Ισπανία Βόρεια Ισπανία!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, με πείσατε! Πόσες μέρες θέλει το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα και ποια εποχή είναι καλύτερα;
Τρεις μέρες για να δεις και λα Κορούνια. Όπως είπε ο @taver , να είναι ανοιχτό το πανεπιστήμιο και ιδανικά όχι σε περίοδο εξετάσεων. Προσωπικά το προτιμώ με βροχή και μέρες που νυχτώνει νωρίς, είναι φανταστική η πόλη το βράδυ. Ας πούμε Νοέμβριος. Η πόλη διαθέτει απρόσμενα καλή γαστρονομική σκηνή.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ωραία, με πείσατε! Πόσες μέρες θέλει το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα και ποια εποχή είναι καλύτερα;

Μέσω Πορτογαλίας σκέφτεσαι να πας; Είναι αρκετά κοντά και η κοιμπρα και το Πόρτο που κατά τη γνώμη μου είναι ομορφότερες/πιο ενδιαφερουσες απ'το σαντιαγο. Συμφωνώ με @taver για την 1 ημέρα. Είναι ωραία πόλη αλλά δεν έχει τουριστικό ενδιαφέρον.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Όχι, μέσω Μαδρίτης. Έχω ήδη κλεισμένα εισιτήρια για Νοέμβριο για εκεί και σκέφτομαι μήπως, με το που φτάσω στο αεροδρόμιο, πάρω ένα αεροπλάνο ακόμα και πάω εκεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ωραία, με πείσατε! Πόσες μέρες θέλει το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα και ποια εποχή είναι καλύτερα;
Μια διανυκτέρευση δεν είναι αρκετή. Ακόμη κι αν φτάσεις πρωί, θα χρειαστείς οπωσδήποτε και δεύτερη. Εάν δε, θελήσεις να κάνεις ημερήσια επίσκεψη και στην A Coruna (όπως σωστά προτείνει ο @Yorgos ) με στάση οπωσδήποτε στο Betanzos, θα χρειαστείς σίγουρα και τρίτη. Κι αν θελήσεις να ψάξεις λίγο βαθύτερα την (πέραν της τουριστικής) γαστρονομική και οινική σκηνή της πόλης θ'ανακαλύψεις διαμαντάκια που μπορεί να παρατείνουν τη διαμονή σου για άγνωστης χρονικής διάρκειας διάστημα! ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Είναι ωραία πόλη αλλά δεν έχει τουριστικό ενδιαφέρον.
Ε, τώρα, τι να σχολιάσω επ' αυτού...: "περί ορέξεως..." (εδώ κάποιος άλλος έγραψε ότι ό,τι είχε να δει στη Βενετία, το είδε μέσα σε 2 ώρες ένα απόγευμα...)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μια διανυκτέρευση δεν είναι αρκετή. Ακόμη κι αν φτάσεις πρωί, θα χρειαστείς οπωσδήποτε και δεύτερη. Εάν δε, θελήσεις να κάνεις ημερήσια επίσκεψη και στην A Coruna (όπως σωστά προτείνει ο @Yorgos ) με στάση οπωσδήποτε στο Betanzos, θα χρειαστείς σίγουρα και τρίτη. Κι αν θελήσεις να ψάξεις λίγο βαθύτερα την (πέραν της τουριστικής) γαστρονομική και οινική σκηνή της πόλης θ'ανακαλύψεις διαμαντάκια που μπορεί να παρατείνουν τη διαμονή σου για άγνωστης χρονικής διάρκειας διάστημα! ;)
Και αν σου αρέσει και η σύχρονη αρχιτεκτονική τότε να πας και στην αμφιλεγόμενη πόλη της κουλτούρας στα περίχωρα του Σαντιάγκο. Κι εγώ θα έδινα παραπάνω από μία μέρα, η πόλη είναι μικρό διαμαντάκι, ατμοσφαιρική, με ιστορία και υπέροχο -και όχι ιδιαίτερα ακριβό- φαγητό (όπως γενικά και όλη η Γαλικία).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια διανυκτέρευση δεν είναι αρκετή. Ακόμη κι αν φτάσεις πρωί, θα χρειαστείς οπωσδήποτε και δεύτερη. Εάν δε, θελήσεις να κάνεις ημερήσια επίσκεψη και στην A Coruna (όπως σωστά προτείνει ο @Yorgos ) με στάση οπωσδήποτε στο Betanzos, θα χρειαστείς σίγουρα και τρίτη. Κι αν θελήσεις να ψάξεις λίγο βαθύτερα την (πέραν της τουριστικής) γαστρονομική και οινική σκηνή της πόλης θ'ανακαλύψεις διαμαντάκια που μπορεί να παρατείνουν τη διαμονή σου για άγνωστης χρονικής διάρκειας διάστημα! ;)
Το ερώτημα δεν τέθηκε για διανυκτερεύσεις αλλά για μέρες. Μία μέρα από νωρίς το πρωί ως το βράδυ, αν έχεις γρήγορους ρυθμούς, είναι νομίζω αρκετή. Εγώ του έδωσα Σ/Κ, αεροπορικώς από Μαδρίτη: Έφτασα κατά τις 8:50πμ στο αεροδρόμιο, έφυγα στις 21:50 την επόμενη μέρα, και στο διήμερο αυτό κινούμενος με μέσους ρυθμούς είδα σχεδόν τα πάντα στην πόλη (μέχρι και τουρ στην οροφή του καθεδρικού έκανα, μέχρι και στο Pueblo Gallego πήγα), και πρόλαβα και είδα και λίγο από A Coruna. Με εντατικούς ρυθμούς και χωρίς πηγαινέλα στο αεροδρόμιο, μια μέρα θεωρώ πως αρκεί.
Μια και άνοιξα τα κιτάπια μου, διαμονή στο Hospedería San Martín Pinario, φαγητό στο O Curro Da Parra (όπως πάντα, σαν κοιλιόδουλος που σέβεται τον εαυτό του, προτείνω φαγητό πιο ακριβό από τη διαμονή :) )
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
H A Coruna πόσες μέρες / ώρες θέλει; (χωρίς μετακινήσεις εννοώ, καθαρή ώρα στην πόλη)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το ερώτημα δεν τέθηκε για διανυκτερεύσεις αλλά για μέρες. Μία μέρα από νωρίς το πρωί ως το βράδυ, αν έχεις γρήγορους ρυθμούς, είναι νομίζω αρκετή. Εγώ του έδωσα Σ/Κ, αεροπορικώς από Μαδρίτη: Έφτασα κατά τις 8:50πμ στο αεροδρόμιο, έφυγα στις 21:50 την επόμενη μέρα, και στο διήμερο αυτό κινούμενος με μέσους ρυθμούς είδα σχεδόν τα πάντα στην πόλη (μέχρι και τουρ στην οροφή του καθεδρικού έκανα, μέχρι και στο Pueblo Gallego πήγα), και πρόλαβα και είδα και λίγο από A Coruna. Με εντατικούς ρυθμούς και χωρίς πηγαινέλα στο αεροδρόμιο, μια μέρα θεωρώ πως αρκεί.
Μια και άνοιξα τα κιτάπια μου, διαμονή στο Hospedería San Martín Pinario, φαγητό στο O Curro Da Parra (όπως πάντα, σαν κοιλιόδουλος που σέβεται τον εαυτό του, προτείνω φαγητό πιο ακριβό από τη διαμονή :) )
@taver πρέπει να έχουμε παρόμοια γούστα σε φαγητό. Κι εγώ το προτείνω το o curro da parra.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Το ξενοδοχείο όπως και το εστιατόριο ήδη σημειώθηκαν. Το φαγητό όμως, που μου το εκθειάζετε όλοι, θα τεθεί σε ειδικό θέμα μετά! Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που με ψήσατε να πάω ως εκεί (άκρως κοιλιόδουλη κι εγώ...). Προς το παρόν προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα, γιατί μέχρι χτες βράδυ δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό να πάω φέτος στο Σαντιάγο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Όχι, μέσω Μαδρίτης. Έχω ήδη κλεισμένα εισιτήρια για Νοέμβριο για εκεί και σκέφτομαι μήπως, με το που φτάσω στο αεροδρόμιο, πάρω ένα αεροπλάνο ακόμα και πάω εκεί.
Τοτε επιστροφη Πορτο- Μαδριτη γιατι απλα κριμα να εισαι διπλα και να χασεις το Πορτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom