Δονούσα Πληροφορίες για Δονούσα

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Παίδες φεύγω την άλλη εβδομάδα για ένα 4ήμερο περίπου για δονούσα. Απο παραλίες τι παίζουν ως καλύτερες?
Θα έχω και αμάξι μαζί.
Καμια πρόταση για φαγητο? Γενικώς ότι ξέρετε, δεν έχω ξαναπάει.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Από παραλίες με 4 μέρες προλαβαίνεις να πας σε όλες. Αν θες απομόνωση σου προτείνω την Καλοταρίτισσα.
Πάντως ακόμα και αμάξι που θα έχεις αξίζει τη μια μέρα να κάνεις βόλτα και βουτιά στις παραλίες με τη Δονούσα μάγισσα. Σε πάει και στη φωκοσπηλιά για βουτιά μόνο και μετά ανεβοκατεβαίνεις σε όποια παραλία θες.
Από φαγητό πολύ καλό το Αγνάντι με δυνατούς μεζέδες και κορυφαίο μοσχάρι από τη Νάξο. Πολύ ωραία μεζεδάκια στην Αυλή, στο Τζι Τζι για πιο πειραγμένα (αλλά νόστιμα) και στο Ηλιοβασίλεμα για μαγειρευτά!
Αν φτάνεις βράδυ είναι ωραία να πας κατευθείαν για ποτάκι στον σκατζόχοιρο απέναντι από το βαπόρι ακριβώς! Για το καλωσόρισμα!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Από παραλίες με 4 μέρες προλαβαίνεις να πας σε όλες. Αν θες απομόνωση σου προτείνω την Καλοταρίτισσα.
Πάντως ακόμα και αμάξι που θα έχεις αξίζει τη μια μέρα να κάνεις βόλτα και βουτιά στις παραλίες με τη Δονούσα μάγισσα. Σε πάει και στη φωκοσπηλιά για βουτιά μόνο και μετά ανεβοκατεβαίνεις σε όποια παραλία θες.
Από φαγητό πολύ καλό το Αγνάντι με δυνατούς μεζέδες και κορυφαίο μοσχάρι από τη Νάξο. Πολύ ωραία μεζεδάκια στην Αυλή, στο Τζι Τζι για πιο πειραγμένα (αλλά νόστιμα) και στο Ηλιοβασίλεμα για μαγειρευτά!
Αν φτάνεις βράδυ είναι ωραία να πας κατευθείαν για ποτάκι στον σκατζόχοιρο απέναντι από το βαπόρι ακριβώς! Για το καλωσόρισμα!
Όχι φτάνουμε μεσημέρι, οπότε απευθείας παραλία.
Φεύγουμε 10 ή 11 το βράδυ όμως, οπότε μπορούμε να πίνουμε κάτι ως την ώρα της αναχώρησης μας. :D
Θυμάσαι περίπου κόστος για την μάγισσα? Γιατί θα κουβαλάμε αμάξι, άμα είναι να πληρώσουμε κ πολλά για καραβάκι, άδωρο το αμάξι.
Καλοταρίτισσα πάμε κανονικά οδικώς έτσι?

Σε ευχαριστώ για την αμεσοτητά σου
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Καλοταρίτισσα και οδικώς ναι, μη φανταστείς κανά τέταρτο απόσταση από το λιμάνι είναι. Νομίζω αν πας μέχρι Καλοταρίτισσα και πίσω 10 ευρώ είναι το καραβάκι. Αλλιώς για τις πιο κοντινές παραλίες Κέδρο και Λιβάδι 5 . Νομίζω ότι μπορείς να βολευτείς πολύ άνετα χωρίς αμάξι γιατί έχει και λεωφορείο
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Καλοταρίτισσα και οδικώς ναι, μη φανταστείς κανά τέταρτο απόσταση από το λιμάνι είναι. Νομίζω αν πας μέχρι Καλοταρίτισσα και πίσω 10 ευρώ είναι το καραβάκι. Αλλιώς για τις πιο κοντινές παραλίες Κέδρο και Λιβάδι 5 . Νομίζω ότι μπορείς να βολευτείς πολύ άνετα χωρίς αμάξι γιατί έχει και λεωφορείο
Οχι το αμάξι το παίρνουμε. Εχουν βγει τα εισιτήρια. Το καράβι δηλαδή στη μόνη παραλία που σε πάει κ δεν μπορείς να πας με το αμαξι σου είναι Φωκοσπηλιά?? Γιατί αν είναι μόνο γι αυτή, δεν αξίζει να πληρώσουμε έξτρα χρήματα.....
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ουσιαστικά ναι αλλά το λιβάδι έχει περπάτημα. Εγώ το πρότεινα σαν φάση γιατί μου αρέσει. Με μηχανάκι είμασταν και πάλι τη βαρκάδα την κάναμε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Οχι το αμάξι το παίρνουμε. Εχουν βγει τα εισιτήρια. Το καράβι δηλαδή στη μόνη παραλία που σε πάει κ δεν μπορείς να πας με το αμαξι σου είναι Φωκοσπηλιά?? Γιατί αν είναι μόνο γι αυτή, δεν αξίζει να πληρώσουμε έξτρα χρήματα.....
Η Φωκοσπηλιά δεν είναι παραλία.
Στο Λιβάδι και στον Φικιό, ακόμα και αυτοκίνητο να έχεις θέλει περπάτημα.Ο Κέδρος είναι δίπλα στο λιμάνι 10' περπάτημα. Στο λιμάνι έχει επίσης παραλία. Για την Καλοταρίτισσα τα διάβασες παραπάνω. Καταλαβαίνεις επομένως ότι το αυτοκίνητο στη Δονούσα είναι πεταμένα λεφτά, εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι για να το πάρεις.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τα έχω γράψει και στη προηγούμενη σελίδα αλλά και σε άλλα θέματα για τη Δονούσα.

Παραλιες:
1) Στο Σταυρό (στη χώρα δηλαδή, δίπλα ακριβώς στο λιμάνι), αμμουδιά (όχι γυμνισμός), ρηχά γαλαζοπράσινα νερά.
2) Κέδρος, από το λιμάνι με τα πόδια 10-12 λεπτά (μια ανήφορο κατηφόρα στην ουσία). Αμμουδιά, γαλαζοπράσινα νερά, mixed παραλία (γυμνιστές και μη). Bonus το ομονυμο beach bar και πίσω χώρος για ελεύθερο κάμπινγκ.
3) Λιβάδι-Φικιο: για μένα το Λιβάδι είναι η ομορφότερη παραλία, πρόσβαση με τη Δονούσα Μάγισσα (λατζα, κόστος €4-€5), απίστευτη αμμουδιά, γαλαζοπράσινα νερά, καθόλου σκιά (οι λιγοστές καβατζες είναι πιασμένες), γυμνιστές κατά 95, μη πω 99, τοις εκατό. Πρόσβαση επίσης με τα πόδια από το Μερσίνι. Κατάβαση γύρω στα 20-25 λεπτά, ανάβαση 30 λεπτά. Θέλει ομπρέλα ή σκιαστρο και φυσικά νερό. Δεν έχει τίποτα στο Λιβάδι.
4) Καλοταρίτισσα: στο χωριό έχει 3 παραλίες, αμμοβοτσαλο και οι 3, συμπαθητικες, η κάθε μία τη χάρη της. Η Τρυπητή , θεωρητικά πιο μακρινή - 5 λεπτά περπάτημα, έχει πιο πολλή αμμουδιά και είναι πιο διακριτική.

Φαγητό ο,τι είπαν πιο πάνω, αλλά θα προσθέσω τη ταβέρνα του Μήτσου, τη μοναδική ταβέρνα στη Καλοταρίτισσα. Σπιτικό φαγητό και φιλόξενοι και καθαροί.

Το νησί έχει μόνο εναν δρόμο, Σταυρός (λιμάνι) - Κέδρος -Μυρσίνη - Καλοταρίτισσα. 12 χιλιόμετρα. Έχει ένα λεωφορείο του ΚΤΕΛ Νάξου. Επίσης, το κόστος με τη Δονούσα Μάγισσα για Κέδρο, Λιβάδι, Φωκοσπηλιά και Καλοταρίτισσα είναι €12 με επιστροφή.

Σκατζόχοιρος είναι must.

Επίσης, διάβασε εδώ: https://www.travelstories.gr/commun...λάδες-Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-4
 
Last edited:

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Τα έχω γράψει και στη προηγούμενη σελίδα αλλά και σε άλλα θέματα για τη Δονούσα.

Παραλιες:
1) Στο Σταυρό (στη χώρα δηλαδή, δίπλα ακριβώς στο λιμάνι), αμμουδιά (όχι γυμνισμός), ρηχά γαλαζοπράσινα νερά.
2) Κέδρος, από το λιμάνι με τα πόδια 10-12 λεπτά (μια ανήφορο κατηφόρα στην ουσία). Αμμουδιά, γαλαζοπράσινα νερά, mixed παραλία (γυμνιστές και μη). Bonus το ομονυμο beach bar και πίσω χώρος για ελεύθερο κάμπινγκ.
3) Λιβάδι-Φικιο: για μένα το Λιβάδι είναι η ομορφότερη παραλία, πρόσβαση με τη Δονούσα Μάγισσα (λατζα, κόστος €4-€5), απίστευτη αμμουδιά, γαλαζοπράσινα νερά, καθόλου σκιά (οι λιγοστές καβατζες είναι πιασμένες), γυμνιστές κατά 95, μη πω 99, τοις εκατό. Πρόσβαση επίσης με τα πόδια από το Μερσίνι. Κατάβαση γύρω στα 20-25 λεπτά, ανάβαση 30 λεπτά. Θέλει ομπρέλα ή σκιαστρο και φυσικά νερό. Δεν έχει τίποτα στο Λιβάδι.
4) Καλοταρίτισσα: στο χωριό έχει 3 παραλίες, αμμοβοτσαλο και οι 3, συμπαθητικες, η κάθε μία τη χάρη της. Η Τρυπητή , θεωρητικά πιο μακρινή - 5 λεπτά περπάτημα, έχει πιο πολλή αμμουδιά και είναι πιο διακριτική.

Φαγητό ο,τι είπαν πιο πάνω, αλλά θα προσθέσω τη ταβέρνα του Μήτσου, τη μοναδική ταβέρνα στη Καλοταρίτισσα. Σπιτικό φαγητό και φιλόξενοι και καθαροί.

Το νησί έχει μόνο εναν δρόμο, Σταυρός (λιμάνι) - Κέδρος -Μυρσίνη - Καλοταρίτισσα. 12 χιλιόμετρα. Έχει ένα λεωφορείο του ΚΤΕΛ Νάξου. Επίσης, το κόστος με τη Δονούσα Μάγισσα για Κέδρο, Λιβάδι, Φωκοσπηλιά και Καλοταρίτισσα είναι €12 με επιστροφή.

Σκατζόχοιρος είναι must.

Επίσης, διάβασε εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μικρές-Κυκλάδες-Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-4
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο/χρόνο σου.
Μπήκα διάβασα ότι υπάρχει εδώ μέσα. Εδώ μου τα συνόψισες σχεδόν όλα.
Ο Σκατζόχοιρος είναι το μόνο μπαράκι για βράδυ?
Θα το ρωτήσω αλλα ΑΝ ξέρεις, μπορώ με το καραβάκι να πάω μόνο στην φωκοσπηλιά μιας κ στα άλλα θα πάω οδικός?( κ με όσο περπάτημα χρειαστεί).
Α κ στον γυμνιστών, εμείς που δεν είμαστε αποκλειόμαστε ή πάμε κ σκασίλα μας??

Η Φωκοσπηλιά δεν είναι παραλία.
Στο Λιβάδι και στον Φικιό, ακόμα και αυτοκίνητο να έχεις θέλει περπάτημα.Ο Κέδρος είναι δίπλα στο λιμάνι 10' περπάτημα. Στο λιμάνι έχει επίσης παραλία. Για την Καλοταρίτισσα τα διάβασες παραπάνω. Καταλαβαίνεις επομένως ότι το αυτοκίνητο στη Δονούσα είναι πεταμένα λεφτά, εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι για να το πάρεις.
Μόνο τα ταξί να πληρώσουμε για πειραιά κ πίσω βγήκαν τα λεφτά του αυτοκινήτου. Βάλε κ τα κουβαλήματα ομπρέλες, μπαγκάζια, ψαρικά κλπ, άστο. Το τι είναι είναι πεταμένα λεφτά είναι στην κρίση του καθενός. Στην τελική 4 σκάρτες μερούλες, δεν πάω να κάνω trekking το νησί. Κάνω αρκετό τον υπόλοιπο χρόνο :D

Σε ευχαριτώ για τον χρόνο σου :D
 
Last edited by a moderator:

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μπαράκι βράδυ είναι ο Σκατζόχοιρος, το Corona Borealis πάνω στη παραλία στο λιμάνι (1 λεπτό διάφορα έχουν τα δύο μαγαζιά) και ο Κέδρος στην ομώνυμη παραλία. Επίσης έχει άλλο ένα μαγαζί (καφέ περισσότερο αλλά έχει και ποτά) ακριβώς στη μέση, στο λιμάνι (μου διαφεύγει το όνομα).

Η Δονούσα Μάγισσα (η λατζα) πάει συνήθως μέχρι Φωκοσπηλια όταν έχει καιρό, δηλαδή όταν φυσάει και δεν μπορεί να προσεγγίσει την Καλοταρίτισσα. Πάντα όμως περνάει από Κέδρο και Λιβάδι για να αφήσει κόσμο και πράγματα. Κάθεστε 20-30 λεπτά στη Φωκοσπηλια, βουτάτε στα νερά και πάλι πίσω. Εγω τρελαίνομαι για τη διαδρομή αυτή.

Έχω πάει 5 φορές σε 3 χρόνια στη Δονούσα και τις 2 με αυτοκίνητο. Πάντα πάω με τη λατζα βόλτα. Επίσης, αν βγει δρομολόγιο για Μάκαρες (3 νησάκια ανάμεσα σε Δονούσα και Νάξο) να πάτε, όμορφη διαδρομή και ωραία παραλία στο ένα νησάκι.

Στις παραλίες είτε γυμνός είτε ντυμένος δεν σου λέει κανείς τίποτα. Είσαι άνετος είτε με κελεμπία είτε με/χωρίς φύλλο συκής
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Οκ με έψησες. Ως φωκοσπηλιά θα πάω, καιρού επιτρέποντος. Στην τελική ο ψαροντουφεκάς της παρέας γουστάρει τέτοια . Τώρα αν μας πιάσει τέτοια τεμπελιά να περπατήσουμε κ ως το Λιβάδι, θα παμε κ εκεί με την λάτζα. Φαγητάκι με καλύψατε, ποτάκι με καλύψατε.....Το αν θα φοράω μαγιό ή όχι θα το σκεφτώ :p :D :D
 

Margi

Member
Μηνύματα
36
Likes
4
Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ ήθελα την άποψη σας για Δονούσα μέσα Σεπτέμβρη (13-20 περίπου) και για μία εβδομάδα περίπου. Γνωρίζει κάποιος/α αν το νησί έχει ακόμη κάποιο τουρισμό η θα είμαι μόνη στις παραλίες και τα σοκάκια, δεδομένου ότι δεν θα έχω και παρέα;
Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για τις απαντησεις σας
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom