Προτάσεις για φαγητό στην Κρήτη

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Ευχαριστώ.Για την ιστορία είχα ποστάρει στο "δικό σου θέμα" :) που έλεγε για @rethimno και καλοφαγάδες.΄Ισως επειδή ήταν παλιό κάποιος moderator άνοιξε καινούριο.
Καλημέρα ...κάτι μου θυμίζει αυτό το post έχω κλείσει 11 χρόνια στο travelstories δύσκολο να τα θυμάμαι όλα...ότι άλλο θέλεις στη διάθεση σου Όταν γυρίσεις γράψε μας τις εμπειρίες σου .Να περάσεις τέλεια στη Κρήτη :welcome:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Nα προσθέσω για το νομό Χανίων τη ψαροταβέρνα ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ στο Πλατανιά Φιλικότατοι οι ιδιοκτήτες πάνω στο κύμα η ταβέρνα,και το φαγητό της άριστο.Δεν ξέρω πιο πιάτο να συστήσω πρώτο, σίγουρα η σαλάτα θαλασσινών τεράστια και χορταστική. Ο κατά τα άλλα ευγενέστατος ιδιοκτήτης Βαγγέλης θα σας εξηγήσει αναλυτικά τα πιάτα με Κρητικό χαρακτήρα.Η σοκολατόπιτα και η πορτοκαλόπιτα στο τέλος που σερβίρουν με παγωμένη τσικουδιά ...χωρίς λόγια...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καμια ιδεα για το πού μπορω να βρω σφακιανη πιτα στην πολη των Χανιων; ή Παλαιοχωρα;
Μεχρι στιγμης οπου κι αν εχω κατσει δεν ειχανε... :(
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καμια ιδεα για το πού μπορω να βρω σφακιανη πιτα στην πολη των Χανιων; ή Παλαιοχωρα;
Μεχρι στιγμης οπου κι αν εχω κατσει δεν ειχανε... :(
Πολυ προχειρα, το μενου του "Χρυσοστομου" εχει Σφακιανη πιτα. Πιστευω οτι στα περισσοτερα μενου εστιατοριων/μεζεδοπωλειων με κρητικη κουζινα θα υπαρχει, απλα μεχρι τωρα μαλλον ατυχησες.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Στη πόλη να βρείτε σφακιανη πίτα για κέρασμα μετά το φαγητό είναι εξαιρετικά απίθανο. Πάντως, αν δεν είναι καλή, δεν θα κατάλαβε καμία ιδιαίτερη διαφορά από το να τη κάνατε μόνη σας.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.310
Για να μην αερολογούμε, όπως τους πολιτικούς μας, ο @Triplover καλά τα λέει. Στην Αποκορώνου & τέρμα Παπαναστασίου είναι αυτό το μαγαζί:
http://www.ergastiri.gr/?page_id=694&lang=el
συνεργάζονται με άλλα μαγαζιά σ'ολη την Ελλάδα, αυτές που θα σου σερβίρουν ποιος δεν σου εγγυάται οτι δεν θα'ναι παραγωγής τους; Τα σημερινά μαγαζιά & επειδή είναι και λίγες οι Ελληνίδες (συνήθως είναι από γειτονικές χώρες) 'την σήμερον ημερα' που ασχολούνται στην κουζίνα & τα εργατικά είναι ψηλότερα από τα χθεσινά, έχουν κατεψυγμένα! Ποιος ανοίγει φυλλο με ξυλίκι που'χει η μάνα μου; Για να εξηγήσω και σε μερικούς, το "ξυλίκι" είναι διπλής χρήσης (dual purpose) και πολλαπλής μπορείς να πεις, λίαν εξειδικευμένο εργαλείο για το άνοιγμα του φίλου & όχι μόνο! Χρησιμοποιείται και προς διαπαιδαγώγηση, ;), επειδή ήμουνα και λιγο αστρόλογος, οπως λένε εδω, το ξέρω απο πρώτο χέρι.

Α! Και να μην ξεχάσω και αυτόν https://www.volikakisproducts.com/
γιατί μπορεί να χουμε και Σουδιανούς στο φόρουμ;).
 
Last edited:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Εαν πας σε παραδοσιακη ταβερνα σε καποιο χωριο η ακομα καλυτερα στα Σφακια εχει σίγουρα σφακιανη πίτα στο μενού. Σε ολα τα εστιατορια του λιμανιού δεν εχω πετύχει ποτε σφακιανη πίτα...η τουλαχιστον δεν την αναζητησα ποτε οπότε μπορει κ να έχουν κ να μην το εχω παρατηρησει εγώ. Εαν δεν θες να εξοριστεις και να παρεις τα βουνα υπαρχει μια παρα πολυ καλη ταβερνα ο μαστραπας στον γαλατα. Σουπερ φαγητό και αν! δεν κανω λάθος εχει σφακιανη πίτα... Μπορεις να παρεις τηλεφωνο αν θες να ρωτήσεις.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καμια ιδεα για το πού μπορω να βρω σφακιανη πιτα στην πολη των Χανιων; ή Παλαιοχωρα;
Μεχρι στιγμης οπου κι αν εχω κατσει δεν ειχανε... :(
Σιγά βρε τις σφακιανές πίτες, έλα στο Ηράκλειο να σε στείλω για σαρικόπιτες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Η επιχειρηση ΣΦΠ (σφακιανη πιτα) δεν πηγε καλα και μαλλον δε θα συνεχισω να προσπαθω διοτι εδω στην Κρητη ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΦΑΓΗΤΟ !

Επι του θεματος, πολυ ωραιο φαγητο εφαγα στην ταβερνα " ο Ντουνιας" στη Δρακονα. Ο τυπος μαγειρευει κυριολεκτικα στο δρομο, σε τσικαλια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Θα είμαι τριήμερο 29/11-01/12 στο Ηράκλειο και λέω να πάω μια μονοήμερη εκδρομή στο Ν. Λασιθίου για να επισκεφτώ και τη Σπιναλόγκα.
Για φαγητό να επιλέξω την Πλάκα ή να κατευθυνθώ προς Αγιο Νικόλαο και να φάω στο "ΠΙΑΤΟ" που προτείνει η φίλη @rethimno;
Υπάρχουν νεότερες προτάσεις για την ευρύτερη περιοχή του Αγίου Νικολάου;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.082
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Εκτός απο καλό φαγητό, κάπου πρέπει να πιούμε και το ποτάκι μας...
Στο Ηράκλειο υπάρχει καποιο μπαράκι με θέα ή/και ωραίο περιβάλλον;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom