Περού Ταξιδι στο Περου

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Έχω μπερδευτεί πολύ, το κακό (όσον αφορά την οργάνωση) αλλά καλό απ την άλλη, είναι ότι θέλω να δω 2 μέρη του Αμαζονίου, το Iquitos και το Puerto Maldonado.

Χωρίς να έχω πάει αλλά απ' αυτά που διαβάζω, νομίζω ότι αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία δεν είναι να πας σε 2 μέρη, είναι να πας σε 1 και να διαθέσεις αρκετές μέρες. Αντι να πας απο 2 μέρες και στα 2, πήγαινε 4 μέρες σε 1. Ο λογος είναι οτι πιθανόν όσο πιο πολλές είναι οι μέρες, τόσο πιο μέσα στον Αμαζόνιο σε πάνε, μακρυα απο πόλεις και φασαρία και αυξάνεις τις πιθανότητες να δεις πιο παρθένα πράγματα και ζώα. Ψάξτο λίγο...
Απο την άλλη έχει τόσα πράγματα να δεις που μου φαίνονται πάρα πολλές οι 4 μέρες να τις χαλαλήσεις εκεί...
 
Last edited:

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Χωρίς να έχω πάει αλλά απ' αυτά που διαβάζω, νομίζω ότι αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία δεν είναι να πας σε 2 μέρη, είναι να πας σε 1 και να διαθέσεις αρκετές μέρες. Αντι να πας απο 2 μέρες και στα 2, πήγαινε 4 μέρες σε 1. Ο λογος είναι οτι πιθανόν όσο πιο πολλές είναι οι μέρες, τόσο πιο μέσα στον Αμαζόνιο σε πάνε, μακρυα απο πόλεις και φασαρία και αυξάνεις τις πιθανότητες να δεις πιο παρθένα πράγματα και ζώα. Ψάξτο λίγο...
Απο την άλλη έχει τόσα πράγματα να δεις που μου φαίνονται πάρα πολλές οι 4 μέρες να τις χαλαλήσεις εκεί...
Αν τελικά πρέπει να διαλέξω ένα αυτό θα ήταν σίγουρα το Iquitos!!
Το βρήκα πιο ενδιαφέρον ως πόλη σε πολλά βίντεο στο Youtube, μου θυμίζει λίγο κάτι από Καμπότζη.
Το θέμα είναι ότι είναι εντελώς αντίθετα σε αυτά που θέλω να δω...
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πόσες μέρες προτείνετε για τα νησιά στη λίμνη Τιτικάκα;
Αρχικά θα δω τους Ούρος στα πλωτά νησιά τους και μετά είμαι ανάμεσα στα
Taquile και Amanti.
Εκτός άμα μου προτείνετε κάποιο άλλο, ακόμα ομορφότερο..
 

evasilak

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Τρόπος Επίσκεψης στο Machu Picchu
Δεν έχω αποφασίσει αν θα κάνω κάποιο trek ή απλά επίσκεψη και εδώ θέλω τη βοήθειά σας.
Θα βρίσκομαι εκεί μέσα Σεπτέμβρη, οπότε το inca trail αποκλείεται λόγω μη διαθεσιμότητας έτσι και αλλιώς. Πάμε τώρα στις εναλλακτικές.

Προτείνετε κάποιο άλλο trek που να περιλαμβάνει και την είσοδο στο Machu Picchu και κυρίως με ποια εταιρεία; (γενικά το σπορ είναι ελαφρώς ακριβό).

Για λύση χωρίς trek νομίζω ότι προσανατολίζομαι στη λύση της διανυκτέρευσης στο Ollantaytambo, τρένο για Aguas Calientes, λεωφορείο για Machu Picchu, επίσκεψη στο χώρο και πίσω με λεωφορείο και τρένο είτε στο Κούσκο, είτε στο Ollantaytambo. Για τα τρένο έχω βρει αρκετές πληροφορίες και έχω καταλάβει ότι παίζουν διάφορες τιμές αναλόγως κατηγορίας θέσης και ίσως και διαθεσιμότητας.
Όσον αφορά την είσοδο στο Machu Picchu έχω διαβάσει από διάφορες πηγές ότι το εισιτήριο στοιχίζει 70 $ (ισχύει;) Θέλω να μου πείτε από που κλείνουμε αυτό το εισιτήριο. Μία λύση είναι επιτόπου από γραφεία στο Κούσκο και η από το internet (από που όμως;)
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την επίσημη περουβιανή σελίδα https://www.machupicchu.gob.pe/inicio (το εισιτήριο εκεί μόνο για το Machu Picchu φαίνεται να στοιχίζει 158 pen, μαζί με τους φόρους, δηλ. περίπου 47$). Σίγουρα χωρίς ξεναγό, αλλά ξεναγό μπορείς να κλείσεις επιτόπου υποθέτω είτε online (π.χ. έχω βρει αυτό: https://www.getyourguide.com/machu-picchu-l1570/machu-picchu-2-hour-guided-tour-t113464/).
Γενικά τα πακέτα που βρίσκω και τα περιλαμβάνουν όλα (μεταφορικά και είσοδο στο Machu Picchu) στοιχίζουν τουλάχιστον 300 Ευρώ που μου φαίνονται πολλά σε σχέση από το να κλείσω τις επιμέρους μετακινήσεις - ξεναγό- είσοδο μόνη μου.
Πως το έχετε κάνει εσείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τρόπος Επίσκεψης στο Machu Picchu
Δεν έχω αποφασίσει αν θα κάνω κάποιο trek ή απλά επίσκεψη και εδώ θέλω τη βοήθειά σας.
Θα βρίσκομαι εκεί μέσα Σεπτέμβρη, οπότε το inca trail αποκλείεται λόγω μη διαθεσιμότητας έτσι και αλλιώς. Πάμε τώρα στις εναλλακτικές.

Προτείνετε κάποιο άλλο trek που να περιλαμβάνει και την είσοδο στο Machu Picchu και κυρίως με ποια εταιρεία; (γενικά το σπορ είναι ελαφρώς ακριβό).

Για λύση χωρίς trek νομίζω ότι προσανατολίζομαι στη λύση της διανυκτέρευσης στο Ollantaytambo, τρένο για Aguas Calientes, λεωφορείο για Machu Picchu, επίσκεψη στο χώρο και πίσω με λεωφορείο και τρένο είτε στο Κούσκο, είτε στο Ollantaytambo. Για τα τρένο έχω βρει αρκετές πληροφορίες και έχω καταλάβει ότι παίζουν διάφορες τιμές αναλόγως κατηγορίας θέσης και ίσως και διαθεσιμότητας.
Όσον αφορά την είσοδο στο Machu Picchu έχω διαβάσει από διάφορες πηγές ότι το εισιτήριο στοιχίζει 70 $ (ισχύει;) Θέλω να μου πείτε από που κλείνουμε αυτό το εισιτήριο. Μία λύση είναι επιτόπου από γραφεία στο Κούσκο και η από το internet (από που όμως;)
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την επίσημη περουβιανή σελίδα https://www.machupicchu.gob.pe/inicio (το εισιτήριο εκεί μόνο για το Machu Picchu φαίνεται να στοιχίζει 158 pen, μαζί με τους φόρους, δηλ. περίπου 47$). Σίγουρα χωρίς ξεναγό, αλλά ξεναγό μπορείς να κλείσεις επιτόπου υποθέτω είτε online (π.χ. έχω βρει αυτό: https://www.getyourguide.com/machu-picchu-l1570/machu-picchu-2-hour-guided-tour-t113464/).
Γενικά τα πακέτα που βρίσκω και τα περιλαμβάνουν όλα (μεταφορικά και είσοδο στο Machu Picchu) στοιχίζουν τουλάχιστον 300 Ευρώ που μου φαίνονται πολλά σε σχέση από το να κλείσω τις επιμέρους μετακινήσεις - ξεναγό- είσοδο μόνη μου.
Πως το έχετε κάνει εσείς;
Dos manos, όνομα πρακτορείου που μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Το καλύτερο τρεκ που έχω κάνει ποτέ το έχω περιγράψει στη σχετική ιστορία, από Vilcabamba μέχρι ματσου πιτσου μέσω choquequirao.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Εμείς είχαμε πάει με τρένο από Ollantaytambo και πίσω. Στη μία διαδρομή με το expedition και στην άλλη το vistadome. Μέσω Peru rail είχαμε κάνει κράτηση και είχαμε πάρει τα εισιτήρια από το αεροδρόμιο του Κούσκο αν και έχει διάφορα σημεία στην πόλη. Για το Μάτσου Πίτσου είχαμε κλείσει από το site που έβαλες. Συνολικά το κόστος με τρένα, λεωφορεία και είσοδο 210$ το άτομο! Ξεναγό βρήκαμε απέξω και επειδή τον μοιραστήκαμε με μια Γερμανίδα και μια Ισπανίδα του δώσαμε περίπου 15 ευρώ. 'Οπως και να πας, αξίζει να μείνεις στο Ollantaytambo. Εμείς μείναμε 2 βράδυα και αν μπορούμε θα μέναμε κ άλλο! Λατρεμένο χωριό!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την επίσημη περουβιανή σελίδα https://www.machupicchu.gob.pe/inicio (το εισιτήριο εκεί μόνο για το Machu Picchu φαίνεται να στοιχίζει 158 pen, μαζί με τους φόρους, δηλ. περίπου 47$). Σίγουρα χωρίς ξεναγό, αλλά ξεναγό μπορείς να κλείσεις επιτόπου υποθέτω είτε online (π.χ. έχω βρει αυτό: https://www.getyourguide.com/machu-picchu-l1570/machu-picchu-2-hour-guided-tour-t113464/).
Γενικά τα πακέτα που βρίσκω και τα περιλαμβάνουν όλα (μεταφορικά και είσοδο στο Machu Picchu) στοιχίζουν τουλάχιστον 300 Ευρώ που μου φαίνονται πολλά σε σχέση από το να κλείσω τις επιμέρους μετακινήσεις - ξεναγό- είσοδο μόνη μου.
Πως το έχετε κάνει εσείς;
Uber: Κούσκο => Ογιανταιτάμπο 7€/άτομο (ήμασταν 2 άτομα και δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιες τιμές πλέον)
Τρένο: Ογιανταιτάμπο => Άγουας Καλιέντε & Άγουας Καλιέντε => Ογιανταιτάμπο & Λεωφορείο Ογιανταιτάμπο => Κούσκο 108,60€/άτομο
Διαμονή Άγουας Καλιέντε 23€/άτομο (για να μπούμε το πρωί στον αρχαιολογικό χώρο)
Λεωφορείο Άγουας Καλιέντε => Μάτσου Πίκτσου με επιστροφή 20€/άτομο (www.consettur.com ή απο τα γραφεία τους στο Κούσκο)
Είσοδος Μάτσου Πίκτσου μαζί με Χουάινα Πίκτσου 53€/άτομο (Ξεναγό δεν πήρα και δεν είναι υποχρεωτικό. Αλλά αν θές, θα βρείς πολλούς λίγο πριν μπεις στον αρχαιολογικό χώρο)
Όλα αυτά μαζί κάνουν 211,60€/άτομο. Να τα κλείσεις μόνη σου όλα!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν πάτε Μάτσου Πίτσου χωρίς τρεκ, προτείνω χωρίς άλλη συζήτηση τη διανυκτέρευση στο Άγουας Καλιέντες, ώστε να μπείτε στον αρχαιολογικό χώρο στις 6πμ: η εμπειρία είναι αξέχαστη, ο χώρος χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ (όλοι πάνε για τις κλασσικές φωτό με το που μπαίνουν) και σίγουρα χωρίς τα στίφη που καταφτάνουν μετά τις 10πμ. Για μένα να μείνετε Ογιανταϋτάμπο (απίθανο χωριό, φανταστικός αρχαιολογικός χώρος), μετά τρένο για Άγουας Καλιέντες, διανυκτέρευση και πρωινό ξύπνημα στις 3.30-4πμ για το λεωφορείο για Μάτσου Πίτσου. Μπείτε με την αυγούλα, δε θα το ξεχάσετε ποτέ το θέαμα. Μετά τις 10 το πρωί, είναι δυστυχώς αλλιώς...
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Τελικά αποφάσισα να μείνω 3 μέρες λίμνη Τιτικάκα.
Υπάρχει περίπτωση να επισκεφθώ σε 1 ημέρα, τα πλωτά νησιά των Ούρος , Taquile και να διανυκτερεύσω το ίδιο βράδυ Amanti?
Γιατί την επόμενη ημέρα θέλω να γυρίσω Puno, να πάρω λεωφορείο και να επισκεφθώ Copacambana και κάτι ναούς κοντινούς που υπάρχουν εκεί
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τελικά αποφάσισα να μείνω 3 μέρες λίμνη Τιτικάκα.
Υπάρχει περίπτωση να επισκεφθώ σε 1 ημέρα, τα πλωτά νησιά των Ούρος , Taquile και να διανυκτερεύσω το ίδιο βράδυ Amanti?
Γιατί την επόμενη ημέρα θέλω να γυρίσω Puno, να πάρω λεωφορείο και να επισκεφθώ Copacambana και κάτι ναούς κοντινούς που υπάρχουν εκεί
Μιας και θα μπεις Βολιβία, δε κοιτάς να μείνεις στο Νησί του Ήλιου που είναι απίθανο; Όλοι, μα όλοι που ξέρω έχουν απογοητευτεί από Ούρος και τη Περουβιανή πλευρά της λίμνης (δεν έχω πάει προσωπικά). Αντιθέτως, από προσωπική εμπειρία, το Νησί του Ήλιου είναι φοβερό, μακάρι να έμενα και 2η νύχτα εκεί..
 

evasilak

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Μιας και θα μπεις Βολιβία, δε κοιτάς να μείνεις στο Νησί του Ήλιου που είναι απίθανο; Όλοι, μα όλοι που ξέρω έχουν απογοητευτεί από Ούρος και τη Περουβιανή πλευρά της λίμνης (δεν έχω πάει προσωπικά). Αντιθέτως, από προσωπική εμπειρία, το Νησί του Ήλιου είναι φοβερό, μακάρι να έμενα και 2η νύχτα εκεί..
Μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το πως πας εκεί; Έχει συχνά δρομολόγια από τη Copacabana? Βάρκες ή μικρά πλοία; Και πως προτείνεις να κλείσουμε διαμονή στο νησί, φτάνουμε και κλείνουμε επιτόπου (δε μιλάω Ισπανικά όμως!) ή από πριν (έχω δει ότι στο booking π.χ. υπάρχουν).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom