Αυστρία Roadtrip Αυστρία

Dibaks

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Who knows
Καλημέρα σε όλους !!! Σκεφτόμαστε με τη γυναίκα για roatrip στην Αυστρία αρχές Φλεβάρη. Έχουμε βρει αεροπορικά από Αθήνα για Βιέννη και από κει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε 7 μέρες στη διάθεσή μας, τη τελευταία μέρα του γυρισμου θα τη φάμε Βιέννη (έχουμε ξαναπάει) . Σίγουρα λέμε για Salzburg και Hallstatt. Που αλλού αξίζει να πάμε ; Καμιά ιδέα;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους !!! Σκεφτόμαστε με τη γυναίκα για roatrip στην Αυστρία αρχές Φλεβάρη. Έχουμε βρει αεροπορικά από Αθήνα για Βιέννη και από κει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε 7 μέρες στη διάθεσή μας, τη τελευταία μέρα του γυρισμου θα τη φάμε Βιέννη (έχουμε ξαναπάει) . Σίγουρα λέμε για Salzburg και Hallstatt. Που αλλού αξίζει να πάμε ; Καμιά ιδέα;
Αν δεν έχετε βγάλει τα εισιτήρια και αφού έχετε ξαναπάει Βιέννη γιατί δεν πάτε Μόναχο και να δείτε Salzburg, Innsbruck και Βαυαρία με το αυτοκίνητο?
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλημέρα σε όλους !!! Σκεφτόμαστε με τη γυναίκα για roatrip στην Αυστρία αρχές Φλεβάρη. Έχουμε βρει αεροπορικά από Αθήνα για Βιέννη και από κει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε 7 μέρες στη διάθεσή μας, τη τελευταία μέρα του γυρισμου θα τη φάμε Βιέννη (έχουμε ξαναπάει) . Σίγουρα λέμε για Salzburg και Hallstatt. Που αλλού αξίζει να πάμε ; Καμιά ιδέα;
Εμεις πηγαμε τελη ιουλιου Βιεννη αεροπορικως, νοικιασαμε αυτοκινητο και πηγαμε Σαλτσμπουργκ-Λιουμπλιανα και Μπρατισλαβα απο οπου πεταξαμε για Ελλαδα (Μπρατισλαβα πηγαμε με τρενο,αφου ειχαμε επιστρέψει το αυτοκινητο στη Βιεννη,καθως ηταν πιο οικονομικη η επιστροφη στην ιδια πολη) Το Χαλστατ δεν το "χωρεσαμε" στο προγραμμα,παρ'οτι εχω ακουσει οτι ειναι πανεμορφο!Το Σαλτσμπουργκ υπεροχο και η Λιουμπλιανα μια πραγματικη εκπληξη-κορυφαια πολη. Αν δεν θελετε να περιοριστειτε μονο στην Αυστρία, την προτεινω ανεπιφύλακτα!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα σε όλους !!! Σκεφτόμαστε με τη γυναίκα για roatrip στην Αυστρία αρχές Φλεβάρη. Έχουμε βρει αεροπορικά από Αθήνα για Βιέννη και από κει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Έχουμε 7 μέρες στη διάθεσή μας, τη τελευταία μέρα του γυρισμου θα τη φάμε Βιέννη (έχουμε ξαναπάει) . Σίγουρα λέμε για Salzburg και Hallstatt. Που αλλού αξίζει να πάμε ; Καμιά ιδέα;

Η εποχή που πάτε ενδείκνυται και για να δείτε χιονισμένες τις Άλπεις. Εγώ προτείνω να περάσετε από Zell am See, Kaprun γιατί όχι και να προχωρήσετε προς Τιρόλ στο υπέροχο Innsbruck.
 

Dibaks

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Who knows
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα τα βάλουμε κάτω να δούμε τι θα μας βγει και πως.
 

monk1994

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα ,


νέος στην ομάδα του travelstories αν και αρκετές φορές έχω συμβουλευτεί το φόρουμ στα προηγούμενα ταξίδια μου. Σιγά σιγά θα αρχίσω και εγώ να ανεβάζω τις εμπειρίες μου λοιπόν έτσι ώστε να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην εξαιρετική δουλειά που κάνουν όλα τα παιδιά στο forum.

Σχεδιάζω το επόμενο μου ταξίδι για τα Χριστούγεννα και όπως όλα δείχνουν ο προορισμός μου θα είναι η Αυστρία. Μια αρχική σκέψη για τις περιοχές που θα επισκεφτώ είναι η εξής :


Ημέρα 1-3 Vienna
Ημέρα 4 Wachau Valley - Hallstatt
Ημέρα 5 Hallstatt - Salzburg
Ημέρα 6 Salzburg
Ημέρα 7 Κιτζμπούχελ
Ημέρα 8 Innsbruck
Ημέρα 9 Innsbruck
Ημέρα 10 Vienna

Ψάχνοντας πληροφορίες στο φόρουμ συμπέρανα ότι δεν έχει κάνει κάποιο μέλος το συγκεκριμένο εγχείρημα τον μήνα Δεκέμβρη έτσι ώστε να μου λυθεί η απορία του αν είναι εφικτή η οδήγηση εκείνη την περίοδο(20/12-29/12). Παράλληλα θα ήθελα την βοήθεια σας στο στην επιλογή των πόλεων καθώς και στο εάν η διάρκεια παραμονής στην κάθε μια από αυτές είναι αρκετή. Έχει επισκεφτεί κάποιος το Κιτζμπούχελ ? Μήπως η επιλογή ου Lech είναι καλύτερη ?


Ευχαριστώ πολύ΄!!!

Υ.Γ. Όσο και να προσπάθησα να χωρέσω το Γκρατς στο πρόγραμμα δεν τα κατάφερα χαχα
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα ,


νέος στην ομάδα του travelstories αν και αρκετές φορές έχω συμβουλευτεί το φόρουμ στα προηγούμενα ταξίδια μου. Σιγά σιγά θα αρχίσω και εγώ να ανεβάζω τις εμπειρίες μου λοιπόν έτσι ώστε να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην εξαιρετική δουλειά που κάνουν όλα τα παιδιά στο forum.

Σχεδιάζω το επόμενο μου ταξίδι για τα Χριστούγεννα και όπως όλα δείχνουν ο προορισμός μου θα είναι η Αυστρία. Μια αρχική σκέψη για τις περιοχές που θα επισκεφτώ είναι η εξής :


Ημέρα 1-3 Vienna
Ημέρα 4 Wachau Valley - Hallstatt
Ημέρα 5 Hallstatt - Salzburg
Ημέρα 6 Salzburg
Ημέρα 7 Κιτζμπούχελ
Ημέρα 8 Innsbruck
Ημέρα 9 Innsbruck
Ημέρα 10 Vienna

Ψάχνοντας πληροφορίες στο φόρουμ συμπέρανα ότι δεν έχει κάνει κάποιο μέλος το συγκεκριμένο εγχείρημα τον μήνα Δεκέμβρη έτσι ώστε να μου λυθεί η απορία του αν είναι εφικτή η οδήγηση εκείνη την περίοδο(20/12-29/12). Παράλληλα θα ήθελα την βοήθεια σας στο στην επιλογή των πόλεων καθώς και στο εάν η διάρκεια παραμονής στην κάθε μια από αυτές είναι αρκετή. Έχει επισκεφτεί κάποιος το Κιτζμπούχελ ? Μήπως η επιλογή ου Lech είναι καλύτερη ?


Ευχαριστώ πολύ΄!!!

Υ.Γ. Όσο και να προσπάθησα να χωρέσω το Γκρατς στο πρόγραμμα δεν τα κατάφερα χαχα

Καλησπέρα.
Μπορείς να κάνεις λίγο πιο σαφές το πρόγραμμα σου; Γιατί το 9 Innsbruck και 10 Vienna έχει μια διαδρομή 5 ωρών και αν η πτήση σου είναι νωρίς δεν νομίζω να προλάβεις να κάνεις τη διαδρομή την ίδια μέρα της αναχώρησης σου..
Παρόλα αυτά το Kitzbuehel είναι πολύ όμορφο, ενώ το Lech (αν εννοείς αυτό που νομίζω) είναι πάρα πολύ μακριά για τις μέρες που έχεις...
Επίσης,πρέπει να έχεις υπόψιν ότι μέσα στις μέρες σου είναι και τα Χριστούγεννα,οι Αυστριακοί γιορτάζουν στις 24/12 το βράδυ και έτσι τα περισσότερα μαγαζιά κλπ είναι κλειστά.
Ο Autobahn βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ακόμα και τις μέρες με χιόνι. Μόνο στην περιοχή του Hallstatt χρειάζεται προσοχή γιατί ο δρόμος είναι απότομος και έχει αρκετές στροφές. Για παν ενδεχόμενο πρέπει να είστε εφοδιασμένοι με αντιολισθητικές αλυσίδες.:)
 

monk1994

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα.
Μπορείς να κάνεις λίγο πιο σαφές το πρόγραμμα σου; Γιατί το 9 Innsbruck και 10 Vienna έχει μια διαδρομή 5 ωρών και αν η πτήση σου είναι νωρίς δεν νομίζω να προλάβεις να κάνεις τη διαδρομή την ίδια μέρα της αναχώρησης σου..
Παρόλα αυτά το Kitzbuehel είναι πολύ όμορφο, ενώ το Lech (αν εννοείς αυτό που νομίζω) είναι πάρα πολύ μακριά για τις μέρες που έχεις...
Επίσης,πρέπει να έχεις υπόψιν ότι μέσα στις μέρες σου είναι και τα Χριστούγεννα,οι Αυστριακοί γιορτάζουν στις 24/12 το βράδυ και έτσι τα περισσότερα μαγαζιά κλπ είναι κλειστά.
Ο Autobahn βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ακόμα και τις μέρες με χιόνι. Μόνο στην περιοχή του Hallstatt χρειάζεται προσοχή γιατί ο δρόμος είναι απότομος και έχει αρκετές στροφές. Για παν ενδεχόμενο πρέπει να είστε εφοδιασμένοι με αντιολισθητικές αλυσίδες.:)
Καλησπέρα ,

την 10η μέρα σχεδιάζουμε να ξυπνήσουμε στο Innsbruck και να οδηγήσουμε προς Βιένη με σκοπό την επιστροφή στην Αθήνα. Η πτήση μας θα είναι απογευματινή συνεπώς δεν νομίζω να έχουμε θέμα χρόνου. Στο Kitzbuehel σχεδιάζουμε να περάσουμε την μέρα μας στο χιονοδρομικό κέντρο. Με βάση αυτό το πρόγραμμα την μέρα των Χριστουγέννων θα βρισκόμαστε στο Hallstat.Το βρίσκεις καλή ιδέα? Όπως καταλαβαίνω από την απάντηση σου έχεις γνώσεις από τον προορισμό , οπότε κάθε συμβουλή -πρόταση σου για τροποποίηση στο πρόγραμμα θα είναι χρήσιμη μιας και εμείς σχεδιάζουμε το ταξίδι χωρίς να ξέρουμε αρκετές πληροφορίες και μόνο από ότι διαβάζουμε.(έχουμε αφήσει έξω περιοχές όπως το Zell am See καθώς δεν μπορούσαμε να επιλέξουμε ποιες από όλες τις περιοχές αξίζει περισσότερο να επισκεφτούμε)

Σε ευχαριστώ πολύ
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Δεν ενδεικνυται το Hallstat για την ημερα των χριστουγεννων,απο το απογευμα και μετα ειναι ερημια.Ειναι μεν πανεμορφο αλλα για 2με 3 ωρες.Μια και θα ειστε στο Ινσμπρουκ μη παραλειψετε το καστρο Νοισβαστειν και το ομπεραμμερκαου.Το kitzbuel πρεπει να πας ειναι πανεμορφο.Εαν δεν σε φτανουν οι ημερες αφαιρεσε την πρωτη ημερα απο το wachau.Αλλα εαν πας να πατε στο Melk.

Εγω ειχα παει στις γιορτες στις περιοχες αυτες και παροτι που ειχε παρα πολυ χιονι δεν ειχα κανενα προβλημα.
 
Last edited by a moderator:

monk1994

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Εγω ειχα παει στις γιορτες στις περιοχες αυτες και παροτι που ειχε παρα πολυ χιονι δεν ειχα κανενα προβλημα.
Την 4 μέρα συνεπώς μπορώ το πρωί να επισκεφτώ το Hallstat και να συνεχίσω το ταξίδι μου προς Salzburg(αφαιρώντας το Wachau Valley). Συνεπώς η μέρα των Χριστουγέννων θα με βρει στο Salzburg εκτός αν επισκεφτώ πρώτα το kitzbuhel και περάσω εκεί την ημέρα των Χριστουγέννων. Τι θα προτείνατε ?

Σας ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορίες .
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Νομιζω δεν προλαβαινεις να πας και kitzbuel.4η ημερα.Βιεννη-χαλλστατ-Σαλτσπουργκ.το kitzbuel θα το εβαζα την 9η ημερα ,θα εκανα σκι και αργα το βραδυ για μονο διανυκτερευση θα πηγαινα παλι σαλτζμπουργκ.Ειναι χειμωνας να μην εχεις τελευταια ημερα τοσο μεγαλο ταξιδι.Να εισαι οσο το δυνατον πιο κοντα στον προορισμο σου.Εαν το αεροπλανο προσγειωνεται το πρωι θα σου ελεγα να εκανες το αναποδο προγραμμα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα ,

την 10η μέρα σχεδιάζουμε να ξυπνήσουμε στο Innsbruck και να οδηγήσουμε προς Βιένη με σκοπό την επιστροφή στην Αθήνα. Η πτήση μας θα είναι απογευματινή συνεπώς δεν νομίζω να έχουμε θέμα χρόνου. Στο Kitzbuehel σχεδιάζουμε να περάσουμε την μέρα μας στο χιονοδρομικό κέντρο. Με βάση αυτό το πρόγραμμα την μέρα των Χριστουγέννων θα βρισκόμαστε στο Hallstat.Το βρίσκεις καλή ιδέα? Όπως καταλαβαίνω από την απάντηση σου έχεις γνώσεις από τον προορισμό , οπότε κάθε συμβουλή -πρόταση σου για τροποποίηση στο πρόγραμμα θα είναι χρήσιμη μιας και εμείς σχεδιάζουμε το ταξίδι χωρίς να ξέρουμε αρκετές πληροφορίες και μόνο από ότι διαβάζουμε.(έχουμε αφήσει έξω περιοχές όπως το Zell am See καθώς δεν μπορούσαμε να επιλέξουμε ποιες από όλες τις περιοχές αξίζει περισσότερο να επισκεφτούμε)

Σε ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα και πάλι,
τις μέρες των Χριστουγέννων το Hallstatt είναι γεμάτο από τουρίστες και θα δυσκολευτείς να βρεις πάρκινγκ ακόμα και αν θέλεις να περάσεις απλά για βόλτα. Άσε που με τις ορδές τουριστών,δεν θα το ευχαριστηθείς όπως πρέπει. Επίσης,ούτε εγώ θα έκανα την διαδρομή της επιστροφής από Innsbruck-Wien τη μέρα της επιστροφής. Στο Salzburg όλο και κάτι θα βρεις να κάνεις ακόμα και τη μέρα των Χριστουγέννων γιατί είναι πιο μεγάλη πόλη και έχει επιλογές. Πολύ όμορφο και το Kufstein θα μπορούσες να κάνεις αυτό που σε προτρέπει ο συμφορουμίτης. Όσο για το Neuschweinstein (ανήκει στη Γερμανία) και πριν πας καλό είναι να κλείσεις τη ξενάγηση σου γιατί και αυτό είναι πόλος έλξης πολλών τουριστών. Σχετικά με το σκι, αν είσαι λάτρης, η Αυστρία έχει αμέτρητες κορφές. Προσωπικά μου αρέσουν τα χιονοδρομικά στο Schladming (Planai,Dachstein) αλλά και το Zell am See.Μην ξεχνάς, αν δεν έχεις δει τη Βιέννη, θα πρέπει να αφιερώσεις τουλαχιστον 3 γεμάτες μέρες για να την απολαύσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom