Λιθουανία Βίλνιους

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
@tinkerbell24 επεστρεψα απο Βιλνιους, την πιο ενδιαφερουσα πρωτευουσα απο τις τρεις της Βαλτκης.
Το uber απο τον σταθμο στο κεντρο κοστιζει 2,5 ευρω. Αν μεινεις κεντρο δεν χρειαζεται να παρεις ταξι για πουθενα ισως. Η συγκοινωνια σε καλυπτει και ειναι τακτικη και παμφθηνη αν απομακρυνθεις αρκετα, δεδομενου οτι το ιστορικο κεντρο ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο. Παρολα αυτα με 2 ευρω μπορεις να επιστρεψεις βραδυ απο παντου στο ξενοδοχειο σου. Φυσικα και προτεινω διαμονη καπου κοντα στην Pilies κι οχι μακρια απο το κεντρο.
Για την επισκεψη στο πανεπιστημιο θα πρεπει να κλεισεις τουρ που οργανωνει το πανεπιστημιο στη σελιδα του. Κοστος 8 ευρω, αλλα φοιτητικο 2 ευρω. Μπορει να σε ταλαιπωρησει να βρεις γκρουπ αν δεν ειστε ηδη 4 ατομα αλλα με μειλ σε βαζουν σε ενα διαθεσιμο αν επιμεινεις.
Το Παλατι του Μεγαλου Δουκα με προβληματισε. Ενω ειναι τεραστιο, τα εκθεματα ειναι πολυ φτωχα. Και απο την αλλη εκαναν μια τροαμκτικα σοβαρη δουλεια σε επιπεδο τεκμηριωσης με παρα πολλα και μεγαλα κειμενα που αν τα διαβασεις αποκτας πληρη εικονα για την εποχη. Παρα πολλα ομως. Δηλαδη τελειωνοντας τις 4 διαδρομες εχεις διαβασει ενα σοβαρο ιστορικο βιβλιο 50 σελιδων για την ιστορια της εποχης. Πανοραμα της πολης στον 6ο οροφο , τρομερο. Εγω μετα τη δευτερη διαδρομη ζαλιστηκα απο το διαβασμα και δεν ολοκληρωσα και τις 4, ηταν αδυνατον. Επειδη επελεξα να πληρωσω και τις 4, μπορεις να διαλεξεις να πας λιγοτερες και να χρεωθεις λιγοτερο.

Το φαι γενικα ηταν βαρυ αλλα πολυ ωραιο.
Στο Dziugas για τυρια τα οποια τα ετοιμαζουν και σε πιατο με κρασι για αμεση καταναλωση αλλα και ο,τι αλλο δοκιμασεις ηταν απιστευτα γευστικο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...iews-Cafe_Dziugas-Vilnius_Vilnius_County.html
Τα καλυτερα γευματα ηταν στο Etno Dvaras και το Aline Leiciai στην Εβραικη συνοικια. Και στα δυο μπορει να βρεις ουρες αλλα σε 10 λεπτα σου βρισκουν τραπεζι.
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ews-Aline_Leiciai-Vilnius_Vilnius_County.html
Στην Uzupis το Prie Angelo για τη φοβερη διακοσμηση και μια χαρα φαγητο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...views-Prie_Angelo-Vilnius_Vilnius_County.html
Πιο πανω καποιος ανφερε το Snekutis. Το πιο ανοστο φαγητο του 4ημερου και στο πιο ατημελητο περιβαλλον. Το οτι ειναι 10% φτηνοτερο απο τα παραπανω ηδη φτηνα εστιατορια δεν το κανει καλο επιχειρημα, μπορει να τρωει κανεις καλομαγειρεμενο φαγητο με 1 ευρω παραπανω.
"Δράττομαι"της ευκαιρίας (επειδή ξεκίνησες λέγοντας η..πιο ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα από τις τρείς χωρες της Βαλτικής..)να πώ ό,τι σε γκρούπ 25 ατόμων οι απόψεις ήταν μοιρασμένες... οι περισσότεροι θεώρησαν πιο ενδιαφέρουσες πόλεις(συνολικά όχι μεμονωμένα σαν αξιοθέατα μονο η σαν φύση μόνο κλπ)το Ταλίν και τη Ρίγα,λιγότεροι(με μικρή διαφορά)είπαν πρώτο το Βίλνιους και μετά τις δύο άλλες και ένα άτομο που ρώτησα αν σου έκανε κάποιος τά έξοδα(γιατί κάπως έτσι έθεσα και ερωτησ απο περιέργεια να δώ τις αποψεις για τις τρείς πόλεις..)για να ξαναπάς δωρεάν σε μιά απο τις τρεις πόλεις ποιά θα διάλεγες;;μου απάντησε:ΣΕ ΚΑΜΙΑ...και εμεινα αποσβολωμένη να την κυττάζω!!!Δεν της άρεσε τίποτε απολύτως...όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι ήθελαν κι άλλο χρόνο..κι άλλες μέρες στη διάθεση τους ...για να το ευχαριστηθούν περισσότερο..εκείνη μετάνοιωσε για το ταξίδι..πόσο υποκειμενικά είναι όλα
Οσο για το ιστορικό κέντρο του Βιλνιους ναι οντως ..μεγάλο αλλά (όχι μόνο δική μου εντύπωση αλλά η επίσημη θέση των ξεναγών)είναι μεγαλύτερο του Ταλίν και μικρότερο της Ρίγας...
Μαγικές κατ εμέ πρωτεύουσες..χώρες..η καθεμιά με την δική της ομορφιά!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το ταξιδι με γκρουπ εχει αλλα χαρακτηριστικα, αλλου ειδους επισκεψεις. Δυσκολη η συγκριση. Ειδα μουσεια που μου εκαναν τεραστια εντυπωση και κυριως διεθεσα 3,5 ολοκληρες μερες στην πολη. Εχω παρατηρησει οτι τα ταξιδια με ταξιδιωτικο γραφειο συμπυκνωνουν πολυ τον χρονο σε καθε μια απο τις πρωτευουσες για να βγει το ταξιδι σε 3 πρωτευουσες σε μια εβδομαδα. Αυτο μπορει να αλλοιωσει τις εντυπωσεις.
Φυσικα το Ταλιν το βρηκα παραμυθενιο και τη Ριγα πολυ καλαισθητη. Αλλα οπως ειπα, το Βιλνιους μου φανηκε η πιο ενδιαφερουσα, η λιγοτερο βαρετη, ειδα περισσοτερους κατοικους και λιγοτερα γκρουπ τουριστων. Η αποψη μου φυσικα ειναι εντελως προσωπικη, καθως η Βιεννη μου φανηκε ο,τι πιο βαρετο εχω δει σε πρωτευουσα και αλλοι κοβουν τις φλεβες τους. Εχει μια σοβαροτητα, απλοτητα, που μου ταιριαξε περισσοτερο απο τους ντυμενους μεσαιωνικα επαγγελματιες στο Ταλιν που το εκαναν να μοιαζει με Ντισνειλαντ.
Η αποψη ομως οτι η παλια πολη του Βιλνιους ειναι η μεγαλυτερη δεν ειναι υποκειμενικη, ειναι οντως μια απο τις μεγαλυτερες στην Ευρωπη. Εξαλλου του Ταλιν εξαντλειται σε μια μερα. Απορω με τους ξεναγους.

20190818_234011.jpg
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ταξιδι με γκρουπ εχει αλλα χαρακτηριστικα, αλλου ειδους επισκεψεις. Δυσκολη η συγκριση. Ειδα μουσεια που μου εκαναν τεραστια εντυπωση και κυριως διεθεσα 3,5 ολοκληρες μερες στην πολη. Εχω παρατηρησει οτι τα ταξιδια με ταξιδιωτικο γραφειο συμπυκνωνουν πολυ τον χρονο σε καθε μια απο τις πρωτευουσες για να βγει το ταξιδι σε 3 πρωτευουσες σε μια εβδομαδα. Αυτο μπορει να αλλοιωσει τις εντυπωσεις.
Φυσικα το Ταλιν το βρηκα παραμυθενιο και τη Ριγα πολυ καλαισθητη. Αλλα οπως ειπα, το Βιλνιους μου φανηκε η πιο ενδιαφερουσα, η λιγοτερο βαρετη, ειδα περισσοτερους κατοικους και λιγοτερα γκρουπ τουριστων. Η αποψη μου φυσικα ειναι εντελως προσωπικη, καθως η Βιεννη μου φανηκε ο,τι πιο βαρετο εχω δει σε πρωτευουσα και αλλοι κοβουν τις φλεβες τους. Η αποψη ομως οτι η παλια πολη του Βιλνιους ειναι η μεγαλυτερη δεν ειναι υποκειμενικη, ειναι οντως μια απο τις μεγαλυτερες στην Ευρωπη. Εξαλλου του Ταλιν εξαντλειται σε μια μερα. Απορω με τους ξεναγους.
View attachment 279431
Μεγαλύτερο του Ταλίν εννοείται το είπα,αλλά μικρότερο από τη Ρίγα.Δεν θα μπω τώρα σε αντιπαράθεση γι αυτό...,και μην "τσουβαλιάζεις"τα ταξίδια με γκρουπ ότι έχουν αλλα χαρακτηριστικά,αν ακολουθεί κάποιος αποκλειστικά το γκρουπ τότε ναι ,εγώ όπως και άλλα άτομα ΔΕΝ το κανουμεε αυτό,...για συγκεκριμένους λόγους επιλέγω σε κάποια ταξίδια το γκρουπ και ακολουθώ τις ξεναγήσεις που με βολεύουν και απο κει και πέρα εξαφανίζομαι και ψάχνομαι μόνη μου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν τσουβαλιαζω κατι, ειπα την αποψη μου. Δεν καταδικαζω τα ταξιδια με γκρουπ, εχω παει κι εγω στο παρελθον και κερδιζεις πολυ χρονο. Στην περιπτωση αυτη ομως ειχα και ηθελα να εχω μεγαλη χρονικη ανεση, δινοντας και 1,5 μερα στο Καουνας. Απολαυστικο 5ημερο και θα μπορουσα να διαθεσω κι αλλο χρονο αν υποψιαζομουν οτι μου ταιριαξε τοσο το στιλ της χωρας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εξτρα τιπ: απο τα πιο αξιοπεριεργα που μπορει να αγορασει καποιος απο τους μαλλον φοβισμενους για προστιμα παλαιοπωλες του Βιλνιους ΔΕΝ ειναι τα μαγνητακια...:)
20190815_124854.jpg
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλημέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! το ξενοδοχείο που μου άρεσε είναι αυτό:
https://www.booking.com/hotel/lt/co...96342daa30ed00f7;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
είναι βολική αυτή η τοποθεσία ή να ψάξω να βρω κάτι ποιο κεντρικό? εσύ σε ποίο έμενες?
δλδ για να δω το πανεπιστήμιο θα πρέπει να κάνω κράτηση για τη ξενάγηση? δεν το ήξερα θα το ψάξω.
στο παλάτι του δούκα μπορώ να πάω μόνο στην οροφή?
kgb πήγες? πως είναι?
τα εστιατόρια σίγουρα θα τα επισκεφθώ!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Οπως σου ειπαν κι αλλοι, πιο κεντρικα διαμονη. Κοιτα γυρω απο το Πανεπιστημιο.
Για το Παλατι του Δουκα, το πανοραμα συμπεριλαμβανεται στις 2 πρωτες διαδρομες που θα κλεισεις.
kgb δεν πηγα, ειχα βαλει στο ματι αλλα μουσεια.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ πάρα πολύ!μόλις ετοίμασα και το πρόγραμμα μου. θα βγει εκτός το μουσείο kgb και ο πύργος της τηλεόρασης.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Της kgb δεν ειναι το κλασσικο μουσειο οπως το αντιλαμβανεται καποιος. Ειναι ο χωρος που κρατουνταν ανθρωποι και γινοντουσαν βασανιστηρια. Μπορεις να δεις την αιθουσα βασανιστηριων ντυμενη με δερμα για να απορροφα τις κραυγες και τα κρατητηρια. Στον πρωτο οροφο εχει την ιστορια ανα περιοδο με φωτογραφιες.
Για μενα ειναι το νουμερο 1 απο αυτα που ειδα σε ολη τη Βαλτικη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
"Δράττομαι"της ευκαιρίας (επειδή ξεκίνησες λέγοντας η..πιο ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα από τις τρείς χωρες της Βαλτικής..)να πώ ό,τι σε γκρούπ 25 ατόμων οι απόψεις ήταν μοιρασμένες... οι περισσότεροι θεώρησαν πιο ενδιαφέρουσες πόλεις(συνολικά όχι μεμονωμένα σαν αξιοθέατα μονο η σαν φύση μόνο κλπ)το Ταλίν και τη Ρίγα,λιγότεροι(με μικρή διαφορά)είπαν πρώτο το Βίλνιους και μετά τις δύο άλλες και ένα άτομο που ρώτησα αν σου έκανε κάποιος τά έξοδα(γιατί κάπως έτσι έθεσα και ερωτησ απο περιέργεια να δώ τις αποψεις για τις τρείς πόλεις..)για να ξαναπάς δωρεάν σε μιά απο τις τρεις πόλεις ποιά θα διάλεγες;;μου απάντησε:ΣΕ ΚΑΜΙΑ...και εμεινα αποσβολωμένη να την κυττάζω!!!Δεν της άρεσε τίποτε απολύτως...όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι ήθελαν κι άλλο χρόνο..κι άλλες μέρες στη διάθεση τους ...για να το ευχαριστηθούν περισσότερο..εκείνη μετάνοιωσε για το ταξίδι..πόσο υποκειμενικά είναι όλα
Οσο για το ιστορικό κέντρο του Βιλνιους ναι οντως ..μεγάλο αλλά (όχι μόνο δική μου εντύπωση αλλά η επίσημη θέση των ξεναγών)είναι μεγαλύτερο του Ταλίν και μικρότερο της Ρίγας...
Μαγικές κατ εμέ πρωτεύουσες..χώρες..η καθεμιά με την δική της ομορφιά!
Πείτε με ακραίο, αλλά τις απόψεις για προορισμούς από ανθρώπους που ταξίδεψαν εκεί με ομαδικά ταξίδια ελληνικών πρακτορείων δεν τις λαμβάνω καθόλου υπόψη μου. Ούτε στο ελάχιστο - είναι καθαρός θόρυβος (φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να τις εκφράσουν, κι εγώ κάθε δικαίωμα να τις αγνοήσω). Οι περισσότεροι δεν έχουν κάνει την παραμικρή έρευνα για το μέρος και αναπαράγουν τις απόψεις που εκφράζουν οι ξεναγοί, όπως αυτή τη μπούρδα για τα μεγέθη των ιστορικών κέντρων, που προκύπτει επειδή οι Λεττονοί συμπεριέλαβαν στη λίστα της Unesco και όλα τα προάστεια της πόλης βάση αυτού του χάρτη:
LV-852-item53b.jpg


Αντίθετα, οι Λιθουανοί δήλωσαν μόνο αυτό που πραγματικά είναι το ιστορικό κέντρο της πόλης τους, χωρίς ποτάμια και προάστεια (https://whc.unesco.org/document/119297) .

Αυτά που έχουν νόημα επίσκεψης για ένα τουρίστα είναι πολύ περισσότερα και εκτενέστερα στο Βίλνιους (για το τι καλύπτουν οι ξεναγήσεις των πρακτορείων, δεν έχω ιδέα, αλλά υποθέτω θα είναι ένα μικρό δείγμα από αυτά).

Για το ποιά πόλη είναι ωραιότερη, τώρα, περί ορέξεως... (Εγώ ψηφίζω Ταλίν γιατί με το Μπαρόκ δεν έχω καλές σχέσεις).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Παρολα αυτα, @taver , υπαρχει μια κατηγορια που ξεπερνα τους ταξιδιωτες σε γκρουπ ως προς τον "θορυβο": οσοι πηγαν με γκρουπ και ισχυριζονται οτι το οργανωσαν οι ιδιοι...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν είμαι συνήγορος πρακτορείων..και τελικά αλλοιώνουμε και το εδώ θέμα αλλά τι να κάνω...Μιλάτε με γενικεύσεις και "τσουβαλιάζετε",ναι την ξαναλέω την λέξη.Πρακτορείο με πρακτορείο έχει διαφορά και στην ίδια πόλη και με αθήνα θεσσαλονίκη..άλλος κάνει την εκδρομή αυτή σε 7 μέρες άλλος σε 10.,,εκδρομή των ΙΔΙΩΝ ημερών κοστολογείται από ενα πρακτορείο 900 ευρώ και από άλλο 1300.-1500...,άλλο πρακτορείο έχει έλληνα ξεναγό για όλα και ΑΛΛΟ εχει τοπικούς ξεναγούς!(αγγλοφωνες ΝΤΟΠΙΟΥς στην κάθε πόλη με άπταιστα αγγλικά και πολύ καλή γνώση του αντικειμένου (η αναφορά η δική μου αφορά στους ντόπιους,η Λιθουανή δεν είχε λόγο να μας πει για τη Ριγα ότι είναι μεγαλύτερη κλπ ,αν εκανε λάθος οκ δεν θα κάνω την τρίχα τριχιά όπως βλέπω να την κάνετε...).
Και υπάρχουν ξέρετε αν δεν ξέρετε να το μάθετε και εκδρομές γκρουπαρισμένες -κλειστά γκρούπ λίγων ατόμων...άλλο να έχεις μια ομάδα 50 ατόμων και άλλο μια ομάδα 20 -25 ατόμων που πάνε με αφορμή κάποιο επαγγελματικό ας πούμε γεγονός (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες )και ακολουθούν διαφορετικό και προσαρμόσιμο και πιό ευέλικτο πρόγραμμα ανάλογοα με τις ανάγκες του γκρούπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom