Ικαρία Ικαρία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Παιδιά που να κοιτάξω για διαμονή? Στο booking δε μου βγάζει πολλές επιλογές (διαθέσιμες και μη).
Πριν 7 μέρες επέστρεψα, μείναμε τις μισές μέρες στα νότια και τις άλλες στα βόρεια εσύ για που ενδιαφέρεσαι να μείνεις?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Απ' ότι διαβάζω εδώ, προτείνετε Αρμενιστή ή Χριστό Ραχών. Άρα προς το έκει το κοβώ για να έχει κόσμο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Απ' ότι διαβάζω εδώ, προτείνετε Αρμενιστή ή Χριστό Ραχών. Άρα προς το έκει το κοβώ για να έχει κόσμο.
ok τότε βρες από Γιαλισκάρι μέχρι Αρμενιστή. Εμείς μέναμε στο Ikaros hotel. Νοικιάσαμε όμως μηχανάκι για εξυπηρέτηση

Εδώ το οτέλ και η παραλία

ΑΙΓΙΝ-ΠΑΤΜΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ 106.JPG


O ήλιος δύει στον Αρμενιστή
ΑΙΓΙΝ-ΠΑΤΜΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ 111.JPG
ΑΙΓΙΝ-ΠΑΤΜΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ 108.JPG
ΑΙΓΙΝ-ΠΑΤΜΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ 104.JPG
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Ναι θα νοικιάσουμε αμάξι. Το Ikaroς ήταν τίμιο? Το πρωινό που λέει άξιζε?
Ευχαριστώ!
 

Naty naty

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει πάει στο Καρκινάγρι, τι δρόμο έχει; Πάει συμβατικό αμάξι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει πάει στο Καρκινάγρι, τι δρόμο έχει; Πάει συμβατικό αμάξι;
Καλησπέρα. Πριν χρόνια που χα πάει είχε αποκλειστικά χωματόδρομο, κουραστικό, περιπου μια ώρα δρόμο απο τον αρμενιστη, ίσως και παραπάνω. Φυσιολογικά θα έχει φτιαχτεί ο δρόμος, καθώς γινόταν συνεχώς έργα. Είναι πολύ καλη εμπειρία η επίσκεψη στο Καρκιναγρι, μας εχει μεινει σαν εικόνα!
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
μεχρι Καρκιναγρι πας μια χαρα. μετα προς Τραπαλο πολυ δυσκολο. θεωρείτε απο τους πιο δυσκολους δρομουσ την Ελλαδα επειδη χωραει μονο ενα αυτοκινητο να περασει.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Επέστρεψα από Ικαρία (19-25/8/2019) και να πω μερικές εντυπώσεις και πληροφορίες..

Έμεινα στο Καραβόσταμο σε σπίτι γνωστών γνωστού με φιλικότερη τιμή. Προς δυτικά έχει πιο πολύ κόσμο και νεολαία. Προς ανατολικά πιο ήρεμα, οικογενειακά και μεσήλικες/ηλικιωμένους.
Το νησί είναι αρκετά πράσινο με άγρια μέρη. Αρκετά ορεινά χωριά, που μου θύμισαν Καρπενήσι, Πήλιο, ξεχνώντας ότι είμαι σε νησί. Για την μακροζωία, δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα πως προκύπτει. Είναι χαλαροί αλλά πιστεύω και σε άλλα νησιά είναι έτσι. Σερβιτόροι αργοί, ίσως και για να διατηρούν το "χαλαρό" στυλ του νησιού. Δεν είναι πολύ τουριστικό νησί, όποτε διατηρεί έναν χαρακτήρα. Αυτό που δε μου άρεσε είναι πως είναι παρατημένα αρκετά πράγματα, π.χ. κάδοι με σκουπίδια να ξεχειλίζουν, δρόμοι χωρίς σήμανση, (μάλλον) ντόπιοι να παρκάρουν όπου τους βολεύει, να μη φοράνε κράνοι κλπ. Αν αυτό θεωρείτει "χαλαρό" και έλλειχη άγχους, τότε προσωπικά δε μου κάνει γιατί για μένα αυτό το "στ'@@ μου, π.χ. παρκάρω όπου θέλω χωρίς δεύτερη σκέψη" πιο πολύ σε έλλειψη σεβασμού σε συνάνθρωπο μου βγάζει παρά στο "δε θα αγχωθώ". Anyway, μεγάλη κουβέντα.

Το νησί δεν είναι μικρό και σε συνδιασμό με το κακό και επικίνδυνο οδικό δίκτυο, οι αποστάσεις φαίνονται μεγάλες. Ειδικά αν θέλει κάποιος να το γυρίσει. Και εννοείται χρειάζεται μεταφορικό μέσο!
Οπότε οι 5-6 μέρες που στην ουσία έμεινα, μου φάνηκαν λίγες για να κάνεις τα τόσα πράγματα που έχει. Και λόγω της φάσης με τα πανηγύρια, δε θέλει και πολύ να βγεις μια μέρα off (είτε από πιοτό είτε από γυρισμό το πρωί και ύπνο μέχρι το μεσημεροαπόγευμα).

Οπότε, ξυπνάς μεσημεράκι, πας παραλίες, μετά σερί για φαγητό, επιστροφή στο ξενοδοχείο/δωμάτιο για μπάνιο και λίγο ξεκούραση και κατά τις 12 τα μεσάνυχτα ανηφορίζεις για κάποιο χωριό που έχει πανηγύρι. Αυτό το πρόγραμμα τουλάχιστον ακολουθήσαμε εμείς. Υπάρχουν sites με τη λίστα πανηγυριών αλλά διαπίστωσα κάποια ήταν λάθος, οπότε καλύτερα ρωτήστε ντόπιους και κοιτάξτε για αφίσες στις κολώνες.

Πάρτε έναν τουριστικό χάρτη της Ικαρίας που μοιράζουν εκεί, που δείχνει ποιοί δρόμοι είναι χωματόδρομοι. Γιατί αν ακολουθήσεις το google maps, την πατάς όπως την πάθαμε εμείς. π.χ. από Εύδηλο για αεροδρόμιο μας πήγε για πιο γρήγορα μέσα από το χωριό Περδίκι αλλά πολύ πέτρα στον χωματόδρομο, λυπήθηκα το ενοικιαζόμενο αμάξι. Προτιμούσα να κατέβω προς Αγ. Κήρυκο και να ξανανέβω προς αεροδρόμιο.
Επίσης, τεράστια προσοχή και σε μεθυσμένους που επιστρέφουν από πανηγύρια.
Και όπως έχουν πει και άλλα παιδιά, παίζει πολύ ωτοστόπ κυρίως από/προς τα πανηγύρια.

Παραλίες
Σεϋχέλλες
Must-visit!
Απίστευτα νερά, με βότσαλο, πάντα γεμάτη, σε σημείο να μη βρεις να βάλεις πετσέτα.
Καλύτερα να φοράτε παπούτσια για να κατεβείτε το μονοπάτι με τις πέτρες (κανά 10λεπτο). Υπάρχει και καραβάκι από Μαγγανίτη (ένας που προσπάθησε να μας πουλήσει εισιτήρια μας είπε 10€ πήγαινε/έλα). Έχει 1-2 μικροπωλητές που πουλάνε νερά/μπύρες αλλά καλύτερα να πάτε με προμήθειες.

Μεσακτή
Μεγάλη παραλία με άμμο και λίγα βότσαλα. Ίσως η πιο τουριστική. Συνήθως έχει κύμα, εξ' ου και το surf school που υπάρχει εκεί. Περισσότεροι είναι οι "surfers" μέσα στη θάλασσα παρά οι λουόμενοι.

Αρμενιστής
Ένας πολύ μικρός κολπίσκος. Συμπαθητικά αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Ιερό
Ταλαιπωρηθήκαμε να φτάσουμε αλλά αξίζει!! Απίστευτα νερά, ήρεμη παραλία με λίγο κόσμο. Αν βρεθείτε ανατολικά τη θεωρώ must! Δεν έχει κάποιο bar.

Παραλία Άρη
Ήρεμα, με οικογένειες κυρίως. Φοβερά βότσαλα και λίγο προσοχή στη πέτρα στη θάλασα. Συμπαθητικό beach bar.


Πανηγύρια
Μη τα πολυλέω, τρελό χορό μέχρι και 9-10 το πρωί (μέχρι 7 έκατσα σε ένα)! Στον Εύδηλο ήταν σχετικά μικρό λόγω χώρου. Στις Βρακάδες το μέρος που γίνεται είναι όμορφο! Αλλά είναι σε αρκετό υψόμετρο και αν φυσάει κάνει κρύο, χρειάζεται ζακέτα. Στις Καστανιές (Τραγοστάσι) επίσης ωραία. Γενικά καλύτερα να παρκάρετε πιο μακρυά μη μπλέκετε και να περπατάτε.


Φαγητό
Μαντουβάλα (Καραβόσταμο)
Γραφικό ταβερνάκι με θέα το λιμανάκι, συμπαθητικό φαγητό, λογικές τιμές (δε το λες πάμφθηνα πάντως)

Στα Πέριξ (Ακαμάτρα)
Πολύ καλό φαγητό, λογικές τιμές και μάλλον must στάση για όσους επιστρέφουν από Σεϋχέλλες προς βόρεια πλευρά. Πάντα με κόσμο πρέπει να είναι προς βραδάκι.

Γρηγόρης (Φάρος/Φανάρι)
Κλασσική ταβέρνα θα έλεγα. Αν δεν υπάρχει διάθεση/χρόνος για άλλο μέρος, μπορεί να φάει κάποιος εκεί.

Πλάκα (Αρεθούσα)
Δεν πήγαμε αλλά 1-2 ντόπιοι μας το ανέφεραν ότι ειναι must! Με φοβερό φαγητό και θέα.

(Παίζει πολύ σφήκα και άλλα έντομα στο νησί, και ειδικά στις ταβέρνες όπου υπάρχει φαγητό. Θα μυρίζετε συχνά ψημένο καφέ που τις διώχνει).


Σε γενικές γραμμές, μου άρεσε η φάση με τα πανηγύρια, οι 2-3 δυνατές παραλίες αλλά το νησί έχει το τίμημα των αποστάσεων.
 
Last edited:

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παιδια καλησπερα αν καποιος θελει να κανει ελευθερο καμπινγκ (γιατι απο οτι ειδα δεν υπαρχει οργανωμενο) στην Ικαρια υπαρχει περιπτωση να εχει διαφορα θεματα?(απο οτι ειδα για ελευθερο η καταλληλοτερη παραλια ειναι στο Να ετσι?)Ρωταω επειδη τωρα πια θεωρειται παρανομο .επισης τελη Απριλιου εχει παει κανεις?αξιζει ή ειναι η ερημια η ιδια?λογικα θα χει και αερα ακομη οποτε για μπανια δυσκολο ε?
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Στου Να δε θα έκανα ελεύθερο, ακόμα κ να μη με κυνηγούσαν ακόμα κ αν έβρισκα χώρο. Εχει αέρα, η παραλία αυτή με αέρα δεν κολυμπιεται, έχει σκαλιά και γενικώς η ζωή είναι δύσκολη εκεί.
Γενικώς πλέον απο όσο θυμάμαι είναι δύσκολο το ελεύθερο και στην ικαρία. Αρχίσανε κ το κυνηγάνε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδια καλησπερα αν καποιος θελει να κανει ελευθερο καμπινγκ (γιατι απο οτι ειδα δεν υπαρχει οργανωμενο) στην Ικαρια υπαρχει περιπτωση να εχει διαφορα θεματα?(απο οτι ειδα για ελευθερο η καταλληλοτερη παραλια ειναι στο Να ετσι?)Ρωταω επειδη τωρα πια θεωρειται παρανομο .επισης τελη Απριλιου εχει παει κανεις?αξιζει ή ειναι η ερημια η ιδια?λογικα θα χει και αερα ακομη οποτε για μπανια δυσκολο ε?
Έχω πάει Πάσχα στην Ικαρία και όχι δεν παλεύεται για μπάνιο. Επιπλέον θα είναι πολύ δύσκολο το ελεύθερο στις παραλίες από θέμα καιρού, όχι μόνο στην Ικαρία αλλά και παντού στην Ελλάδα. Άσε που θα είσαι η μοναδική κατασκηνώτρια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια η επίσκεψη στο νησί θα είναι μια μοναδική εμπειρία χωρίς ίχνος τουρίστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom