Πληροφορίες για το Balkan Flexipass

AndriDim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια χαρά! :) Θέλουμε με την παρέα μου να πάμε στο Βελιγράδι και σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι με τρένο. Γνωρίζετε αν το Balkan Flexipass ισχύει για όλα τα δρομολόγια Αθήνα - Θεσσαλονίκη ή για συγκεκριμένα; Για το βραδυνό ισχύει σίγουρα αλλά δυστυχώς χρειάζονται αρκετές ώρες αναμονή για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι. Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πάσο για τα Intercity δρομολόγια;;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια χαρά! :) Θέλουμε με την παρέα μου να πάμε στο Βελιγράδι και σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι με τρένο. Γνωρίζετε αν το Balkan Flexipass ισχύει για όλα τα δρομολόγια Αθήνα - Θεσσαλονίκη ή για συγκεκριμένα; Για το βραδυνό ισχύει σίγουρα αλλά δυστυχώς χρειάζονται αρκετές ώρες αναμονή για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι. Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πάσο για τα Intercity δρομολόγια;;;
1. Το Balkan Flexipass δεν μπορει να χρησιμοποιηθει απο κατοικους των βαλκανικων χωρων.

2. Αν βρεις εισιτηριο για IC με BF χεσε με...
 

AndriDim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
1. Το Balkan Flexipass δεν μπορει να χρησιμοποιηθει απο κατοικους των βαλκανικων χωρων.

2. Αν βρεις εισιτηριο για IC με BF χεσε με...
Βασικά μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κατοίκους των βαλκανικών χωρών και μάλιστα συμφέρει πολύ αν σκοπεύει κανείς να μετακινηθεί στα βαλκάνια με τρένο. Προφανώς ισχύει και για τα ελληνικά τρένα: π.χ. για το βραδυνό Αθήνα - Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση με αυτό το πάσο ενώ για το ΙC δεν αγοράζεις εισητήριο αλλά χρειάζεται κράτηση θέσης (για τους φοιτητές Β θέση είναι 13 ευρώ).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βασικά μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κατοίκους των βαλκανικών χωρών και μάλιστα συμφέρει πολύ αν σκοπεύει κανείς να μετακινηθεί στα βαλκάνια με τρένο.
Οι σελιδες που το πουλανε αλλα λενε.

Απο το http://www.acprail.com/rail-passes/balkan-flexi-pass διαβαζουμε

The Balkan Flexi Pass may be issued to anyone except for residents of the following countries: Bulgaria, Greece, Macedonia, Serbia andMontenegro, Romania, Turkey, Bosnia and Herzegovina

Και στο http://www.raileurope.com/rail-tickets-passes/balkan-flexipass/index.html λεει τα ιδια

Residents of Greece, Bulgaria, Slovenia, Croatia, Bosnia & Herzegovina, Republic of Macedonia, Serbia, Montenegro, Romania and Turkey are not eligible to purchase or use this rail pass.

Στο http://www.raileurope-world.com/pass/balkan-flexipass επισης

Any person living outside the participating countries can use the Balkan Flexipass.
 

AndriDim

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν ξέρω κατά πόσον είναι ενημερωμένο το site αυτό, πάντως μια επίσκεψη στη Σίνα για πληροφορίες στα διεθνή εισιτήρια θα σας πείσει. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου!! :bleh: (για μέιλ εδώ: [email protected])
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξέρω κατά πόσον είναι ενημερωμένο το site αυτό, πάντως μια επίσκεψη στη Σίνα για πληροφορίες στα διεθνή εισιτήρια θα σας πείσει. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου!! :bleh: (για μέιλ εδώ: [email protected])
Δηλαδη εσυ το αγορασες; Ασε τι λενε οι υπαλληλοι του ΟΣΕ, δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη. Διαδικτυακα αν προσπαθησεις να το κλεισεις, θα δεις πως ολες οι επισημες σελιδες που το πουλαν, ειτε δεν σε αφηνουν να κανεις κρατηση, ειτε εχουν υποσημειωση πως δεν πρεπει να εισαι κατοικος των χωρων για τις οποιες ισχυει (καποιες μαλιστα δεν αφηνουν κανεναν κατοικο της Ευρωπης να κανει κρατηση).
Μπορει να εχεις δικιο αλλα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου, πως απο τον ΟΣΕ μπορει να σου λενε παπαριες (οπως πολλες φορες κανουν οι δημοσιοι και μη υπαλληλοι) και να αγορασεις το BF μην μπορωντας να το χρησιμοποιησεις.

ΥΓ Τετοια πεποιθηση πως στον ΟΣΕ ειναι αλανθαστοι, ουτε ο Σα(χλα)μαρας σε προεκλογικο σποτ.
 

hallografik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Χαιρετώ το forum. Γράφτηκα μόνο για να μοιραστώ την εμπειρία μου με το Balkan Flexipass, καθώς ανακάλυψα αυτή τη συζήτηση γκουγκλάροντας το πάσο και απογοητεύτηκα λίγο με τις ελλειπείς πληροφορίες που είχαν μοιραστεί εδώ.

Κατ'αρχάς -- ναι, μπορεί να το αγοράσεις κανείς και από αυτές τις χώρες στις οποίες ισχύει. Για του λόγου το αληθές, ορίστε και σχετικές σελίδες του ΟΣΕ (αν και δεν μπορώ να βρω τιμές!).

http://www.trainose.gr/wp-content/uploads/2018/06/Φυλλάδιο-Balkan-Flexipass.pdf

http://www.trainose.gr/επιβατικό-έργο/διεθνή-δρομολόγια/διεθνείς-σιδηροδρομικές-προσφορές/

Το 2014 και '15 το είχα αγοράσει δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές γιατί ταξίδευα συχνά μεταξύ Αθήνας και Σόφιας και, όντας τότε κάτω των 26, μου έβγαινε πάρα πολύ φτηνά (56€ για 5 ημέρες απεριόριστου ταξιδιού σε έναν μήνα).

Δηλαδη εσυ το αγορασες; Ασε τι λενε οι υπαλληλοι του ΟΣΕ, δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη. Διαδικτυακα αν προσπαθησεις να το κλεισεις, θα δεις πως ολες οι επισημες σελιδες που το πουλαν, ειτε δεν σε αφηνουν να κανεις κρατηση, ειτε εχουν υποσημειωση πως δεν πρεπει να εισαι κατοικος των χωρων για τις οποιες ισχυει (καποιες μαλιστα δεν αφηνουν κανεναν κατοικο της Ευρωπης να κανει κρατηση).
Μπορει να εχεις δικιο αλλα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου, πως απο τον ΟΣΕ μπορει να σου λενε παπαριες (οπως πολλες φορες κανουν οι δημοσιοι και μη υπαλληλοι) και να αγορασεις το BF μην μπορωντας να το χρησιμοποιησεις.

ΥΓ Τετοια πεποιθηση πως στον ΟΣΕ ειναι αλανθαστοι, ουτε ο Σα(χλα)μαρας σε προεκλογικο σποτ.
Έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε που αγόρασα τελευταία φορά το πάσο από τη Σίνα, αλλά τότε ο υπάλληλος του γραφείου διεθνών γραμμών ήταν η προσωποποίηση της αγάπης για τη δουλειά του και της ολοκληρωμένης ενημέρωσης. Εδώ ο τύπος είχε πραγματικό fan club... Δεν θα προέτρεχα σε γρήγορα συμπεράσματα.

Ακόμα και πολλοί ελεγκτές δεν το ήξεραν πριν 5 χρόνια, και για κάποιο λόγο φαίνεται να είναι σχεδόν τελείως άγνωστο ακόμα και σήμερα. Ίσως επειδή τότε, όπως και τώρα, φαίνεται αδύνατο να το αγόρασει κανείς στο ίντερνετ.

Πάντως γενικά το Balkan Flexipass είναι πάρα πολύ καλή ευκαιρία και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα (όπως μπορείτε να διαβάσετε και σε ένα σχετικό ποστ που έχω γράψει εδώ -- στα αγγλικά).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Παρα πολυ ενδιφερον. Ανοιξα το φυλλαδιο και αναφερει πολυ προνομιακους ορους ταξιδιου απο Ελλαδα για Ιταλια.
Γενικα ψαχνω εναν τροπο μεταβασης απο Μαυροβουνιο για Θεσσαλονικη. Αν ο @giannismits που ξερει απο Βαλκανια και οδικες συνδεσεις δεν εχει καμια προταση για απ'ευθειας λεωφορειο, θα εξετασω κι αυτο το ενδεχομενο. H και οχι, γιατι βλεπω οτι θελει σχεδον δυο μερες για να φτασεις.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Παρα πολυ ενδιφερον. Ανοιξα το φυλλαδιο και αναφερει πολυ προνομιακους ορους ταξιδιου απο Ελλαδα για Ιταλια.
Γενικα ψαχνω εναν τροπο μεταβασης απο Μαυροβουνιο για Θεσσαλονικη. Αν ο @giannismits που ξερει απο Βαλκανια και οδικες συνδεσεις δεν εχει καμια προταση για απ'ευθειας λεωφορειο, θα εξετασω κι αυτο το ενδεχομενο. H και οχι, γιατι βλεπω οτι θελει σχεδον δυο μερες για να φτασεις.
Με έχει απασχολήσει και μένα το Θεσσαλονίκη-Μαυροβούνιο. Δεν έκανα εκτεταμένη έρευνα αλλά είχα σκεφτεί τη διαδρομή μέσω Σκοπίων. Αλλά εκτός ότι είναι πάνω από 6 ώρες έχει άθλια ωράρια που φτάνεις μετά τις 2:30 τα ξημερώματα και στις δύο πόλεις. Κόστος μονής διαδρομής 26-28€. Το απορρίπτουμε!

Καλύτερη η λύση μέσω Τιράνων που έχει καθημερινά δρομολόγια από/προς Θεσσαλονίκη αλλά και η σύνδεση Τίρανα με την Ποντγκόριτσα είναι πιο φτηνή και συχνή. Κοστίζει 12-15€ η μονή διαδρομή και έχει 4 δρομολόγια τη μέρα και το διανύει σε 4 ώρες.

Νομίζω πολύ δύσκολα να βρεθεί κάποια καλύτερη και πιο γρήγορη σύνδεση.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα δυνατότητα! Ευχαριστούμε @hallografik που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου και ανακίνησες το θέμα.

Στην ιστοσελίδα των βουλγαρικών σιδηροδρόμων βρήκα ένα αρχείο με τις τιμές. Όπως προκύπτει από τη μετάφραση του Google, οι τιμές στους δύο πρώτους πίνακες είναι για τις χώρες που περιλαμβάνονται στην προσφορά και οι τιμές στους επόμενους δύο για τις χώρες που δεν περιλαμβάνονται στην προσφορά. Αυτό επιβεβαιώνεται κι από το ότι οι τιμές στους δύο τελευταίους πίνακες, που είναι γραμμένοι μόνο στα βουλγαρικά, αντιστοιχούν κατόπιν μετατροπής του νομίσματος στις τιμές των δύο πρώτων πινάκων (για χώρες που περιλαμβάνονται στην προσφορά).

Το αρχείο είναι αυτό:
http://p.bdz.bg/b/a/balkan-flexipass-2018-2019-11454.pdf
και το βρήκα εδώ:
http://www.bdz.bg/en/offers/balkan-flexipass.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom