Βιετνάμ Vietnam 9 μέρες με χαμηλό μπάτζετ. Γίνεται;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
θα προτιμησω να δω εναν προορισμο που θα ηθελα πολυ να παω παρα να μην το δω καθολου...
Μαζί σου σ' αυτό με τα χίλια. Ακόμα κι αν πρόκειται για τόσο λίγο χρόνο.
Φθηνά έως πολύ φθηνά εισιτήρια παίζουν, διάλεξε και κάτι που θέλεις να δεις πιο πολύ και φτιάξε πρόγραμμα, το οποίο θα πρέπει να τηρήσεις με ευλάβεια. Δώσε προτεραιότητα σ' αυτά που θες πιο πολύ να δεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Φυσικα και δεν αστειεύομαι,ούτε εχουμε ολοι την ευχέρεια χρονου να διαθέσουμε οπως αλλοι.Και οι 6 μερες που αναφερω πολλες ειναι για τα δικα μου τα δεδομενα.Φυσικα και θα το σκεφτω σοβαρά γιατι θα προτιμησω να δω εναν προορισμο που θα ηθελα πολυ να παω παρα να μην το δω καθολου.Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Ισως να μπορούσες να αυξήσεις τις ημέρες σου πηγαίνοντας μέσα π.χ σε περίοδο Πάσχα ή Χριστουγέννων ώστε να υπάρχει και καμία αργία. Πάντως είναι κρίμα γιατι δεν προλαβαίνεις σε 4 μέρες να δεις και τιποτα. Το Βιετναμ συγκεκριμένα και κατα την γνώμη μου, δεν το χαρακτηρίζει 1 συγκεκριμένη πόλη. Δεν έχει δηλαδή μια πολη τύπου Μπανγκόκ, Σιγκαπούρη, Κωνσταντινούπολη ή Σιεμ Ριπ (Ανγκορ Βατ) να δεις. Η ομορφιά της χώρας είναι διασπαρτη. Πρέπει να την διασχίσεις για να την καταλάβεις αλλίως δεν αξίζει να πας. Αυτό αποκόμησα τουλάχιστον εγω απο το ταξίδι μου εκει...
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ναι καταλαβαινω...Θα επιλέξω καποια σπουδαία πολη,οπως Χο Τσι Μινχ η Ανοι και θα προσπαθησω καποια ημερήσια εξορμηση απο εκει.Οι περιοδοι αυτοι που μου υπεδειξες ειναι high season για εμενα,αλλα θα ακολουθησω το σκεπτικό σου για να βρω καποιο διαστημα.Σας ευχαριστώ ξανα για τις απαντήσεις σας!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι καταλαβαινω...Θα επιλέξω καποια σπουδαία πολη,οπως Χο Τσι Μινχ η Ανοι και θα προσπαθησω καποια ημερήσια εξορμηση απο εκει.Οι περιοδοι αυτοι που μου υπεδειξες ειναι high season για εμενα,αλλα θα ακολουθησω το σκεπτικό σου για να βρω καποιο διαστημα.Σας ευχαριστώ ξανα για τις απαντήσεις σας!
Αν είναι να επιλέξεις 1 πόλη αυτή θα πρέπει να είναι το Hanoi (είναι πιο αντιπροσωπευτικό και γραφικό) και να το συνδυάσεις με εκδρομή στο Tam Coc. Αν μπορέσεις να ξεκλέψεις και καμιά μέρα ακόμα, προσθέτεις και Halong Bay.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Φυσικα και δεν αστειεύομαι,ούτε εχουμε ολοι την ευχέρεια χρονου να διαθέσουμε οπως αλλοι.Και οι 6 μερες που αναφερω πολλες ειναι για τα δικα μου τα δεδομενα.Φυσικα και θα το σκεφτω σοβαρά γιατι θα προτιμησω να δω εναν προορισμο που θα ηθελα πολυ να παω παρα να μην το δω καθολου.Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
δυστυχως ειναι πολυ λιγες μερες κ δεν αξιζει να να χασεις χρονο για τις μετακινησεις.σε 4 μερες προλαβαινεις να δεις μονο το Ανοι...καλυτερα να πας καπου πιο κοντινα κ αν αργοτερα εχεις περισσοτερο χρονο να αφιερωσεις στο Βιετναμ τουλαχιστον 10 μερες
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μεθαύριο ξεκινάω για 3 εβδομάδες στο Βιετνάμ! 1) 4Ν Ανόι 2) 3Ν Σάπα 3) 4Ν Χόι Αν 4) 2Ν Χούε 5) 3Ν Νταλάτ 6) 4Ν Σαιγκόν. Νομίζω ότι θα πάρω αντιπροσωπευτική γεύση από τη διάσπαρτη ομορφιά αυτής της χώρας!
 

rina_15

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Μπράβο! Πολύ περιεκτική ιστορία! Φεύγουμε κι εμείς αρχές Γενάρη για Βιετνάμ με τις ίδιες διαθέσιμες ημέρες. Οι περισσότερες απορίες μου έχουν καλυφθεί μέσα από το φόρουμ. θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις πρίζες αν χρειάζεται κάποιος αντάπτορας και σχετικά με τα ταξί αν υπάρχει κάποιο app ή ποιός είναι ο πιο ασφαλής και οικονομικός τρόπος για μικρές αλλά και λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο! Πολύ περιεκτική ιστορία! Φεύγουμε κι εμείς αρχές Γενάρη για Βιετνάμ με τις ίδιες διαθέσιμες ημέρες. Οι περισσότερες απορίες μου έχουν καλυφθεί μέσα από το φόρουμ. θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις πρίζες αν χρειάζεται κάποιος αντάπτορας και σχετικά με τα ταξί αν υπάρχει κάποιο app ή ποιός είναι ο πιο ασφαλής και οικονομικός τρόπος για μικρές αλλά και λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις.
Σ' ευχαριστώ πολύ που τη διάβασες, θα περάσετε πολύ καλά αρκεί να αξιοποιήσετε σωστά το διαθέσιμο χρόνο σας.
Δε χρειάζεται κάποιος αντάπτορας ρεύματος.
Για ταξί τις λίγες φορές που χρειάστηκε βρήκαμε επιτόπου ή καλέσαμε μέσω ξενοδοχείου. Αναφέρω κατά την άφιξη και την αναχώρηση μας στο Χο τσι Μινχ ότι επιλέξαμε συγκεκριμένη εταιρεία taxi, και η χρέωση ηταν αρκετά φθηνή.
Για τις υπόλοιπες αποστάσεις, ειδικά τις λίγο μεγαλύτερες και τις εκδρομές, να προτιμάς κατά τη γνώμη μου να κλείνεις οδηγό, σε συνεννόηση με το κατάλυμα σου. Είναι πολύ εύκολο, φθηνό και αξιόπιστο.
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρος πήρα κ έναν ανταπτορα να έχω μαζί.

Στο Ανόι τα αξιοθέατα είναι κοντά σχετικά; Το βλέπεις εύκολα με τα πόδια η χρειάζεται ταξί κτλπ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Μπράβο σου και για το ταξίδι και για την περιγραφή. Θα είμαι ειλικρινής. Αν και το Βιετνάμ είναι ταξιδιωτικός μου στόχος,δεν είναι και ο πιο άμεσος.Είναι από αυτά που λέω "άσε για αργότερα". Ωστόσο όταν διαβάζω τόσο θετικά σχόλια από άτομα σαν κι εσένα, με τα οποία τα ταξιδιωτικά μας γούστα συνήθως συμπίπτουν και εκτιμώ και τη γνώμη σου, αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έπρεπε να το πάρω πιο ζεστά...:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπράβο σου και για το ταξίδι και για την περιγραφή. Θα είμαι ειλικρινής. Αν και το Βιετνάμ είναι ταξιδιωτικός μου στόχος.....:)
Ευχαριστώ πολύ , χαίρομαι για τα λόγια σου και για την ανάγνωση της ιστορίας μου:)
Ένας από τους σκοπούς μου ήταν όπως κατάλαβες να αναδείξω το θετικό της υπόθεσης, την αμεσότητα και την ευκολία του ταξιδιού, σε ένα προορισμό που δεν είναι και από τους πιο δημοφιλείς οπως και να το κάνουμε.
Όπως σωστά λες, είναι θέμα ταξιδιωτικών προτεραιοτήτων. Μπαίνει στη συζήτηση όμως πολύ δυνατά ο παράγοντας ''χαμηλό κόστος'' που μας κάνει πολλές φορές να αναθεωρήσουμε.
Δε ξέρω αν θα το πάρεις όντως πιο ζεστά, εξαρτάται, είμαι σίγουρος όμως ότι αν το κάνεις δε θα το μετανιώσεις;)
 

ALIKIT

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Απολογισμός – σύνοψη

Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο περισσότερο γραφικός, και να γράψω τον επίλογο με τη μορφή ερωταπαντήσεων προς τον εαυτό μου:

-Σου έφτασαν οι 9 μέρες για το Βιετνάμ;

Ούτε για πλάκα.

-Θεωρείς ότι πήρες καλή γεύση της χώρας;

Ναι και βέβαια, καθώς δεν είμαστε από τα παιδιά που ‘’καθόμαστε& χαλαρώνουμε’’, ειδικά σε τέτοια μακρινά ταξίδια.

-Πόσες μέρες πιστεύεις ότι θα ήταν ιδανικά να έχεις στη διάθεση σου και γιατί;

Σίγουρα 15-17. Αρχικά να πω ότι χρειαζόταν μία μέρα επιπλέον σε κάθε πόλη που είδαμε. Ανόι για την εξερεύνηση και ίσως εκδρομή στο ποταμό Tam Coc, Χοι Αν για την επιπλέον εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο MySon και για την ίδια τη πόλη, Χούε για τα αξιοθέατα και το πήλινο στρατό, και Χο τσι Μινχ για τη πλωτή αγορά Cai Be στο ποτάμι Mekong. Επίσης θέλαμε μία μέρα για να δούμε το Halong bay (χωρίς διανυκτέρευση, το θεωρώ άκρως τουριστικό), δύο για να ανεβούμε στη Σάπα που είναι μοναδική εμπειρία, και μία ακόμα για να βλέπαμε ένα από τα διάσημα επισκέψιμα σπήλαια στη μέση της χώρας, τα οποία είναι από τα μεγαλύτερα του κόσμου και το Βιετνάμ φημίζεται για αυτό.

-Διακρίνω ότι έχουν μείνει πολλές εκκρεμότητες. Μήπως μετάνιωσες και θεωρείς ότι έπρεπε να μη τη κάνεις την εκδρομή έχοντας μόνο τόσες μέρες;

Όχι και σε καμία περίπτωση. Ήταν ευκαιρία, ήταν μία από τις χώρες που είχα όνειρο να πάω και δε με πείραξε καθόλου. Δεν είχα και παραπάνω μέρες στη διάθεση μου δυστυχώς. Ποτέ εξάλλου οι μέρες δε θα ναι αρκετές σε χώρες που έχουν τόσα πολλά να δώσουν…

-Θα ξαναπήγαινες στο Βιετνάμ;

1000% καθώς πέρασα υπέροχα και ήταν ένα πολύ βολικό ταξίδι. Εξάλλου το είπα, υπάρχουν εκκρεμότητες οι οποίες ίσως στο μέλλον διευθετηθούν σε συνδυασμό με καμιά διπλανή χώρα.

-Ένιωσες κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της εκδρομής ανασφάλεια, φόβο ή κάτι να μη πηγαίνει καλά;

Σε καμία περίπτωση, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Θεωρώ τη χώρα ασφαλέστατη και πολύ βατή και φιλική προς τον τουρίστα. Λίγη μόνο προσοχή στη Σαϊγκόν.

-Πόσα χρήματα ξόδεψες τελικά για όλα αυτά;

Mε μεγάλη προσπάθεια, καθώς υπήρξαν και αρκετά ψώνια κοντά στα 1000€. Δε γινόταν να φας παραπάνω. Με το ζόρι βγήκαν τόσα, και σ’ αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα ταξί, μετρημένα – ζυγισμένα.

-Θεωρείς ότι μπορούσες να κάνεις λιγότερα έξοδα;

Φυσικά, η χώρα ήταν αρκετά φθηνή και αν επέλεγα λιγότερο καλά ξενοδοχεία και καταλύματα, οργανωμένες εκδρομές αντί για αμάξι με προσωπικό οδηγό, καθώς περιόριζα τα ψώνια (θα έλεγα και τις μπύρες αλλά αυτό δε γίνεται), το κόστος της εκδρομής θα έπεφτε σημαντικά, από 100 έως 200 ευρώ κάτω.

-Πιστεύεις ότι είναι κάτι που μπορούσες να κάνεις και δε το έκανες;

Όχι, πέραν του ότι χάσαμε το ένα αξιοθέατο στο Χούε από κακή πληροφόρηση, νομίζω το πρόγραμμα βγήκε εξαιρετικά. Μπορούσαμε να το τρέξουμε περισσότερο, τύπου να ξυπνάμε από τις 7 και να κάνουμε 2 εκδρομές τη μέρα σε κάποια σημεία, δε νομίζω όμως ότι θα το ευχαριστιόμασταν σε καμία περίπτωση. Έτσι όπως βγήκε ήταν τέλειο. Και αυτά που έπρεπε τα είδαμε, και παρτάραμε και βολτάραμε όπως θέλαμε!

-Θα κέρδιζες ίσως κάτι σε χρόνο, χρήμα ή εξερεύνηση αξιοθέατων αν νοίκιαζες αμάξι, όπως εύκολα γίνεται σε άλλες χώρες;

Θα απαντήσω με μία ατάκα μόνο. Θεωρώ απίθανο να οδηγήσω σ’ αυτή τη χώρα χωρίς να εμπλακώ σε ατύχημα στα πρώτα μόλις μέτρα. Για μένα ήταν απαγορευτικό. Καλύτερα με οδηγό και το κεφάλι σας ήσυχο.

-Ήταν το ταξίδι στο Βιετνάμ ένα άπιαστο όνειρο;

Όχι. Ήταν απλά ονειρεμένο. Άπιαστο όνειρο φάνταζε, αλλά τελικά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να πραγματοποιηθεί. Νομίζω ότι ήταν ακριβώς το αντίθετο, για τα δεδομένα πάντα της απόστασης και για το είδος του ταξιδιού.

-Πιστεύεις ότι πέρασε αυτό μέσα απ’ την ιστορία σου;

Νομίζω ότι έκανα ότι μπορούσα να το μεταφέρω όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά για να περάσει το μήνυμα!

-Βρήκες ομοιότητες στο Βιετνάμ σε σχέση με αντίστοιχα ταξίδια σου;

Δε μπορώ να πω ότι είμαι ο άνθρωπος που έχει κάνει πολλά ταξίδια εκτός Ευρώπης για να κρίνω εκ του ασφαλούς, ωστόσο δε θα μπορούσα να μη το συγκρίνω με το περσινό μου στη Κούβα. Οι ομοιότητες των δύο χωρών βρίσκω ότι είναι παραπάνω από αρκετές, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα. Οι άνθρωποι όμως είναι εντελώς διαφορετικοί. Πολύ κλειστοί και ανέκφραστοι οι Βιετναμέζοι, ίσως εν γένει χαρακτηριστικά τους, καμία σχέση με τους έξω καρδιά Λατίνους. Θα μου πεις εδώ στην Ευρώπη και έχουμε σημαντικές διαφορές οι λαοί μεταξύ μας…

- Πιστεύεις ότι θα ακολουθήσει κάποιος τη ταξιδιωτική σου διαδρομή βρίσκοντας αφορμή την ιστορία σου;

Δε ξέρω, αλλά το μόνο που θα μπορούσα να πω στη περίπτωση αυτή είναι ότι θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν συνέβαινε πραγματικά κάτι τέτοιο.




Κάπου εδώ ας βάλω ένα τέλος γιατί φοβάμαι πως σας κούρασα λίγο..:haha:

Είμαι πάντα στη διάθεση όποιου φίλου/φίλης το θέλει για ερωτήσεις.

Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, για την επόμενη μακρινή χώρα!
Απολογισμός – σύνοψη

Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο περισσότερο γραφικός, και να γράψω τον επίλογο με τη μορφή ερωταπαντήσεων προς τον εαυτό μου:

-Σου έφτασαν οι 9 μέρες για το Βιετνάμ;

Ούτε για πλάκα.

-Θεωρείς ότι πήρες καλή γεύση της χώρας;

Ναι και βέβαια, καθώς δεν είμαστε από τα παιδιά που ‘’καθόμαστε& χαλαρώνουμε’’, ειδικά σε τέτοια μακρινά ταξίδια.

-Πόσες μέρες πιστεύεις ότι θα ήταν ιδανικά να έχεις στη διάθεση σου και γιατί;

Σίγουρα 15-17. Αρχικά να πω ότι χρειαζόταν μία μέρα επιπλέον σε κάθε πόλη που είδαμε. Ανόι για την εξερεύνηση και ίσως εκδρομή στο ποταμό Tam Coc, Χοι Αν για την επιπλέον εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο MySon και για την ίδια τη πόλη, Χούε για τα αξιοθέατα και το πήλινο στρατό, και Χο τσι Μινχ για τη πλωτή αγορά Cai Be στο ποτάμι Mekong. Επίσης θέλαμε μία μέρα για να δούμε το Halong bay (χωρίς διανυκτέρευση, το θεωρώ άκρως τουριστικό), δύο για να ανεβούμε στη Σάπα που είναι μοναδική εμπειρία, και μία ακόμα για να βλέπαμε ένα από τα διάσημα επισκέψιμα σπήλαια στη μέση της χώρας, τα οποία είναι από τα μεγαλύτερα του κόσμου και το Βιετνάμ φημίζεται για αυτό.

-Διακρίνω ότι έχουν μείνει πολλές εκκρεμότητες. Μήπως μετάνιωσες και θεωρείς ότι έπρεπε να μη τη κάνεις την εκδρομή έχοντας μόνο τόσες μέρες;

Όχι και σε καμία περίπτωση. Ήταν ευκαιρία, ήταν μία από τις χώρες που είχα όνειρο να πάω και δε με πείραξε καθόλου. Δεν είχα και παραπάνω μέρες στη διάθεση μου δυστυχώς. Ποτέ εξάλλου οι μέρες δε θα ναι αρκετές σε χώρες που έχουν τόσα πολλά να δώσουν…

-Θα ξαναπήγαινες στο Βιετνάμ;

1000% καθώς πέρασα υπέροχα και ήταν ένα πολύ βολικό ταξίδι. Εξάλλου το είπα, υπάρχουν εκκρεμότητες οι οποίες ίσως στο μέλλον διευθετηθούν σε συνδυασμό με καμιά διπλανή χώρα.

-Ένιωσες κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της εκδρομής ανασφάλεια, φόβο ή κάτι να μη πηγαίνει καλά;

Σε καμία περίπτωση, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Θεωρώ τη χώρα ασφαλέστατη και πολύ βατή και φιλική προς τον τουρίστα. Λίγη μόνο προσοχή στη Σαϊγκόν.

-Πόσα χρήματα ξόδεψες τελικά για όλα αυτά;

Mε μεγάλη προσπάθεια, καθώς υπήρξαν και αρκετά ψώνια κοντά στα 1000€. Δε γινόταν να φας παραπάνω. Με το ζόρι βγήκαν τόσα, και σ’ αυτά συμπεριλαμβάνονται τα πάντα, ακόμα και τα ταξί, μετρημένα – ζυγισμένα.

-Θεωρείς ότι μπορούσες να κάνεις λιγότερα έξοδα;

Φυσικά, η χώρα ήταν αρκετά φθηνή και αν επέλεγα λιγότερο καλά ξενοδοχεία και καταλύματα, οργανωμένες εκδρομές αντί για αμάξι με προσωπικό οδηγό, καθώς περιόριζα τα ψώνια (θα έλεγα και τις μπύρες αλλά αυτό δε γίνεται), το κόστος της εκδρομής θα έπεφτε σημαντικά, από 100 έως 200 ευρώ κάτω.

-Πιστεύεις ότι είναι κάτι που μπορούσες να κάνεις και δε το έκανες;

Όχι, πέραν του ότι χάσαμε το ένα αξιοθέατο στο Χούε από κακή πληροφόρηση, νομίζω το πρόγραμμα βγήκε εξαιρετικά. Μπορούσαμε να το τρέξουμε περισσότερο, τύπου να ξυπνάμε από τις 7 και να κάνουμε 2 εκδρομές τη μέρα σε κάποια σημεία, δε νομίζω όμως ότι θα το ευχαριστιόμασταν σε καμία περίπτωση. Έτσι όπως βγήκε ήταν τέλειο. Και αυτά που έπρεπε τα είδαμε, και παρτάραμε και βολτάραμε όπως θέλαμε!

-Θα κέρδιζες ίσως κάτι σε χρόνο, χρήμα ή εξερεύνηση αξιοθέατων αν νοίκιαζες αμάξι, όπως εύκολα γίνεται σε άλλες χώρες;

Θα απαντήσω με μία ατάκα μόνο. Θεωρώ απίθανο να οδηγήσω σ’ αυτή τη χώρα χωρίς να εμπλακώ σε ατύχημα στα πρώτα μόλις μέτρα. Για μένα ήταν απαγορευτικό. Καλύτερα με οδηγό και το κεφάλι σας ήσυχο.

-Ήταν το ταξίδι στο Βιετνάμ ένα άπιαστο όνειρο;

Όχι. Ήταν απλά ονειρεμένο. Άπιαστο όνειρο φάνταζε, αλλά τελικά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να πραγματοποιηθεί. Νομίζω ότι ήταν ακριβώς το αντίθετο, για τα δεδομένα πάντα της απόστασης και για το είδος του ταξιδιού.

-Πιστεύεις ότι πέρασε αυτό μέσα απ’ την ιστορία σου;

Νομίζω ότι έκανα ότι μπορούσα να το μεταφέρω όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά για να περάσει το μήνυμα!

-Βρήκες ομοιότητες στο Βιετνάμ σε σχέση με αντίστοιχα ταξίδια σου;

Δε μπορώ να πω ότι είμαι ο άνθρωπος που έχει κάνει πολλά ταξίδια εκτός Ευρώπης για να κρίνω εκ του ασφαλούς, ωστόσο δε θα μπορούσα να μη το συγκρίνω με το περσινό μου στη Κούβα. Οι ομοιότητες των δύο χωρών βρίσκω ότι είναι παραπάνω από αρκετές, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα. Οι άνθρωποι όμως είναι εντελώς διαφορετικοί. Πολύ κλειστοί και ανέκφραστοι οι Βιετναμέζοι, ίσως εν γένει χαρακτηριστικά τους, καμία σχέση με τους έξω καρδιά Λατίνους. Θα μου πεις εδώ στην Ευρώπη και έχουμε σημαντικές διαφορές οι λαοί μεταξύ μας…

- Πιστεύεις ότι θα ακολουθήσει κάποιος τη ταξιδιωτική σου διαδρομή βρίσκοντας αφορμή την ιστορία σου;

Δε ξέρω, αλλά το μόνο που θα μπορούσα να πω στη περίπτωση αυτή είναι ότι θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν συνέβαινε πραγματικά κάτι τέτοιο.




Κάπου εδώ ας βάλω ένα τέλος γιατί φοβάμαι πως σας κούρασα λίγο..:haha:

Είμαι πάντα στη διάθεση όποιου φίλου/φίλης το θέλει για ερωτήσεις.

Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, για την επόμενη μακρινή χώρα!
Ευχαριστουμε παιδια για την πολυτιμη βοηθεια σας και των λοιπων συνοδοιπόρων στα ταξιδια ,γιατι πηγα ταξιδι στο Βιετναμ ,Καμποτζη ,Σιγκαπουρη τον Ιανουαριο του 2020, και δεν αντιμετωπισαμε κανενα θεμα γιατι ειχαμε προετοιμασει το ταξιδι πολυ καλα συμφωνα με τις πληροφοριες που ειχαμε απο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.699
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom