συγκλόνισε περισσότερο, ειναι αυτό του Χο τσι Μινχ, όπως αναφέρω και στην ιστορία δεν άντεξα και πολύ με όσα είδα...



Αυτό που λες σημαίνει μηδενική καθυστέρηση, καθώς αφορά μόνο και μόνο τον έλεγχο βίζας και διαβατηρίου από τον αρμόδιο υπάλληλο. Σίγουρα δε χρειάζεται το approval letter? Όλα γίνονται αυτόματα από το site που παραθέτεις;
Επίσης πες μας αν θέλεις ποιες άλλες χώρες έχεις σκοπό να επισκεφτείς (ίσως Καμπότζη και Λάος) και αν υπάρχει και γι' αυτές αντίστοιχη διαδικασία ηλεκτρονικής βίζας.
Ο χρόνος αναμονής στο Ανόι για να λάβω τη βιζα ήταν όντως 2 ώρες, καθώς είχε πάρα πολύ κόσμο στο περίμενε και η διαδικασία ήταν πολύ αργή.
H αλήθεια είναι ότι είχα κοιτάξει χρόνο μόνο στο αεροδρόμιο του HCM και εκεί η αναμονή με VOA είναι συνήθως 15-30 λεπτά. Οπότε, αν είναι τόσος μεγαλος ο χρόνος αναμονής στο Hanoi, σίγουρα συμφέρει η ηλεκτρονική.
Δεν χρειάζεται invitation letter η e-visa. Απλώς κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση στο επίσημο σαιτ της Βιετναμέζικης υπηρεσίας μετανάστευσης που έστειλα, περιμένεις και αν ολα πανε καλά την εκτυπώνεις και είσα έτοιμος. Επίσης, η Καμπότζη εχει e-visa αλλά εμένα τουλάχιστον μου φανηκε πιο βολικό να βγάλω στα σύνορα VOΑ αφου δεν χρειαζόταν invitation letter. Παντως και στα δύο ενημερωτικά, πληρώνεις με δολλάρια. Εγώ μετέτρεψα στην Τράπεζα της Ελλάδος, ώστε να μην ψάχνω εκεί ATM.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
κανοντας αιτηση για visa on arrrival http://vietnamvisapro.com/ πληρωνεις 6 δολαρια,σου στελνουν το approval letter το οποιο εκτυπωνεις κ οταν φτασεις στο αεροδρομιο,πληρωνεις τον φορο των 25 δολαριων κ περνεις το αυτοκολλητο της βιζας.δεν υπαρχει καθολου καθυστερηση σε αυτο.
 
Last edited:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
κανοντας αιτηση για visa on arrrival http://vietnamvisapro.com/ πληρωνεις 6 δολαρια,σου στελνουν το approval letter το οποιο εκτυπωνεις κ οταν φτασεις στο αεροδρομιο,πληρωνεις τον φορο των 25 δολαριων κ περνεις το αυτοκολλητο της βιζας.δεν υπαρχει καθολου καθυστερηση σε αυτο.
Εμείς κάναμε 2,5 ώρες γιαυτό. Το ταξί που μας περίμενε μας είπε ότι είναι συνηθισμένο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εμείς κάναμε 2,5 ώρες γιαυτό. Το ταξί που μας περίμενε μας είπε ότι είναι συνηθισμένο.
Κι εμείς ακριβώς το ίδιο, όταν βγήκαμε έξω και κατευθυνθήκαμε προς το αμάξι που μας περίμενε, ο Βιετναμέζος μας έδειξε το ρολόι του και μας ρώτησε ''Βίζα;'' κουνώντας το κεφάλι του...
Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω κάτι τόσο διαφορετικό, ωστόσο θα βοηθήσει ίσως πολύ κόσμο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
κανοντας αιτηση για visa on arrrival http://vietnamvisapro.com/ πληρωνεις 6 δολαρια,σου στελνουν το approval letter το οποιο εκτυπωνεις κ οταν φτασεις στο αεροδρομιο,πληρωνεις τον φορο των 25 δολαριων κ περνεις το αυτοκολλητο της βιζας.δεν υπαρχει καθολου καθυστερηση σε αυτο.
Γεια χαρα .1)Θυμασαι οσον αφορα φωτογραφιες αν χρειαζονται μαζι με το approval letter?

2)για single entry αν καταλαβα μπορεις να βγαλεις e-visa ενω για multiple entry μονο visa on arrival με approval letter?

3)Οσον αφορα τα 25 δολλαρια πληρωνεις το ποσο και με euro η καρτα.?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια χαρα .1)Θυμασαι οσον αφορα φωτογραφιες αν χρειαζονται μαζι με το approval letter?

2)για single entry αν καταλαβα μπορεις να βγαλεις e-visa ενω για multiple entry μονο visa on arrival με approval letter?

3)Οσον αφορα τα 25 δολλαρια πληρωνεις το ποσο και με euro η καρτα.?
Καλησπέρα. Απαντώ στο 1 και στο 3,που τα γνωρίζω σίγουρα.
Το approval letter και μια φωτογραφία, μαζί με το έντυπο πληροφοριών που σου στέλνουν συμπληρωμένο, χρειάζονται κατα την άφιξη σου στη χώρα.
Καλύτερα να εχεις δολάρια για τη συγκεκριμένη πληρωμή , δεν ειδα καπου να δέχονται άλλο νόμισμα, πιθανώς να υπάρχει πληρωμή μέσω κάρτας αλλά δε θα σε συμβούλευα να το ρισκαρεις.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα. Απαντώ στο 1 και στο 3,που τα γνωρίζω σίγουρα.
Το approval letter και μια φωτογραφία, μαζί με το έντυπο πληροφοριών που σου στέλνουν συμπληρωμένο, χρειάζονται κατα την άφιξη σου στη χώρα.
Καλύτερα να εχεις δολάρια για τη συγκεκριμένη πληρωμή , δεν ειδα καπου να δέχονται άλλο νόμισμα, πιθανώς να υπάρχει πληρωμή μέσω κάρτας αλλά δε θα σε συμβούλευα να το ρισκαρεις.
Ευχαριστω .Λογικα φωτο ειναι τυπου διαβατηριου ?Απο οτι βλεπω και στα 2 η 3 μερη που εχω υπο σκεψη χρειαζονται δολλαρια για εκδοση βιζας οποτε ας κανω λιγο συναλλαγμα να υπαρχει
'
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Γεια χαρα .1)Θυμασαι οσον αφορα φωτογραφιες αν χρειαζονται μαζι με το approval letter?

2)για single entry αν καταλαβα μπορεις να βγαλεις e-visa ενω για multiple entry μονο visa on arrival με approval letter?

3)Οσον αφορα τα 25 δολλαρια πληρωνεις το ποσο και με euro η καρτα.?

1. Χρειάζονται οι φωτογραφίες μαζί με το approval letter σε μέγεθος διαβατηρίου. Στο email που μου είχαν στείλει μου είχαν πει να έχω 2 φωτογραφίες μαζί.

2. Αν θέλεις multiple entry visa κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά με τον ίδιο τρόπο όπως και για το single entry.Όταν λάβεις την επιβεβαίωση εκεί που αναφέρει το όνομα σου αναφέρει αν είναι για single η για multiple entry. (έξτρα φωτογραφίες αν βγεις από το Βιετνάμ και μπεις σε άλλη χώρα-για την βίζα της 2ης χώρας ).

3. Πληρώνεις μόνο με μετρητά και αυτά να είναι δολάρια. Δεν δέχονται πληρωμή της βίζα με κάρτα. Η single entry visa κοστίζει 25 δολάρια και η multiple entry visa κοστίζει 50 δολάρια. Οι τιμές που σου λέω είναι του Φεβρουαρίου 2019 δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
1. Χρειάζονται οι φωτογραφίες μαζί με το approval letter σε μέγεθος διαβατηρίου. Στο email που μου είχαν στείλει μου είχαν πει να έχω 2 φωτογραφίες μαζί.

2. Αν θέλεις multiple entry visa κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά με τον ίδιο τρόπο όπως και για το single entry.Όταν λάβεις την επιβεβαίωση εκεί που αναφέρει το όνομα σου αναφέρει αν είναι για single η για multiple entry. (έξτρα φωτογραφίες αν βγεις από το Βιετνάμ και μπεις σε άλλη χώρα-για την βίζα της 2ης χώρας ).

3. Πληρώνεις μόνο με μετρητά και αυτά να είναι δολάρια. Δεν δέχονται πληρωμή της βίζα με κάρτα. Η single entry visa κοστίζει 25 δολάρια και η multiple entry visa κοστίζει 50 δολάρια. Οι τιμές που σου λέω είναι του Φεβρουαρίου 2019 δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Πολύ χαζομάρα να μην δέχονται κάρτα... Όποιος δεν το γνωρίζει και πάει χωρίς δολάρια τι κάνει?από περιέργεια γνωρίζεις αν δίνουν ρέστα στα δολάρια? Μάλλον θα πάω με ακριβώς αυτά που χρειάζονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom