Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
το άρθρο αυτό έχει ενδιαφέρον για γονείς με μικρά παιδια..και λέμε νέες προτάσεις και ιδέες....Πολύ βασικό μάλλον είναι από που ξεκινάει ο καθένας...πχ άλλο να ξεκινάς από Αθήνα κι άλλο από Φλώρινα...κλπ.
Έχει κανείς άποψη για διακοπές με παιδάκια ή και γενικότερα στην περιοχή κάτω από Ν Πόρους Πιερίας δηλαδή για Αγιόκαμπο,Στόμιο, Μεσάγγαλα κλπ ????
 

Alexia Alexia

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
καλησμέρα σε όλους
εμεις παντα τελευταια στιγμή καννο

•είμαστ ανάμεσα Σέριφο καιΣίφνο (αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σίφνο ή μονο Σέριφο)

Μήλο (πειτε μου κανει το νησι για παιδάκια 7 & 5 ετών γιατι οπως βλεπω τις φωτο οι παραλίες δεν ειμαι σίγουρη)

•Σκιάθο - Σκόπελο ( πάλι αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σκιάθο ή μονο Σκόπελο)


εχουμε 2 παιδια 7 & 5 ετων

αυτα τα νησια που εχω επιλεξει εχουν κατάλλληλες θάλασσες για τα παιδιά? για τη Μήλο για παράδειγμα εχω κάποιους ενδοιασμούς και θα ηθελα να μαθω απο καποιον που εχει παει και γνωρίζει

την ιδια απορία εχω και για τις σποραδες γι αυτο συνηθως προτιμώ Κυκλάδες μου φαινεται οιτ ειναι πιο σιγουρο οτι θα βρεις ρηχές θαλλασες με άμμο....

εσείς τι λέτε?

επισης θα ηθελα να μου πειτε και απο τιμές τι παίζει και αν γνωριζετε καποιο καταλυμα με διχωρα δωμάτια(εκτος αν θεωρηθει διαφήμιση και δεν το επιτρέπει το φορουμ)


ευχαριστω εκ των προτέρων
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
καλησμέρα σε όλους
εμεις παντα τελευταια στιγμή καννο

•είμαστ ανάμεσα Σέριφο καιΣίφνο (αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σίφνο ή μονο Σέριφο)

Μήλο (πειτε μου κανει το νησι για παιδάκια 7 & 5 ετών γιατι οπως βλεπω τις φωτο οι παραλίες δεν ειμαι σίγουρη)

•Σκιάθο - Σκόπελο ( πάλι αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σκιάθο ή μονο Σκόπελο)


εχουμε 2 παιδια 7 & 5 ετων

αυτα τα νησια που εχω επιλεξει εχουν κατάλλληλες θάλασσες για τα παιδιά? για τη Μήλο για παράδειγμα εχω κάποιους ενδοιασμούς και θα ηθελα να μαθω απο καποιον που εχει παει και γνωρίζει

την ιδια απορία εχω και για τις σποραδες γι αυτο συνηθως προτιμώ Κυκλάδες μου φαινεται οιτ ειναι πιο σιγουρο οτι θα βρεις ρηχές θαλλασες με άμμο....

εσείς τι λέτε?

επισης θα ηθελα να μου πειτε και απο τιμές τι παίζει και αν γνωριζετε καποιο καταλυμα με διχωρα δωμάτια(εκτος αν θεωρηθει διαφήμιση και δεν το επιτρέπει το φορουμ)


ευχαριστω εκ των προτέρων
Καλησπέρα, από αυτά τα νησιά που γράφεις έχω πάει στην Μήλο και στην Σκόπελο. Απ'οσο θυμάμαι η Σκόπελος δεν έχει ρηχές και αμμώδεις παραλιες.. Μπορεί να μας ξέφυγε κάτι αλλά δε βρήκαμε (γιατί και εμείς αυτές προτιμάμε). Η Μήλος νομίζω έχει παραλίες για όλα τα γούστα..
 
Last edited by a moderator:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
είμαστ ανάμεσα Σέριφο καιΣίφνο (αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σίφνο ή μονο Σέριφο)
Η Σιφνος εχει αμμωδεις παραλιες,καταλληλες για παιδια αλλα προσωπικα δεν με εντυπωσιασαν καθολου(ουτε κ η Σιφνος συνολικα!)Σεριφο δεν εχω παει.
Μήλο (πειτε μου κανει το νησι για παιδάκια 7 & 5 ετών γιατι οπως βλεπω τις φωτο οι παραλίες δεν ειμαι σίγουρη)
Τη μηλο με παιδια,τη θεωρω λιγοτερο καταλληλο προορισμο...Κλεφτικο πχ πας μονο με καραβακι κ κολυμπας στις σπηλιες(υπεροχα μεν αλλα με παιδια 5 κ 7 ετων?) Κατ'αναλογια κ το Σαρακινικο δεν ενδεικνυται(επισης υπεροχο βραχωδες σκηνικο,αλλα οχι η παραλια με την κλασικη εννοια)
Σκιάθο - Σκόπελο ( πάλι αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σκιάθο ή μονο Σκόπελο)
Η σκοπελος εχει βοτσαλωτες κατα βαση παραλιες...Για διακοπες με παιδια δεν υπαρχουν καταλληλοτερες παραλιες απο αυτες τις Σκιαθου!Αμμωδεις και ρηχες,σε ολη τη νοτια πλευρα παντα απανεμες (ακομα κ τις ημερες που φυσαει στο νησι) και πολλες τον αριθμο για να επιλεγετε καθε μερα και μια διαφορετικη.Για την περπτωση σας Σκιαθος και παλι Σκιαθος!
 

Alexia Alexia

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Η Σιφνος εχει αμμωδεις παραλιες,καταλληλες για παιδια αλλα προσωπικα δεν με εντυπωσιασαν καθολου(ουτε κ η Σιφνος συνολικα!)Σεριφο δεν εχω παει.

Τη μηλο με παιδια,τη θεωρω λιγοτερο καταλληλο προορισμο...Κλεφτικο πχ πας μονο με καραβακι κ κολυμπας στις σπηλιες(υπεροχα μεν αλλα με παιδια 5 κ 7 ετων?) Κατ'αναλογια κ το Σαρακινικο δεν ενδεικνυται(επισης υπεροχο βραχωδες σκηνικο,αλλα οχι η παραλια με την κλασικη εννοια)

Η σκοπελος εχει βοτσαλωτες κατα βαση παραλιες...Για διακοπες με παιδια δεν υπαρχουν καταλληλοτερες παραλιες απο αυτες τις Σκιαθου!Αμμωδεις και ρηχες,σε ολη τη νοτια πλευρα παντα απανεμες (ακομα κ τις ημερες που φυσαει στο νησι) και πολλες τον αριθμο για να επιλεγετε καθε μερα και μια διαφορετικη.Για την περπτωση σας Σκιαθος και παλι Σκιαθος!
ευχαριστώ πολυ για την απάντηση...η Μήλος δηλαδη μονο τετοιες παραλίες εχει? δεν υπαρχουν με άμμο καθόλου?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Στην Σεριφο οι περισσοτερες ειναι αμμωδεις, οποτε μια χαρα για παιδια στις ηλικιες που αναφερεις
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
ευχαριστώ πολυ για την απάντηση...η Μήλος δηλαδη μονο τετοιες παραλίες εχει? δεν υπαρχουν με άμμο καθόλου?
ιδανικές παραλίες για παιδιά με άμμο μέσα έξω είναι η Λήμνος πάντως
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Η Μήλος είναι πανέμορφο νησί, ισως με τη μεγαλυτερη φυσικη ομορφια μεταξυ των νησιων του Αιγαιου, με αμετρητες παραλίες που φυσικά κάνουν και για παιδιά.Παρα πολλες αμμωδεις.Όλες προσβάσιμες με λιγες εξαιρέσεις.Στο Κλέφτικο με το καραβάκι προφανώς μπορούν να πάνε και παιδιά τέτοιας ηλικιας αν το θελησετε και θα τα εντυπωσιάσει κι αυτα μαλλον.Σαρακηνικο προσοχη καλα ρουχα η αντιηλιακο. Μπορειτε να πατε να το δειτε,να το βγαλετε φωτογραφιες,είναι μαγικό αλλά είναι δυσκολο να το περπατησει κανεις ποσο μαλλον μικρα παιδακια.
Σίφνος κ Σέριφος επίσης έχουν ωραιες κι αμμώδεις παραλίες αλλά όχι τη φυσικη ομορφια της Μήλου ούτε την ιδιαίτερη μορφολογία και τα μοναδικα κι εντυπωσιακα χρωματα των βράχων και πετρωματων της. Έχουν αλλες χάρες
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
ιδανικές παραλίες για παιδιά με άμμο μέσα έξω είναι η Λήμνος πάντως
Πραγματικά η Λήμνος είναι εξαιρετική επιλογή.Εκτός από άμμο έχει και ρηχές παραλίες και καθαρές και πολύ συχνά γαλήνιες.Πολύ κατάλληλες για αυτό που ζητείται εδώ.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
•είμαστ ανάμεσα Σέριφο καιΣίφνο (αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σίφνο ή μονο Σέριφο)

Μήλο (πειτε μου κανει το νησι για παιδάκια 7 & 5 ετών γιατι οπως βλεπω τις φωτο οι παραλίες δεν ειμαι σίγουρη)

•Σκιάθο - Σκόπελο ( πάλι αναλογα τις μερες που θα βγουν θα παμε ή και στα 2 ή μονο Σκιάθο ή μονο Σκόπελο)


εχουμε 2 παιδια 7 & 5 ετων
Προσωπικά στο θέμα παραλιών, τα παραπάνω νησιά θα τα έβαζα με φθίνουσα σειρά ως εξής: Μήλος>Σκιάθος/Σκόπελος>Σέριφος>Σίφνος - αν τις κατέτασσα συνολικά ως νησιά η Σίφνος θα έμπαινε μάλλον δεύτερη.

Η Μήλος έχει πολλές και διαφορετικού τύπου παραλίες, για όλα τα γούστα, για μένα στο κομμάτι αυτό είναι από τα τοπ νησιά, αν κι έχω χρόνια να πάω. Παρ' όλα αυτά πολλά μέρη της θα τα εκτιμήσετε καλύτερα αν πάτε με παιδιά λιιίγο μεγαλύτερης ηλικίας (π.χ. Σαρακήνικο). Η Σκιάθος κι η Σκόπελος όμορφα νερά, πολύ πεύκο, η Σκιάθος ίσως να προκρίνεται λόγω των χρυσαφένιων αμμουδιών. Αν κι έχουν περάσει πολλά χρόνια από την επίσκεψή μου (και) στη Σκόπελο, θυμάμαι πιο μοιρασμένες τις παραλίες, όχι κυρίως βότσαλο όπως αναφέρουν οι συμφορουμίτες, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος - ή να είχαμε επιλέξει κυρίως τέτοιες παραλίες.
Η Σέριφος έχει αμμουδιές, όμορφες χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό, σχετικά κλασικής ομορφιάς για τα κυκλαδίτικα δεδομένα, ενώ η Σίφνος έχει μέτριες παραλίες (όχι κακές, απλώς χωρίς να ξεχωρίζουν, π.χ. το Βαθύ ήταν αξιοπρεπής και με όσα ταιριάζουν στα γούστα σας), αλλά οι οικισμοί για μένα την ανεβάζουν πάνω από τον μέσο όρο των υπόλοιπων Κυκλάδων, που μου φάνηκαν ιδιαίτερα ενδιαφέροντες.

Συνεπώς, αν καταλήξετε σε συνδυαστική επιλογή (2 νησιά), θα προέκρινα τη Σκιάθο και Σκόπελο για την περίπτωσή σας, αν μιλάμε για ένα νησί μόνο οποιοδήποτε από τα παραπάνω, συν την επιλογή της Σέριφου, αν επιθυμείτε κυκλαδίτικο τοπίο κι αρχιτεκτονική, που υπερέχει. Προσωπικά, η Σέριφος μου θυμίζει πολύ ένα άλλο νησί των Βόρειων Σποράδων, τη Σκύρο, αλλά δεν είναι στις προτάσεις σας (και μάλλον ούτε καλύτερη συνολικά τη θεωρώ από Σκιάθο/Σκόπελο, με εξαίρεση το αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον).
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
το άρθρο αυτό έχει ενδιαφέρον για γονείς με μικρά παιδια..και λέμε νέες προτάσεις και ιδέες....Πολύ βασικό μάλλον είναι από που ξεκινάει ο καθένας...πχ άλλο να ξεκινάς από Αθήνα κι άλλο από Φλώρινα...κλπ.
Έχει κανείς άποψη για διακοπές με παιδάκια ή και γενικότερα στην περιοχή κάτω από Ν Πόρους Πιερίας δηλαδή για Αγιόκαμπο,Στόμιο, Μεσάγγαλα κλπ ????
Από παραλία Ψαρόλακας και προς τα κάτω, προσφέρεται παντού για οικογενειακές διακοπές. Μέχρι και το Ρακοπόταμο, ο οποίος έγινε της μόδας τελευταία, αλλά και πάλι αξίζει να πας. Έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται ότι τα παιδιά δεν κάθονται στον ήλιο μεσημέρι, άρα είστε μια χαρά πρωί κι απόγευμα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Από παραλία Ψαρόλακας και προς τα κάτω, προσφέρεται παντού για οικογενειακές διακοπές. Μέχρι και το Ρακοπόταμο, ο οποίος έγινε της μόδας τελευταία, αλλά και πάλι αξίζει να πας. Έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται ότι τα παιδιά δεν κάθονται στον ήλιο μεσημέρι, άρα είστε μια χαρά πρωί κι απόγευμα.
Στον ψαρολακα φέτος άνοιξε ένα μπιτσομπαρο το οποίο ναι μεν έχει και μουσική κ κόσμο "εξαιρετικά" εν τούτοις έχασε αυτό το μαγικό απομωνομενο "ψαγμενο" αν θες που το περιέβαλε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom