Πολωνία Poznan (Πόζναν) πληροφορίες

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προσωπικά το Τόρουν μ' αρέσει πιο πολύ κι από το Πόζναν οπότε το ψηφίζω κι εγώ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Προετοιμάζοντας το ταξίδι στο Poznan αρχές Μάρτη -με το κλασσικό Παρασκευή απόγευμα, Δευτέρα απόγευμα- έχω ερώτηση κρίσεως-gallop γιατί είμαι και αναποφάσιστη, σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει εδώ.

Ημερήσια εκδρομή στο Torun ή στο Gnezno-Rogalin-Κορνικ ή... κάτι άλλο; Κανένα άλλο μικρό ψαγμένο χωριουδάκι που δεν έχει ειπωθεί (ακόμα); (Σημείωση: Θα είναι η 4η φορά στη χώρα -την αγαπάμε έτσι κι αλλιώς, άρα πολύ πιθανόν να επιστρέψουμε ξανά)
Torun θα σου έλεγα και εγώ. Είχα πάει στο παλάτι Rogalin και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Το Τορουν είναι πολύ μικρό και περπατοεται πανεύκολα, είχα πάει και εγώ ημερήσια εκεί.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Χαίρετε!
Αν όλα πάνε βάση προγράμματος θα έχω άφιξη στο Πόζναν στις 11:25 και αναχώρηση με τρένο στις 15:30, οπότε σκέφτομαι πως να σπαταλήσω αυτές τις ώρες.
Από ψάξιμο υποθέτω πως θα πάρω το 159 για το σταθμό των τρένων από εδώ, βγάζοντας το εισιτήριο των 5 zl-45 λεπτών από το μηχάνημα που φαίνεται στα δεξία. Στο site διάβασα ότι δέχεται κάρτα αλλά αν γίνει στραβή υπάρχει και κάποια εναλλακτική-κιόσκι μες στο terminal;
Και τώρα πάμε στο ζουμί, πως να αξιοποιήσω τις ώρες εκεί; :p
Ιδανικά θα ήθελα να δω κάποια κτίρια από κοντά και να δοκιμάσω κάτι τοπικό στα γρήγορα (street food στη χειρότερη) μιας που δεν έχω ξαναβρεθεί στην Πολωνία και να 'μαι κάνα τέταρτο πριν στα τρένα. Χοντρικά και χωρίς καθυστερήσεις, μιλάμε για ~2μιση-3παρά ώρες στην πολή που θέλω να ξοδέψω δηλαδή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Και τώρα πάμε στο ζουμί, πως να αξιοποιήσω τις ώρες εκεί; :p
Ιδανικά θα ήθελα να δω κάποια κτίρια από κοντά και να δοκιμάσω κάτι τοπικό στα γρήγορα (street food στη χειρότερη) μιας που δεν έχω ξαναβρεθεί στην Πολωνία και να 'μαι κάνα τέταρτο πριν στα τρένα. Χοντρικά και χωρίς καθυστερήσεις, μιλάμε για ~2μιση-3παρά ώρες στην πολή που θέλω να ξοδέψω δηλαδή.
Το Πόζναν είναι μια σχετικά μικρή πόλη και το κέντρο της περπατιέται πολύ εύκολα. Η πλατεία είναι εντυπωσιακή και οι γύρω δρόμοι γραφικοί. Πολύ χαλαρωτικοί είναι και οι παραλίμνιοι περίπατοι, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι ο χρόνος που έχεις είναι επαρκής. Ένα casual εστιατόριο για πολύ εύγευστο τοπικό φαγητό με έμφαση στα pierogi είναι το Na Winklu. Πολύ κοντά βρίσκεται το διασημότερο street art έργο της πόλης και γενικώς αν σου αρέσει το street art θα δεις πολλά ενδιαφέροντα δείγματα βολτάροντας στο Πόζναν.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η αλήθεια είναι βλέποντας το χάρτη και ψάχνοντας πράματα που θέλω να δω, αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι να ξεκινήσω ποδάρατο από τα τρένα προς το ναό Πέτρου-Παύλου περνώντας μέσα από το κέντρο αλλά μάλλον δε βγαίνει χρονικά αυτό + φαί, κάτι θα θυσιαστεί (ίσως να είναι το φαι αυτό). :p
Ίσως αν κάτσει καλά συγκοινωνία να βγει το τρένα-ναός ή το αντίστροφο για να σωθεί κάποια ώρα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Η αλήθεια είναι βλέποντας το χάρτη και ψάχνοντας πράματα που θέλω να δω, αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι να ξεκινήσω ποδάρατο από τα τρένα προς το ναό Πέτρου-Παύλου περνώντας μέσα από το κέντρο αλλά μάλλον δε βγαίνει χρονικά αυτό + φαί, κάτι θα θυσιαστεί (ίσως να είναι το φαι αυτό). :p
Ίσως αν κάτσει καλά συγκοινωνία να βγει το τρένα-ναός ή το αντίστροφο για να σωθεί κάποια ώρα.
Οχιιι μην το κανεις αυτό, η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη! Μπορείς άνετα να κυκλοφορήσεις με Uber αν δεν θες να μπλέξεις με συγκοινωνίες, είναι πολύ φθηνό στην Πολωνία. Αλλιως κατέβασε την εφαρμογή Jakdojade που έχει όλα τα δρομολόγια τραμ και λεωφορείων. Πήγαινε στην κεντρική πλατεία και κάνε βόλτες εκεί. Για φαγητό θα πρότεινα το Pyra Bar που έχει τοπική κουζίνα και πολλά πιατα βασισμένα στις πατάτες που τις αγαπούν οι Πολωνοί αλλά και εξαιρετικές σούπες. Έχω ξεκινήσει σχετική ιστορία εδώ https://www.travelstories.gr/commun...λλιώς-5-μήνες-στην-Πολωνία.59640/#post-718848
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Την έχω μελετήσει ήδη την ιστορία σου και θα κρατήσω σημειώσεις όταν κοντεύει η ώρα! ;)
Θα 'χω uber και το app λοιπόν υπόψη γιατί να παραλείψω ναο-ποτάμι-τοιχογραφία δεν θα το 'θελα κι ας είναι πιο πέρα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom