Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
7
Likes
20
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Από το νέο αεροδρόμιο, γυρνώντας έφερα τα πάντα.Γλυκα, μπαχαρικά, παστουρμά,και διάφορα σουβενίρ.
Τα αγόρασες από την πόλη ή από τα duty free;;

Πόση ώρα είναι περίπου το αεροδρόμιο από το κέντρο της Πόλης;
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημερα. σε 10 μερες φευγουμε για 10 μερες φευγουμε και νομιζω τα εχω κανονισει ολα(η σχεδον).
θα ηθελα τη βοηθεια των πιο εμπειρων στη πολη αν εχω ξεχασει κατι η αν κανω καπου λαθος .

αρχικα για μεταφορα απο το αεροδρομιο προς την ταξιμ θα παρουμε το λεωφορειο ist-5 οπου θα παει προς την πολη και εκει θα κατεβουμε στη σταση Emniyetevler και απο εκει το μετρο Μ2 οπου μετα απο 4 στασεις μας αφηνει στη πλατεια ταξιμ

για μετακινησεις θα παρουμε την Istanbul Kart περιπου 1 ευρω κοστος και την φορτονεις χρηματα μεσα

για ιντερνετ εχω πληρωσει απο την ελλαδα το rent@conect (https://www.rentnconnect.com) το οποιο ειναι ενα μηχανημα ασυρματο που το χεις στη τσαντα σου και σου δινει απεριοριστο 4g δικτυο στο κινητο σου και σε οσες συκευες θελεις εσυ.κοστος 50 ευρω για 10 ημερες.. θα μας περιμενει ενας κυριος της εταιριας στην αιθουσα αφιξεων να μας το παραδοσει και εκει θα το επιστρεψουμε φευγοντας

φαγητο-γλυκο
εχουμε κανονισει να παμε

Nusr-Et(μη πουμε οτι δε το δοκιμασαμε :lol::lol:)
Limonlu Bahçe(σερβιρουν μια πολυ γευστικη λεμοναδα σε ενα πολυ ομορφο μαγαζι )
σαραυ στην οδο ιστικλαλ τα καλυτερα συροπιαστα στη πολη
κατα τα αλλα οπου μας οδηγησει η μυτη μας και το ματι μας

για ψωνια στο μεγαλο παζαρι και στο istinye parkοπου διαβασα οτι ειναι ενα εμπορικο κεντρο και αν δεν εκανα λαθος στα αγγλικα μου εχει επωνυμα προιοντα για τους ταξιδιωτες tax free


και τελος εχω γραψει να παμε στα παρακατω μερη-αξιοθεατα
οποιο σχολιο ευπροσδεκτο.
να αναφερω οτι ειμαι ερασιτεχνης φωτογραφος και αν εχω ξεχασει κατι που θα αξιζε να το φωτογραφισω θα το εκτιμουσα

Αγια Σοφια


Μπλε τζαμι .

Ο χορός των Δερβίσηδων.

O πυργος του λεανδρου

Πυργος γαλατα

Παλατι ντολμαμπαχτσε

Γεφυρα του βοσπορου (κυριως νυχτα για φωτο)

Ορτακου ( ειναι γραφικη περιοχη για φωτογραφιση και θεα)

Μεγαλο παζαρι (grand Pazar 15 λεπτα απ την αγια σοφια) Καθηµερινά 09:00-19:00, κλειστά Κυρ. και αργίες.

Παλατι τοπ καπι (φωτο και θεα)ειναι ακριβως απεναντι απ την αγια σοφια

Πολιτικα χαμαμ (http://kadirgahamami.com/)50 λιρες το ατομο

Aqua park (πολλες νεροτσουληθρες)εισοδος 8 οι μεγαλοι 4 οι μικροι

Τελεφερικ .σε παει βολτα πανω απ την πολη και στο τελος εχει πολυ ωραιο καφε

Μπαλατ. Οικισμος της πολης με πολυχρωμα σπιτια φοβερο για φωτο (πρωινες ωρες)

Μανταμ τισο

Ενυδρειο istanbul sea life

Λεγκολαντ

Πριγκιπος και χαλκη

Πατριαρχειο

Μινιατουρκ(πλατεια οπου εχει μινιατουρες απο διασημα μνημεια

Pierre Loti .ενα υψωμα με καφε κτλπ οπου βλεπεις ολη την πολη απο ψηλα.ανεβαινεις με τελεφερικ εκει

Κρουαζιερα στο βοσπορο

Βασιλικη κιστερνα






 

Attachments

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
καλημερα. σε 10 μερες φευγουμε για 10 μερες φευγουμε και νομιζω τα εχω κανονισει ολα(η σχεδον).
θα ηθελα τη βοηθεια των πιο εμπειρων στη πολη αν εχω ξεχασει κατι η αν κανω καπου λαθος .
Βλέπω ότι θέλετε να επισκεφτείτε αρκετά μουσεία, ίσως σας βολεύει να αγοράσετε από μια museum pass για να γλυτώσετε τις ουρές αλλά και να επισκεφτείτε περισσότερα μέρη (θα πρότεινα αρχαιολογικό μουσείο και μονή Χώρας). Αν έχετε παιδιά κάτω από 12 ετών είναι δωρεάν..
Για φαγητό αυτό που έγραψες θα ακολουθήσεις τη μύτη και τα μάτια σου να ξέρεις φτάνει :) Αν θέλεις τώρα να πας στον καραγκιόζη τον Νουσρέτ με γεια σου με χαρά σου....
Για ψώνια, είναι γεμάτη η Πόλη από avm (εμπορικά κέντρα) που έχουν από όλες τις μάρκες. Θεωρώ ότι το Istinye Park είναι αρκετά μακριά και δεν έχει και εύκολη πρόσβαση με μέσα σταθερής τροχιάς για να σας εξυπηρετήσει. Όλα τα μαγαζιά έχουν tax free για τους ξένους, απλά πρέπει να ζητήσεις να ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία.
Η κλειστή αγορά, το καπαλίτσαρσι -και όχι μεγάλο παζάρι :) - είναι ωραία για βόλτα για την ατμόσφαιρά του αν δεν είσαι αγοραφοβικός, σίγουρα όμως οι τιμές είναι αρκετά τουριστικές και τα ίδια πράγματα μπορείς να βρεις αν ψάξεις και εκτός...

Τα μέρη που θέλεις να επισκεφτείς τα είχες λίγο χύμα, τα ομαδοποίησα ανά περιοχή:
Αγια Σοφια
Βασιλικη κιστερνα
Μπλε τζαμι .
Μεγαλο παζαρι (grand Pazar 15 λεπτα απ την αγια σοφια) Καθηµερινά 09:00-19:00, κλειστά Κυρ. και αργίες.
Παλατι τοπ καπι (φωτο και θεα)ειναι ακριβως απεναντι απ την αγια σοφια
Πολιτικα χαμαμ (http://kadirgahamami.com/)50 λιρες το ατομο
Αν πάρετε κάρτα για τα μουσεία, μπορείτε να πάτε και στο αρχαιολογικό, στα ψηφιδωτά και στο χαρέμι στο τοπκαπι.. Κοντά είναι να περπατήσετε κατεβαίνοντας στο πάρκο του Γκιουλχανέ και να πεταχτείτε και μέχρι την αιγυπτιακή αγορά..
Πατριαρχειο
Μπαλατ. Οικισμος της πολης με πολυχρωμα σπιτια φοβερο για φωτο (πρωινες ωρες)
Μινιατουρκ(πλατεια οπου εχει μινιατουρες απο διασημα μνημεια
Τελεφερικ .σε παει βολτα πανω απ την πολη και στο τελος εχει πολυ ωραιο καφε
Pierre Loti .ενα υψωμα με καφε κτλπ οπου βλεπεις ολη την πολη απο ψηλα.ανεβαινεις με τελεφερικ εκει
Όλα αυτά είναι κοντά και θα σου πρότεινα να πας με το καραβάκι που ανεβαίνει στον Κεράτιο από το Εμίνονου και σταματά σε αυτά τα μέρη. Αν έχετε και παιδιά μαζί πολύ καλή στάση είναι το μουσείο τεχνολογίας Ραχμί Κοτς με πληθώρα εκθεμάτων, αυτοκίνητα, πλοία, αεροπλάνα και πολλά άλλα.. Τελφερίκ και Πιέρ Λοτί είναι το ίδιο. Μπορείτε να περπατήσετε από πατριαρχείο και Μπαλάτ και μέχρι τη μονή της Χώρας.
Γεφυρα του βοσπορου (κυριως νυχτα για φωτο)
Ορτακου ( ειναι γραφικη περιοχη για φωτογραφιση και θεα)
Ένα βραδάκι στο Ορτάκιοϊ και θα τα δείτε και αυτά, μπορείτε προηγουμένως να έχετε πάει στο Ντολμάμπαχτσε
Μανταμ τισο
Πυργος γαλατα
Ο χορός των Δερβίσηδων
Αυτά είναι κεντρικά, κοντά στην Ιστικλάλ. Για τους Δερβίσηδες σας συνιστώ να πάτε στο μουσείο (δωρεάν με την κάρτα) και να παρακολουθήσετε την τελετή εκεί. Έχει κάθε δεύτερη Κυριακή και δεν ξέρω αν προλαβαίνετε. Αυτή είναι η κανονική τελετή στον αυθεντικό ιερό χώρο και μαζί με τους επισκέπτες συμμετέχουν και πιστοί.
Καμιά σχέση με το σώου που κάνουν οι επαγγελματίες χορευτές στο σιδηροδρομικό σταθμό ή αλλού.

Για τα υπόλοιπα, λέγκολαντ και ενυδρείο Τουρκουαζού είναι στον ίδιο χώρο, στο εμπορικό κέντρο Φόρουμ, αν και σαν ενυδρείο το μεγάλο στα Φλοριά είναι πολύ καλύτερο, τις νεροτσουλήθρες που λες δεν τις ξέρω, αν είναι αυτό στην Τούζλα, είναι αρκετά μακριά για να πάτε με συγκοινωνία...

Για τα υπόλοιπα κρουαζιέρες κλπ εντάξει.. Εγώ θα έκανα και μια βόλτα στο Καντίκιοϊ που είναι πιο συμμαζεμένο και πιο μοντέρνο ,καθώς και μια βόλτα στο Νισάντασι ή στο Ετιλέρ με το μετρό, ειδικά αν έχεις πάει την προηγούμενη στο Μπαλάτ για να δεις τη διαφορά....
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Βλέπω ότι θέλετε να επισκεφτείτε αρκετά μουσεία, ίσως σας βολεύει να αγοράσετε από μια museum pass για να γλυτώσετε τις ουρές αλλά και να επισκεφτείτε περισσότερα μέρη (θα πρότεινα αρχαιολογικό μουσείο και μονή Χώρας). Αν έχετε παιδιά κάτω από 12 ετών είναι δωρεάν..
Για φαγητό αυτό που έγραψες θα ακολουθήσεις τη μύτη και τα μάτια σου να ξέρεις φτάνει :) Αν θέλεις τώρα να πας στον καραγκιόζη τον Νουσρέτ με γεια σου με χαρά σου....
Για ψώνια, είναι γεμάτη η Πόλη από avm (εμπορικά κέντρα) που έχουν από όλες τις μάρκες. Θεωρώ ότι το Istinye Park είναι αρκετά μακριά και δεν έχει και εύκολη πρόσβαση με μέσα σταθερής τροχιάς για να σας εξυπηρετήσει. Όλα τα μαγαζιά έχουν tax free για τους ξένους, απλά πρέπει να ζητήσεις να ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία.
Η κλειστή αγορά, το καπαλίτσαρσι -και όχι μεγάλο παζάρι :) - είναι ωραία για βόλτα για την ατμόσφαιρά του αν δεν είσαι αγοραφοβικός, σίγουρα όμως οι τιμές είναι αρκετά τουριστικές και τα ίδια πράγματα μπορείς να βρεις αν ψάξεις και εκτός...

Τα μέρη που θέλεις να επισκεφτείς τα είχες λίγο χύμα, τα ομαδοποίησα ανά περιοχή:

Αν πάρετε κάρτα για τα μουσεία, μπορείτε να πάτε και στο αρχαιολογικό, στα ψηφιδωτά και στο χαρέμι στο τοπκαπι.. Κοντά είναι να περπατήσετε κατεβαίνοντας στο πάρκο του Γκιουλχανέ και να πεταχτείτε και μέχρι την αιγυπτιακή αγορά..

Όλα αυτά είναι κοντά και θα σου πρότεινα να πας με το καραβάκι που ανεβαίνει στον Κεράτιο από το Εμίνονου και σταματά σε αυτά τα μέρη. Αν έχετε και παιδιά μαζί πολύ καλή στάση είναι το μουσείο τεχνολογίας Ραχμί Κοτς με πληθώρα εκθεμάτων, αυτοκίνητα, πλοία, αεροπλάνα και πολλά άλλα.. Τελφερίκ και Πιέρ Λοτί είναι το ίδιο. Μπορείτε να περπατήσετε από πατριαρχείο και Μπαλάτ και μέχρι τη μονή της Χώρας.

Ένα βραδάκι στο Ορτάκιοϊ και θα τα δείτε και αυτά, μπορείτε προηγουμένως να έχετε πάει στο Ντολμάμπαχτσε

Αυτά είναι κεντρικά, κοντά στην Ιστικλάλ. Για τους Δερβίσηδες σας συνιστώ να πάτε στο μουσείο (δωρεάν με την κάρτα) και να παρακολουθήσετε την τελετή εκεί. Έχει κάθε δεύτερη Κυριακή και δεν ξέρω αν προλαβαίνετε. Αυτή είναι η κανονική τελετή στον αυθεντικό ιερό χώρο και μαζί με τους επισκέπτες συμμετέχουν και πιστοί.
Καμιά σχέση με το σώου που κάνουν οι επαγγελματίες χορευτές στο σιδηροδρομικό σταθμό ή αλλού.

Για τα υπόλοιπα, λέγκολαντ και ενυδρείο Τουρκουαζού είναι στον ίδιο χώρο, στο εμπορικό κέντρο Φόρουμ, αν και σαν ενυδρείο το μεγάλο στα Φλοριά είναι πολύ καλύτερο, τις νεροτσουλήθρες που λες δεν τις ξέρω, αν είναι αυτό στην Τούζλα, είναι αρκετά μακριά για να πάτε με συγκοινωνία...

Για τα υπόλοιπα κρουαζιέρες κλπ εντάξει.. Εγώ θα έκανα και μια βόλτα στο Καντίκιοϊ που είναι πιο συμμαζεμένο και πιο μοντέρνο ,καθώς και μια βόλτα στο Νισάντασι ή στο Ετιλέρ με το μετρό, ειδικά αν έχεις πάει την προηγούμενη στο Μπαλάτ για να δεις τη διαφορά....
ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που ασχοληθηκες
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Για τους Δερβίσηδες σας συνιστώ να πάτε στο μουσείο (δωρεάν με την κάρτα) και να παρακολουθήσετε την τελετή εκεί. Έχει κάθε δεύτερη Κυριακή και δεν ξέρω αν προλαβαίνετε. Αυτή είναι η κανονική τελετή στον αυθεντικό ιερό χώρο και μαζί με τους επισκέπτες συμμετέχουν και πιστοί.
Καμιά σχέση με το σώου που κάνουν οι επαγγελματίες χορευτές στο σιδηροδρομικό σταθμό ή αλλού.
Καλησπέρα! Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό; Εγώ θα είμαι αυτή την Κυριακή εκεί...σε ποιο μουσείο γίνεται όλο αυτό το σκηνικό;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ο οίκος των δερβισηδων του Γαλατά, Galata Mevlevihanesi -ψαξτο έτσι για εισιτήρια -, όπου η αίθουσα τελετών, το μουσείο και άλλα βοηθητικά κτίρια, είναι στο κάτω μέρος της Ιστικλαλ, κοντά στο Τουνέλ, στην αρχή του δρόμου που κατεβαίνει για τον πύργο του Γαλατά.
Βλέπω στο biletix, η επόμενη τελετή είναι 25/8 στις 17.00 με εισιτήριο 100 λίρες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ο οίκος των δερβισηδων του Γαλατά, Galata Mevlevihanesi -ψαξτο έτσι για εισιτήρια -, όπου η αίθουσα τελετών, το μουσείο και άλλα βοηθητικά κτίρια, είναι στο κάτω μέρος της Ιστικλαλ, κοντά στο Τουνέλ, στην αρχή του δρόμου που κατεβαίνει για τον πύργο του Γαλατά.
Βλέπω στο biletix, η επόμενη τελετή είναι 25/8 στις 17.00 με εισιτήριο 100 λίρες.
100;;;;; Πρέπει να έχουν ανεβάσει τις τιμές στην πόλη μου φαίνεται λόγω υποτίμησης λίρας... Νομίζω το '14 που πήγα είχε 60 λίρες! Πίστους δεν είδαμε εμείς στην παρασταση. Και αυτό φουλ τουριστικό είναι. Προσωπικά δεν τρελάθηκα. Μονότονο θέαμα σε σημείο που είπαμε καλύτερα να είχαμε πάει στο show να ευθυμήσουμε και λίγο...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ναι είναι ακριβό, εδώ το έβαλαν και στο biletix για ονλαιν κρατήσεις .. Όταν είχα πάει εγώ περισσότερα από δέκα χρόνια πριν, ήταν πολύ φτηνότερο και πιο αυθεντικό, οι ξένοι ήταν λίγοι για να μην ενοχλουν., ενώ οι θέσεις του ποιμνιου τους περισσότερες και αν θυμάμαι καλά δεν είχαν καθίσματα εκείνοι. Είναι όμως το κύριο έσοδο που έχει το τάγμα τους μια και από την επίσημη τουρκική πολιτεία θεωρείται αιρετικό και δεν παίρνει επιχορηγησεις. Βλέπουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τουρίστες και ότι δύο τουλάχιστον διαφορετικοί άσχετοι με αυτούς χορευτικοι θιασοι παρουσιάζουν σώου βασισμένο στη σεμά (την τελετή τους) και αποφάσισαν να δράσουν ανταγωνιστικα. Παλιά ούτε το μουσείο τους είχε είσοδο, έμπαινες όπως σε τζαμί.
Ξέρω ότι υπάρχει στην περιοχή τεκες δικός τους που δεν δέχονται επισκέπτες και πραγματοποιουν εκεί την κανονική τελετή τους.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
για ψωνια στο μεγαλο παζαρι και στο istinye parkοπου διαβασα οτι ειναι ενα εμπορικο κεντρο και αν δεν εκανα λαθος στα αγγλικα μου εχει επωνυμα προιοντα για τους ταξιδιωτες tax free
Η Πόλη έχει γύρω στα 130 εμπορικα κέντρα. Το συγκεκριμένο δεν απευθύνεται στις μεσαίες τάξεις αλλά στους πιο ευπορους Τούρκους. Τα ίδια καταστήματα, οι ίδιες δηλαδή επώνυμες μάρκες, υπάρχουν και στο Κανιόν, επίσης πολύ γκλαμουρατο εμπορικό κέντρο, που είναι και πολύ ευκολότερα προσβάσιμο, δίπλα στο σταθμό μετρό του Λεβέντ. Το Ιστινιε βέβαια είναι πιο μεγάλο αλλά θέλει αυτοκίνητο για να πας.
 
Μηνύματα
7
Likes
20
Τα αγόρασες από την πόλη ή από τα duty free;;

Πόση ώρα είναι περίπου το αεροδρόμιο από το κέντρο της Πόλης;
Απο τη πολη μπακλαβα,μπαχαρικα,λιγα ρουχα,παστουρμα.Το νεο αεροδρομιο(μιλαμε για πολυ χλιδη)ειναι 1 ωρα εξω απο τη πολη.Εχει πουλμαν της Havaist καθε 20 λεπτα.Βγαινοντας απο το αεροδρομιο πας στο υπογειο διαζωμα,οπου εχει στη σειρα 16 αφετηριες για ολα σχεδον τα μερη της πολης.Αγοραζεις μια instaboul card με 50 λιρες'που κανει για ολα τα μετ. μεσα,και το κοστος της διαδρομης ειναι 18 λιρες το ατομο.Ακομη μπορεις να πληρωσεις και με καρτα απ ευθειας στον οδηγο.Απ οπου περναει το πουλμαν και κανει σταση,υπαρχει υπαλληλος στη σταση που τοποθετει τις βαλιτσες στο πουλμαν.Γενικα ειναι πολυ οργανωμενοι,τουλαχιστον στην εξυπερετηση στο τουριστικο κοινο.Την καρτα μπορεις σε οποιο σταθμο βρισκεσαι η σταση να την γεμισεις με οποιο ποσο θες,ειναι πολυ ευκολο,και στην επιστροφη αν θες την δινεις πισω και σου επιστρεφουν καποιο ποσο(δεν το εκανα)
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Γεια σε όλη την παρέα!!! Δεν έχω 24 ώρες που επέστρεψα... και σκέφτηκα να κάνω και εγώ τα update μου!!

Κωνσταντινούπολη Αύγουστος 2019

Τα βασικά:

1. Στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης δεν συνάντησα ουρές ούτε υπερβολικούς ελέγχους... ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Είχε μια αναμονή στην ουρά της τάξεως των 5'-10'.

2. Μέσα στο νέο αεροδρόμιο υπάρχει κατάστημα της τουρκελ από όπου προμηθευτηκαμε sim card με 150 λίρες και είχαμε 8GB και κάποιες εθνικές κλήσεις όπως και κάποια sms. Τα δεδομένα μας έφτασαν και μας περίσσεψαν για 4 ημέρες με το Google maps συνέχεια ανοιχτό καθώς και χρήση των social media μιας και κάναμε βίντεο κλήσεις με τα μωρά μας! Δεν υπήρχε πακέτο μόνο με ίντερνετ σε συμφέρουσα τιμή. Η τουρκελ ήταν η φθηνότερη που εντοπίσαμε.

3. Πήγαμε στο "υπόγειο" του αεροδρομίου για να πάρουμε το λεωφορείο της havaist με νούμερο 19 με προορισμό την πλατεία Ταξίμ.Αγορασαμε βέβαια πρώτα από τα κιόσκια την Istanbul card που είναι απίστευτα εύχρηστη. Κοστίζει 6λιρες και από εκεί και πέρα προσθέτει όποιο χρηματικό ποσό θέλεις ώστε να έχεις να μετακινησε με τα ΜΜΜ.

3. Είχα διαβάσει ότι είναι πολύ εύκολο να βάλεις χρήματα μόνος σου στήν Istanbul card αλλά πραγματικά δεν θα το έβρισκα αν σε κάποια στάση δεν με βοηθούσε ενα παλληκαρακι. Στα μηχανήματα κάπου στην μέση δεξιά έχει ένα μπεζ πλαίσιο σχήματος παραλληλογραμμου. Απλά την ακουμπάς σου βγάζει στην οθόνη το υπόλοιπο της κάρτας σου βάζεις τα χρήματα που θέλεις και σου εμφανίζει αυτόματα το νέο υπόλοιπο. Δεν χρειάζεται να πατήσεις ούτε ένα κουμπί.

4. Δεν χρησιμοποίησα ταξί (μιας και έχει αναφερθεί στην συζήτηση) αλλά να πω την αλήθεια δεν μου χρειάστηκε. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι άπειρα και πολύ συχνά. Εξυπηρετούν σχεδόν κάθε γωνιά.Γυμνασαμε και τα πόδια μας... και το καταχαρηκαμε. Πολύ περπάτημα και πολύ ανηφόρα και κατηφόρα. Εντυπωσιακό ήταν ότι όλες οι γυναίκες που φαίνονταν ντόπιες ανεξάρτητα από την ηλικία τους και το ντύσιμο τους φορούσαν αθλητικά παπούτσια. Ξεχαστε τα ψιλοτακουνα ή τα στενά άβολα παπούτσια. Ένα καλό αθλητικό και δεν χρειάζονται άλλα παπούτσια.

5. Σχετικά με το συνάλλαγμα όλοι γνωρίζουν ότι στο αεροδρόμιο είναι κλεψιά. Τα εσωτερικά exchange είναι ακόμα μεγαλύτερη κλεψιά από αυτά που βρίσκονται αφότου βγεις από την έξοδο. Την καλύτερη ισοτιμία την είχε στην Ιστικλάλ. Προσοχή να αναφέρει από έξω ότι είναι χωρίς προμήθεια. Χρησιμοποιήσαμε και πιστωτική κάρτα για να πληρώσουμε σε ένα εστιατόριο και η ισοτιμία ήταν της τράπεζας και χωρίς κάποια έξτρα χρέωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom