Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους!

Αποφασίσαμε να περάσουμε ενα 10ήμερο στην Ανδαλουσία, σκεφτόμαστε για Νοέμβρη η Δεκέμβρη, προβληματιζομαστε για το αν είναι οκ οι συγκεκριμενοι μήνες, το καλοκαίρι το αποκλείουμε λόγω εργασίας και κάπως έτσι "καίγεται" και η άνοιξη.
Από την άλλη υπάρχει και η σκέψη, χειμώνα Ανδαλουσία? αξίζει? η θα πάνε στραφει 10 ωραιότατες μερούλες από τν ζωή μας συν ότι δεν θα καταφέρουμε να δούμε όλα όσα θέλουμε λόγω καιρού?

Βοήθεια Χωριανοί
Εξαιρετική εποχή για Ανδαλουσία, καμία σχέση με το χάλι του καλοκαιριού.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ο Νοέμβρης δεν είναι και κανένας κρύος μήνας για Ανδαλουσία συνήθως.Τέλη Οκτώβρη τα πρωινά ήμουν με κοντομάνικο.Ελαφρύ μακρυμάνικο έβαζα μόνο το βράδυ. Μια χαρά εποχή είναι ο Νόεμβρης.
 

EleNa_K

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα σε όλους.
Μένω μόνιμα στο Ηράκλειο Κρήτης, η θερμοκρασία ξεπερνάει σπάνια τους 32-33 βαθμούς το καλοκαίρι και, δυστυχώς, έχω αλλεργικό-βρογχικό άσθμα. Έχω κλείσει με ταξιδιωτικό γραφείο 8ήμερο πακέτο Μαδρίτη - Ανδαλουσία για την πρώτη εβδομάδα του Σεπτέμβρη αλλά απ'όσα έχω διαβάσει εδώ, σκέφτομαι να το ακυρώσω.
 

Negro 1980

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα, δεν γράφω συχνά και συγνώμη αν είμαι πάνω σε λάθος θέμα... Πριν 2 μέρες έκλεισα τα αεροπορικά εισιτήρια για Μαδρίτη με απώτερο σκοπό να κάτσω εκεί λίγο και μετά να πάω στη Σεβίλλη...Το ταξίδι θα το κάνω με την γυναίκα μου και την κόρη μου τριών χρονών, επίσης το ταξίδι θα γίνει το (δικό μας) Πάσχα... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους έχουν πάει είναι το εξής... Σε ποια περιοχή της Σεβίλλης είναι καλύτερα να μένεις ώστε να έχεις όλα τα αξιοθέατο κοντά σου και να μπορείς να μετακινηθεις εύκολα με τα πόδια; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους έχουν πάει είναι το εξής... Σε ποια περιοχή της Σεβίλλης είναι καλύτερα να μένεις ώστε να έχεις όλα τα αξιοθέατο κοντά σου και να μπορείς να μετακινηθεις εύκολα με τα πόδια; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις απαντήσεις
Στο Casco Antiguo.
 

croce

Member
Μηνύματα
223
Likes
401
Μερικά tips για τα κυριότερα αξιοθέατα

Γρανάδα -Αλάμπρα

Αγοράστε τα εισιτήρια on line ( 14.85€) , μόλις αυτά ανεβούν στο επίσημο σάιτ ( για κάποιες ημερομηνίες τα εισιτήρια εξαντλούνται 3 μήνες πριν).
Aν είστε πρωινοί τύποι και σας ενοχλεί η πολυκοσμία, τότε προτιμήστε την είσοδο με το 1ο γκρουπ των 8.30.
Η είσοδος που βολεύει περισσότερο για το παλάτι Νazaries, είναι από την πόρτα Justicia.
Στο μουσείο της Αλάμπρας επιτρέπεται η είσοδος χωρίς εισιτήρια.

Σεβίλη

- Κάθε Δευτέρα στις 16.30 , δωρεάν αποκλειστική είσοδο στον καθεδρικό ναό και τη Giralda .
Τα δωρεάν 68 εισιτήρια, ανεβαίνουν στο επίσημο σάιτ , την προηγούμενη Παρασκευή στις 10.30 ( τοπική ώρα ) και εξαντλούνται σε λίγα λεπτά.
- Κάθε Δευτέρα στις 16.30 ( 18.00 και 18.30 στην καλοκαιρινή περίοδο), με 1 € είσοδος στο Αλκαζάρ , χωρίς να περιλαμβάνεται η είσοδος στο Cuarto real alto.

Kόρντοβα

Σε διάφορους οδηγούς αναφέρεται δωρεάν είσοδος στη Μezquita 8.30-9.30 ( εκτός Κυριακής).
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Γεια σας, σκεφτομαστε Ανδαλουσια για περιοδο 25/12 με 1η Γεναρη 2020. Σκεφτομαστε το εξης και θα θελαμε τη γνωμη σας. Να προσγειωθουμε Σεβιλλη, οπου και θα μενουμε ολες τις βραδιες, και απο κει να νοικιασουμε αμαξι για 2-3 μερες για να παμε εκδρομες στη Ροντα, Κορδοβα, Μαρμπεγια και καποιο αλλο σχετικα κοντινο μερος. Τις υπολοιπες μερες να μην εχουμε αμαξι αλλα να τη βγαλουμε στη Σεβιλλη. Συνολικα ειναι 7 ή 8 αναλογα με το κοστος των αεροπορικων στις 24 ή 25 (δεν πετάμε απο Ελλαδα). Η ερωτηση μας ειναι αν θεωρειτε οτι η Σεβιλλη αξιζει για πολλες μερες, ειδικα τα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια, επειδη Πρωτοχρονια θα κανουμε εκει. Επειδη το αμαξι θα το εχουμε για 2-3 μερες, τις υπολοιπες θα θελαμε να ξερουμε αν η πολη αξιζει ή είναι σαν το Στρασβουργο, που το κανεις σε 2 μερες. Οταν λεμε αξιζει για μας ειναι να εχει πολλη ζωη, μαγαζια για καφε, φεστιβαλ, γιορτες κλπ και οχι απαραιτητα μουσεια και ιστορια (που μαλλον θα εχουν περιεργα ωραρια εκεινες τις μερες). Επισης, το αλλο που σκεφτομασταν ειναι να κανουμε Πρωτοχρονια στη Μαδριτη και να φυγουμε απο Μαδριτη, εχοντας δει στην επιστροφη προς Μαδριτη και το Τολεδο. Αυτο γιατι ανησυχουμε μηπως η Σεβιλλη για Πρωτοχρονια υιοθετει τις συνηθειες μιας επαρχιακης ευρωπαικης πολης, που δεν εχει ανοικτα μαγαζια παραμονη κλπ. Τι πιστευετε? Ιδανικα προτιμαμε να μεινουμε Ανδαλουσια και να παραλειψουμε Μαδριτη και Τολεδο γιατι ειναι και 5 ωρη οδηγηση απο Σεβιλλη αλλα σκεφτομαστε μηπως δινουμε πολλες μερες (χωρις αμαξι) στη Σεβιλλη. Ευχαριστουμε πολυ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Και η περιοχή της Ανδαλουσία είναι πανέμορφη (Σεβίλη Κόρδοβα Ρόντα Γρανάδα κλπ) αρκεί να αντέχεις τη πείνα ...εγώ πάντως όχι...
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και η περιοχή της Ανδαλουσία είναι πανέμορφη (Σεβίλη Κόρδοβα Ρόντα Γρανάδα κλπ) αρκεί να αντέχεις τη πείνα ...εγώ πάντως όχι...
Γιατί πεινα; εμείς φάγαμε φανταστικά εκεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Σεβίλλη μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή για πρωτοχρονιά. Πιο γλετζεδες και "όλοι στο δρομο" από τους σεβιγιανους δεν έχει.

Η Μαρμπεγια ειναι μια μικρη τραγωδία, αν δεν εισαι πορνοσταρ πιυ περιμένει να την ανακαλυψει κάποιος sugar daddy, δε βρισκω το λογο να πάει κανείς. Αντίθετα, λειπει το must της Γρανάδα απο τη λίστα. Υποχρεωτική σταση και η πανεμορφη και πιο αγνωστη Úbeda.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η Σεβίλλη μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή για πρωτοχρονιά. Πιο γλετζεδες και "όλοι στο δρομο" από τους σεβιγιανους δεν έχει.

Η Μαρμπεγια ειναι μια μικρη τραγωδία, αν δεν εισαι πορνοσταρ πιυ περιμένει να την ανακαλυψει κάποιος sugar daddy, δε βρισκω το λογο να πάει κανείς. Αντίθετα, λειπει το must της Γρανάδα απο τη λίστα. Υποχρεωτική σταση και η πανεμορφη και πιο αγνωστη Úbeda.
Συμφωνώ, μη χάσετε Γρανάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom