Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
ειναι λιγο ακριβο...προσοχη γιατι καποιοι ζητούν εξτρα χρηματα κ για την μεταφορα απο το visitor center της Wadi rum προς το καμπ.
Ναι το εχω διαβάσει και στη δική σας ιστορία... Μπάμπη αν μείνω εκεί που μείνατε εσείς ... πως ήταν οι σνηνές τα μπάνια σε αριθμό -καθαριότητα κτλ?
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ναι το εχω διαβάσει και στη δική σας ιστορία... Μπάμπη αν μείνω εκεί που μείνατε εσείς ... πως ήταν οι σνηνές τα μπάνια σε αριθμό -καθαριότητα κτλ?
οι σκηνες ηταν οι κλασικες σκηνες των καμπ κ κοινοχρηστο μπανιο.προσφατα εκανε μια ανακαινηση στο χωρο του εστιατοριου κ στο καμπ.ο Αλη διαθετει καινουριο αυτοκινητο για το jeep tour (ειδαμε αλλους που ειχαν σακαρακες) κ η θεση του καμπ ειναι σε πολυ καλο σημειο κοντα σε αμμολοφο που μπορειτε να κανετε βολτα καθως κ σε ενα ομορφο φαραγγι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Λίγες πληροφορίες προς ενδιαφερομένους για δυο βράδια+ φαγητό+ Full day Jeep+ καμήλες οι τιμές που έχω πάρει είναι από 125 δηνάρια μέχρι 200 τα δυο άτομα!!! Στις κριτικές όλα τα κάμπ έχουν από 9.1-9.9 οπότε τι να πω???? @mpampis1979 Μιλησα και μετον Αλι αλλά δυστυχώς είναι ο ακριβότερος από όλους οπότε δεν νομίζω να συνεργαστούμε. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως και όντως ηταν ευγενικός και εξυπηρετικός.

@Earth Citizen και @mpampis1979 μια ερώτηση και απο μένα. Για το full day Jeep υπάρχουν διάφορες διαδρομές? Χρειάζεται εγώ να επιλέξω κάτι να ζητήσω απο πρίν η διαδρομή μας να περιλαμβάνει καποια σημεία στην ερημο? Οσοι το κάνατε έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή ολα πανω κάτω τα δρομολόγια ειναι ίδια? Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen και @mpampis1979 μια ερώτηση και απο μένα. Για το full day Jeep υπάρχουν διάφορες διαδρομές? Χρειάζεται εγώ να επιλέξω κάτι να ζητήσω απο πρίν η διαδρομή μας να περιλαμβάνει καποια σημεία στην ερημο? Οσοι το κάνατε έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή ολα πανω κάτω τα δρομολόγια ειναι ίδια? Ευχαριστω
Πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια και το λέω γιατί σε όλες τις στάσεις βλέπαμε τα ίδια και τα ίδια άτομα από διαφορετικά γκρουπ/camps. Σε πηγαίνουν στα highlights. Ρώτα αυτούς που τελικά θα κλείσεις αν υπάρχουν εναλλακτικές αλλά η βάση τουλάχιστον είναι η ίδια.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
@Earth Citizen και @mpampis1979 μια ερώτηση και απο μένα. Για το full day Jeep υπάρχουν διάφορες διαδρομές? Χρειάζεται εγώ να επιλέξω κάτι να ζητήσω απο πρίν η διαδρομή μας να περιλαμβάνει καποια σημεία στην ερημο? Οσοι το κάνατε έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή ολα πανω κάτω τα δρομολόγια ειναι ίδια? Ευχαριστω
Ανάλογα ποιο καμπ θα επιλέξεις ακολουθεί τη διαδρομή του
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ανάλογα ποιο καμπ θα επιλέξεις ακολουθεί τη διαδρομή του
Μπάμπη καλημέρα. Η διαδρομή αυτή εξαρτάται από την τιμή του καμπ; Γιατί το booκing δείχνει από 75 μέχρι και 25 το ένα βράδυ. Το 75άρι θα σου προσφέρει εκτός από τις ανέσεις σαν ξενοδοχείο, καλύτερες διαδρομές ή άλλες εξυπηρετήσεις όπως π.χ κλείσιμο jetbus κλπ ?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
@Earth Citizen και @mpampis1979 μια ερώτηση και απο μένα. Για το full day Jeep υπάρχουν διάφορες διαδρομές? Χρειάζεται εγώ να επιλέξω κάτι να ζητήσω απο πρίν η διαδρομή μας να περιλαμβάνει καποια σημεία στην ερημο? Οσοι το κάνατε έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή ολα πανω κάτω τα δρομολόγια ειναι ίδια? Ευχαριστω
Τουλάχιστον σε αυτό που έκλεισα εγω δεν ήταν όλα τα ίδια. Ανάλογα με τις ώρες του tour σε πήγαινε σε περισσότερα σημεία. Εμεις είχαμε κάνει το "1 Day & 1 Night Jeep Tour". Δες τους χάρτες και θα καταλάβεις...
http://wildwadirum.com/jeep-tours/
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Τουλάχιστον σε αυτό που έκλεισα εγω δεν ήταν όλα τα ίδια. Ανάλογα με τις ώρες του tour σε πήγαινε σε περισσότερα σημεία. Εμεις είχαμε κάνει το "1 Day & 1 Night Jeep Tour". Δες τους χάρτες και θα καταλάβεις...
http://wildwadirum.com/jeep-tours/
Panlek30 έμεινες και στο δικό τους camp?? Ποιά η άποψή σου??
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Panlek30 έμεινες και στο δικό τους camp?? Ποιά η άποψή σου??
Ικανοποιημένοι μείναμε γενικά. Το tour (που για μένα αυτό ήταν το ζητούμενο) ήταν super και το φαγητό ωραιο. Σε ότι αφορά τις σκηνές, για να είμαι ειλικρινής, τα σεντόνια δε μου φανηκαν πεντακάθαρα. Γενικά υπήρχε σκόνη. Βέβαια ερήμος είναι. Δεν ξέρω τι παίζει και στα άλλα camps... Θα το πρότεινα πάντως. Νομίζω και η τιμή του είναι καλή. Δώσαμε 70jod το άτομο για την διανυκτερευση, το φαγητο (μεσημεριανο, βραδινο, πρωινο), το tour και τη βόλτα με τις καμήλες. Το jeep (και καλά jeep - αγροτικά είναι με καθισματάκια στην καρότσα) ήταν για πάρτι μας, δεν είχαμε άλλους. Γενικά δεν υπήρχε καμία πίεση χρόνου. Οσο θέλαμε καθομασταν σε κάθε σημείο.
Το πρώτο είχαμε διαλέξει απο αυτη την σελίδα :
http://wildwadirum.com/wild-wadi-rum-multi-day-tour/
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Μπάμπη καλημέρα. Η διαδρομή αυτή εξαρτάται από την τιμή του καμπ; Γιατί το booκing δείχνει από 75 μέχρι και 25 το ένα βράδυ. Το 75άρι θα σου προσφέρει εκτός από τις ανέσεις σαν ξενοδοχείο, καλύτερες διαδρομές ή άλλες εξυπηρετήσεις όπως π.χ κλείσιμο jetbus κλπ ?
συνηθως ακολουθουν μια συγκεκριμενη πορεια που περιεχει καποια highlights της ερημου.εχει να κανει με το ποσο συγχρονο ειναι το αυτοκινητο κ το καμπ
 

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Οι μέρες που έχετε είναι υπεραρκετές, καθώς η Ιορδανία είναι μικρή και μαζεμένη χώρα. Εγώ σε 5 μόλις μέρες κατάφερα και είδα αρκετά (Αμμάν, Πέτρα, Wadi Rum, Άκαμπα, Νεκρά Θάλασσα). Εννοείται πως μπορείτε να κινηθείτε χωρίς γκρουπ. Είναι εύκολη χώρα και οι άνθρωποι πάρα πολύ φιλικοί και βοηθητικοί, ενώ συμπαθούν ιδιαιτέρως τους Έλληνες (όπως οι περισσότεροι Άραβες η αλήθεια είναι. Απλά οι Ιορδανοί ένα κλικ παραπάνω).

Εμείς δε νοικιάσαμε αμάξι, οπότε δεν έχω άποψη για τιμές, εμπειρία κλπ. Κινηθήκαμε κατά βάση με ΜΜΜ, κάποια ταξί, ενώ στην περιοχή της Άκαμπα μόνο χρησιμοποιήσαμε αμάξι καθώς μένει ένας Ιορδανός φίλος εκεί. Γενικά τα ΜΜΜ εξυπηρετούν τις περισσότερες διαδρομές, είναι αρκετά οικονομικά και αξιόπιστα. Κάποια λεωφορεία είναι πολύ σύγχρονα, άλλα basic και τολμώ να πω cult.

Παρ' όλα αυτά δεν μπορείς να στηριχθείς 100% σε αυτά. Ας πούμε Νεκρά Θάλασσα πηγαίνει αν θυμάμαι καλά μόνο ένα λεωφορείο την ημέρα από το Αμμάν, νωρίς το πρωί. Τρελή ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου. Εμείς πήγαμε με ταξί που είχαμε κανονίσει να μας περιμένει. Ίσως λοιπόν, αφού θα μείνετε και μέρες, να νοικιάσετε για κάποιες από αυτές αμάξι, με στόχο να μεταβείτε ευκολότερα στα μέρη που με τα ΜΜΜ είναι πιο δύσκολο και θα χρειαστείτε ούτως ή άλλως ταξί.

Σαν τιμές η χώρα είναι οικονομική, με εξαίρεση βίζα, εισόδους σε αξιοθέατα, εκδρομή με πρακτορείο Wadi Rum (δεν μπορείτε να πάτε μόνοι στην έρημο) κλπ. Δείτε το Jordan Pass. Αξίζει!
Πόσο κοστιζει περίπου το ταξί από Αμμάν Νεκρά θάλασσα;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
11.087
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πόσο κοστιζει περίπου το ταξί από Αμμάν Νεκρά θάλασσα;
Επειδή κοντεύουν 4 χρόνια από τότε που πήγα και θυμάμαι απλά στο περίπου, ας μη σου πω κάτι και είναι ψέματα. Δεν ήταν κάποια ιδιαίτερα υψηλή τιμή πάντως, δεδομένου ότι ο άνθρωπος μας περίμενε και κάνα 3ωρο εκεί να κάνουμε τη φάση μας. Γενικά ρώτα στο κατάλυμα που θα μείνεις αν μπορούν να σου προτείνουν κάποιον, εναλλακτικά βρες εσύ και διαπραγματεύσου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom