Από τον Ειρηνικό Ωκεανό…στον Ατλαντικό (Σαν Φρανσίσκο - Νέα Υόρκη)

panagiotis88

Member
Μηνύματα
19
Likes
166
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
11η ημέρα

Πρωινό ξύπνημα και πρωινό φαγητό στα γρήγορα. Παίρνουμε μαζί μας μία άδεια βαλίτσα και ξεκινάμε με τον subway για Times Square, όπου στο επόμενο τετράγωνο βρίσκεται το Port Authority bus terminal. Εκεί θα παίρναμε το λεωφορείο για το εκπτωτικό χωριό Woodbury. Πολλά φώτα απ΄ τους ουρανοξύστες δεν είχαν σβήσει ακόμα, δημιουργώντας μια εκπληκτική πρωινή ατμόσφαιρα! Αγοράσαμε flex εισιτήρια (επιστρέφεις ότι ώρα θέλεις) μετ΄ επιστροφής και στις 8:30 ξεκινήσαμε για το εκπτωτικό χωριό. Η διαδρομή 1 ώρα και κάτι, χαζεύοντας παράλληλα την αμερικάνικη ύπαιθρο. Φτάνοντας εκεί μας έδωσαν το χάρτη του χωριού κι ένα εκπτωτικό voucher με προσφορές των καταστημάτων για εκείνη την ημέρα. Το outlet μοιάζει αρκετά με το δικό μας στα Σπάτα, μόνο που αυτό είναι 3 φορές μεγαλύτερο (μπορεί και περισσότερο). Γενικά οι μεγάλες προσφορές βρίσκονται κυρίως στα αμερικάνικα brands. Κάποια ευρωπαϊκά είδη, ίσως να είναι ακριβότερα και απ΄ των δικών μας καταστημάτων. Η αλήθεια είναι ότι απ΄ όλα όσα είχαμε ακούσει γι΄ αυτό, το περιμέναμε φθηνότερο. Ίσως να φταίει η εποχή που πήγαμε (είχε πολλά καινούρια σχέδια ρούχων). Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο, κάναμε καλές και φθηνές αγορές, κυρίως στα αμερικάνικα καταστήματα, όπου εδώ θα χρειαζόμασταν πολλαπλάσιο budget. Γενικά εκτός από ψάξιμο, χρειάζεται και καλή οργάνωση, γι΄ αυτό καλύτερα να έχεις αποφασίσει από πριν ποια καταστήματα σ΄ ενδιαφέρουν περισσότερο, γιατί ο χρόνος μιάς ολόκληρης ημέρας στο αχανές Woodbury, ίσως φανεί λίγος. Κάποιες φορές οι ελληνικές φωνές στα στενά του χωριού ήταν τόσες πολλές, που μας έδιναν την εντύπωση πως βρισκόμαστε στον πεζόδρομο της Ερμού ή στο McArthurGlen.
DSC02212A.jpg
DSC02212D.jpg

Στο ενδιάμεσο κάναμε ένα διάλειμμα για να φάμε νοστιμότατο burger στη γνωστή αλυσίδα Shake Shack https://www.shakeshack.com/, το οποίο συναγωνίζεται στα ίσια το καταπληκτικό burger του 5napkin burger. Σήμερα η μέρα ήταν αφιερωμένη στο shopping, έτσι το βράδυ κατά την επιστροφή μας, περάσαμε και απ΄ το πολυκατάστημα Burlington, δίπλα απ΄ το ξενοδοχείο, το οποίο είχε πολύ καλές τιμές σε παπούτσια, βαλίτσες κ.α. Όταν επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο έβρεχε καταρρακτωδώς. Η κούραση και ο καιρός δεν μας άφηναν περιθώριο να συνεχίσουμε το τελευταίο μας βράδυ στο ταξίδι εκτός ξενοδοχείου, έτσι περιοριστήκαμε στο να ετοιμάσουμε τις βαλίτσες.
 

panagiotis88

Member
Μηνύματα
19
Likes
166
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
12η ημέρα

Αυτό ήταν..ξημέρωσε και η τελευταία ημέρα. Το μοναδικό αυτό ταξίδι πλησιάζει στο τέλος του! Δε σκεφτόμαστε όμως τίποτα, προσπαθούμε απλώς ν΄ απολαμβάνουμε την κάθε στιγμή όσο αυτό συμβαίνει. Κατεβάζουμε τις βαλίτσες για φύλαξη και πίνουμε τον τελευταίο μας καφέ στο lobby του ξενοδοχείου. Η ημέρα μας σήμερα είναι γεμάτη, καθώς αναχωρούμε την 01:00 ώρα το βράδυ. Παίρνουμε τον subway και επισκεπτόμαστε ξανά τον Grand Central Terminal. Μέσα στον αχανές σταθμό και πολλά καταστήματα. Πήγαμε στο γνωστό ζαχαροπλαστείο Magnolia Bakery https://www.magnoliabakery.com/, όπου δοκιμάσαμε τα φημισμένα cupcake του. Η γεύση τους εξαιρετική, όπως όλων των γλυκισμάτων που δοκιμάσαμε εκεί! Αξίζουν και με το παραπάνω, παρόλο που είναι μικρά σε ποσότητα. Για να χορτάσω πήρα κι ένα μεγάλο κομμάτι πίτσα απ’ το διπλανό κατάστημα. Φεύγοντας απ΄ το σταθμό, πήραμε την 42 st. Ο δρόμος μας πέρασε από το Bryant Park μέχρι να φτάσουμε στην Times Square. Ήταν Σάββατο, η μέρα ηλιόλουστη και ζεστή και στους δρόμους της πλατείας γινόταν κοσμοσυρροή! Αφού πήραμε τα τελευταία μας souvenir από ένα κατάστημα εκεί, καθίσαμε για μπύρα σ΄ ένα χοτντογκάδικο πάνω στην πλατεία. Απολαύσαμε τη μπύρα μας για αρκετή ώρα στο σημείο, αλά ελληνικά, χαζεύοντας το όλο σκηνικό της πολύβουης – εκπληκτικής πλατείας (μέχρι και φωτογράφηση για γάμο είδαμε), αναλογιζόμενοι το πότε ξανά θα μας δοθεί η ευκαιρία να επιστρέψουμε σ΄ αυτό το μέρος.
DSC02238.JPG
DSC02244.JPG
DSC02247.JPG
DSC02255.JPG
DSC02263.JPG

Δε μας έκανε καρδιά να φύγουμε. Κάποια στιγμή το αποφασίσαμε. Πήραμε τον subway και κατεβήκαμε στην περιοχή του Soho. Λίγο πιο πάνω η κεντρική αρτηρία Houston, την οποία διασχίσαμε ανατολικά μέχρι να φτάσουμε στο φημισμένο Katz΄s Delicatessen https://www.katzsdelicatessen.com/ για να φάμε το δημοφιλέστερο αλλαντικό της πόλης, το παστράμι (σε σάντουιτς). Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε δοκιμάσει ξανά παστράμι, αλλά στο συγκεκριμένο Deli ήταν καταπληκτικό! Δίκαιη η τόση φήμη του. Απ΄τη Houston st. θα διασχίζαμε βόρεια το Manhattan, ώστε να φτάσουμε στο ξενοδοχείο για να πάρουμε τις αποσκευές μας. Περάσαμε από την περιοχή του East Village. Τα στενά της περιοχής έσφυζαν από ζωή και όλα τα εστιατόρια, οι pub, τα bar, ήταν γεμάτα κόσμο. Ο χρόνος μας έπαιρνε για ένα τελευταίο κοκτέιλ στο καλά κρυμμένο Angel΄s Share. Το bar δεν ήταν επιπέδου Death & Co ή Nomad για τα δικά μας γούστα, αλλά ήπιαμε ένα απ΄ τα καλύτερα κοκτέιλ που έχουμε πιει ποτέ! Μόνο και μόνο γι΄ αυτό αξίζει η επίσκεψη. Ανεβήκαμε την 3η λεωφόρο και στη συνέχεια στρίψαμε για το ξενοδοχείο, όπου πήραμε τις αποσκευές μας και στη συνέχεια τον subway για να πάμε στο αεροδρόμιο. Στη διαδρομή γνωρίσαμε τους τελευταίες φίλους του ταξιδίου μας...έναν Ιταλό και μια ομογενής Ελληνίδα, οι οποίοι ταξίδευαν στο Παρίσι για διακοπές. Τι ειρωνεία το αντίθετο από εμάς! Παράλληλα φτάσαμε περιπετειωδώς στο αεροδρόμιο (JFK), λόγω αλλαγής γραμμής στον subway, επειδή γίνονταν κάποια έργα. Θα πετούσαμε με την Aeroflot με μικρή ανταπόκριση στη Μόσχα. Στη διαδρομή χάθηκαν οι βαλίτσες μας, αλλά πάλι καλά ανευρέθηκαν και μας τις επέστρεψαν την επόμενη ημέρα σπίτι μας. Δε θα κλείσω όμως έτσι αυτή την ιστορία.
DSC02282.JPG

Όταν φθάσαμε στην Αθήνα συνειδητοποιήσαμε το εύρος και το μεγαλείο αυτού του ταξιδιού! Τα συναισθήματα ανάμεικτα, καθώς τελείωσε. Οι αναμνήσεις όμως πολλές, όπως και οι εμπειρίες που ζήσαμε σ΄ αυτές τις ανεπανάληπτες ημέρες! Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές, πραγματικά ζωντανεύουν όλες οι στιγμές και εικόνες μία προς μία μέσα μου, σε σημείο που ζω ξανά έντονα το ταξίδι έστω και μ΄ αυτό τον τρόπο!

Τέλος
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πολύ ωραία η περιγραφή του ταξιδιού! Μου έκανε εντύπωση το πώς καταφέρατε και χωρέσατε σε 12 μέρες τις 2 μεγαλουπόλεις. Δεδομένου των ημερών, είδατε τόσα πολλά, παρακολουθήσατε αγώνα NBA, την παράσταση στο Broadway και συνδύασες και την πρόταση! :clap::clap::clap:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Εξαιρετική η αφήγησή σου και οι φωτογραφίες σου. Σε 2 μήνες ταξιδεύω κι εγώ για Νέα Υόρκη και μου φάνηκαν όλα πολύ χρήσιμα. Δυο ερωτήσεις: Στην κορυφή του Rockefeller βλέπεις τη θέα πίσω από τζάμι ή σε κάποιο τύπου προαύλιο; Επίσης, αν ήταν να διαλέξεις μόνο ένα ανάμεσα σε Rockefeller και Empire State building για θέα (στο οποίο ξέρω ότι δεν έχει τζαμαρία) ποιο θα διάλεγες; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να καταλήξω από πού έχεις την καλύτερη θέα. Οι γνώμες διίστανται. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εξαιρετική η αφήγησή σου και οι φωτογραφίες σου. Σε 2 μήνες ταξιδεύω κι εγώ για Νέα Υόρκη και μου φάνηκαν όλα πολύ χρήσιμα. Δυο ερωτήσεις: Στην κορυφή του Rockefeller βλέπεις τη θέα πίσω από τζάμι ή σε κάποιο τύπου προαύλιο; Επίσης, αν ήταν να διαλέξεις μόνο ένα ανάμεσα σε Rockefeller και Empire State building για θέα (στο οποίο ξέρω ότι δεν έχει τζαμαρία) ποιο θα διάλεγες; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να καταλήξω από πού έχεις την καλύτερη θέα. Οι γνώμες διίστανται. :)
Αν θες μια επιπλέον γνώμη (δεν έχω ανέβει στον Εmpire) θα σου πρότεινα να ανέβεις στον Feedom tower και στο top of the rock.. Το top of the rock έχει τζαμαρία στο πρώτο επίπεδο και μετά ανεβαίνεις ακόμα ένα όροφο και είναι τελείως ανοιχτά σαν μπαλκόνι.. Προτεινω ΤΟΤR
αντί Empire γιατί από το πρώτο βλέπεις και το Empire και το Central park!
Ο Freedom tower από την άλλη είναι μια εμπειρία από μόνος του και εκτός της θέας που προσφέρει. Είναι ο δεύτερος ψηλότερος ουρανοξύστης του δυτικού ημισφαιρίου και αν έχει καθαρό ουρανό βλέπεις και τα 5 διαμερίσματα της Ν.Υ. (δες κριτικές και στο tripadvisor)
Έχει παντού τζαμαρία, που μπορεί να το θεωρείς μειον, αλλά αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία, αποσο θυμάμαι είναι το μόνο που επιτρέπει dslr μηχανές..
Αν θες να ανέβεις σε ένα μόνο παρατηρητήριο, θα πρότεινα Freedom, και για να δεις τη θέα και από το σημείο που είναι ο ΤΟΤR μπορείς να πας σε ένα από τα πολλά rooftop bars, οποιο διαβάσεις πως είναι πιο ψηλά και έχει καλύτερη θέα.. κατά προτίμηση βράδυ για να δεις το κεντρικό Μανχάταν φωτισμένο. Ενώ o Freedom αξίζει με το φως της ημέρας!
 
Last edited:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Αν θες μια επιπλέον γνώμη (δεν έχω ανέβει στον Εmpire) θα σου πρότεινα να ανέβεις στον Feedom tower και στο top of the rock.. Το top of the rock έχει τζαμαρία στο πρώτο επίπεδο και μετά ανεβαίνεις ακόμα ένα όροφο και είναι τελείως ανοιχτά σαν μπαλκόνι.. Προτεινω ΤΟΤR
αντί Empire γιατί από το πρώτο βλέπεις και το Empire και το Central park!
Ο Freedom tower από την άλλη είναι μια εμπειρία από μόνος του και εκτός της θέας που προσφέρει. Είναι ο ψηλότερος ουρανοξύστης του δυτικού ημισφαιρίου και αν έχει καθαρό ουρανό βλέπεις και τα 5 διαμερίσματα της Ν.Υ. (δες κριτικές και στο tripadvisor)
Έχει παντού τζαμαρία, που μπορεί να το θεωρείς μειον, αλλά αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία, αποσο θυμάμαι είναι το μόνο που επιτρέπει dslr μηχανές..
Αν θες να ανέβεις σε ένα μόνο παρατηρητήριο, θα πρότεινα Freedom, και για να δεις τη θέα και από το σημείο που είναι ο ΤΟΤR μπορείς να πας σε ένα από τα πολλά rooftop bars, οποιο διαβάσεις πως είναι πιο ψηλά και έχει καλύτερη θέα.. κατά προτίμηση βράδυ για να δεις το κεντρικό Μανχάταν φωτισμένο. Ενώ o Freedom αξίζει με το φως της ημέρας!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωραία, τώρα προβληματίστηκα ακόμα περισσότερο! :)
Κοιτώντας τις εικόνες στο Google βρήκα τη θέα από το TOTR πιο ενδιαφέρουσα. Θυμάσαι μήπως κόστος; Τώρα για την DSLR που λες, εννοείς ότι αν ανέβω δε θα με αφήσουν να βγάλω φωτογραφίες; Μου κάνει πολλή εντύπωση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωραία, τώρα προβληματίστηκα ακόμα περισσότερο! :)
Κοιτώντας τις εικόνες στο Google βρήκα τη θέα από το TOTR πιο ενδιαφέρουσα. Θυμάσαι μήπως κόστος; Τώρα για την DSLR που λες, εννοείς ότι αν ανέβω δε θα με αφήσουν να βγάλω φωτογραφίες; Μου κάνει πολλή εντύπωση.
Γίνεται στα παρατηρητήρια έλεγχος τυπου αεροδρομιου πριν ανέβεις.. Ψάξε μήπως έχει αλλάξει κάτι αλλά θυμάμαι ότι δεν επέτρεπαν επαγγελματικές μηχανές και χρήση τριποδου.. Δες μήπως έχουν αλλάξει αυτά..
Τώρα για το κοστος, τον Ιούνιο που πήγαμε είχα κλείσει online από το επίσημο site του freedom με κουπόνι από το century 21 που εδινε -20% και έβγαινε κάπου 30 ευρώ το άτομο. Αν θες το κοιτάω παίζει να δουλεύει ακόμα το κουπόνι.
Φίλοι μας που ανέβηκαν στο ΤΟΤR σε ώρα που προλαβαίνεις τη δύση του ηλίου (είναι πιο ακριβά τότε) νομίζω έδωσαν 50$ το άτομο. Εμείς είχαμε ανέβει TOTR το 2014 αλλά τότε είχε ίδια τιμή οποία ώρα και να πήγαινες και είχε μια έξτρα επιλογή για να ανέβεις δύο φορές την ίδια μέρα (πρωί και βράδυ) που ήταν πιο ακριβό. Ίσως το έχουν ακόμα αυτό..
 
Last edited:

panagiotis88

Member
Μηνύματα
19
Likes
166
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
@Nikos1986 @georgeant Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Εξαιρετική η αφήγησή σου και οι φωτογραφίες σου. Σε 2 μήνες ταξιδεύω κι εγώ για Νέα Υόρκη και μου φάνηκαν όλα πολύ χρήσιμα. Δυο ερωτήσεις: Στην κορυφή του Rockefeller βλέπεις τη θέα πίσω από τζάμι ή σε κάποιο τύπου προαύλιο; Επίσης, αν ήταν να διαλέξεις μόνο ένα ανάμεσα σε Rockefeller και Empire State building για θέα (στο οποίο ξέρω ότι δεν έχει τζαμαρία) ποιο θα διάλεγες; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να καταλήξω από πού έχεις την καλύτερη θέα. Οι γνώμες διίστανται. :)
Οι γνώμες όντως διίστανται... Στο Top of the Rock βλέπεις τη θέα από μεγάλα μπαλκόνια, πίσω από τζάμι... Δεν προσφέρει θέα 360 μοιρών... Την ημέρα προσφέρει εξαιρετική θέα προς το Central Perk και το ESB. Tο βράδυ όμως επειδή βρίσκεται δίπλα στο Central Park, είναι ανασταλτικός παράγοντας να το επισκεφτείς.
Στο ESB βλέπεις τη θέα πίσω από κάποια σίδερα αντί για τζάμια και είναι 360 μοιρών. Οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες ανάμεσα στα δύο και ουρές την εποχή που πήγα δε συνάντησα πουθενά. Στον Freedom Tower δεν έχω πάει, η echo2011 σίγουρα ξέρει κάτι περισσότερο. Νομίζω όμως κι εγώ θα το προτιμούσα ημέρα και όχι βράδυ. O λόγος ότι είναι μακριά από το κέντρο του Manhattan.
Στο δια ταύτα τώρα..εάν θες να πας σε ένα μόνο παρατηρητήριο προτίμησε το ESB νύχτα ή με τη δύση του ήλιου. Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός, αλλά η θέα της πόλης τη νύχτα με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο απ΄ ότι την ημέρα...και από το παρατηρητήριο του ESB είναι συγκλονιστική! Μην την χάσεις με τίποτα!
Επίσης η ιδέα να πας και σε rooftop bar για ποτό είναι πολύ καλή!
Πιστεύω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.:)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
@Nikos1986 @georgeant Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!



Οι γνώμες όντως διίστανται... Στο Top of the Rock βλέπεις τη θέα από μεγάλα μπαλκόνια, πίσω από τζάμι... Δεν προσφέρει θέα 360 μοιρών... Την ημέρα προσφέρει εξαιρετική θέα προς το Central Perk και το ESB. Tο βράδυ όμως επειδή βρίσκεται δίπλα στο Central Park, είναι ανασταλτικός παράγοντας να το επισκεφτείς.
Στο ESB βλέπεις τη θέα πίσω από κάποια σίδερα αντί για τζάμια και είναι 360 μοιρών. Οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες ανάμεσα στα δύο και ουρές την εποχή που πήγα δε συνάντησα πουθενά. Στον Freedom Tower δεν έχω πάει, η echo2011 σίγουρα ξέρει κάτι περισσότερο. Νομίζω όμως κι εγώ θα το προτιμούσα ημέρα και όχι βράδυ. O λόγος ότι είναι μακριά από το κέντρο του Manhattan.
Στο δια ταύτα τώρα..εάν θες να πας σε ένα μόνο παρατηρητήριο προτίμησε το ESB νύχτα ή με τη δύση του ήλιου. Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός, αλλά η θέα της πόλης τη νύχτα με εντυπωσίασε πολύ περισσότερο απ΄ ότι την ημέρα...και από το παρατηρητήριο του ESB είναι συγκλονιστική! Μην την χάσεις με τίποτα!
Επίσης η ιδέα να πας και σε rooftop bar για ποτό είναι πολύ καλή!
Πιστεύω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.:)
Με βοήθησες ναι και σ'ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι το να έχεις μέσα στη θέα και στο κάδρο σου ΚΑΙ το ESB είναι ένα + για να πάει κάποιος στο top of the rock. Ιδανικά θα ήθελα να πάω και στα 2 αλλά το να δώσω 100 δολάρια για να δω τη θέα του Manhattan, όσο συγκλονιστική κι αν είναι μου ακούγεται εξωφρενικό. Ακόμα και τα 50 μου φαίνονται υπερβολικά... Αλλά ας όψεται, μια φορά λέμε ότι πάμε... Θα το συζητήσω και με τον συνταξιδιώτη και θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! :)
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
62
Likes
258
100 δολάρια και για τα 2 δεν είναι πάντως. 38 + 38 νομίζω είναι, και άντε και 3-4 δολάρια taxes για το καθένα που νομίζω δεν τα έχουν στην τιμή. Εγώ επισκέφτηκα το top of the rock, ενώ μάλιστα κάποιοι φίλοι πήγαν και στο empire και είπαν ότι το top είναι αρκετά καλύτερο. Επίσης σου προτείνω να πας κάνα 2ωρο πριν νυχτώσει, ώστε να δεις την πόλη και βράδυ και μέρα και να μην χρειαστεί να πληρώσει το πιο ακριβό εισιτήριο που θέλει για τις βραδινές ώρες.

Αν παρόλα αυτά θες να δεις και τα 2, αν σχεδιάζεις να επισκεφτείς, φαντάζομαι, και κάποιον άλλο χώρο που πληρώνεις, πχ Άγαλμα Ελευθερίας, ΜΕΤ κτλ, κοίτα μήπως βγάλεις κάποιο pass και γλυτώσεις κάποια λεφτά.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
100 δολάρια και για τα 2 δεν είναι πάντως. 38 + 38 νομίζω είναι, και άντε και 3-4 δολάρια taxes για το καθένα που νομίζω δεν τα έχουν στην τιμή. Εγώ επισκέφτηκα το top of the rock, ενώ μάλιστα κάποιοι φίλοι πήγαν και στο empire και είπαν ότι το top είναι αρκετά καλύτερο. Επίσης σου προτείνω να πας κάνα 2ωρο πριν νυχτώσει, ώστε να δεις την πόλη και βράδυ και μέρα και να μην χρειαστεί να πληρώσει το πιο ακριβό εισιτήριο που θέλει για τις βραδινές ώρες.

Αν παρόλα αυτά θες να δεις και τα 2, αν σχεδιάζεις να επισκεφτείς, φαντάζομαι, και κάποιον άλλο χώρο που πληρώνεις, πχ Άγαλμα Ελευθερίας, ΜΕΤ κτλ, κοίτα μήπως βγάλεις κάποιο pass και γλυτώσεις κάποια λεφτά.
Είναι 48 + 48 αν θες να πας την ώρα που δύει ο ήλιος, απ'ότι αναφέρει στο site. Ίσως αν πας αρκετή ώρα πριν να μην χρειαστεί να πληρώσεις τα έξτρα $$ αλλά χάνεις αρκετή ώρα από τη μέρα έτσι. Πόσες ώρες να ρεμβάζεις τη θέα; :)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Δυο ερωτήσεις: Στην κορυφή του Rockefeller βλέπεις τη θέα πίσω από τζάμι ή σε κάποιο τύπου προαύλιο; Επίσης, αν ήταν να διαλέξεις μόνο ένα ανάμεσα σε Rockefeller και Empire State building για θέα (στο οποίο ξέρω ότι δεν έχει τζαμαρία) ποιο θα διάλεγες; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να καταλήξω από πού έχεις την καλύτερη θέα. Οι γνώμες διίστανται. :)
Καλησπέρα! Στο TOTR όπως είπε κ η echo2011 έχει κ χώρο με τζάμι κ αν ανέβεις τις σκαλιστές έχεις θέα απεριόριστη κ χωρίς τζάμι. Όταν το είχα ψάξει εγώ (γκουγκλαρα TOTR vs ESB) οι περισσότεροι προτιμούσαν TOTR επειδη βλέπεις κ το ΕSB κ το Central Park αλλά κ επειδή έλεγαν πως είναι πιο άνετα επειδή έχει μεγαλύτερο "μπαλκόνι". Ήταν υπέροχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom