Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Καλησπέρα. Τον Ιούλιο θα πάμε κι εμείς Πολωνία και ψάχνοντας να δω τι θα κάνω με τα χρήματα εκει έμαθα και για τις κάρτες revolut. Ειδα ένα ιστότοπο revolut greece αλλά μάλλον δεν ισχύει πια. Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την κάρτα αν συμφέρει για το ταξίδι μου και πως θα την βγάλω??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες ως προς την χρήση στο εξωτερικό και προμήθεια που σου κρατάει για παράδειγμα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Τον Ιούλιο θα πάμε κι εμείς Πολωνία και ψάχνοντας να δω τι θα κάνω με τα χρήματα εκει έμαθα και για τις κάρτες revolut. Ειδα ένα ιστότοπο revolut greece αλλά μάλλον δεν ισχύει πια. Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την κάρτα αν συμφέρει για το ταξίδι μου και πως θα την βγάλω??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες ως προς την χρήση στο εξωτερικό και προμήθεια που σου κρατάει για παράδειγμα.
Την βγάζετε online εδώ: https://www.revolut.com/en-GR/ και ναι συμφέρει! Κάνεις συναλλαγές χωρίς καμία προμήθεια και αν θυμάμαι καλά μπορείς να βγάλεις έως 200 ΕΥΡΩ χωρίς πάλι να χρεωθείς προμήθεια! Την γεμίζεις από τον τραπεζικό σου λογαριασμό και τα πάντα τα κάνεις μέσο του app για κινητά! Με το που κάνεις κάποια συναλλαγή σου έρχεται Notification στο κινητό ότι π.χ τώρα χάλασες 5 ΕΥΡΩ για Pizza και πάει λέγοντας! Νομίζω ότι πλέον είναι βασικό εργαλείο για κάθε ταξιδιώτη! Εμάς μας έσωσε!
 

tilisos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, θα ταξιδέψουμε στην Πολωνία αρχές Δεκεμβρίου, για το συνάλλαγμα θέλω να ρωτήσω αν τα καταστήματα δέχονται πληρωμές σε ευρώ. Στην Πράγα που το χρησιμοποιήσαμε αυτό τον τρόπο ήταν το καλύτερο όσον αφορά την ισοτιμία... γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ πολύ
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Γεια σας, θα ταξιδέψουμε στην Πολωνία αρχές Δεκεμβρίου, για το συνάλλαγμα θέλω να ρωτήσω αν τα καταστήματα δέχονται πληρωμές σε ευρώ. Στην Πράγα που το χρησιμοποιήσαμε αυτό τον τρόπο ήταν το καλύτερο όσον αφορά την ισοτιμία... γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα , έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό . Σε ρωτάει ο υπάλληλος αν θες να πληρώσεις σε ζλοτυ η ευρώ . Είναι εφικτό αυτό που θέλετε δλδ αλλά οικονομικά είναι ασύμφορο γιατί σας κλέβει η ισοτιμία της πολωνικής τράπεζας .καλύτερα ρεβουλτ ή μετρητά
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Γεια σας, θα ταξιδέψουμε στην Πολωνία αρχές Δεκεμβρίου, για το συνάλλαγμα θέλω να ρωτήσω αν τα καταστήματα δέχονται πληρωμές σε ευρώ. Στην Πράγα που το χρησιμοποιήσαμε αυτό τον τρόπο ήταν το καλύτερο όσον αφορά την ισοτιμία... γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ πολύ
Αν πληρώνεις με κάρτα, σε ρωτάνε σε τι θες να πληρώσεις. Ευρώ σε μετρητά δεν δέχονται όμως.
 

tilisos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό . Σε ρωτάει ο υπάλληλος αν θες να πληρώσεις σε ζλοτυ η ευρώ . Είναι εφικτό αυτό που θέλετε δλδ αλλά οικονομικά είναι ασύμφορο γιατί σας κλέβει η ισοτιμία της πολωνικής τράπεζας .καλύτερα ρεβουλτ ή μετρητά
Η ερώτηση μου αφορά πληρωμή σε μετρητά....
Αγοράζεις κάτι που κάνει 10 ευρώ σε αντιστοιχία, δίνεις 50 ευρώ και τα ρέστα των 40 ευρώ τα παίρνεις στο εθνικό νόμισμα της χώρας. Αυτό έχει απαντηθεί?
Έχει απαντηθεί η πληρωμή με κάρτα.

Αν πληρώνεις με κάρτα, σε ρωτάνε σε τι θες να πληρώσεις. Ευρώ σε μετρητά δεν δέχονται όμως.
Δυστυχώς.... σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
 
Last edited by a moderator:

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Στην Κρακοβία γνωρίζει κανένας ποιο είναι το καλύτερο ανταλακτηριο με φυσιολογική ισοτιμία;στην Βαρσοβία πολύ καλό ήταν το ανταλακτηριο μέσα στο zlote.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Στην Κρακοβία γνωρίζει κανένας ποιο είναι το καλύτερο ανταλακτηριο με φυσιολογική ισοτιμία;στην Βαρσοβία πολύ καλό ήταν το ανταλακτηριο μέσα στο zlote.
Το καλύτερο δεν ξέρω αν είναι, αλλά στη galeria krakowska, το mall στον σταθμό των τρένων, είχε πολύ καλή ισοτιμία. Και στην παλιά πόλη, όσα είδα, είχαν τραγική ισοτιμία.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Το καλύτερο δεν ξέρω αν είναι, αλλά στη galeria krakowska, το mall στον σταθμό των τρένων, είχε πολύ καλή ισοτιμία. Και στην παλιά πόλη, όσα είδα, είχαν τραγική ισοτιμία.
ευχαριστω πολυ φιλε..θα το κοιταξω!
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Και εγώ τη revolut χρησιμοποιώ αυτή θα χρησιμοποιήσω και τώρα. Δεν ξέρω τι θα γινει βέβαια με το brexit
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα, στο τεράστιο εμπορικό "Galeria Krakowska Shopping Mall", είναι ακριβώς πίσω από τον σταθμό τρένων και λεωφορείων. Βρήκαμε καλή ισοτιμία χωρίς έξοδα συναλλαγής, προτίμησε το ανταλακτήριο που βρίσκεται στον τελευταίο όροφο γιατί το εμπορικό έχει αρκετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom