Αυστρία Ταξίδι στη Βιέννη και εκδρομές

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
15 για σαλτσμπουρκ έλεγα να πάμε αλλά δεν ξέρω.... Πού μου προτείνετε; καμία ιδέα; η Μπρατισλάβα λέει;
Καλύτερα να αποφύγεις το Salzburg για μονοήμερη. Αντίθετα η μονοήμερη στη Μπρατισλάβα είναι μια καλή και οικονομική επιλογή.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Πηγαμε φετος, τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου.Βγαλαμε την Vienna pass και μετακινήθηκαμε με το hop on-hop off αλλα και με το μετρο. Αν αποφασισετε να τη βγαλετε,υπαρχει ενας κωδικος που σου δινει 10% εκπτωση(σε εμας ηταν disc10 δεν ξερω αν ισχυει ακομα!)Περιλαμβανε και σχεδον ολα τα αξιοθεατα, πηγαμε σε οσα περισσοτερα μπορουσαμε στις 48 ωρες που ειχαμε στη διαθεση μας.Μετα τη Βιεννη,φυγαμε για Σαλτσμπουργκ το οποιο αξιζει με χιλια μια επισκεψη!
Καλημέρα vikara θα ταξιδεψω για Βιέννη αρχές Νοεμβρίου για 6 μέρες, σκέφτομαι να πάω και σαλσμουργκ αλλά δεν ξέρω πόσο τελικά κοστίζει το τρένο ή λεωφορείο με την επιστροφή, σε παρακαλώ ενημέρωσε με. Ευχαριστώ πολύ.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλημέρα vikara θα ταξιδεψω για Βιέννη αρχές Νοεμβρίου για 6 μέρες, σκέφτομαι να πάω και σαλσμουργκ αλλά δεν ξέρω πόσο τελικά κοστίζει το τρένο ή λεωφορείο με την επιστροφή, σε παρακαλώ ενημέρωσε με. Ευχαριστώ πολύ.
Καλημερα Σωτηρια!Δυστυχως δεν γνωριζω καθολου για λεωφορειο/τρενο...Εμεις νοικιασαμε αυτοκινητο και πηγαμε Σαλτσμπουργκ (και απο εκει Λιουμπλιάνα)Το μονο σιγουρο ειναι οτι πολυ καλα θα κανετε και θα πατε, ειναι πανεμορφο!!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα vikara θα ταξιδεψω για Βιέννη αρχές Νοεμβρίου για 6 μέρες, σκέφτομαι να πάω και σαλσμουργκ αλλά δεν ξέρω πόσο τελικά κοστίζει το τρένο ή λεωφορείο με την επιστροφή, σε παρακαλώ ενημέρωσε με. Ευχαριστώ πολύ.
https://www.oebb.at/en/

Μέσω αυτής της ιστοσελίδας μπορείς να ψάξεις για εισιτήρια τρένου τις ημερομηνίες που θες.
Πιστεύω το τρένο είναι η καλύτερη λύση για να επισκεφθείς το Salzburg από τη Βιέννη,αν δεν νοικιάσεις αμάξι.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Καλημερα Σωτηρια!Δυστυχως δεν γνωριζω καθολου για λεωφορειο/τρενο...Εμεις νοικιασαμε αυτοκινητο και πηγαμε Σαλτσμπουργκ (και απο εκει Λιουμπλιάνα)Το μονο σιγουρο ειναι οτι πολυ καλα θα κανετε και θα πατε, ειναι πανεμορφο!!
Vikara ευχαριστώ πολύ.... Κοίταξα κάποια εισητηρια αλλά μου φάνηκαν ακριβά πχ 50 ευρώ το άτομο Πήγενε έλα δηλαδή 100 τα δύο άτομα; Χμμμμ δεν ξέρω.... Να κοιτάξω για αυτοκίνητο για 1 μέρα γνωρίζει τιμές; κατά προσέγγιση;

https://www.oebb.at/en/

Μέσω αυτής της ιστοσελίδας μπορείς να ψάξεις για εισιτήρια τρένου τις ημερομηνίες που θες.
Πιστεύω το τρένο είναι η καλύτερη λύση για να επισκεφθείς το Salzburg από τη Βιέννη,αν δεν νοικιάσεις αμάξι.
Tsampi90 ευχαριστώ πολύ... Αλλά για κάποιο λόγο αυτό το σαιτ δεν μπορώ να το διαχείριστω πχ βάζω μέρος εκκίνησης και αύξησης ημέρα ώρα κλ και όταν πατάω να μου βρει τα δρομολόγια και τιμές αυτό τίποτα απλά δείχνει ένα τρένο να κινητε και να προσπαθεί να φορτώσει η σελίδα, Αχχχ μάλλον δεν το έχω και τόσο με την τεχνολογία. Οστοσο έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ακριβά το εισιτήριο και θα κοιτάξω για αμάξι αν βολεύει και συμφέρει, τι λες;
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλές τιμές για Σάλτσμπουργκ έχει εδώ:
https://westbahn.at/en/
Αρκεί να κλείσεις 30 μέρες πριν και όχι περισσότερο και θα βρεις με 14€ το πήγαινε και άλλα τόσα επιστροφή.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Καλές τιμές για Σάλτσμπουργκ έχει εδώ:
https://westbahn.at/en/
Αρκεί να κλείσεις 30 μέρες πριν και όχι περισσότερο και θα βρεις με 14€ το πήγαινε και άλλα τόσα επιστροφή.
Evrotraveler ευχαριστώ πολύ, δυστυχώς είναι ακριβά έχουν 25 ευρώ Πήγενε εντομεταξη έχει από κάτω κάποια άλλη τιμή 33 ευρώ δεν κατάλαβα τι είναι.... Μήπως αλερετουρ; αν γνωρίζεις πες μου πλιζζζζζ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Με 14€ θα βρεις 1 μήνα πριν την ημερομηνία που θέλεις και όχι νωρίτερα. Σήμερα για παράδειγμα μπορείς να βρεις με 14€ για τις 20 Σεπτεμβρίου, όχι όμως για τις 25. Αφού ταξιδεύετε αρχές Νοεμβρίου, θα βρείτε σε αυτή την τιμή αρχές Οκτωβρίου.
 

Alexkou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα! Θα είμαστε Βιέννη από τις 24/12 έως 30/12. Τι είναι καλύτερο, μονοήμερη στην Μπρατισλάβα ή στο σαλμπουργκ;

Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα! Θα είμαστε Βιέννη από τις 24/12 έως 30/12. Τι είναι καλύτερο, μονοήμερη στην Μπρατισλάβα ή στο σαλμπουργκ;

Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων
H Μπρατισλάβα είναι δίπλα στη μία ώρα απόσταση και είναι όμορφη όπως λένε όσοι την έχουν επισκεφτεί.
Το Σάλσμπουργκ είναι πανέμορφο αλλά στις 3 ώρες δρόμο από τη Βιέννη. Το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία να το κάνεις ημερήσια από τη Βιέννη μέσα στο καταχείμωνο! Καλύτερα είναι να το δεις από το Μόναχο όταν πας κάποια στιγμή.
Η επιλογή είναι δική σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Θα είμαστε Βιέννη από τις 24/12 έως 30/12. Τι είναι καλύτερο, μονοήμερη στην Μπρατισλάβα ή στο σαλμπουργκ;

Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων
Άνοιξε ένα χάρτη και δες αποστάσεις και δρομολόγια. Νέος είσαι, δε χρειάζεται να στα κάνουμε ταληράκια, μπορείς :)

(Ισχύουν αυτά που γράφει η αποπάνω).
 

Alexkou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Άνοιξε ένα χάρτη και δες αποστάσεις και δρομολόγια. Νέος είσαι, δε χρειάζεται να στα κάνουμε ταληράκια, μπορείς :)

(Ισχύουν αυτά που γράφει η αποπάνω).
αδερφέ η ειρωνία σου δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου στην συζήτηση στην επιστρέφω όπως και να έχει.

Ξέρω πολύ καλά να χειριστώ τους χάρτες δεν ήταν αυτή η συμβουλή που ήθελα.
Η ερώτηση μου περισσότερο είχε να κάνει στο αν αξίζει η ταλαιπωρία μέχρι το Σάλτσμπουργκ ή καλύτερα μια Μπρατισλάβα.
Elena σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom