Ειναι ΟΚ το Booking.com?

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η αρχικη τιμη ειναι η υψηλοτερη τιμη που μπορει κανεις να βρει το συγκεκριμενο τυπο δωματιου (για παραδειγμα στη φουλ σαιζον)
Και το παρουσιάζει ως τιμη προσφορας
"απο τοσο εσεις το κλεινετε τοσο"(τωρα που δεν ειναι φουλ σαιζον)
Το κανουν ολες οι μηχανες booking,hotels κλπ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Και για όσους έχουν αμφιβολία ένα απλό τρανταχτό παράδειγμα..και για το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ το hotels.

Τρομερή προσφορά χωρίς πρωινό, από 715 μόνο 290!

View attachment 273184

Ενώ στο booking

View attachment 273186
Ίδια τιμή και με πρωινό. Με genious πάει στα 246!

Το δωμάτιο είναι το ίδιο και ο ημερομηνίες επίσης.

Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία, τι είναι?

Το παραπάνω είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα.
Θες προσφορα και καλη τιμη;;ψαξε και κλεισε απευθειας με το ξενοδοχειο...στο booking ξενοδοχειο με genius προσφορα σε πιο ακριβη τιμη απο το σιτε του ξενοδοχειου!το ιδιο και σε ξενοδοχειο μεσω hotels.com...σελιδες κρατησεων ειναι αν δε βαλουν παραπανω τιμη για να βγει η προμηθεια θα κλεισουν...
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η αρχικη τιμη ειναι η υψηλοτερη τιμη που μπορει κανεις να βρει το συγκεκριμενο τυπο δωματιου (για παραδειγμα στη φουλ σαιζον)
Και το παρουσιάζει ως τιμη προσφορας
"απο τοσο εσεις το κλεινετε τοσο"(τωρα που δεν ειναι φουλ σαιζον)
Το κανουν ολες οι μηχανες booking,hotels κλπ
Εγώ αυτό δεν το έχω δει ποτέ να γίνεται στο booking και το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 8 χρονιά και για πάρα πολλούς προορισμούς.

Επίσης το να σου δείχνουν, όπως λες, μία τιμή full season και να στο παρουσιάζουν στο τώρα σαν μία προσφορά του σήμερα με 70% έκπτωση είναι καθαρή εξαπάτηση και κοροϊδία.

Θες προσφορα και καλη τιμη;;ψαξε και κλεισε απευθειας με το ξενοδοχειο...στο booking ξενοδοχειο με genius προσφορα σε πιο ακριβη τιμη απο το σιτε του ξενοδοχειου!το ιδιο και σε ξενοδοχειο μεσω hotels.com...σελιδες κρατησεων ειναι αν δε βαλουν παραπανω τιμη για να βγει η προμηθεια θα κλεισουν...
Αυτό όσοι ψάχνονται το έχουν κάνει όλοι πιστεύω και ισχύει αλλά όχι σε όλους τους προορισμούς, όπως και αυτός που πάω τώρα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
σελιδες κρατησεων ειναι αν δε βαλουν παραπανω τιμη για να βγει η προμηθεια θα κλεισουν
Καλό θα είναι όταν δεν έχουμε γνώση του θέματος να μην γράφουμε με τόση βεβαιότητα. Σχεδόν πάντα booking engine και πρακτορεία έχουν καλύτερη τιμή. Ακόμη και όταν στο site γράφει "best price guarantee" μιλάμε μεταξύ retail.
Αυτό που λες ισχύει κατά βάση σε μικρά καταλύματα τύπου hostel και γενικά σε όσους έχουν λίγα δωμάτια.

Σε γνωστή αλυσίδα ξενοδοχείου αρχίζει από m τελειώνει σε t αλλά και σε άλλο που αρχίζει h και τελειώνει σε n ενώ γράφουν κατά καιρούς "best price guarantee" από το website τους, πάντα από πρακτορείο βρίσκω καλύτερη τιμή. Δυστυχώς υπάρχει η φήμη ότι το internet είναι το φτηνότερο στις ταξιδιωτικές υπηρεσίες.
Η αλήθεια είναι
-Τα ακτοπλοϊκά είναι παντού τα ίδια (εκτός αν κάποιος χρεώνει fee που πρέπει να το ξεχωρίζει )
- Τα αεροπορικά είναι ανάλογα που πας / την αεροπορική κτλ
- Τα ξενοδοχεία συνήθως από πρακτορείο (κ το warwick για Βρυξέλλες που συζητούσαμε σε άλλο post φτηνότερο το βρήκα)

Επίσης υπάρχει το price discrimination.

Φίλοι Ελβετοί ενώ ρωτούν εδώ και κοιτούν μεγάλες πλατφόρμες βλέπουν τιμές στο θεό.
Από Ελλάδα οι τιμές που παίρνουν είναι τουλάχιστον 30% κάτω.

Επίσης price discrimination όπως έχουμε αναφέρει σε άλλο post υπάρχουν και αεροπορικές που κάνουν.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ αυτό δεν το έχω δει ποτέ να γίνεται στο booking και το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 8 χρονιά και για πάρα πολλούς προορισμούς.

Επίσης το να σου δείχνουν, όπως λες, μία τιμή full season και να στο παρουσιάζουν στο τώρα σαν μία προσφορά του σήμερα με 70% έκπτωση είναι καθαρή εξαπάτηση και κοροϊδία.
Δεν το βγαζει παντα και δεν γνωριζω με βαση ποιον αλγόριθμο πετάει την τιμη σαν προσφορα,παντως συμβαινει σε ολες τις μηχανες αναζήτησής.Και οταν το δεις οφειλεται στη διαφορα τιμης low/high season, σου το λεω μετα βεβαιοτητας!Ναι,ειναι καθαρο marketing και συμφωνω μαζι σου οτι ειναι κοροιδια.Οπως κοροιδια ειναι και το καινουριο κολπο της booking που βγαζει "προσφορα έγκαιρης πληρωμης".
Γενικα,στην Ελλαδα τουλαχιστον, η συμβουλη μου ειναι τηλεφωνο και αμεση κράτηση. Στο 99%των περιπτώσεων θα σου γινει καλυτερη τιμη,γιατι και οι ξενοδοχοι θελουν να γλιτωσουν την προμηθεια των booking/hotels κλπ
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Για μένα το booking είναι κορυφαίο.Αν διαβάσει κάποιος τις πολιτικές του κάθε καταλύματος που κλείνει και είναι σύμφωνος,ό,τι κλείσει είναι εγγυημένο.Είναι πολλοί που κλείνουν και δεν διαβάζουν τις λεπτομέρειες με αποτέλεσμα να βρεθούν προ εκπλήξεως.Επίσης έχει το πιο εύκολο σύστημα να ψάξεις.Ο χάρτης του,οι τύποι δωματίων,οι επιλογές γευμάτων,πληροφορίες,φωτογραφίες...όλα όλα!!!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.929
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είχα συζήτηση με έναν φίλο ξενοδόχο προ καιρού. Στο ερώτημά μου πως διαμορφώνονται οι τιμές μου απάντησε πως τα περισσότερα καταλύματα διαμορφώνουν τις τιμές τους όπως περίπου οι αεροπορικές εταιρείες. Π.χ. 5 δωμάτια φθηνά για λόγους διαφημιστικούς 5 κανονική τιμή και 10 με τιμή μεγαλύτερη ώστε να ρεφάρουν για τα 5 πρώτα και μερικά τα οποία κρατούν για την τελευταία στιγμή όπου τα χρεώνουν ανάλογα με την πληρότητα. Όσο δε υπάρχει μεγάλη ζήτηση ανεβαίνουν και οι τιμές, πάντα όμως σε λογική βάση.
Επομένως όσο πιο νωρίς κλείνουμε κατάλυμα τόσο πιο καλή τιμή επιτυγχάνουμε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά. Στο πρόσφατο ταξίδι μου σε Γκάλγουέι- Δουβλίνο- Λονδίνο τα ξενοδοχεία κλείστηκαν 2μιση μήνες πριν το ταξίδι. Περνώντας ο καιρός και παρακολουθώντας κατά διαστήματα τις τιμές στα συγκεκριμένα ξενοδοχεία μέχρι και ένα μήνα πριν το ταξίδι ακύρωσα και ξαναέκλεισα στα ίδια ξενοδοχεία από 2 φορές το καθένα. Το τελικό ποσό που πλήρωσα για την διαμονή μου στα τρία ξενοδοχεία είχε 120 ευρώ διαφορά προς τα κάτω από το αρχικό ποσό. Να σημειώσω δε ότι τα 2 εξ αυτών είχαν δωρεάν ακύρωση αλλά με προπληρωμή. Και τα 2 όταν τα ακύρωνα και τα ξαναέκλεινα με χαμηλότερη τιμή σε 2 μέρες μου επιστρεφόταν τα χρήματα στην πιστωτική μου κάρτα.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Να πω και εγω για μια καινουργια εμπειρια που ειχα μεσα στο καλοκαιρι. ειχα κλεισει σ ενα ελληνικο νησι ενα δωματιο σε καταλυμα με ακυρωση την ιδια μερα στις 18.00 . Μερικες μερες πριν απο την μερα αφιξης δηλωσα οτι θα φτασω στις 14.oo. στις 12.00 την ιδια μερα μου ερχεται μνμ απο Booking οτι καρτα εχει προβλημα και οτι αν δεν διορθωσω ή καταχωρησω αλλη καρτα η κρατηση ακυρωνεται. η καρτα δουλευει μια χαρα τις προηγουμενες μερες ειχε περασει σε αλλα νησια. φτανω στο καταλυμα και αφου τελειωσει το καλοσωρισμα μου λενε οτι εγω εχω το προβλημα (not) αλλα δεν πειραζει θα τα βρουμε και θα ακυρωσουν την κρατηση και θα αποφυγουμε και την προμηθεια!! Προφανως η booking δεν φταει σ αυτη την περιπτωση. θα μπορουσε να γινει και σε αλλα σαιτ. οποτε εχε το υποψιν σας
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Να πω και εγω για μια καινουργια εμπειρια που ειχα μεσα στο καλοκαιρι. ειχα κλεισει σ ενα ελληνικο νησι ενα δωματιο σε καταλυμα με ακυρωση την ιδια μερα στις 18.00 . Μερικες μερες πριν απο την μερα αφιξης δηλωσα οτι θα φτασω στις 14.oo. στις 12.00 την ιδια μερα μου ερχεται μνμ απο Booking οτι καρτα εχει προβλημα και οτι αν δεν διορθωσω ή καταχωρησω αλλη καρτα η κρατηση ακυρωνεται. η καρτα δουλευει μια χαρα τις προηγουμενες μερες ειχε περασει σε αλλα νησια. φτανω στο καταλυμα και αφου τελειωσει το καλοσωρισμα μου λενε οτι εγω εχω το προβλημα (not) αλλα δεν πειραζει θα τα βρουμε και θα ακυρωσουν την κρατηση και θα αποφυγουμε και την προμηθεια!! Προφανως η booking δεν φταει σ αυτη την περιπτωση. θα μπορουσε να γινει και σε αλλα σαιτ. οποτε εχε το υποψιν σας
Οχι οτι δεν θα βρισκαν λυση για να γλιτωνουν την προμηθεια του booking :)
Επρεπε να ζητησεις καλυτερη τιμη, εαν η προμηθεια ειναι 10% τοτε 5% δικα σου και αλλα 5% δικα του. Φυσικα με αποδειξη για το ποσο που θα πληρωσεις κανονικα
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@spirosninja
Προφανώς ο ξενοδόχος , έδωσε το οκ για 100% επιστροφή χρημάτων και στο έκλεισε direct για να γλιτώσει την προμήθεια.
Το κάνουν και άλλοι ξενοδόχοι, πας και σου προτείνουν (ανάλογα πως θα σε κόψουν) να το ακυρώσεις στο booking και εκείνοι δίνουν το οκ για 100% επιστροφή. Μετά στο κλείνουν και δεν πληρώνουν προμήθεια.

Ελπίζω το booking να ζητάει την προμήθεια από τους ξενοδόχους όταν παρέλθει το διάστημα δωρεάν ακυρωτικών, για να μειωθούν αυτά τα φαινόμενα.

Τώρα τελευταία πάντως ακούω πολλούς να διαμαρτύρονται για προμήθειες, δεν σκέφτονται ότι το booking προσφέρει παγκόσμια διαφήμιση, σε κάνει να ξεχωρίζεις από την μάζα κτλ.

Αν κάποιος βάλει το κόστος μιας διαφημιστικής εταιρείας για παγκόσμια διαφήμιση θα ξεπεράσει κατά πολύ το 10% των κερδών του.

Κλάμα για τις προμήθειες οι ξενοδόχοι, δεν κοιτούν που σε 2 μήνες προσπαθούν να βγάλουν τα κέρδη 12 μηνών με υπηρεσίες ξενοδοχείου 1* .

Κοιτούσα φέτος για Μήλο είτε σε πρακτορείο είτε σε booking κτλ μέχρι 150 ευρώ το βράδυ με πρωινό. Δεν υπήρχε αρχές Αυγούστου τίποτα , κάτι studios και 1*.
Αηδία έχει καταντήσει όταν μπορείς στα 150 ευρώ να βρεις 5* ξενοδοχεία σε μεγάλες πόλεις.
Η αισχροκέρδεια έχει φτάσει σε άλλα επίπεδα.
Χριστούγεννα στην Ζυρίχη φίλος έδωσε για τρίκλινο (2 ενήλικες 1 παιδί), όσα είχε δώσει πέρυσι στην Σίφνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom