Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημέρα vikara θα ταξιδεψω για Βιέννη αρχές Νοεμβρίου για 6 μέρες, σκέφτομαι να πάω και σαλσμουργκ αλλά δεν ξέρω πόσο τελικά κοστίζει το τρένο ή λεωφορείο με την επιστροφή, σε παρακαλώ ενημέρωσε με. Ευχαριστώ πολύ.
https://www.oebb.at/en/

Μέσω αυτής της ιστοσελίδας μπορείς να ψάξεις για εισιτήρια τρένου τις ημερομηνίες που θες.
Πιστεύω το τρένο είναι η καλύτερη λύση για να επισκεφθείς το Salzburg από τη Βιέννη,αν δεν νοικιάσεις αμάξι.
Εαν ειστε μονο 2 ατομα, καλυτερα να πατε με το τρενο στο Σαλσμπρουκ.
Η ενοικιαση του αυτοκινητου για μια μερα με πληρη ασφαλεια, μαζι με τις βενζινες θα σου κοστισει το ιδιο ή κσι περισσοτερο απο οτι 2 εισιτήρια πηγαινε ελα.
Βρες ενα φθηνο εισιτηριο απο το site που σου προτειναν πιο πανω και κλείστο έγκαιρα.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
επιλεγεις book ticket,βάζεις την πόλη αναχώρησης και άφιξης και μετά επιλέγεις από κάτω το κόκκινο κουτάκι που λέει single tickets and day tickets και από εκεί και μετά κάνεις αναζήτηση για ημ/νια και ώρα.
Τον Νοέμβριο,από όσο είδα υπάρχουν εισιτήρια one way με 19ευρώ.
Οκ τελικά κατάλαβα πως δουλεύει το σαιτ έχει μέχρι ένα μήνυμα μετά και πραγματικά χάρηκα πολύ όταν είδα 14 ευρώ το άτομο, μάλλον θα πάμε και σαλσμουργκ, αν έχεις προτάσεις για εκεί για μια μέρα μόνο... Θα χαρώ να της ακούσω καλημέρα ευχαριστώ.

Εαν ειστε μονο 2 ατομα, καλυτερα να πατε με το τρενο στο Σαλσμπρουκ.
Η ενοικιαση του αυτοκινητου για μια μερα με πληρη ασφαλεια, μαζι με τις βενζινες θα σου κοστισει το ιδιο ή κσι περισσοτερο απο οτι 2 εισιτήρια πηγαινε ελα.
Βρες ενα φθηνο εισιτηριο απο το site που σου προτειναν πιο πανω και κλείστο έγκαιρα.
Ναι έχεις δίκιο και αυτό θα κάνουμε, τρένο και χαλαρά... Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
δεν μου αρεσε στην πρωινη βολτα μου τα ξερατα που ειχε παντου γυρω απο την πλατεια του αγιου στεφανου..δεν μου αρεσε που στο μετρο ηταν οι οπαδοι της αουστριας και αναψαν καπνογονα κ ειχαμε εγκλωβιστει μια ωρα αναμεσα σε αστυνομικους κ τους βλακες οπαδους που περα απο τα καπνογονα επιναν κ μπαφους..δεν μου αρεσε στο μετρο που με εσπρωξε καποιος με βια για να βγει απο το βαγονι ενω ειχε χωρο για αυτον,δεν μου αρεσαν οι τιμες στα αστρα οπως μια πατατα ψητη με ξεθυμασμενο τζατζικι εκανε 10 ευρω στο χερι,η ενα λουκανικο κ μια μπυρα στο χερι 10 ευρω..δεν μου αρεσε η τιμες στα σουβενιρ που ειχαν τις μικρες χιονομπαλες 11 ευρω κ κατα τυχη τρεις στασεις στο μετρο προς λεοπορδο το βρηκα με 2,5..δεν μου αρεσε στο μετρο που για να βγαλεις εισητηριο με το cat ηταν πανευκολο με 19 ευρω ενω τελικως βρηκαμε με 2,3 ευρω το ατομο για αεροδρομιο πολυ δυσκολα,δεν μου αρεσε η ελλειψη ασφαλειας που ενιωθα λιγο εξω απο το κεντρο,και πολλα ακομα..αλλα μου αρεσε το μουσειο φυσικης ιστοριας..γενικα δεν θα πηγαινα ξανα ουτε τζαμπα ..εχει ομορφοτερες κ ασφαλεστερες πολεις να παει καποιος..
Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις πληροφορίες για το οικονομικό εισιτήριο που βρήκες για το αεροδρόμιο, μόνο τα ακριβά βρίσκω κι εγώ.. Ευχαριστώ

Μιας που είμαι μόνιμη κάτοικος της μαγευτικής Βιέννης εδώ και πέντε χρόνια , δεν θα μπορούσα να παραλείψω να ανεβάσω ένα άρθρο γι' αυτή και για να βοηθήσω όλους εσάς που θα θέλατε να την επισκεφθείτε είτε στο παρόν είτε μελλοντικά. Πόσες μέρες όμως χρειάζεστε για να απολαύσετε τις ομορφιές αυτής της ρομαντικής πόλης? Η απάντηση είναι 5-7 ημέρες. Πότε να έρθετε? Είτε από Απρίλιο και μετά που θα έχει ανέβει η θερμοκρασία και θα είναι όλα ανθισμένα είτε από 25 Νοεμβρίου έως 6 Ιανουαρίου που ο στολισμός της πόλης είναι από μόνος του ένα όνειρο. Όταν έρθετε βγάλτε μία εβδομαδιαία κάρτα μεταφορών...τα μεταφορικά της είναι υπόδειγμα για κάθε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα γι' αυτό το λόγο θεωρούνται τα καλύτερα στην Ευρώπη. Κατεβάστε έπειτα το app των συγκοινωνιών "qando" για να διευκολυνθείτε για τη μετακίνηση σας και η περιπέτεια ξεκινάει. Τι να δείτε? Τα αμέτρητα πάρκα που υπάρχουν μέσα στη πόλη. Ένα απ αυτά είναι το Stadtpark και είναι προσβάσιμο με τις γραμμές του μετρό U3 Landstrasse ή U4 Stadtpark. Εκεί θα κάνετε τη βόλτα σας, μπορείτε να ταίσετε τις πάπιες και να δείτε το όμορφο άγαλμα του Johann Strauss.. Ο καθεδρικός ναός του Αγίου Στεφάνου θα σας καθηλώσει και βρίσκεται στο κέντρο (στάση του μετρό U1 & U3 Stephansplatz) Εκεί μπορείτε να περπατήσετε όλο το κέντρο που έχει πολλές καφετέριες, εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία, καταστήματα ρούχων όλων των γνωστών οίκων μόδας. Ο δρόμος της Kärtner Strasse θα σας οδηγήσει στην όπερα της Βιέννης και στο ιστορικό μαγαζί Café Sacher που έχετε την δυνατότητα να δοκιμάσετε την αυθεντική βιεννέζικη τούρτα Sacher. Στην οδό Griechengasse(οδός Ελλήνων) θα δείτε τις δύο ελληνικές χριστιανικές εκκλησίες. Τι άλλο όμως να επισκεφτείτε? Το παλάτι της Σίσι (Schönbrunn) με τους πανέμορφους κήπους και να το συνδυάσετε με την επισκέψη στον πρώτο ζωολογικό κήπο της Ευρώπης... πραγματικά αξίζει! Είναι προσβάσιμα με την γραμμή 4 του μετρό στάσεις Schönbrunn ή Hietzing. Επίσης το παλάτι Belvedere που είναι και το αγαπημένο μου αξίζει μία βόλτα.. είναι προσβάσιμο με τραμ ή με τραίνο (S-Bahn). Από μουσεία αξίζουν το μουσείο της Σίσι, το μουσείο Φυσικής Ιστορίας(Naturhistorisches Museum), το Mumok που είναι μουσείο μοντέρνας τέχνης, το Albertina και ίσως το Leopold. Μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε το Prater με την μεγάλη ρόδα και το Luna park! Εκεί βρίσκεται και το μουσείο Madame Tussauds για όσους θέλουν να δουν τις φιγούρες διάφορων διασήμων και να φωτογραφηθούν μαζί τους. Είναι προσβάσιμα με τις γραμμές του μετρό U1 και U2 ή με το τοπικό τρένο S- Bahn στάση Praterstern. Φυσικά δεν θα μπορούσε να παραληφθεί η επίσκεψη στο δημαρχείο (Rathaus) , στη Βουλή , στο Hofburg, στην εκκλησία του Καρόλου( Karlskirche) , στην εκκλησία Votiv ( Votivkirche) , αλλά και μία βόλτα στη διάσημη βιεννέζικη λαϊκή αγορά Naschmarkt. Ένα ακόμη αριστούργημα για τα ελληνικά δεδομένα είναι το πρότυπο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Βιέννης Wirtschaftsuniversität που η αρχιτεκτονική και οι υποδομές θα σας καθηλώσουν. Ένα ακόμη αξιοθέατο δεν θα μπορούσε να μην είναι η γυάλινη πόλη ... Το σημείο που έχει τα γραφεία των Ενωμένων Εθνών αλλά και όλους τους ουρανοξύστες που μπορείτε να πιείτε καφέ στον πιο ψηλό απ αυτούς στον 57ο όροφο και να απολαύσετε τη θέα του Δούναβη αλλά και όλης της Βιέννης. Η πρόσβαση γίνεται με τη γραμμή 1 του μετρό στη στάση Kaisermühlen VIC. Ένα ακόμη όμορφο σημείο για να απολαύσετε καφέ με θέα από ψηλά και το καθαρό οξυγόνο είναι το βουνό Kahlenberg. Πρόσβαση: με το μετρό U4 μέχρι τον τερματικό Heiligenstadt και μετά με το λεωφορείο 38Α. Αυτό θα που δεν θα πρέπει να παραλείψω είναι ότι μπορείτε να επισκεφτείτε την φιλαρμονική ορχήστρα της Βιέννης στο Musik Verein ή την όπερα για να δείτε κάποια παράσταση. Τότε καλό θα ήταν να κλείσετε εισητήρια και μήνες πριν μέσω ίντερνετ. Τον χειμώνα υπάρχουν και οι αγώνες Eishockey για αυτούς που θα ήθελαν να δουν Και ένα διαφορετικό άθλημα. Αν έρθετε άνοιξη κοιτάξετε αν υπάρχει κάποια συναυλία από κάποιο γνωστό συγκρότημα (πχ Coldplay) ή τραγουδιστή (π.χ Rihanna). Και τώρα...τι να πιείτε και τι να φάτε? Σε τι μαγαζιά? Μπορείτε να δοκιμάσετε γευστικά αυστριακά φαγητά αλλά και μπύρα που την φτιάχνει το ίδιο το μαγαζί ,στη μπυραρία 1516 στο κέντρο. Για καφέ στο γνωστό σε όλους Café Central (μετρό U3 Herrengasse)....τα απογεύματα παίζει και πιάνο...θα σας πάει σε άλλη εποχή.... μπορείτε εκεί να απολαύσετε με το ζεστό καφέ και το παραδοσιακό γλυκό μήλου Apfelstrudel.. Έπειτα τα καφέ μπαρ και Restaurant Medusa, Joma Cafe - Brasserie - Bar , Motto am Fluss είναι από τα καλύτερα μαγαζιά στη Βιέννη που θα ήταν καλό να έχετε κάνει ήδη κράτηση on-line. Το Medusa ενδείκνυται και για ποτό αν θέλετε κάτι μοντέρνο με μουσική και νεολαία 28 και άνω ενώ τα άλλα δύο για πιο ήσυχα και ρομαντικά. Τους καλοκαιρινούς μήνες θα βρείτε και πολλά καφέ στο Donaukanal δίπλα στον Δούναβη, στη στάση του μετρό U4 Roßauer Lände αλλά και στο Donauinsel. Ωραία καφέ- ζαχαροπλαστεία είναι στο κέντρο το Oberlaa και το Demel. Αν θέλετε βιεννέζικες παραδοσιακές γκοφρέτες και σοκολατάκια Mozart επισκεφτείτε το κατάστημα Manner δίπλα από τον καθεδρικό ναό του Αγίου Στεφάνου. Δοκιμάστε από τον φούρνο τα παραδοσιακά Krapfen με μαρμελάδα και Plunter (σφολιάτα με φρούτα). Μην ξεχάσετε το βιεννέζικο σνίτζελ στο Figlmüller ή στο Schnitzelwirt. Επισκεφτείτε επίσης ένα από τα πολλά American Bars για ένα μοναδικό κοκτέιλ π.χ. Dino's American Bar. Αν είστε από τους Fan της ποδηλασίας..νοικιάστε το City Bike..θα βρείτε σημεία σε όλο το κέντρο της πόλης και η πρώτη ώρα είναι δωρεάν. Τέλος όσοι έχετε χρόνο και διάθεση για μία αυθημερόν εκδρομή μπορείτε να πάτε στο πανέμορφο Salzburg με τραίνο (Westbahn) και απέχει 2-2,5 ώρες από Βιέννη , στο Graz που απέχει 2 ώρες με λεωφορείο (Westbus) , στη Μπρατισλάβα με τραίνο ή με λεωφορείο που απέχει μία ώρα από τη Βιέννη. Τους καλοκαιρινούς μήνες μπορείτε να επισκεφτείτε με τραίνο το Baden δίπλα από τη Βιέννη ή με λεωφορείο τις υπόγειες σπηλιές Seegrotte Hinterbrüll και από εκεί περπατώντας το περίφημο κάστρο των ιπποτών Lichtenstein με το καταπράσινο δάσος που το περιβάλλει. Αν έχετε αμάξι σαφώς όλα αυτά είναι πιο εύκολα προσβάσιμα και μπορείτε να προσθέτετε στις εκδρομές και αυτό στη λίμνη Neusiedl am See...μία λίμνη που μοιάζει με θάλασσα.
Ελπίζω μέσω του άρθρου να σας βοήθησα λιγάκι και να σας άρεσε. Οποιαδήποτε απορία θα χαρώ να σας βοηθήσω.
Σίγουρα η Βιέννη είναι ένας προορισμός που αξίζει!!! Μιας που σε λίγους μήνες έρχονται οι γιορτές...τη συνιστώ ανεπιφύλακτα! Για μένα είναι η καλύτερη περίοδος για να έρθει κάποιος! Συνδυάζει τη μεγαλοπρέπεια, την όπερα με τη σύγχρονη εποχή...περπατήστε την για να την μάθετε!
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ευχαριστώ που τις μοιράστηκες μαζί μας! Ανυπομονώ να βρεθώ στη Βιέννη!
 
Last edited by a moderator:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις πληροφορίες για το οικονομικό εισιτήριο που βρήκες για το αεροδρόμιο, μόνο τα ακριβά βρίσκω κι εγώ.. Ευχαριστώ
με το τρένο S7 από Rennweg, Praterstern ή Wien Mitte.
 

EviKG

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας. Σκεφτόμαστε για ένα πολύ σύντομο ταξίδι στη Βιέννη στις 26-29 Δεκεμβρίου. Ψάχνοντας όμως για πληροφορίες διαπίστωσα ότι οι κυριότερες χριστουγεννιάτικες αγορές είναι ανοικτές από τον Νιόμβρη ως τα Χριστούγεννα. Άρα τις μέρες που υπολογίζουμε να πάμε θα τα έχουν κλείσει;Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό; Και αν για να απολαύσεις το χριστουγεννιάτικο πνεύμα στη Βιέννη πρέπει να πας πριν τα Χριστούγεννα; Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σας. Σκεφτόμαστε για ένα πολύ σύντομο ταξίδι στη Βιέννη στις 26-29 Δεκεμβρίου. Ψάχνοντας όμως για πληροφορίες διαπίστωσα ότι οι κυριότερες χριστουγεννιάτικες αγορές είναι ανοικτές από τον Νιόμβρη ως τα Χριστούγεννα. Άρα τις μέρες που υπολογίζουμε να πάμε θα τα έχουν κλείσει;Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό; Και αν για να απολαύσεις το χριστουγεννιάτικο πνεύμα στη Βιέννη πρέπει να πας πριν τα Χριστούγεννα; Ευχαριστώ!
Οι χριστουγεννιάτικες αγορές στο Schoenbrun και στο Belvedere θα είναι ανοικτές και στις 26/12 τελευταία μέρα. Ναι, για να απολάυσεις χριστουγεννιάτικο κλίμα σε όλες τις Γερμανόφωνες χώρες (άρα και στη Βιέννη) πρέπει να πάς αυστηρά πριν τις 24/12, ελάχιστα μόνο παραμένουν ανοικτά και μετά (όχι στη Βιέννη), κι αυτά για τουριστικούς λόγους αποκλειστικά.

http://www.christkindlmaerkte.at/wien.html
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Γεια σας. Σκεφτόμαστε για ένα πολύ σύντομο ταξίδι στη Βιέννη στις 26-29 Δεκεμβρίου. Ψάχνοντας όμως για πληροφορίες διαπίστωσα ότι οι κυριότερες χριστουγεννιάτικες αγορές είναι ανοικτές από τον Νιόμβρη ως τα Χριστούγεννα. Άρα τις μέρες που υπολογίζουμε να πάμε θα τα έχουν κλείσει;Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό; Και αν για να απολαύσεις το χριστουγεννιάτικο πνεύμα στη Βιέννη πρέπει να πας πριν τα Χριστούγεννα; Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Ισχύει ότι οι περισσότερες αγορές είναι ανοιχτές μέχρι τα Χριστούγεννα. Όμως συνήθως στις 27/12 ανοίγουν πάλι κάποιες αγορές για την Πρωτοχρονιά. Το παγοδρόμιο στο δημαρχείο είναι επίσης ανοιχτό.

https://www.wien.info/de/einkaufen-essen-trinken/maerkte/weihnachtsmaerkte

Εδώ θα δεις ποιες αγορές είναι ανοιχτές και μετά τα Χριστούγεννα (Στο Belvedere , στην Maria-Theresien Platz και στο Schoenbrunn θα δείτε αγορές και από τις 27/12)
Καλά να περάσετε!
 

Afotiou188

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και ήθελα να ρωτήσω αν για Βιέννη Χριστούγεννα, θα είναι υπερβολική 1 βδομάδα από 22-29 Δεκ.
ή να προτιμήσω 22-26

Πόσα είναι ο φορος διαμονής που πληρώνεται στο ξενοδοχειο?
Είναι κατά άτομο ή δωμάτιο?
 
Last edited by a moderator:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και ήθελα να ρωτήσω αν για Βιέννη Χριστούγεννα, θα είναι υπερβολική 1 βδομάδα από 22-29 Δεκ.
ή να προτιμήσω 22-26
Καλώς ήρθες. Αν θέλεις να δεις όλα τα μουσεία με την άνεση σου να κάνεις και καμιά ημερησια Μπρατισλάβα κλπ πάνε 22 με 29.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom