2020 Που πάμε.

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Λέω Υποσαχάρια Αφρική κάπου στο δεύτερο μισό της χρονιάς. Για πρώτη φορά και όντας άσχετος, πιο δελεαστικά μου φαίνονται Ουγκάντες, Ρουάντες, Ταγκανίκες και αν δεν υπάρχει Έμπολα μικρό πέρασμα στο DRC στο Βιρούνγκα.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Όπως κάθε χρόνο, ψάχνουμε για προορισμό τον Φεβρουάριο. Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει κάπου, στο τραπέζι βρίσκονται η Κούβα, Ιαπωνία, Ισλανδία (ένα από αυτά εννοείται) για 3 εβδομάδες. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω για ποιόν λόγο απάντησα εδώ! :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω για ποιόν λόγο απάντησα εδώ! :D
Στο προηγούμενο νήμα "2019 που πάμε" είχα γράψει τον Φλεβάρη (?) του 2018 οτι θέλω να πάω Ισλανδία το 2019 και τα κατάφερα....οπότε γράφε εσύ και μη σε μέλει ;)
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Βενετία, λέμε να πεταχτούμε και μία Βερόνα για το διάσημο μπαλκόνι (έχουν κλειστεί αεροπορικά και κράτηση ξενοδοχείου)
και Λισαβόνα (κλεισμένα αεροπορικά κράτηση ξενοδοχείου)

Τέλος σκεφτόμαστε για 1 προορισμό ακόμη (που εδώ θέλω την γνώμη σας).

Ισλανδία ή Νορβηγία?
Εποχή: Οκτώβριος
Νορβηγία λέμε να πάμε Όσλο και να φτάσουμε οδικώς μέχρι το Τρόμσο (1 εβδομάδα θα έχουμε ελεύθερη)
Ισλανδία λέμε να νοικιάσουμε αμάξι και να δούμε όσο πιο πολλά μπορούμε.

Τα φιόρδ με ελκύουν πολύ (το ίδιο και το Βόρειο Σέλας) από την άλλη όμως δεν μπορώ να αρνηθώ τους παγετώνες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εκτος Βενετιας, τα πλανα για το 2020 λενε επισης Βορεια Πορτογαλια, οχι στην τρεχαλα, αλλα διακοπες σε Πορτο, Αβειρο, Κοιμπρα με πιθανοτητα ως λιγη βορεια Ισπανια.
Σοβαρη πιθανοτητα για Σουηδια με Στοκχολμη και Ουψαλα
Και τελος, το ταξιδι-γριφος: πως να βρω εναν προορισμο που πας απο Αθηνα (με οποιαδηποτε εταιρεια) και επιστρεφεις απο εκει αυστηρα με δωρεαν εισιτηριο της Aegean στη Θεσσαλονικη στα τελη Ιουνη. Ουσιαστικα Αθηνα-Θεσσαλονικη μεσω Ευρωπης με 3ημερη σταση, με στοχο να αξιοποιησω το δωρεαν εισιτηριο της Aegean. Τον Ιουνη του 2019 το πετυχα με το Βελγιο και μια αλλη φορα μεσω Κων/πολης. Αυτη τη φορα θα με σκασει, γιατι ειναι ελαχιστοι οι προορισμοιι που συνδεεται η Θεσσαλονικη με Aegean και αγνωστο αν υπαρχει διαθεσιμοτητα δωρεαν εισιτηριων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
και επιστρεφεις απο εκει αυστηρα με δωρεαν εισιτηριο της Aegean στη Θεσσαλονικη στα τελη Ιουνη.
Παρίσι πχ, δεν σου κάνει; Τετάρτη, Παρασκευή, Δευτέρα έχει απευθείας πτήσεις (αν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις). Δεν ισχύει η εξαργύρωση του εισιτηρίου σε τέτοια δρομολόγια;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Και τελος, το ταξιδι-γριφος: πως να βρω εναν προορισμο που πας απο Αθηνα (με οποιαδηποτε εταιρεια) και επιστρεφεις απο εκει αυστηρα με δωρεαν εισιτηριο της Aegean στη Θεσσαλονικη στα τελη Ιουνη. Ουσιαστικα Αθηνα-Θεσσαλονικη μεσω Ευρωπης με 3ημερη σταση, με στοχο να αξιοποιησω το δωρεαν εισιτηριο της Aegean.
Μοσχα
Αγια Πετρουπολη
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εκτος Βενετιας, τα πλανα για το 2020 λενε επισης Βορεια Πορτογαλια, οχι στην τρεχαλα, αλλα διακοπες σε Πορτο, Αβειρο, Κοιμπρα με πιθανοτητα ως λιγη βορεια Ισπανια.
Σοβαρη πιθανοτητα για Σουηδια με Στοκχολμη και Ουψαλα
Και τελος, το ταξιδι-γριφος: πως να βρω εναν προορισμο που πας απο Αθηνα (με οποιαδηποτε εταιρεια) και επιστρεφεις απο εκει αυστηρα με δωρεαν εισιτηριο της Aegean στη Θεσσαλονικη στα τελη Ιουνη. Ουσιαστικα Αθηνα-Θεσσαλονικη μεσω Ευρωπης με 3ημερη σταση, με στοχο να αξιοποιησω το δωρεαν εισιτηριο της Aegean. Τον Ιουνη του 2019 το πετυχα με το Βελγιο και μια αλλη φορα μεσω Κων/πολης. Αυτη τη φορα θα με σκασει, γιατι ειναι ελαχιστοι οι προορισμοιι που συνδεεται η Θεσσαλονικη με Aegean και αγνωστο αν υπαρχει διαθεσιμοτητα δωρεαν εισιτηριων.
Δες εδώ που έχει όλες τις πτήσεις από Θεσσαλονίκη https://flights.aegeanair.com/el/πτήσεις-από-θεσσαλονίκη πήγαινε κάτω κάτω που λέει Σχετικές πτήσεις έχει λίστα με όλους τους προορισμούς, δε ξέρω αν όλοι αυτοί οι εντός Ευρώπης είναι απευθείας αλλά δες τι σου κάνει κλικ κ ψαξτο

Αχ εγω να δω τι θα κανω που δεν εχω κλείσει ουτε καν αποφασίσει ακόμα που θα παω του χρόνου...κ αυτα τα μιλια αργουν πολυ να βγουν για τοτε που θελω;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Ολα εξαρτωνται απο τη διαθεσιμοτητα σε δωρεαν εισιτηρια, που δεν ταυτιζονται με τα award με μιλια. Αν παει απατο, αλλαζει το πλανο :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ολα εξαρτωνται απο τη διαθεσιμοτητα σε δωρεαν εισιτηρια, που δεν ταυτιζονται με τα award με μιλια.
Αν έχω καταλάβει σωστά τι εισιτήρια έχεις κερδίσει, και η Aegean δεν έχει αλλάξει τους όρους αυτών των εισιτηρίων, στα εισιτήρια αυτά δεν πληρώνεις ναύλο, αλλά πληρώνεις τους φόρους. Δεν είναι ακριβώς δωρεάν και δεν μπορείς να τα εξαργυρώσεις σε αργίες και κάποιες άλλες ημερομηνίες που σου το λένε συνήθως στο ενημερωτικό χαρτί που σου δίνουν. Επίσης για να μάθεις τη διαθεσιμότητα τους, πρέπει να πάρεις την Aegean τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν 10 μήνες πριν έχουν διαθεσιμότητα για τέτοια εισιτήρια, γιατί εγώ ζητούσα διαθεσιμότητα 1-2 μήνες πριν κλείσω. Όταν μάθεις πες μας και εμάς να έχουν γνώσιν οι φύλακες :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
@Sassenach77 Οι οροι ειναι πολυ χειροτεροι απο τα award με μιλια και μολις ενημερωθηκα οτι το τελευταιο δεκαημερο του Ιουνη, που δεν ειναι black out περιοδος και θα επιχειρουσα εξαργυρωση, οτι θα πρεπει να μεινουμε Αθηνα και να περιμενουμε τον Αντετοκουνμπο να παιξει στα Σεπολια :haha:. Παει, τα χασαμε τα εισιτηρια, πατριωτισσα :haha:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom